13. etapa

07.09.2018 o 16:00

Víťaz: Óscar Rodríguez (Euskadi-Murias)

Z našej strany je to na dnes všetko. Ďakujeme vám za pozornosť a prajeme príjemný zvyšok večera. Zajtra sa na vás opäť tešíme pri ďalšom prenosy z Vuelty.

Petra Sagana dnes klasifikovali na 151. mieste s mankom 28:37 minúty na víťazného Oscara Rodrígueza, čím dodržal limit na príchod do cieľa.

Najlepšia desiatka celkového poradia po trinástej etape
 

 1. Jesús Herrada López (Cofidis) 54:50:19 hod.
 2. Simon Yates (Mitchelton-Scott) +1:42
 3. Nairo Quintana (Movistar) +1:50
 4. Alejandro Valverde (Movistar) +1:54
 5. Miguel Ángel López (Astana) +2:23
 6. Rigoberto Urán (EF Education First–Drapac) +2:33
 7. Ion Izagirre (Bahrain-Merida) +2:35
 8. Tony Gallopin (AG2R) +2:40
 9. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +2:44
 10. Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe) +2:47


Celkové poradie (červený dres): Jesús Herrada López (Cofidis)
Bodovacia súťaž (zelený dres): Alejandro Valverde (Movistar)
Vrchárska súťaž (bielo-modrý dres): Luis Ángel Maté Mardones (Cofidis)
Kombinovaná súťaž (biely dres): Alejandro Valverde (Movistar)
Tímová súťaž: Bahrain-Merida

Najlepšia desiatka trinástej etapy

 1. Oscar Rodríguez (Euskadi-Murias) 04:17:15 hod.
 2. Rafal Majka (Bora-hansgrohe) +0:19
 3. Dylan Teuns (BMC Racing Team) +0:30
 4. Björg Lambrecht (Lotto-Soudal) +0:38
 5. Laurens De Plus (Quick-Step Floors) +0:43
 6. Merhawi Kudus (Dimension Data) +1:00
 7. Ilnur Zakarin (Kaťuša-Alpecin) +1:12
 8. Pieter Serry (Quick-Step Floors) +1:21
 9. Edward Ravasi (UAE) +1:25
 10. Benjamin King (Dimension Data) +1:27

Trinásta etapa Vuelta a Espaňa 2018 skončila.

Cieľ

Etapa s poradovým číslom trinásť priniesla veľký výsledok pre Óscara Rodrígueza a baskický prokontinentálny tím Euskadi-Murias. 23-ročný Španiel dnes zaznamenal prvé profesionálne víťazstvo, keď po bravúrnom výkone na cieľovom stúpaní predstihol Rafala Majku a Dylana Teunsa.

Cieľ

V cieli trinástej etapy je už aj Jesús Herrada López, ktorý predviedol heroický výkon a udržal si červený dres. Podobu generálnej klasifikácie po dnešnej horskej previerke prinesieme o chvíľu.

Cieľ

Kolumbijský borec Nairo Quintana nastúpil Simonovi Yatesovi a šesť sekúnd naňho dokázal získať.

Cieľ

Z hlavnej skupiny sú na tom v tomto momente najlepšie Nairo Quintana a Simon Yates!

Cieľ

Rafal Majka obsadil druhú priečku, Dylan Teuns uzavrel pódium.

Cieľ

Víťazom trinástej etapy Vuelta a Espaňa 2018 sa stal Óscar Rodríguez (Euskadi-Murias)!

300 m

Rafal Majka sa síce zdvihol zo sedla, ale na Óscara Rodrígueza (Euskadi-Murias) to stačiť pravdepodobne nebude!

700 m

V hlavnej skupine predsa len nastali nejaké selekcie. Sedmička jazdcov však šliape spolu.

800 m

Óscar Rodríguez (Euskadi-Murias) sa odpútal od Teunsa a Majku. Nuž, to by bol obrovský výsledok pre pretekára prokontinentálneho tímu z Baskicka.

1 km

Dylan Teuns (BMC) a Rafal Majka (Bora-hansgrohe) spolu vytvorili tandem na čele etapy, pričom sviežejšie z tejto dvojice vyzerá poľský pretekár. Zozadu sa na nich dotiahol Óscar Rodríguez (Euskadi-Murias). Ofenzíva Enrica Masa Nicolaua netrvala dlho, favoriti sú zatiaľ pokope.

2 km

Ruský pretekár tímu Kaťuša-Alpecin Ilnur Zakarin v ataku nepokračuje. Dopredu vyrazili Rafal Majka (Bora-hansgrohe), Merhawi Kudus (Dimension Data), Dylan Teuns (BMC). Zakarin (Kaťuša-Alpecin) sa nachádza za touto trojicou. O prvý atak z hlavného poľa sa postaral Enric Mas Nicolau (Quick-Step Floors).

3 km

Viac ako tri kilometre pred cieľom nastúpil z vedúcej partie Ilnur Zakarin! Marcus Burghardt už nebol schopný na toto zrýchlenie zareagovať, takže sa museli zo sedla zdvihnúť ostatní.

4 km

Vedúcu skupinu ešte potiahol Jay McCarthy, no potom si z nej vystúpil. Opustili ju tiež Thomas De Gendt a Luis Ángel Maté Mardones. Svojho tímového kolegu McCarthyho na čele úniku nahradil Marcus Burghardt.

6 km

Alto de La Camperona začína pozvoľna, ale postupne naberá na náročnosti, pričom najťažších je záverečných 2500 metrov.

8 km

Cyklisti z úniku už začali stúpať na cieľovú horskú prémiu prvej kategórie. Pred pelotónom disponujú náskokom troch minút a štyridsiatich sekúnd. Tento rozdiel by mal stačiť na to, aby o etapový triumf bojovali borci vedúcej skupiny.

13 km

Vedúca skupina má 28 členov a je už blízko úpätia Alto de La Camperona, na ktorom sa určite potrhá. Pelotón stráca štyri minúty a pár sekúnd.

17 km

Španielsky tím Movistar využil fakt, že jeho pretekár bol súčasťou vedúcej skupiny a stiahol ho späť do pelotón. Imanol Erviti odovzdá svojim tímovým kolegom bidony a tiež ešte pomôže, pokým mu budú stačiť sily.

22 km

Rozdiel medzi pelotónom a únikom predstavuje štyri minúty a tridsať sekúnd. Zatiaľ ešte nevieme povedať, či sa dnes víťaz zrodí z vedúcej skupiny alebo zo skupiny hlavnej. Jasnejšie to bude po príchode pod cieľový kopec.

25 km

V úniku odvádzajú najväčšie penzum síl pri vytváraní jeho tempa tímy Lotto-Soudal a Bora-hansgrohe, ktoré majú v čelnej skupine štyroch, respektíve troch zástupcov. Jay McCarthy a Marcus Burghardt poctivo pracujú pre Rafala Majku, ktorý má z tejto trojice nemeckého celku najväčšie šance uspieť na cieľovej horskej prémii.

30 km

Ešte tridsať kilometrov zostáva do cieľa trinástej etapy. V pelotóne naďalej pracujú tímy Movistar, Astana a Cofidis. Náskok úniku sa im podarilo znížiť o ďalších pätnásť sekúnd na hodnotu 5:15 minúty.

35 km

Nepríjemný moment vo vedúcej skupine. Na zemi skončil Laurens De Plus (Quick-Step Floors) spoločne s ďalšími dvomi pretekármi. Všetci traja by však mali byť v poriadku, pretože hneď vysadli späť na bicykle a pokračujú ďalej.

37 km

V generálnej klasifikácii je na tom najlepšie z jazdcov unikajúcej skupiny Benjamin King, ktorému po dvanástej etape patrí dvadsiata priečka celkového poradia so stratou 7:04 minúty. Keďže manko pelotónu na čelo etapy má v tejto chvíli hodnotu päť a pol minúty, virtuálnym lídrom pretekov je muž v červenom Jesús Herrada López.

40 km

Podľa informácii oficiálnej stránky Vuelty vypadli z vedúcej skupiny Garikoitz Bravo (Euskadi-Murias) a Jai Hindley (Sunweb). Pred pelotónom tak pokračuje 29-členná partia s náskokom piatich minút a tridsiatich sekúnd.

45 km

Na špici pelotónu pracuje okrem tímov Astana a Movistar aj francúzske prokontinentálne zoskupenie Cofidis, ktorého pretekár Jesús Herrada López dnes bráni červený dres pre lídra celkového poradia pretekov.

50 km

Pretekári momentálne absolvujú časť etapy s jednoduchým profilom, ktorá ich dovedie pod cieľový kopec Alto de La Camperona. Výstup naň začne niečo viac ako osem kilometrov pred cieľom.

55 km

Takéto je zloženie vedúcej partie trinástej etapy. Gorka Izagirre (Bahrain-Merida), Ben Gastauer (AG2R), Joseph Rosskopf, Dylan Teuns (BMC), Marcus Burghardt, Rafal Majka, Jay McCarthy (Bora-hansgrohe), Sander Armee, Thomas De Gendt, Bjorg Lambrecht, Maxime Monfort (Lotto-Soudal), Imanol Erviti (Movistar), Laurens De Plus, Pieter Serry (Quick-Step Floors), Ben King, Merhawi Kudus (Dimension Data), Ilnur Zakarin, Jhonatan Restrepo (Katuša-Alpecin), Sergio Henao (Sky), Jai Hindley (Sunweb), Bauke Mollema, Nicola Conci, Fabio Felline (Trek-Segafredo), Edward Ravasi (UAE), Jetse Bol (Burgos-BH), Alex Aranburu, Cristián Rodríguez (Caja Rural-Seguros RGA), Luis Ángel Maté Mardones (Cofidis), Eduard Prades, Garikoitz Bravo a Óscar Rodríguez (Euskadi-Murias).

60 km

Tempo pelotónu v tejto fáze etapy určujú tímy Movistar a Astana. Hlavná skupina je za únikom pozadu o šesť minút a pätnásť sekúnd.

62 km

Horská prémia prvej kategórie Puerto de Tarna (105 km od štartu)
 

 1. Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) 10 bodov
 2. Benjamin King (Dimension Data) 6 bodov
 3. Luis Ángel Maté Mardones (Cofidis) 4 bodov
 4. Bauke Mollema (Trek-Segafredo) 2 body
 5. Rafal Majka (Bora-hansgrohe) 1 bod
65 km

Súčasťou vedúcej skupiny je aj Luis Ángel Maté Mardones. Líder vrchárskej súťaže o bielo-modrý dres na doterajších dvoch horských prémiách ukoristil len štyri body. Vo virtuálnom poradí tejto klasifikácie je však stále prvý s náskokom 24 bodov pred druhým Benjaminom Kingom z tímu Dimension Data.

70 km

Horskú prémiu prvej kategórie na vrchole Puerto de Tarna ovládol Thomas De Gendt z tímu Lotto-Soudal. Belgický špecialista na úniky si pripísal na konto desať bodov. Ďalšie tri získal na dnešnom úvodnom stúpaní tretej kategórie, ktoré sa nachádzalo v úvode etapy.

73 km

O pôsobenie v dnešnom úniku dňa bol veľký záujem. Nakoniec sa na čele etapy vyprofila mnohopočetná skupina s 32 členmi. Počas stúpania na kopec Puerto de Tarna, ktorý vedúca partia práve zdoláva, z nej vypadol Tosh Van der Sande (Lotto-Soudal). Vpredu teda aktuálne figuruje 31 pretekárov s náskokom šiestich minút pred pelotónom.

75 km

Do trinástej etapy 73. edície Vuelta a Espaňa 2018 vstupujeme v momente, keď pretekárom z úniku zostáva do cieľa 75 kilometrov.

Najlepšia desiatka celkového poradia po dvanástej etape
 

 1. Jesús Herrada López (Cofidis) 50:28:56 hod.
 2. Simon Yates (Mitchelton-Scott) +3:32
 3. Alejandro Valverde (Movistar) +3:33
 4. Nairo Quintana (Movistar) +3:36
 5. Ion Izagirre (Bahrain-Merida) +3:39
 6. Tony Gallopin (AG2R) +3:46
 7. Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe) +3:46
 8. Miguel Ángel López (Astana) +3:49
 9. Rigoberto Urán (EF Education First–Drapac) +3:54
 10. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +4:05


Celkové poradie (červený dres): Jesús Herrada López (Cofidis)
Bodovacia súťaž (zelený dres): Alejandro Valverde (Movistar)
Vrchárska súťaž (bielo-modrý dres): Luis Ángel Maté Mardones (Cofidis)
Kombinovaná súťaž (biely dres): Alejandro Valverde (Movistar)
Tímová súťaž: Bahrain-Merida

Všetkým priaznivcom svetovej cyklistiky prajeme príjemné piatkové popoludnie. Záverečná Grand Tour sezóny Vuelta a España má dnes na programe etapu s poradovým číslom trinásť. Cyklisti absolvujú 174,8 kilometra dlhú previerku horského charakteru so štartom v Candás a cieľom na vrchole stúpania Alto de La Camperona.

Dvanásta etapa priala úniku a priniesla nového celkového lídra

Triumf včera ukoristil z úniku Alexandre Geniez (AG2R), ktorý bol v závere najsilnejším členom vedúcej skupiny a zaznamenal svoj tretí etapový vavrín na španielskej Grand Tour v kariére. So stratou 2:32 minúty na víťaza finišoval na sedemnástej priečke Jesús Herrada López (Cofidis). Pelotón prišiel do cieľa o 9:07 minúty neskôr ako Španiel a 28-ročný pretekár sa vďaka tomu stal novým lídrom generálnej klasifikácie. Po dvanástej etape má na prvom mieste súťaže o červený dres náskok 3:22 pred Simonom Yatesom.

Peter Sagan obsadil v etape 95. miesto s mankom 12:16 minúty na Genieza. V bodovacej súťaži mu naďalej patrí druhá pozícia za Alejandrom Valverdem.

Prvá z troch horských skúšok druhého týždňa

V závere druhého súťažného bloku 73. ročníka Vuelta a Espaňa sú pripravené tri náročné horské etapy. Prvá z nich obsahuje tri kategorizované stúpania a pretekári v nej nastúpajú dovedna 2705 výškových metrov. Dominantným miestom trinástej etapy je cieľový kopec Alto de La Camperona. Meria 8300 metrov a začína pozvoľna, no jeho záverečná fáza je doslova brutálna. Priemerný percentuálny sklon posledných 2500 metrov je v okolí 15%, ich súčasťou je však aj pasáž s 19,5% prevýšením. Na cieľovej horskej prémii prvej kategórie budeme dozaista sledovať rozdiely medzi cyklistami na celkové poradie. Zato prechádzajúce stúpanie prvej kategórie s vrcholom na méte 69,8 kilometra pred cieľom by nemalo priniesť zásadné momenty v skupine favoritov. V itinerári etapy je aj jedna prémia tretej kategórie, nachádza sa na méte 20 kilometrov po štarte.

Prémie na trati

Horská prémia tretej kategórie Alto de la Madera: 7 km; 3,5% (21 km od štartu)
Horská prémia prvej kategórie Puerto de Tarna: 13 km; 5,8 % (105 km od štartu)
Cieľová horská prémia prvej kategórie Alto de La Camperona 8,3 km; 7,5 % (Cieľ)
Rýchlostná prémia Sabero (166,5 km)

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 14:00.

Výsledky trinástej etapy Vuelta a Espaňa 2018:
Najlepšia desiatka celkového poradia po trinástej etape

1. Jesús Herrada López (Cofidis) 54:50:19 hod.
2. Simon Yates (Mitchelton-Scott) +1:42
3. Nairo Quintana (Movistar) +1:50
4. Alejandro Valverde (Movistar) +1:54
5. Miguel Ángel López (Astana) +2:23
6. Rigoberto Urán (EF Education First–Drapac) +2:33
7. Ion Izagirre (Bahrain-Merida) +2:35
8. Tony Gallopin (AG2R) +2:40
9. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +2:44
10. Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe) +2:47

Celkové poradie (červený dres): Jesús Herrada López (Cofidis)
Bodovacia súťaž (zelený dres): Alejandro Valverde (Movistar)
Vrchárska súťaž (bielo-modrý dres): Luis Ángel Maté Mardones (Cofidis)
Kombinovaná súťaž (biely dres): Alejandro Valverde (Movistar)
Tímová súťaž: Bahrain-Merida

Najlepšia desiatka trinástej etapy

1. Oscar Rodríguez (Euskadi-Murias) 04:17:15 hod.
2. Rafal Majka (Bora-hansgrohe) +0:19
3. Dylan Teuns (BMC Racing Team) +0:30
4. Björg Lambrecht (Lotto-Soudal) +0:38
5. Laurens De Plus (Quick-Step Floors) +0:43
6. Merhawi Kudus (Dimension Data) +1:00
7. Ilnur Zakarin (Kaťuša-Alpecin) +1:12
8. Pieter Serry (Quick-Step Floors) +1:21
9. Edward Ravasi (UAE) +1:25
10. Benjamin King (Dimension Data) +1:27

Cieľová horská prémia prvej kategórie Alto de La Camperona (Cieľ)

1. Oscar Rodríguez (Euskadi-Murias) 10 bodov
2. Rafal Majka (Bora-hansgrohe) 6 bodov
3. Dylan Teuns (BMC) 4 body
4. Bjorg Lambrecht (Lotto-Soudal) 2 body
5. Laurens De Plus (Quick-Step Floors) 1 bod

Rýchlostná prémia Sabero

1. Benjamin King (Dimension Data) 4 body
2. Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) 2 body
3. Nicola Conci (Trek-Segafredo) 1 bod

Horská prémia prvej kategórie Puerto de Tarna (105 km od štartu)

1. Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) 10 bodov
2. Benjamin King (Dimension Data) 6 bodov
3. Luis Ángel Maté Mardones (Cofidis) 4 bodov
4. Bauke Mollema (Trek-Segafredo) 2 body
5. Rafal Majka (Bora-hansgrohe) 1 bod

Horská prémia tretej kategórie Alto de la Madera (21 km od štartu)

1. Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) 3 body
2. Bauke Mollema (Trek-Segafredo) 2 body
3. Benjamin King (Dimension Data) 1 bod

Celkové výsledky Vuelta a Espaňa 2018 po dvanástej etape:
Najlepšia desiatka celkového poradia po dvanástej etape

1. Jesús Herrada López (Cofidis) 50:28:56 hod.
2. Simon Yates (Mitchelton-Scott) +3:32
3. Alejandro Valverde (Movistar) +3:33
4. Nairo Quintana (Movistar) +3:36
5. Ion Izagirre (Bahrain-Merida) +3:39
6. Tony Gallopin (AG2R) +3:46
7. Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe) +3:46
8. Miguel Ángel López (Astana) +3:49
9. Rigoberto Urán (EF Education First–Drapac) +3:54
10. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +4:05

Celkové poradie (červený dres): Jesús Herrada López (Cofidis)
Bodovacia súťaž (zelený dres): Alejandro Valverde (Movistar)
Vrchárska súťaž (bielo-modrý dres): Luis Ángel Maté Mardones (Cofidis)
Kombinovaná súťaž (biely dres): Alejandro Valverde (Movistar)
Tímová súťaž: Bahrain-Merida