Vaľukevič skočil za 17 metrov, no nestačilo to

18.08.2008 06:16
Dmitrij Vaľukevič
Dmitrij Vaľukevič Autor:

Slovenský reprezentant Dmitrij Vaľukevič skočil v kvalifikácii súťaže trojskokanov na olympijských hrách v Pekingu 17,08 m, avšak na postup do 12-členného finále to nestačilo. Skončil celkovo na 14. mieste. Dvadsaťsedemročného atléta Spartaka Dubnica n/V. delili od postupu iba dva centimetre.

Kvalifikačný limit 17,10 m splnili presne dvanásti trojskokani, takže Vaľukevič nemal šancu postúpiť ani na základe výkonu. Jeho pekinská séria: x – 16,86 – 17,08. Sedemnás­ťmetrovú hranicu prekonalo nezvyčajne veľa trojskokanov – až šestnásť. Vlani na MS v Osake ich bolo len sedem a limit 17,10 vtedy splnili len traja. Kým pred rokom stačilo na finále 16,69 m, tentoraz dokonca ani 17,09 m.

Rodák z Petrozavodska, ktorý od roku 2005 reprezentuje Slovensko, mal rovnakú smolu ako v Pekingu aj na minuloročnom svetovom šampionáte. V Osake mu na postup chýbali 4 centimetre, keď ho v úplne poslednom pokuse vytlačil z finálového tucta Číňan Žong Min-wei a skončil tesne trinásty.

"Nepamätám sa na súťaž, kde by toľkí skočili 17 metrov a viac. Predpokladal som, že na postup bude stačiť aj 17 metrov. Chýbajúce dva centimetríky ma mrzia a moje momentálne pocity sa dajú opísať ako sklamanie. Som štrnásty, bez účasti vo finále, ale život ide ďalej. Škoda prvého pokusu, zaletel som za limit, ale približne s päťcentimetrovým prešľapom. V druhom pokuse som skákal na istotu, no a v treťom to bolo celkom dobré, ale na postup mi kúsoček chýbal,“ komentoval svoje pekinské vystúpenie v Moskve žijúci a trénujúci slovenský trojskokan.

Pre Dmitrija Vaľukeviča bola pekinská kvalifikácia ôsmou súťažou v sezóne a hoci v nej piaty raz prekonal 17 metrov, na vytúžený postup to nestačilo. Slovenský rekordér dosiahol svoj štvrtý najlepší tohtoročný výkon, viac skočil len v Žukovskom (17,46 – rekord SR), Moskve (17,29 a Monte Carle (17,20). Do štatistík si v pondelok zapísal 27. preteky v kariére (vonku šestnáste), v ktorých zdolal spomenutú hranicu, ale to je pre neho slabá náplasť na skutočnosť, že trojskokanské finále bude bez neho. Pred štyrmi rokmi na olympiáde v Aténach, keď ešte reprezentoval Bielorusko, skončil Vaľukevič v kvalifikácii až na 30. mieste.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
18,99
Kytica červené ruže v červenom srdci

Kytica červené ruže v červenom srdci

79,99
Kytica Letana 8

Kytica Letana 8

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk