Děkuji za pozornost, přeji pěkný zbytek večera a všem Radkům vše nejlepší k svátku!

Střely mimo: 5:3
Rohy: 2:3
Ofsajdy: 5:0
Fauly: 16:12

Finské naděje na účast na letošním EURU v Německu se rozplynuly. Wales je v tomto zápase jasně přehrál, k čemuž udělal první krok již ve 3. minutě utkání. Ve 38. minutě zvýšil parádním přímým kopem Neco Williams, na což ještě v první půli zareagoval snížením Teemu Pukki. Druhý poločas ovšem také začal brankou Walesu, která sebrala Finům vítr z plachet, ke konci ještě upravil skóre po samostatném nájezdu Daniel James. Finové tedy na evropském šampionátu působit nebudou, avšak Wales ještě také nemá vyhráno. V úterý bude muset porazit Poláky, kteří dnes v souběžně hraném duelu vyhráli 5:1 nad Estonskem.

90+6

Konec zápasu.

90+6

Finové se ještě stihli dotlačit do zřejmě poslední šance, na Källmanovu přízemní nabídku ale před bránou těsně nedosáhl Oliver Antman.

90+5

Žlutou kartu ještě dostává Kieffer Moore, jenž ve výskoku zasáhl rukou do hlavy Tenha. Nejednalo se však o nic úmyslného.

90+4

Domácí se zase přesouvají na polovinu Finska, už opravdu o nic zásadního nejde.

90+3

Joe Rodon ani v posledních minutách ve vlastní šestnáctce nepolevuje, nakopnutý balón tělem pokryl, aby se dostal až za koncovou čáru.

90+2

Díky rychlému Danielu Jamesovi si domácí v nastaveném čase užívají hru s míčem na útočné polovině, kde se ještě snaží vymyslet něco pohledného pro diváky.

90

Střídání v týmu Wales:
ze hřiště odchází Harry Wilson, přichází Nathan Broadhead.

89

Utkání se pouze dohrává, Velšané sice nechávají soupeře hrát, ale svou obranu mají zajištěnou.

88

Hosté se ještě snaží o rychlou kombinaci na útočné polovině, avšak teď už je příliš pozdě.

87

Střídání v týmu Finsko:
ze hřiště odchází Nikolai Alho, přichází Ilmari Niskanen.

86

Wales právě vstřelil branku!
Miro Tenho měl spoustu času na zpracování nepovedeného nákopu od soupeře, jenže mu míč utekl a ukradl ho DANIEL JAMES. Ten si v pohodě doběhl až k bráně, oběhl bezmocného Hrádeckého a definitivně poslal Velšany do posledního kola kvalifikace.

85

Hosté sice drží balón, ale už je vidět, že nemají dostatečnou motivaci na to, aby se ještě pokusili se zápasem něco udělat.

84

Namísto jakékoli šance Finska přišel nebezpečný protiútok Walesu zakončený technickou střelou z hranice šestnáctky. Hrádecký ji těsně chytil před dalším nabíhajícím Velšanem.

83

Hosté kombinují kolem půlící čáry, ale zjevně si nevědí s míčem proti zatažené obraně rady.

82

Finové tedy ještě stále mají alespoň malou naději, ovšem stále si musejí dávat pozor na dotírající presující hráče domácího týmu.

81

VAR dlouho situaci zkoumal kvůli možnému ofsajdu, rozhodčí se běžel sám podívat na monitor a nakonec gól odvolal. Problémem byl zřejmě Joe Rodon, jenž ve chvíli Daviesovy hlavičky stál v ofsajdu a překážel Hrádeckému i bránícímu Glenu Kamarovi.

79

Z levé strany se míč od rohového praporku snášel ke vzdálenější tyči, kam naskočil BEN DAVIES. Jeho hlavičku sice z brankové čáry vyškrábl gólman Hrádecký, ale rozhodčímu zřejmě hodinky signalizovaly, že balón bránu přešel.

79

S přízemním nákopem Daniela Jamese si před vlastní bránou vůbec neporadil Nikolai Alho, jenž míč nervózně poslal na rohový kop, přestože mu nehrozilo žádné nebezpečí.

78

ze hřiště odchází Joel Pohjanpalo, přichází Benjamin Källman,
ze hřiště odchází Teemu Pukki, přichází Fredrik Jensen.

76

Oliver Antman si to s míčem z levé strany šněroval na osu hřiště až do vápna, jenže pak mu stáli v cestě kromě obránců soupeře i jeho vlastní spoluhráči.

75

Ani rohovým kopem sice Velšané přímo neohrozili Hrádeckého bránu, ale dokonale se jim v posledních minutách povedlo zneškodnit jakýkoli náznak případného tlaku Finska.

74

Ze standardní situace Walesu letěl míč přímo před bránu, kde ho odehrál Matti Peltola na rohový kop. Chris Mepham tam dostává žlutou kartu za nějaké nevhodné chování, které se rozhodčímu nelíbilo.

73

ze hřiště odchází Brennan Johnson, přichází Daniel James.

ze hřiště odchází Robin Lod, přichází Oliver Antman,
ze hřiště odchází Rasmus Schüller, přichází Kaan Kairinen.

72

Nikolai Alho nedokázal u krajní čáry zastavit Neca Williamse jinak než faulem, a tak budou domácí zahrávat volný přímý kop.

71

Kieffer Moore se poprvé dostal pořádně k míči a rovnou z toho byla dobrá šance. Hostující obrana nezachytila jeho náběh, a tak Moore nalevo zakončoval uvnitř šestnáctky. Byl však v ostrém úhlu a Hrádecký ho dobrým zákrokem vychytal.

70

Draci úplně pohodlně kombinují kolem půlící čáry a podle pohybu hostujících hráčů to vypadá, že Finům už trochu dochází dech i nápady.

69

Daniel Haakans si před pokutovým územím chystal balón na střelu, přičemž mu v cestě stál Joe Rodon. Vypadalo to, že Haakans o jeho nohu zakopnul, místo nadějné standardní situace ovšem hostující hráč dostává žlutou kartu za nasimulovaný pád.

68

Pukki je klasicky silný při krytí balónu, což domácí řeší jednoduše tím, že ho zdvojují, případně i ztrojují. Zatím jim to až na jedinou situaci na konci první půle funguje skvěle.

67

Po prvním pokusu a hlavičce domácího obránce se rohový kop rychle opakoval, ale ani tehdy k míči nevyskočil nikdo z hostujících hrá­čů.

66

Dobrá práce Teemu Pukkiho vepředu konečně dostala Finy blíže k soupeřově bráně, budou z pravé strany zahrávat rohový kop.

65

Harry Wilson na útočné polovině úplně zbytečně přišlápl nohu Roberta Ivanova, jenž včas odehrál balón. Domácí útočník zaslouženě dostává žlutou kartu.

64

Domácí sice o balóny rychle přicházejí, ale splňují perfektně cíl držet soupeře co nejdál od Dannyho Warda.

63

Finové zase zkoušeli narážečku přes Daniela Haakanse, aktivní přístup obrany domácích je však nutí ke zbrklým řešením.

62

Harry Wilson se rozeběhl napravo do otevřené obrany, stihl se i rozhlédnout, aby zkontroloval, zda mu nabíhá někdo ze spoluhráčů na pomoc. Nikoho však neviděl, a tak zpoza vápna sám vypustil utaženou střelu, která jen těsně minula Hrádeckého bránu.

61

Haakans se narážečkou s Kamarou dostal v levém rohu za obranu, jenže pak z první přihrál pouze obránci domácích.

60

ze hřiště odchází David Brooks, přichází Kieffer Moore.

59

Trochu kostrbatá pasáž z obou stran brzdí hru řadou nepřesností. Wales se však drží na útočné polovině, což mu vyhovuje.

58

Domácí už si při každém přerušení dávají s rozehrávkou načas. Pokus o nákop za obranu se jim vůbec nepovedl, Hrádecký bude rozehrávat.

57

Finové proto ještě zkoušejí vykřesat naději, konkrétně Nikolai Alho čepoval do šestnáctky centr z pravé strany, jenže Joel Pohjanpalo nevyskočil dostatečně vysoko.

56

Domácí rychle o balón přicházejí a nyní nenapadají tak, jako to dělali po vstřelení svého třetího gólu.

55

Právě Haakans se následně po levé straně dostal až do vápna, jenže u koncové čáry už byl v obklíčení, takže nemohl přihrávat. Zkusil tedy sám zakončit, s čímž si pohodlně poradil gólman Danny Ward.

54

Jordan James přes sebe za žádnou cenu u krajní čáry nechtěl pustit Daniela Haakanse, kterého proto svalil na zem. Rozhodčí okamžitě uděluje velšskému hráči žlutou kartu.

53

Naopak pro Finy je to po nadějném snížení z konce prvního poločasu tvrdá rána. Rasmus Schüller si ve středovém kruhu netroufl na postup vpřed, a tak se nejistě vracel, přičemž ho fauloval Ethan Ampadu.

52

Bleskově vstřelená branka domácím výrazně psychicky pomohla, ti si díky tomu nyní na hřišti pohrávají s míčem a nebojí se napadat soupeřovu rozehrávku.

51

Ampadu v soupeřově pokutovém území prostrčil balón za obranu Chrisi Mephamovi, jenž okamžitě zkoušel centrovat po zemi. Robert Ivanov byl dobře postavený, a tak odklidil balón alespoň na out.

50

Jednoznačně se jednalo o faul, a tak Miro Tenho za zákrok ještě dostává žlutou kartu.

49

Miro Tenho byl v souboji s Harrym Wilsonem velmi pozdě, ale zůstal stát jako strom. Pro oba hráče to bylo velmi bolestivé, oba potřebují ošetření.

47

Daleký nákop od pravé tyče vracel hlavičkou na střed Ethan Ampadu. V nepřehledné situaci chtěl zakončovat David Brooks, od jehož nohy balón putoval k volnému BRENNANU JOHNSONOVI. Ten měl u levé tyče snadnou práci, takže jak se domácím podařilo skórovat ve 3. minutě prvního poločasu, v poločase druhém to stihli už o minutu dřív. Asistence: David Brooks.

46

Miro Tenho na vlastní polovině zahrál v souboji balón rukou, a tak se domácí brzy ve druhém poločase dostávají ke standardní situaci.

Fauly: 5:5

První poločas přinesl poměrně klidnou hru, ale také tři pěkné góly, takže to rozhodně nebyla nuda. Domácí Wales začal bleskovou brankou Davida Brookse už ve 3. minutě, po níž sice balón drželi především Finové, ale do šancí se dostávali jen minimálně. Další důležitý okamžik přišel až ve 38. minutě, kdy Neco Williams nádherným způsobem zakončil standardní situaci z hranice pokutového území. Hosté však téměř z ničeho stihli ještě těsně před koncem poločasu snížit, a tak ve druhé části ještě rozhodně mají šanci utkání otočit.

45+2

První poločas skončil.

45+1

Gól ještě přezkoumal VAR kvůli potenciálnímu ofsajdu. Bylo to velmi těsné, ale v pořádku, a tak branka platí.

45

Finsko právě vstřelilo branku!
Teď to Finům vyšlo krásně, když Joel Pohjanpalo skvělým jediným dotekem přes trojici bránících hráčů přistrčil míč do běhu TEEMU PUKKIMU. Ten měl před Wardem spoustu času na zakončení, a tak zkušeně poslal balón k bližší tyči. Asistence: Joel Pohjanpalo.

44

David Brooks zkusil zakončit rychlý protiútok ranou z dálky, míč ale poslal vysoko na tribunu.

43

Po prvním odvráceném nákopu fauloval Johnson Mattiho Peltolu, ale ani opakovaná standardní situace, z níž letěl balón vzduchem do šestnáctky, Finům vůbec nevyšla.

42

Uprostřed útočné poloviny Glen Kamara vybojoval faul, a tedy i volný přímý kop pro svůj tým. Finové se tedy přesouvají před bránu.

41

Brennan Johnson těsně nestihl přihrávku po zemi před koncovou čarou, Hrádecký bude rozehrávat od brány. Johnsonovy náběhy ale zatím dělají finské obraně problémy, což pravděpodobně bude platit i nadále.

40

Hosté se pochopitelně snaží odpovědět rychlým přesunem na útočnou polovinu, je však naprosto jasné, že sebevědomí bude na straně Walesu.

38

U balónu stáli dva hráči Walesu, první z nich, Harry Wilson, ho přeskočil a zadovkou lehce posunul. NECO WILLIAMS se rozeběhl a přistrčený míč napálil nádhernou ranou do pravého rohu Hrádeckého brány. Asistence: Harry Wilson.

37

Vzhledem k důležitosti momentu si hlavní rozhodčí dává záležet na tom, aby upozornil všechny hráče uvnitř pokutového území na správné chování.

36

Miro Tenho zezadu srazil Brennana Johnsona přímo před vlastní šestnáctkou. Tím se Velšanům nabízí standardní situace ze skvělé pozice.

35

Nepřesná rozehrávka domácích dostala Pukkiho do další šance, při které měl další dva spoluhráče na pomoc. Ani jedna střela ale na bránu neprošla, Pukki následně nestihl zachytit odražený míč u koncové čáry.

34

Pukki si na ose hřiště před šestnáctkou soupeře naváděl míč na střelu, dvojice vracejících se bránících hráčů ho k ní ale nepustili.

33

Nyní to právě Wilson vzal na sebe už z pořádné dálky, Hrádecký jeho tvrdou pecku musel vyrazit. Brennan Johnson pak míč doběhl, jenže v momentu střely byl v ofsajdu.

32

Harry Wilson se nakrátko dostal za obranu na pravé straně, přihrávku před bránu ale neprocpal.

31

Jakmile Velšané přidají v napadání, okamžitě to finskou kombinaci znervózní. Takovýto stav zatím domácím Drakům určitě vyhovuje.

30

Po faulu hostů uprostřed trávníku se Wales opět zmocňuje míče, ani jednomu z týmů se ale teď nedaří posouvat se dál do útoku.

29

Domácí obrana zatím funguje poměrně dobře, což nechává rozvážné Finy v jisté bezradnosti.

28

Domácím dobře vyšla rychlá protiakce, Brennan Johnsonale u brány Hrádeckého šel za balónem příliš agresivně. Dostal se ke zblokovanému zakončení, ale rozhodčí jeho počínání vyhodnotil jako útočný faul.

27

Z pravé strany se hostům podařilo propašovat přihrávku před bránu, kde číhali dva útočící hráči. Ani jednomu z nich se ale nepodařilo pořádně zakončit, Ward nakonec sbírá skákající míč do náručí.

26

Balónu se tedy zase ujímají Finové, kteří vědí, že mají stále spoustu času, a tak se nikam neženou.

25

Po několika minutách zase Velšané strávili chvíli s míčem u nohou. Neco Williams proběhl po levém křídle až do rohu, následný centr ovšem přeletěl všechny hráče v pokutovém území.

24

Matti Peltola zkusil vysunout Pukkiho kolmým pasem po zemi, ovšem na poslední chvíli zasáhl skluzem Chris Mepham.

23

Přestože Wales rozehrával standardní situaci z vlastní poloviny, okamžitě odevzdal balón hostům.

22

Neco Williams se rozeběhl do rychlého protiútoku, což Robin Lod zastavil tvrdým zákrokem mimo hranici pravidel. Finský křídelník proto dostává první žlutou kartu utkání.

21

Domácí sice balón dostali ze svého předbrankového prostoru, jenže poté faulovali. Budou se proto muset bránit dalšímu nákopu před Dannyho Warda.

20

Daniel Haakans zase zkoušel kličkovat nalevo na hranici vápna domácích, tentokrát vybojoval první rohový kop pro svůj tým v dnešním zápase.

19

Finové mají balón u nohou a po trošičku divočejších minutách chtějí hru uklidnit.

18

Postupnou kombinací se domácí dostali až do pokutového území soupeře, opět ale nevyšla klíčová poslední přihrávka na střed.

17

Hra se nyní otevřela, oba týmy přidaly i v osobních soubojích. Nepřesnosti u šestnáctek ale akce pokaždé ukončují ještě v předfinální fázi.

16

Pěknou kombinaci Walesu ukončil skvělý obranný zákrok Glena Kamary, který v klíčovém momentu zachytil důležitou přihrávku.

15

Velšané se opět dostali hlouběji na útočnou polovinu, navíc mohli vhazovat přímo vedle šestnáctky. Neútočili ale ve velkém počtu, což zapříčinilo, že se zase museli vrátit směrem k vlastní bráně.

14

Co je překvapivé, je atmosféra na stadionu. Nyní je výrazně slyšet mohutné skandování hostujících fanoušků, kteří však určitě nemají početní převahu.

13

David Brooks po poslední akci zůstal chvíli ležet na trávníku, což hru na okamžik zdrželo, ale už se zase pokračuje.

12

Harry Wilson šel po Brooksově přistrčení sám na bránu, ovšem Lukáš Hrádecký proti němu rychle vyběhnul a vychytal ho. Pomezní sudí nakonec stejně zvedl praporek kvůli ofsajdu.

11

Poslední akce ukázala Finům, že se do šancí rozhodně dostat mohou. Jedenáctka domácích se kompletně stáhla na vlastní polovinu, což by se jim nemuselo vyplatit.

9

Daniel Haakans se nalevo sice neprokličkoval do šestnáctky, ale díky němu mohl centrovat Robin Lod. Teemu Pukki od zadní tyče vracel hlavičkou na střed, kam mezitím doběhl sám Haakans. Z nadějné pozice však poslal míč nad bránu.

8

Brennan Johnson nezpracoval balón na pravé straně útočné poloviny, díky outovému vhazování zase dostanou slovo hosté.

7

Opatrná kombinace finské obrany pokračuje, nakonec z ní byl jednoduchý nákop, který ubránil Connor Roberts.

6

Finové balón získali, ale zatím si nevědí rady s cestou vpřed. Musejí se vrátit až k Lukáši Hrádeckému.

5

Velšané se opět jednoduše dostávají k míči, se kterým teď v klidu kombinují na vlastní polovině. Bleskový úvodní gól jim určitě dodá pohodu na kopačky.

3

Tak to je snový začátek pro domácí tým! Harry Wilson se krásnou narážečkou na levé straně dostal do šestnáctky, kde rychle zakončoval. Hrádecký jeho střelu vyrazil na střed, kam dobíhal DAVID BROOKS, jenž stylově ve výskoku dorazil míč do sítě.

2

David Brooks těsně doběhl daleký nákop u koncové čáry a přehodil si jednoho obránce, dál už ale cesta nevedla.

1

Výkop patřil hostujícím Finům, ale ti rychle o balón přišli.

1

Utkání právě začalo.

Úvodní sestavy:

Wales: Ward – Williams, Mepham, B. Davies ©, Rodon – Roberts, Ampadu, Wilson, J. James – Johnson, Brooks.
Náhradníci: Hennessey, King – Fox, D. James, Ramsey, Sheehan, Savage, Dasilva, Broadhead, Moore, Matondo, Cullen.
Trenér: Robert Page.

Finsko: Hrádecký © – Alho, Tenho, Ivanov, Peltola – Kamara, Schüller, Pohjanpalo – Lod, Pukki, Haakans.
Náhradníci: Sinisalo, Joronen – Hoskonen, R. Jensen, Soiri, Uronen, F. Jensen, Suhonen, Niskanen, Kairinen, Källman, Antman.
Trenér: Markku Kanerva.

Rozhodčí: Kovacs (ROM) – Marinescu (ROM), Artene (ROM) – Stieler (GER).

Finsko

Finové měli v kvalifikaci poměrně hratelnou skupinu s Dánskem či Slovinskem a dlouho si nevedli špatně. Přesně po polovině této fáze byli s jedinou prohrou a čtyřmi výhrami dokonce na 1. místě skupiny H, jenže pak přišly tři porážky v řadě od jejich hlavních konkurentů. Nakonec Finsko obsadilo s 18 body 3. místo za Dánskem a Slovinskem.

Historicky se tým ze země tisíců jezer pouze jedinkrát dostal na velký mezinárodní turnaj, a to v roce 2020 právě na EURO. Začal tam vítězstvím 1:0 nad Dánskem, což byl mimochodem ten zápas, ve kterém zkolaboval záložník Christian Eriksen. Finové však poté prohráli s Ruskem i Belgií a pouze kvůli skóre nepostoupili do vyřazovacích bojů.

Wales

Papírově nejtěžšími soupeři Walesu byli v kvalifikační skupině Turecko a Chorvatsko. S Tureckem jednou remizovali a jednou prohráli, ale s Chorvatskem jednou remizovali a jednou vyhráli, takže ze zdánlivě klíčových soubojů vyšli celkem pozitivně. Opravdu zásadním však pro Draky nakonec byly duely s Arménií, se kterou po překvapivé prohře 2:4 zvládli jen remizovat, a nakonec obsadili 3. místo skupiny D za favorizovanými Turky a Chorvaty.

Pokud se však Velšané přes baráž nakonec prokoušou, bude to jejich třetí účast na EURU v řadě. V roce 2016 došli až do semifinále, v němž podlehli pozdějším vítězům z Portugalska, v roce 2020 pak skončili už v osmifinále prohrou 0:4 s Dánskem. Zahráli si také před rokem a půl na MS v Kataru, kde ovšem s jediným bodem za remízu s USA obsadili poslední, čtvrté místo skupiny B.

Zdravím všechny fotbalové fanoušky, startuje nám baráž o postup na letošní EURO! To se bude konat od 14. června do 14. července v Německu a o poslední tři místa se ještě porve 12 týmů, mezi nimi i Wales a Finsko. Vítěz jejich dnešního vzájemného duelu bude ještě muset v úterý porazit lepšího z dvojice Polsko – Estonsko.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.