Objav zajtrajšok. Paralympijské hry v Tokiu sa začnú presne o rok

25.08.2019 11:56

Presne o rok sa slávnostným otváracím ceremoniálom začnú v Tokiu XVI. paralympijské hry.

Presne o rok sa začnú paralympijské hry v Tokiu.
Presne o rok sa začnú paralympijské hry v Tokiu. Autor: Reuters, Issei Kato

V hlavnom meste Japonska bude v akcii 4350 športovcov z vyše 160 krajín sveta, ktorí budú súťažiť o 540 sád medailí. Bojovať budú o ne aj slovenskí reprezentanti, ktorí majú najvyššie ambície v cyklistike, športovej streľbe, boccii, lukostreľbe, stolnom tenise a atletike.

Motto PH 2020 je „Discover Tomorrow“, teda „objav zajtrajšok“. „Paralympijské hry sú oslavou ľudskej rôznorodosti a ľudského potenciálu. Ani v Japonsku nehrali ľudia s fyzickým postihnutím dlho významnú rolu v spoločnosti, no Tokio, ktoré bude hostiť paralympiádu v roku 2020, to mení,“ uviedol prezident Medzinárodného paralympijského výboru Andrew Parsons.

Japonskí organizátori začali v nedeľu odpočet 365 dní do štartu PH (25. augusta – 6. septembra 2020). Usporiadatelia pripravujú najviac live prenosov v celej doterajšej histórii paralympijských hi­er.

Dizajn paralympijských medailí na budúcoročných...
Dizajn paralympijských medailí na budúcoročných hrách v Tokiu. Autor: Reuters, ISSEI KATO

Dejiskom otváracieho i záverečného ceremoniálu bude vynovený Olympijský štadión, ktorý už privítal športovcov v roku 1964 na prvej olympiáde v tomto meste. Tokio však bolo v rovnakom roku (ako jedno z mála miest v prvých desaťročiach existencie paralympijského športu) dejiskom nielen OH, ale aj PH. Do programu PH 2020 bolo zaradených 22 športov, pribudli bedminton a taekwondo, vypadli jachting a futbal so siedmimi hráčmi.

Okrem nich to budú atletika, basketbal na vozíku, boccia, cyklistika (dráhová a cestná), futbal s piatimi hráčmi (football 5-a-side), goalball, jazdectvo, džudo, lukostreľba, parakanoe, paratriatlon, plávanie, ragby na vozíku, stolný tenis, šerm na vozíku, športová streľba, tenis na vozíku, tlak na lavičke, veslovanie a volejbal v sede. Informácie pochádzajú z oficiálneho webu a facebookového konta Slovenského paralympijského výboru (SPV).

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#POH Tokio 2020
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku