17. etapa

12.09.2018 o 15:50

Víťaz: Michael Woods (Education First-Drapac)

Organizátori 73. ročníka španielskej Vuelty pripravili ďalšiu vynikajúcu koncovku v podobe záverečného stúpania Alto del Balcón de Bizkaia. To bolo nesmierne náročné, veď obsahovalo aj úsek s takmer 24-percentným sklonom. V cieli sa napokon teší z triumfu Kanaďan Michael Woods, ktorý v záverečných 350 metroch zlomil odpor Dylana Teunsa. Bol to skvelý súboj, pričom pretekárov delilo len päť sekúnd. Z pretekárov celkového poradia výrazne zaostal Nairo Quintana, no pódium stráca aj Steven Kruijswijk na úkor Enrica Masa. Aby toho nebolo málo, trošku stratil aj Simon Yates a pred Alejandrom Valverdem vedie už len o 25 sekúnd. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem ešte pekný zvyšok dňa.

Celková klasifikácia po 17. etape:

 1. Simon Yates (Mitchelton – Scott) 69:05:34 hod.
 2. Alejandro Valverde (Movistar) +0:25
 3. Enric Mas (Quick-Step Floors) +1:22
 4. Miguel Ángel López (Astana) +1:36
 5. Steven Kruijswijk (Lotto NL-Jumbo) +1:48
 6. Nairo Quintana (Movistar) +2:11
 7. Ion Izagirre (Bahrain Merida) +4:09
 8. Rigoberto Urán (Education First-Drapac) +4:36
 9. Thibaut Pinot (Groupama – FDJ) +5:31
 10. Tony Gallopin (AG2R La Mondiale) +6:05

Najlepšia desiatka dnešnej etapy:

 1. Michael Woods (Education First-Drapac) 4:09:48 h.
 2. Dylan Teuns (BMC Racing Team) +0:05
 3. David De La Cruz (Team Sky) +0:10
 4. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) +0:13
 5. Ilnur Zakarin (Kaťuša – Alpecin) +0:38
 6. Alessandro De Marchi (BMC Racing Team) +0:44
 7. Amanuel Ghebreigzabhier (Dimension Data) +0:48
 8. Jesús Herrada (Cofidis) +0:51
 9. Jai Hindley (Team Sunweb) +0:55
 10. Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) +1:48.

Dnešná etapa sa skončila.

CIEĽ

Naira Quintana finišuje spolu so Stevom Kruijswijkom. Každopádne, dnes stratil ďalšie minúty a môže sa rozlúčiť so šancou na celkové prvenstvo. Následne prešli cieľom Tony Gallopin, Rigoberto Urán, no márne čakáme napríklad na Thibauta Pinota.

CIEĽ

Fantastický výkon predviedol Enric Mas z tímu Quick-Step Floors. Dokázal vydržať s hlavnými favoritmi a útočí na pódium. Navyše, Alejandro Valverde trošku ušiel Simonovi Yatesovi a získal na neho necelých desať sekúnd.

CIEĽ

Víťazom dnešnej etapy sa stáva MICHAEL WOODS. Kanadský cyklista možno 300 metrov pred cieľom ušiel svojim konkurentov. Zbavil sa aj Dylana Teunsa, ktorý skončil na druhom mieste so stratou piatich sekúnd. Po ňom sa z hmly vynoril aj David De La Cruz, ktorý si možno trošku polepší v celkovom poradí. Každopádne, tím Education First-Drapac tak získava druhé víťazstvo na tohtoročnej Vuelte.

500 m

Opäť je spomínané kvarteto pohromade. Nastupovať sa snažil Poliak Rafal Majka, ale nepodarilo sa mu ujsť. Rozhodovať sa tak bude možno v špurte, kde by mohol mať navrch Dylan Teuns. No, uvidíme ako to celé dopadne, čakáme na rozhodujúci atak.

1 km

Vedúca štvorica sa približne 1300 metrov pred cieľom rozdelila. Vpredu zostal David De La Cruz, no nedokázal sa zbaviť Michaela Woodsa. Dvojica Teuns, Majka však nie je ďaleko a ešte o ničom nie je rozhodnuté. Nairo Quintana stráca už skoro 40 sekúnd.

1,5 km

Ďalších bolestivých päťsto metrov majú pretekári za sebou. Prechádzajú cez úzke cesty, ktoré sú obklopené baskickými fanúšikmi. Vpredu sú naďalej David De La Cruz, Dylan Teuns, Rafal Majka či možno najväčší favorit Michael Woods.

2 km

Ešte 2000 metrov zostáva do konca dnešnej etapy. Vedúca skupina sa trošku rozrástla a nastupovať si snaží David De La Cruz. Ten teda parádne blafoval. V pelotóne si v pohode jazdia Yatesovci, naopak Nairo Quintana zaostáva.

2,5 km

Vedúca skupina sa poriadne roztriedila. Vpredu na chvíľu zostali už len štyria pretekári – Amanuel Ghebreigzabhier, Michael Woods, Rafal Majka a Dylan Teuns. Z pelotónu si skúsil nastúpiť Alejandro Valverde, ale Simon Yates má ešte dostatočnú podporu.

3 km

Cyklisti sa dostali už na betónový úsek, kde ich čaká aj prevýšenie takmer 24%. Už teraz nevyzeral najlepšie Vincenzo Nibali, no snaží sa udržať v hre o víťazstvo. Naopak, veľmi dobre vyzerá Rafal Majka, Michael Woods, ale aj ruský vrchár Ilnur Zakarin.

4 km

David De La Cruz má čo robiť, aby sa udržal v unikajúcej skupine. Okrem toho sme v pelotóne trošku videli zaostávať Thibauta Pinota, na ktorom sa môže prejaviť únava z náročného programu.

5 km

Do čela sa teraz dostávajú jazdci tímu BMC Racing. Alessandro De Marchi ťahá unikajúcu skupinu a pracuje pre Dylana Teunsa. Postupne si z úniku vystúpili niekoľkí pretekári, vrátane Thomasa De Gendta. Toho však v cieli čaká dres pre lídra vrchárskej súťaže.

6 km

Simon Clarke to teraz robí veľmi šikovne. Nastupuje si, čím berie cenné sily ostatným pretekárom ašpirujúcim na víťazstvo. Michael Woods sa naopak šetrí. Okrem toho sme videli veľmi nepríjemný pád, v ktorom boli zapletení Hermann Pernsteiner a Fabio Aru.

8 km

Už len osem kilometrov zostáva do konca dnešnej etapy, ktorá sa končí na novom cieľovom stúpaní Alto de Balcón de Bizkaia. Aktivita Omara Fraileho neviedla k úspechu, keďže veľmi dobrú prácu odviedol Simon Clarke. Ten pracuje pre Michaela Woodsa.

10 km

Thomas De Gendt si nastúpil z vedúcej skupiny, no šikovne sa za ním vyviezol domácim pretekár Omar Fraile. Prémiu mu nechal, no vzniknutú situáciu využíva jazdec Astany na útok. Jeden bod do vrchárskej súťaže získava aj Bauke Mollema.

11 km

Ešte približne tisíc metrov zostáva do zdolania ďalšieho stúpania. Unikajúca skupina jazdí stále viac-menej pohromade, hoci sme videli zaostávať Lukasa Pöstlbergera a Pietra Serryho. Thomas De Gendt vedie skupinu a získa ďalšie bodíky.

13 km

Opäť je všetko pohromade. Vincenzo Nibali si svoj útok rozmyslel a zrejme sa sústredí na záverečné stúpanie, kde rozhodne má šancu na etapový triumf. Pelotón pre zmenu ťahá Movistar, no manko stúplo.

15 km

Alto de Gontzegaraine je predposledným stúpaním dnešného dňa. Meria 5,5 kilometra, no priemerný sklon dosahuje len 4,3%. Medzičasom bola vedúca dvojica dostihnutá a na čele úniku vidíme skúseného Vincenza Nibaliho. Náskok úniku je na úrovni 4:40 minúty.

17 km

Krátky zjazd využili na útok Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale) a Simon Clarke (Education First-Drapac). Obaja sú víťazmi jednej etapy z tohtoročnej Vuelty. Vypracovali si drobný náskok, no Francúzovi sa príliš nechce striedať svojmu kolegovi.

20 km

Ďalšie tri body pre Thomasa De Gendta. Ten zvyšuje svoj náskok vo vrchárskej súťaži. Svoje bodové konto opäť obohatil aj Bauke Mollema, a ak som dobre videl, tak jeden bod získal Vincenzo Nibali. Náskok stále predstavuje 4:30 minúty.

22 km

Vedúcu skupinu ťahá Thomas De Gendt, ktorý rozhodne nechce, aby mu niekto zobral body do vrchárskej súťaže. Za ním je nalepený Vincenzo Nibali, ktorý kontroluje situáciu. V pelotóne preberá iniciatívu Astana a jej tempo si vyberá prvé obete. Medzi nimi je aj Peter Sagan či Michal Kwiatkowski.

24 km

Cyklisti už začali stúpať na Alto de Santa Eufemia. Aktivitu sme videli od Simona Clarka, ale nepodarilo sa mu odísť z vedúcej skupiny. Dobre si situáciu postrážil Andrej Amador, ktorý pracuje pre Movistar z hľadiska tímovej súťaže.

26 km

Menej než päť minút má k dobru únik, ale zrejme by to mal dotiahnuť do úspešného konca. Predsa len vpredu máme výborných vrchárov ako Vincenzo Nibali, Rafal Majka či Bauke Mollema. Stávkové kancelárie najviac favorizujú spomínaného Poliaka.

29 km

Terén sa postupne vyrovnáva s unikajúca skupina smeruje pod ďalší kopec dnešného dňa. Alto de Santa Eufemia vrcholí presne dvadsať kilometrov pred cieľom. Meria 4500 metrov a priemerný sklon dosahuje päť percent. Aj tento kopec by ako prvý mal zdolať Thomas De Gendt z tímu Lotto Soudal.

32 km

Cyklistov teraz čaká kratší zjazd a následne ešte trojica stúpaní. Náskok úniku pomaličky smeruje k piatim minútam, a tak nemožno s istotou tvrdiť, že víťaza spoznáme z 26-člennej skupiny vpredu. Uvidíme, ako k etape pristúpia tímy Astana či Movistar.

35 km

Víťazom horskej prémie Alto del Balcón de Bizkaia sa podľa očakávania stáva Thomas De Gendt. Belgičan ziskom piatich bodov ide do čela vrchárskej súťaže a jeho náskok ešte zrejme bude narastať. Tri body berie Bauke Mollema a jeden Stéphane Rossetto.

37 km

Ďalších tridsať sekúnd z manka pelotónu stiahol tím Euskadi–Murias. Súčasťou hlavnej skupiny by stále mal byť aj jediný Slovák v štartovej listine Peter Sagan. Na čele etapy si začína kontrolovať situáciu Belgičan Thomas De Gendt.

39 km

Vedúca skupina zostáva naďalej pohromade. Do vrchola stúpania to má ešte štyri kilometre. Okrem toho sme videli v pelotóne zaostávať Luisa Ángela Matého (Cofidis), ktorý dnes s najväčšou pravdepodobnosťou príde o dres pre najlepšieho vrchára.

41 km

Cyklisti sa dostávajú pod ďalšie stúpanie Alto del Balcón de Bizkaia. To meria 7,7 kilometra, ale priemerný sklon je len niečo cez štyri percentá. Možno očakávať snahu o roztrhanie vedúcej skupiny a tiež ďalší zisk horských bodov pre Thomasa De Gendta.

43 km

Máme za sebou ďalšie tri kilometre a tím Euskadi–Murias naďalej dobre pracuje na čele pelotónu. Náskok úniku klesol už skoro k šiestimi minútam, ale zrejme sa favoriti celkového poradia do hry o etapový vavrín nezapoja a rozdajú si to medzi sebou.

46 km

Na čele dnešnej etapy stále registrujeme 26 pretekárov, medzi ktorými sú aj veľmi známe mená. Na etapové víťazstvo si opäť robia zálusk Rafal Majka, Dylan Teuns, Bauke Mollema, Simon Clarke alebo napríklad Vincenzo Nibali, ktorý vypadol z celkového poradia.

49 km

Keď sme spomínali Simona Yatesa, tak musíme ešte raz vyzdvihnúť jeho výbornú včerajšiu časovku. Britský pretekár viacerých konkurentov z najlepšej desiatky s výnimkou Stevena Kruijswijka. Holanďan sa tak posunul do TOP 3, z ktorej vytlačil Naira Quintanu.

52 km

Náskok vedúcej skupiny už klesol k siedmim minútam. Pelotón zrýchli svoje tempo aj vďaka tímu Euskadi–Murias, ktorý trošku prekvapujúco pomáha tímu okolo Simona Yatesa. Jeho zámerom je najmä ukázať sa v domácom prostredí.

56 km

Najvyššie postaveným pretekárom v celkovom poradí, ktorý je dnes participuje v úniku, je David De La Cruz z belgického tímu Quick-Step Floors. Virtuálne sa dokonca dostal do najlepšej desiaty, no je otázne ako to s ním dopadne. Skôr sa zameria na etapové víťazstvo.

59 km

Unikajúca skupina teraz prechádza pomerne rovinatým úsekom, ktorý vedie do mesta Guernica. To je známe z čias Španielskej občianskej vojny, počas ktorej bolo zbombardované nemeckými vojskami. Táto udalosť bola vyobrazená aj na slávnom obraze Pabla Picassa.

62 km

Cyklisti majú za sebou už dve kategorizované stúpania. Na oboch získal po tri body Thomas De Gendt, čím svoje bodové konto upravil na 63 bodov. Dá sa predpokladať, že už dnes vyzlečie Luisa Ángela Matého z dresu pre najlepšieho vrchára. Štyri body získal Bauke Mollema a po jednom Poliak Rafal Majka a Francúz Stéphane Rossetto.

65 km

Kompletné zloženie pretekárov úniku:

Vincenzo Nibali, Franco Pellizotti (Bahrain Merida), Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale), Omar Fraile (Astana), Alessandro De Marchi, Dylan Teuns (BMC Racing Team), Rafal Majka, Lukas Pöstlberger (Bora-Hansgrohe), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Andrej Amador (Movistar), Amanuel Ghebreigzabhier, Merhawi Kudus (Dimension Data), Simon Clarke, Michael Woods (Education First-Drapac), Jai Hindley (Sunweb), Ilnur Zakarin (Kaťuša – Alpecin), David De La Cruz, Jonathan Castroviejo (Team Sky), Héctor Saez (Euskadi–Murias), Pieter Serry (Quick-Step Floors), Valerio Conti (UAE Team Emirates), Bauke Mollema (Trek – Segafredo), Cristian Rodríguez (Caja Rural-Seguros RGA), Jesús Herrada, Stéphane Rossetto (Cofidis) a José Mendes (Burgos BH). Aktuálne majú náskok osem minút.

68 km

Unikajúca skupina sa vytvorila po úvodnom stúpaní tretej kategórie Alto de la Arboleda. Veľmi dobrú prácu odviedol najmä rakúsky majster Lukas Pöstlberger, ktorý sa neúnavne snažil o roztrhanie pelotónu. Najskôr sa podarilo odísť 21 pretekárom, ku ktorým sa následne pridala ešte pätica.

70 km

Pekný deň prajem všetkým fanúšikom cyklistiky. V tejto chvíli začíname náš textový prenos zo sedemnástej etapy španielskej Vuelty. Do jej konca zostáva ešte 70 kilometrov, a tak sa v krátkosti vrátime k doterajšiemu priebehu pretekov.

Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu zo sedemnástej etapy cyklistických pretekov Vuelta a España 2018. Ako je už dobrým zvykom, aj dnes budeme svedkami náročného cieľového stúpania. S našim prenosom sa prihlásime krátko pred 16:00 hod.

VÍŤAZNÁ ROZLÚČKA DENNISA

Včerajšia individuálna časovka mala očakávaného víťaza. Austrálčan Rohan Dennis zničil konkurenciu a ako jediný sa dostal pod hranicu 38 minút. Druhému tímového kolegovi Josephovi Rosskopfovi nadelil 50 sekúnd, čo len zvýrazňuje jeho skvelý výkon. Jazdec tímu BMC Racing získal druhé víťazstvo na tohtoročnej Vuelte, no ďalšie už nepridá. Po včerajšom dni sa rozhodol odstúpiť z pretekov a bude sa pripravovať na svetový šampionát. Z pretekárov celkového poradia si najviac polepšil Steven Kruijswijk. Ten skončil v časovke štvrtý a posunul sa na priebežné tretie miesto GC. Holanďan predviedol super výkon a jasne zdolal Naira Quintanu a Miguela Ángela Lópeza. V červenom drese nesklamal Simon Yates a dokonca ešte drobne zvýšil svoj náskok pred Alejandrom Valverdem. Slovenský cyklista Peter Sagan šetril silami do ďalších etáp. Za víťazným Austrálčanom zaostal o viac než päť minút a obsadil konečné 105. miesto.

ETAPA S ĎALŠÍM CIEĽOVÝM STÚPANÍM

Dnešná etapa meria 157 kilometrov a cyklisti počas nej prekonajú 3080 výškových metrov. Určite patrí medzi najťažšie na tohtoročnej Vuelte, pretože obsahuje až šesť kategorizovaných stúpaní. Štyri z nich sú tretej kategórie, pričom ide o kratšie, ale prudké kopce. Chlieb sa začne lámať približne 40 kilometrov pred páskou, keď tesne po sebe nasledujú štyri stúpania. Jednoznačne najnáročnejšie je to záverečné s názvom Alto del Balcón de Bizkaia. Meria 7300 metrov a priemerný sklon atakuje hranicu desiatich percent. Terén bude náročnejší a náročnejší. Približne dva kilometre pred cieľom je dokonca úsek s prevýšeným takmer 24%. Opäť môžeme čakať súboj najlepších vrchárov, pričom najmä Quintana a López nemajú na čo čakať. Simon Yates bude brániť červený dres a zatiaľ jazdí bez najmenšieho zaváhania. Okrem toho je pravdepodobné etapové víťazstvo úniku. V ňom by nemali chýbať protagonisti vrchárskej súťaže či mená ako Rafal Majka, Davide Formolo či Dylan Teuns.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 14:00.

Celková klasifikácia po 17. etape::
1. Simon Yates (Mitchelton – Scott) 69:05:34 hod.
2. Alejandro Valverde (Movistar) +0:25
3. Enric Mas (Quick-Step Floors) +1:22
4. Miguel Ángel López (Astana) +1:36
5. Steven Kruijswijk (Lotto NL-Jumbo) +1:48
6. Nairo Quintana (Movistar) +2:11
7. Ion Izagirre (Bahrain Merida) +4:09
8. Rigoberto Urán (Education First-Drapac) +4:36
9. Thibaut Pinot (Groupama – FDJ) +5:31
10. Tony Gallopin (AG2R La Mondiale) +6:05

Najlepšia desiatka dnešnej etapy::
1. Michael Woods (Education First-Drapac) 4:09:48 hod.
2. Dylan Teuns (BMC Racing Team) +0:05
3. David De La Cruz (Team Sky) +0:10
4. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) +0:13
5. Ilnur Zakarin (Kaťuša – Alpecin) +0:38
6. Alessandro De Marchi (BMC Racing Team) +0:44
7. Amanuel Ghebreigzabhier (Dimension Data) +0:48
8. Jesús Herrada (Cofidis) +0:51
9. Jai Hindley (Team Sunweb) +0:55
10. Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) +1:48

Horská prémia: Alto del Balcón de Bizkaia (0 km)::
1. Michael Woods (Education First-Drapac) 10 bodov.
2. Dylan Teuns (BMC Racing Team) 6b.
3. David De La Cruz (Team Sky) 4b.
4. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) 2b.
5. Ilnur Zakarin (Kaťuša – Alpecin) 1b.

Horská prémia: Alto de Gontzegaraine (10 km)::
1. Thomas De Gendt (Lotto Soudal) 3 body
2. Omar Fraile (Astana) 2b.
3. Bauke Mollema (Trek – Segafredo) 1b.

Horská prémia: Alto de Santa Eufemia (20 km)::
1. Thomas De Gendt (Lotto Soudal) 3 body
2. Bauke Mollema (Trek – Segafredo) 2b.
3. Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) 1b.


Horská prémia: Alto del Balcón de Bizkaia (35 km):
1. Thomas De Gendt (Lotto Soudal) 5 bodov
2. Bauke Mollema (Trek – Segafredo) 3b.
3. Stéphane Rossetto (Cofidis) 1b.

Alto de San Juan de Gaztelugatxe (71 km)::
1. Thomas De Gendt (Lotto Soudal) 3 body
2. Bauke Mollema (Trek – Segafredo) 2b.
3. Stéphane Rossetto (Cofidis) 1b.


Horská prémia: Alto de la Arboleda (140 km)::
1. Thomas De Gendt (Lotto Soudal) 3 body
2. Bauke Mollema (Trek – Segafredo) 2b.
3. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) 1b.