Poľský guliar Majewski šokoval svet

Prvým atletickým víťazom na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu sa stal vo vrhu guľou mužov senzačne Poliak Tomasz Majewski, ktorý si osobný rekord spred hier vylepšil o 54 cm na 21,51 m.

15.08.2008 16:58
Tomasz Majewski, vrh guľou Foto:
Poliak Majewski sa stal prekvapujúcim víťazom vo vrhu guľou, keď zvíťazil vrhom dlhým 21, 51 m.

Dvadsaťsedemročný zverenec trénera Henryka Olszewského vyhral predpoludním kvalifikáciu výkonom 21,04 a večer šokoval všetkých súperov ďalším veľkým zlepšením. V treťom pokuse vrhol 21,21 m a vo štvrtom pridal ďalších 30 cm.

Striebro zachraňoval v poslednej sérii dvojnásobný halový majster sveta Christian Cantwell (21,09 m), bronz si vybojoval líder tohtoročných európskych tabuliek Andrej Michnevič (21,05 m). Ani kanadský rekord 21,04 m nepomohol Dylanovi Armstrongovi k medaile, o ktorú ho obral v záverečnej sérii Cantwell. Svetový šampión z Osaky Reese Hoffa (USA) zachraňoval užšie finále tretím pokusom, ale zjavne bol z formy a skončil až siedmy, o jedno miestečko za obhajcom zlata Jurijom Bilonogom z Ukrajiny. Ďalší z veľkých kandidátov na medailu, strieborný v Sydney aj Aténach Adam Nelson, nemal vo finále platný pokus.

Tomasz Majewski zopakoval úspech svojho krajana Wladyslawa Komara z olympiády v Mníchove a potvrdil, že je mužom významných podujatí. Na MS 2007 v Osake (5. miesto) a aj halových MS 2008 vo Valencii (3. miesto) si zakaždým zlepšil osobný rekord.