19. etapa

14.09.2018 o 16:00

Víťaz: Thibaut Pinot (Groupama-FDJ)

Z našej strany je to na dnes všetko. Ďakujeme vám za pozornosť a prajeme príjemný zvyšok piatkového večera. Budeme sa na vás tešiť opäť zajtra pri prenose z predposlednej etapy aktuálnej edície Vuelty.

Po dnešnej previerke s cieľom na stúpaní v Andorre môžu byť najspokojnejší Thibaut Pinot, Simon Yates a Steven Kruijswijk. Prvý menovaný vyhral etapu a posunul sa o dve miesta v celkovom poradí, Simon Yates zvýšil náskok na čele generálnej klasifikácie pred Valverdem na 1:38 minúty a Steven Krujswijk sa dostal na tretie miesto celkového poradia.

Petra Sagana klasifikovali v devätnástej etape na 153. mieste ako súčasť grupeta so stratou 25:59 na prvého Pinota.

Cieľová horská prémia prvej kategórie Coll de la Rabassa (Cieľ)
 

 1. Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) 10 bodov
 2. Simon Yates (Mitchelton-Scott) 6 bodov
 3. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) 4 body
 4. Rigoberto Urán (EF Education First-Drapac) 2 body
 5. Miguel Ángel López (Astana) 1 bod

Najlepšia desiatka celkového poradia

 1. Simon Yates (Mitchelton-Scott) 76:44:41 hod.
 2. Alejandro Valverde (Movistar) +1:38
 3. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +1:58
 4. Enric Mas (Quick-Step Floors) +2:15
 5. Miguel Ángel López (Astana) +2:29
 6. Nairo Quintana (Movistar) +4:01
 7. Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) +5:22
 8. Rigoberto Urán (EF Education First-Drapac) 5:29
 9. Ion Izagirre (Bahrain-Merida) +6:30
 10. Tony Gallopin (AG2R) +7:21


Celkové poradie (červený dres): Simon Yates (Mitchelton-Scott)
Bodovacia súťaž (zelený dres): Alejandro Valverde (Movistar)
Vrchárska súťaž (bielo-modrý dres): Thomas De Gendt (Lotto-Soudal)
Kombinovaná súťaž (biely dres): Simon Yates (Mitchelton-Scott)
Tímová súťaž: Movistar

Najlepšia desiatka devätnástej etapy

 1. Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) 3:42:05 hod.
 2. Simon Yates (Mitchelton-Scott) +0:05
 3. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) 0:13
 4. Rigoberto Urán (EF Education First-Drapac) 0:52
 5. Miguel Ángel López (Astana) +0:52
 6. Enric Mas (Quick-Step Floors) +0:52
 7. Wilco Kelderman (Sunweb) +1:03
 8. Alejandro Valverde (Movistar) +1:12
 9. Tony Gallopin (AG2R) +1:15
 10. Nairo Quintana (Movistar) +1:49
Cieľ

Devätnásta etapa 73. ročníka trojtýždňového španielskeho podujatia Vuelta a España skončila.

Cieľ

S odstupom 52 sekúnd na víťazného Thibauta Pinota finišovala trojčlenná skupina v zložení Rigoberto Urán, Enric Mas, Miguel Ángel López. Alejandro Valverde prešiel cieľovou čiarou na kopci Coll de la Rabassa s mankom 1:07 minúty na Simona Yatesa, ktorý navyše získal šesť bonifikačných sekúnd za druhú priečku v etape.

Cieľ

Druhý skončil Simon Yates a tretí Steven Kruijswijk.

Cieľ

Víťazom devätnástej etapy Vuelta a Espaňa 2018 sa stal Thibaut Pinot. Francúzsky pretekár tímu Groupama-FDJ nastúpil Simonovi Yatesovi a ten už na jeho zrýchlenie nereagoval. Pinot zaznamenal druhý etapový triumf v rámci aktuálnej edície španielskej Grand Tour.

1 km

Kilometer pred cieľom začal zaostávať Steven Kruijswijk. O víťazstvo v etape si to rozdajú Thibaut Pinot a Simon Yates. Alejandro Valverde stratil kontakt so skupinou, ktorej bol súčasťou.

2 km

Víťazom dnešnej etapy sa stane jeden z trojice Pinot, Yates a Kruijswijk. Movistar kontroloval vývoj etapy, ale jeho líder Alejandro Valverde bude v cieli počítať stratu na Simona Yatesa.

3 km

3,6 kilometra pred cieľom nastúpil Thibaut Pinot, ale Yatesovi a Kruijswijkovi sa nevzdialil. Skupina Alejandra Valverdeho stráca minútu a šesť sekúnd.

4 km

Medzi tromi vedúcimi pretekármi a skupinou okolo Valverdeho sa pohybujú Wilco Kelderman z tímu Sunweb a Tony Gallopin z AG2R.

5 km

Čelná trojica ide fantasticky. Simon Yates, Steven Kruijswijk a Thibaut Pinot majú pred skupinou prenasledovateľov, v ktorej Quintana pomáha Valverdemu, minútový náskok.

8 km

Situácia na trati je momentálne taká, že na čele etapy figurujú Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) a Simon Yates (Mitchelton-Scott). S odstupom štrnástich sekúnd ich nasleduje deväťčlenná partia, v ktorej sú Valverde, Mas, López, Quintana, Urán, Gallopin, Bilbao a Adam Yates.

11 km

George Bennett dokončil svoju prácu pre piateho muža celkového poradia Stevena Kruijswijka. Ten pokračuje v útoku spoločne s Nairom Quintanom a pripojil sa k ním aj Thibaut Pinot.

12 km

O útok zo skupiny favoritov sa postaral Nairo Quintana (Movistar). Vydali sa ho nasledovať George Bennett a Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumnbo).

13 km

Rýchlostná prémia Sant Julià de Lòria (136,7 kilometra od štartu)
 

 1. Jonathan Castroviejo (Sky) 4 body
 2. Benjamin Thomas (Groupama-FDJ) 2 body
 3. Luka Mezgec (Mitchelton-Scott) 1 bod
14 km

30-ročný kolumbijský pretekár Winner Anacona sa stará o náročné tempo hlavnej skupiny. Muž v červenom drese Simon Yates kontroluje situáciu zabudovaný v popredí pelotónu.

16 km

Z hlavného poľa si vystúpili viacerí pretekári vrátane trojnásobného svetového šampióna Petra Sagana. 28-ročný rodák zo Žiliny bude mať poslednú šancu získať etapový triumf na tohtoročnej Vuelte v nedeľňajšej etape s cieľom v Madride.

17 km

Únik dvojice Benjamin Thomas (Groupama-FDJ) a Jonathan Castroviejo (Sky) je minulosťou. Tempo pelotónu udáva na začiatku cieľového kopca Winner Anacona z tímu Movistar.

20 km

Pretekári z úniku aj borci z pelotónu sa už nachádzajú na území Andorry. Hornatá krajina medzi Španielskom a Francúzskom je domovom mnohých profesionálnych cyklistov, pretože im poskytuje vynikajúce podmienky na vysokohorský tréning.

25 km

Osem kilometrov delí Thomasa a Castrovieja od začiatku cieľového stúpania, na ktorého úpätí je pripravená rýchlostná prémia.

28 km

Benjamin Thomas (Groupama-FDJ) a Jonathan Castroviejo (Sky) sa držia na špici etapy, pričom momentálne majú k dobru pred pelotónom minútu a dvadsať sekúnd.

33 km

Výborne však zapracoval tím Bora-hansgrohe, keď pretekári nemeckého zoskupenia zlikvidovali vzniknutú medzeru a pomohli tým nielen svojmu lídrovi na celkové poradie Emanuelovi Buchmannovi, ale aj držiteľovi červeného dresu Simonovi Yatesovi, ktorý zrýchlenie Movistaru nezachytil. Napokon to však z jeho pohľadu dopadlo dobre.

34 km

Veľký pozor! Movistar využil vietor na akceleráciu a na rovine rozdelil pelotón na viacero častí.

36 km

Movistar je zoradený na čele pelotónu v kompletnej zostave. Alejandro Valverde vezie zelený dres, je aj lídrom klasifikácie o biely dres a v celkovom poradí mu patrí druhá priečka s mankom 25 sekúnd na Simona Yatesa. Skúsený španielsky matador má ešte dnes a zajtra priestor na zmazanie straty a predstihnutie Brita z tímu Mitchelton-Scott.

40 km

Castroviejovi robí vpredu spoločnosť Benjamin Thomas. 23-ročný cyklista preteká prvý rok za Groupama-FDJ. Na konte má dva profesionálny triumfy a aktuálna Vuelta je jeho prvou Grand Tour v živote.

42 km

Unikajúcich borcov Benjamina Thomasa (Groupama-FDJ) a Jonathan Castrovieja (Sky) delia dve minúty a tridsať sekúnd.

45 km

Do cieľa devätnástej etapy španielskej Grand Tour ostáva 45 kilometrov a do začiatku cieľového kopca musia cyklisti prejsť ešte 28 kilometrov po jednoduchom profile.

53 km

Skúsenejším pretekárom z unikajúceho tandemu je Jonathan Castroviejo. 31-ročný Španiel jazdil v rokoch 2012 až 2017 za Movistar. Aktuálnu sezónu absolvuje v dres Sky a s britskou stajňou má platnú zmluvu aj na najbližšie dva ročníky. Castroviejo je vynikajúcim časovkárom, čo počas kariéry dokumentoval štyrmi titulmi španielskeho šampióna v jazde proti chronometru či bronzovou medailou v rovnakej disciplíne na majstrovstvách sveta 2016. V rovnakom roku obsadil štvrtú priečku v olympijskej časovke.

58 km

Movistar, ktorého pretekár Alejandro Valverde môže pomýšľať na atak na prvé miesto generálnej klasifikácie, je spokojný so zložením úniku a dvojici Benjamin Thomas (Groupama-FDJ) a Jonathan Castroviejo (Sky) umožnil zvýšenie náskoku na minútu a štyridsať sekúnd.

64 km

Počas predchádzajúceho priebehu etapy sme mali chvíľu vpredu aj silnú skupinu v zložení Alessandro De Marchi (BMC), Igor Anton (Cofidis), Pierre Rolland (EF Education First–Drapac), Ilnur Zakarin (Katuša-Alpecin) Sergio Henao (Sky), Michal Kwiatkowski (Sky) a José Herrada López (Cofidis). Movistar jej však nedal priestor. Zatiaľ to vyzerá tak, že o etapový vavrín by mohli bojovať jazdci na celkového poradie.

67 km

V úniku už nepokračuje Tom Van Asbroeck z tímu EF Education First–Drapac, ktorý sa zaradil späť do pelotónu. Na čele etapy ostali Benjamin Thomas (Groupama-FDJ) a Jonathan Castroviejo (Sky).

70 km

Nakoniec pred seba pustil trojicu cyklistov, necháva im však iba malý náskok. Benjamin Thomas (Groupama-FDJ), Tom Van Asbroeck (EF Education First–Drapac) a Jonathan Castroviejo (Sky) disponujú náskokom len trochu presahujúcim minútu.

73 km

Etapu s poradovým číslom devätnásť má v réžii Movistar. Španielsky tím vedie pelotón rýchlym tempom a viacerých cyklistov, ktorí sa pokúšali o vytvorenie úniku dňa pritiahol späť do hlavného poľa.

Do devätnástej etapy 73. ročníka pretekov Vuelta a Espaňa 2018 vstupujeme 75 kilometrov pred cieľom.

Najlepšia desiatka celkového poradia

 1. Simon Yates (Mitchelton-Scott) 73:02:37 hod.
 2. Alejandro Valverde (Movistar) +0:25
 3. Enric Mas (Quick-Step Floors) +1:22
 4. Miguel Ángel López (Astana) +1:36
 5. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +1:48
 6. Nairo Quintana (Movistar) +2:11
 7. Ion Izagirre (Bahrain-Merida) +4:09
 8. Rigoberto Urán (EF Education First-Drapac) +4:36
 9. Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) +5:31
 10. Tony Gallopin (AG2R) +6:05


Celkové poradie (červený dres): Simon Yates (Mitchelton-Scott)
Bodovacia súťaž (zelený dres): Alejandro Valverde (Movistar)
Vrchárska súťaž (bielo-modrý dres): Thomas De Gendt (Lotto-Soudal)
Kombinovaná súťaž (biely dres): Alejandro Valverde (Movistar)
Tímová súťaž: Movistar

Všetkým športovým priaznivcom želáme príjemné piatkové popoludnie. Posledná Grand Tour cyklistickej sezóny Vuelta a España dnes pokračuje etapou s poradovým číslom devätnásť. Pretekárov čaká 154,4 kilometra dlhá previerka so štartom v meste Lleida a cieľom na kopci Coll de la Rabassa v Andorre.

Šprintérom vyfúkol triumf Jelle Wallays

Osemnásta etapa mala tranzitný charakter a jej profil vyhovoval šprintérom. Tí sa však do súboja o prvenstvo nedostali, hoci ich tímy pracovali celý deň na špici pelotónu a kontrolovali odstup na vedúcu partiu. Nakoniec ich prekvapila dvojica Jelle Wallays (Lotto-Soudal) a Sven Erik Bystrøm (UAE), ktorá bola súčasťou úniku dňa a vydržala až do konca. Triumf si vybojoval Jelle Wallays, Sven Erik Bystrøm obsadil druhú priečku a pódium etapy doplnil Peter Sagan.

Trojnásobný majster sveta sa v závere snažil prekaziť úspech úniku, zaútočil dlhým šprintom, ale na viac ako tretie miesto to už nestačilo. V súťaži o zelený dres je Sagan znova druhý za Alejandrom Valverdem.

Etapa s finišom na dlhom kopci

Devätnásta etapa sa bude niesť v znamení čakania na príchod cyklistov do Andorry, kde ich čaká cieľové stúpanie Coll de la Rabassa. Horská prémia prvej kategórie má nasledovné parametre: 17 km; 6,6 %. Zaujímať nás bude najmä to, ako sa na tomto kopci vyvinie situácia medzi pretekármi elitnej desiatky celkového poradia. Pre borcov, ktorí si chcú vylepšiť postavenie v generálnej klasifikácii, je predposlednou šancou. Pre kvalitných vrchárov, ktorí nie sú zainteresovaní v súboji o celkové poradie, je zas devätnásta etapa predposlednou možnosťou na pokúsenie sa o etapový vavrín z úniku.

Prémie na trati

Cieľová horská prémia prvej kategórie Coll de la Rabassa: 17 km; 6,6 % (Cieľ)

Rýchlostná prémia Sant Julià de Lòria (136,7 kilometra od štartu)

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 14:00.

Výsledky devätnástej etapy Vuelta a España 2018:
Najlepšia desiatka celkového poradia

1. Simon Yates (Mitchelton-Scott) 76:44:41 hod.
2. Alejandro Valverde (Movistar) +1:38
3. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +1:58
4. Enric Mas (Quick-Step Floors) +2:15
5. Miguel Ángel López (Astana) +2:29
6. Nairo Quintana (Movistar) +4:01
7. Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) +5:22
8. Rigoberto Urán (EF Education First-Drapac) 5:29
9. Ion Izagirre (Bahrain-Merida) +6:30
10. Tony Gallopin (AG2R) +7:21

Celkové poradie (červený dres): Simon Yates (Mitchelton-Scott)
Bodovacia súťaž (zelený dres): Alejandro Valverde (Movistar)
Vrchárska súťaž (bielo-modrý dres): Thomas De Gendt (Lotto-Soudal)
Kombinovaná súťaž (biely dres): Simon Yates (Mitchelton-Scott)
Tímová súťaž: Movistar

Najlepšia desiatka devätnástej etapy

1. Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) 3:42:05 hod.
2. Simon Yates (Mitchelton-Scott) +0:05
3. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +0:13
4. Rigoberto Urán (EF Education First-Drapac) 0:52
5. Miguel Ángel López (Astana) +0:52
6. Enric Mas (Quick-Step Floors) +0:52
7. Wilco Kelderman (Sunweb) +1:03
8. Alejandro Valverde (Movistar) +1:12
9. Tony Gallopin (AG2R) +1:15
10. Nairo Quintana (Movistar) +1:49

Rýchlostná prémia Sant Julià de Lòria (136,7 kilometra od štartu)

1. Jonathan Castroviejo (Sky) 4 body
2. Benjamin Thomas (Groupama-FDJ) 2 body
3. Luka Mezgec (Mitchelton-Scott) 1 bod

Celkové výsledky Vuelta a Espaňa 2018 po osemnástej etape:
Najlepšia desiatka celkového poradia

1. Simon Yates (Mitchelton-Scott) 73:02:37 hod.
2. Alejandro Valverde (Movistar) +0:25
3. Enric Mas (Quick-Step Floors) +1:22
4. Miguel Ángel López (Astana) +1:36
5. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +1:48
6. Nairo Quintana (Movistar) +2:11
7. Ion Izagirre (Bahrain-Merida) +4:09
8. Rigoberto Urán (EF Education First-Drapac) +4:36
9. Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) +5:31
10. Tony Gallopin (AG2R) +6:05

Celkové poradie (červený dres): Simon Yates (Mitchelton-Scott)
Bodovacia súťaž (zelený dres): Alejandro Valverde (Movistar)
Vrchárska súťaž (bielo-modrý dres): Thomas De Gendt (Lotto-Soudal)
Kombinovaná súťaž (biely dres): Alejandro Valverde (Movistar)
Tímová súťaž: Movistar