4. etapa: La Baule - Sarzeau

10.07.2018 o 13:25

Víťaz: Fernando Gaviria (Quick-Step Floors)

Štvrtá etapa ponúkla očakávaný šprint pelotónu. Zvíťazil Fernando Gaviria z Quick-Step Floors, tímu, ktorý odviedol penzum práce pri likvidovaní náskoku úniku. V peknom a dramatickom špurte obsadil druhé miesto Peter Sagan a pódium doplnil André Greipel. Z našej strany je to na dnes všetko. Ďakujeme vám za pozornosť a prajeme ešte príjemný zvyšok dňa. S Tour de France sa prihlásime opäť zajtra.

Elitná desiatka štvrtej etapy

 1. Fernando Gaviria Rendon (Quick-Step Floors)
 2. Peter Sagan (Bora-hansgrohe)
 3. André Greipel (Lotto-Soudal)
 4. Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo)
 5. Marcel Kittel (Kaťuša-Alpecin)
 6. Andrea Pasqualon (Wanty-Groupe Gobert)
 7. Alexander Kristoff (UAE)
 8. John Degenkolb (Trek-Segafredo)
 9. Dion Smith (Wanty-Groupe Gobert)
 10. Timothy Dupont (Wanty-Groupe Gobert)

Dnešné výsledky ovplyvnili aj poradie v bodovacej súťaži o zelený dres. Peter Sagan je stále jej lídrom, ale už len s náskokom štyroch bodov pred Gaviriom.

Štvrtá etapa Tour de France 2018 skončila.

Cieľ

Záver štvrtej etapy ponúkol atraktívnu a veľmi tesnú koncovku! Víťazstvo v nej vybojoval Fernando Gaviria, ktorý ťažil aj z výbornej práce tímového kolegu Maxa Richezeho. Peter Sagan si vybral zadné koleso Gaviriu, pri špurte však v snahe udržať sa čo najdlhšie v závetrí dosť menil smer jazdy, aby napokon popri bariére na pravej strane tesne predstihol Andrého Greipela a zaknihoval tak druhé druhé miesto na tejto Tour!

Cieľ

Štvrtú etapu 105. ročníka Tour de France vyhral Fernando Gaviria! Peter Sagan na druhom mieste.

1 km

Únik je minulosťou! Favoriti etapy sa pripravujú na finiš. Sagan si vybral zadné koleso Fernanda Gaviriu.

2 km

Chvíle úniku sa končia. Všetko speje k špurtu najrýchlejších mužov pelotónu.

3 km

Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis) a Anthony Perez (Cofidis) stále bojujú pred pelotónom, ktorý oklieštil pád. K dobru majú niečo menej ako tridsať sekúnd.

4 km

Pád na konci prvej polovice pelotónu! Balík sa rozdelil, ale šprintéri by mali byť na dobrých pozíciách.

6 km

Ruku k dielu už priložila na špici balíka aj Bora-hansgrohe. Medzi unikajúcou skupinkou a pelotónom je šesť kilometrov pred cieľom rozdiel 45-tich sekúnd.

9 km

Niki Terpstra nie je spokojný s tým, ako to vyzerá na čele pelotónu. Jazdcom ostatných tímov tam evidentne adresuje svoje výčitky pohľadom i slovami. Teraz Quick-Stepu pomohol celok Dimension Data.

10 km

Ešte desať kilometrov nás delí od momentu, keď budeme poznať víťaza štvrtej etapy. Jazdec FDJ vydržal na čele pelotónu len chvíľku, takže Quick-Step Floors musí pokračovať v tvrdej práci pri naháňaní úniku.

12 km

Quick-Step Floors sa dočkal podpory. Jedného pretekára vyslal na špicu francúzsky celok Groupama-FDJ pracujúci pre Arnauda Démara.

13 km

Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis) a Anthony Perez (Cofidis) postupne prichádzajú o nadobudnutý náskok. Určite sa však nečakalo, že trinásť kilometrov pred cieľom bude mať únik k dobru takmer minútu a pol.

16 km

Quick-Step zatiaľ na čele pelotónu nedostáva podporu zo strany ostatných tímov. Znižovanie náskoku vedúcej štvorky v týchto momentoch prebieha výhradne v réžii Quick-Stepu.

18 km

Kompletná formácia belgickej stajne Quick-Step Floors je zoradená na čele balíka. Fernanda Gaviriu vyradil z boja o triumf v druhej etape pád, takže dnes si to bude chcieť vynahradiť a nadviazať na výsledok z otváracieho dňa Tour de France 2018.

21 km

Práca Quick-Step Floors sa prejavuje. Náskok unikajúcej partie pomaly klesá. Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis) a Anthony Perez (Cofidis) aktuálne šliapu do pedálov na čele etapy s vedomím dvojminútového náskoku.

23 km

Do sťahovania manka pelotónu na únik sa dnes prakticky vôbec nezapojili zoskupenia Kaťuša-Alpecin a Bora-hansgrohe. V tejto fáze má Quick-Step Floors na čele hlavného poľa piatich cyklistov a je to predovšetkým na tomto tíme.

25 km

Dnes sa bude finišovať v Sarzeau, kde je starostom prezident Medzinárodnej cyklistickej únie UCI David Lappartient. Aby sme v cieli videli špurt pelotónu, balík potrebuje zmazať ešte dve a pol minúty.

30 km

Tridsať kilometrov do cieľa etapy. Pomaly, ale isto sa blížime k finálnym momentom štvrtého dňa na 105. ročníku Tour de France.

33 km

Štvorica v zložení Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis), Anthony Perez (Cofidis) zvýšila svoj náskok pod úroveň troch minút. Na čele balíka pracuje Quick-Step Floors a Lotto-Soudal.

36 km

Bonusový šprint Limerzel (156,5 km)

 1. Dimitri Claeys (Cofidis) 3 bonusové sekundy
 2. Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert) 2 bonusové sekundy
 3. Anthony Perez (Cofidis) 1 bonusová sekunda
39 km

Na bonusovom mieste, kde sa rozdávajú tri, dve a jedna sekunda zlepšujúce celkový čas, únik taktiež nebojoval. Prešiel ním tak, ako boli cyklisti práve zoradení. Tri bonifikačné sekundy zaknihoval Dimitri Claeys (Cofidis), dve Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert) a jednu Anthony Perez (Cofidis).

42 km

Pelotón po páde spomalil, aby cyklistom zapleteným do pádu umožnil návrat do balíka. Prejavilo sa to zvýšením náskoku vedúcej partie na hodnotu dvoch minút a tridsiatich sekúnd.

45 km

„Dúfam, že dnes by to mohol byť môj deň,“ povedal pred etapou Marcel Kittel. Posledné štyri kilometre štvrtej etapy sú priamočiare, bez nástrah v podobe kruhových objazdov či zákrut, čo indikuje, že by sme v cieli mali vidieť súboj čistokrvných špurtérov a ich absolútnej rýchlosti. Avšak špurtovať sa bude na akejsi falošnej rovine, malom stúpaní, tak uvidíme, či to nejako ovplyvní výsledky etapy.

50 km

Päťdesiat kilometrov pred cieľom etapy sa v pelotóne odohral pád, ktorého súčasťou bol aj líder Astany na celkové poradie Jakub Fuglsang. Po zdravotnej stránke by mali byť všetci jeho aktéri – podľa toho, čo sme videli – v poriadku.

52 km

Dion Smith (Wanty-Groupe Gobert) je aktuálnym držiteľom bodkovaného dresu a s veľkou pravdepodobnosťou ho bude mať oblečený aj zajtra. V celkovej klasifikácii je na tom totiž podstatne lepšie ako Ledanois a Perez. Musel by na nich v dnešnom cieli stratiť veľa minút, aby ho v klasifikácii vrchárov predstihli.

54 km

Horská prémia štvrtej kategórie Côte de Saint-Jean-la-Poterie (135,5 km)
 

1. Anthony Perez (Cofidis) 1 bod

57 km

Únik na horskej prémii štvrtej kategórii o víťazstvo nebojoval. Jediný bod, ktorý bol k dispozícii, získal Anthony Perez. Pretekár Cofidisu sa tak stal tretím cyklistom aktuálnej edície Tour de France s jedným bodom v klasifikácii vrchárov.

60 km

Čelná štvorica už stúpa na osemstometrové stúpanie Côte de Saint-Jean-la-Poterie, ktoré má priemerné prevýšenie takmer osem percent.

65 km

Rozdiel medzi vedúcou skupinou, ktorú tvoria Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis) a Anthony Perez (Cofidis), a balíkom sa ustálil na hranici dvoch minút a dvadsiatich minút. Únik sa blíži k jedinému kategorizovanému stúpaniu dňa.

67 km

Počas posledných tridsiatich kilometroch odviedli najväčšiu prácu na čele hlavného poľa pri kontrolovaní a sťahovaní náskoku úniku tímy Lotto-Soudal, Quick-Step Floors, LottoNL-Jumbo a Groupama-FDJ.

70 km

Odstupy medzi favoritmi na celkové poradie po tímovej časovke
 

 1. Geraint Thomas (Sky)
 2. Bob Jungels (Quick-Step Floors)0:04
 3. Tom Dumoulin (Sunweb) 0:08
 4. Rigoberto Uran (EF Education First–Drapac) 0:32
 5. Jakob Fuglsang (Astana) 0:48
 6. Richie Porte (BMC) 0:48
 7. Ilnur Zakarin (Kaťuša-Alpecin) 0:49
 8. Alejandro Valverde (Movistar) 0:50
 9. Mikel Landa (Movistar) 0:50
 10. Chris Froome (Sky) 0:52
 11. Adam Yates (Mitchelton-Scott) 0:57
 12. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) 1:03
 13. Romain Bardet (AG2R) 1:12
 14. Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) 1:12
 15. Nairo Quintana (Movistar) 2:05
74 km

Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis) a Anthony Perez (Cofidis) majú k dobru na čele etapy už len dve minúty a dvadsať sekúnd. Na tvorení tempa pelotónu sa v týchto chvíľach podieľajú tímy Quick-Step Floors, LottoNL-Jumbo a Lotto-Soudal.

77 km

Anthony Perez je štvrtým mužom v úniku. 27-ročný cyklista vyhral v doterajšej profesionálnej kariére dve etapy. Na Tour de France nikdy predtým neštartoval. Takže už len samotná účasť na slávnom podujatí je preňho dozaista veľkým úspechom.

80 km

Peter Sagan, ktorý dnes po prvý raz v rámci 105. ročníka Starej dámy vezie svoj obľúbený zelený dres, sa usmial do televíznej kamery. Všetci slovenskí priaznivci veria, že včerajší horší výkon v tímovej časovke bol len chvíľkovou slabosťou a už dnes bude Tourminator opäť bojovať o čelné priečky.

86 km

Dvoch zástupcov v úniku štvrtej etapy má tím Cofidis. Starším z nich je 31-ročný Dimitri Claeys, ktorý štartuje na Tour de France druhýkrát. Tento rok zaznamenal celkový triumf na podniku 4 Jours de Dunkerque. Okrem toho má na konte ďalšie tri profesionálne víťazstvá.

89 km

Šprintérska prémia DERVAL (97,5 km)

 1. Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert) 20 bodov
 2. Dimitri Claeys (Cofidis) 17 bodov
 3. Anthony Perez (Cofidis) 15 bodov
 4. Jérôme Cousin (Direct Energie) 13 bodov
 5. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) 11 bodov
 6. André Greipel (Lotto-Soudal) 10 bodov
 7. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 9 bodov
 8. John Degenkolb (Trek-Segafredo) 8 bodov
 9. Alexander Kristoff (UAE) 7 bodov
 10. Marcel Kittel (Kaťuša-Alpecin) 6 bodov
 11. Arnaud Démare (Groupama-FDJ) 5 bodov
 12. Max Richeze (Quick-Step Floors) 4 body
 13. Daniel Oss (Bora-hansgrohe) 3 body
 14. Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) 2 body
 15. Rick Zabel (Kaťuša-Alpecin) 1 bod
92 km

Pôvodne sedeminútový odstup pelotónu za vedúcou partiou sa už znížil o viac ako polovicu, odkedy čelo hlavného poľa prevzali členovia šprintérskych tí­mov.

94 km

Špurt balíka o celkové piate miesto na rýchlostnej prémii vyhral Fernando Gaviria pred Andrém Greipelom, Petrom Saganom, Johnom Degenkolbom, Alexandrom Kristoffom, Marcelom Kittelom a Arnaudom Démarom.

96 km

Dimitri Claeys (Cofidis) získal sedemnásť bodov za druhé miesto, tretí Anthony Perez (Cofidis) si zapísal pätnásť bodov do súťaže o zelený dres a Jérôme Cousin (Direct Energie) trinásť.

97 km

Vedúca štvorica prišla na rýchlostnú prémiu s náskokom pod úrovňou štyroch minút a tridsiatich sekúnd, čo spôsobila zvýšená aktivita v pelotóne pred špurtom na prémii. Dvadsať bodov za triumf na nej ukoristil Guillaume Van Keirsbulck z tímu Wanty-Groupe Gobert. Pretekári z úniku o body nebojovali, zbytočne by to narušilo rytmus v ich skupine. Prémiou prešli v takom poradí, v akom boli práve zoradení.

102 km

Únik sa blíži k rýchlostnej prémii dnešnej etapy. Najväčšiu bodovú porciu si rozdelí štvorica na čele. Budeme zvedaví, ako bude vyzerať súboj v pelotóne o zostávajúce body.

105 km

Na špici pelotónu je už aj dres Quick-Step Floors, Groupama-FDJ či LottoNL-Jumbo. Ich práca sa prejavila znížením manka na únik o viac ako minútu. Vedúca štvorica má momentálne k dispozícii 5 minút a 45 sekúnd.

113 km

Na špicu hlavného poľa poslal jedného svojho pretekára aj tím Lotto-Soudal. Šprintérskym lídrom zoskupenia je skúsený Nemec André Greipel, ktorý vyhral na Tour de France jedenásť etáp. Minulý rok však nezaknihoval ani jeden triumf a do súboja o prvenstvo sa nezapojil ani v prvých dvoch etapách aktuálnej edície.

120 km

Ďalší člen vedúcej partie a pri jej súčasnom sedeminútovom náskoku pred pelotónom aj virtuálny líder celkovej klasifikácie Guillaume Van Keirsbulck má 27 rokov a dlhé roky jazdil za Quick Step. Od roku 2017 je členom Wanty-Groupe Gobert. Počas profesionálnej kariéry zaknihoval päť triumfov, posledný z nich v marci 2017. Na Starej dáme štartoval aj minulý rok, do Paríža prišiel ako 147. muž celkového poradia. Zaujímavosťou je, že vtedy tiež figuroval v úniku štvrtej etapy. Navyše v nej získal cenu pre najbojovnejšieho jazdca.

125 km

Sedem minút delí únik a balík. Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis), Anthony Perez (Cofidis) na čele vzorne spolupracujú, tempo pelotónu určuje jeden pretekár BMC.

130 km

Náskok vedúcich mužov, ktorí už v dnešnej etape absolvovali 65 kilometrov, klesol pod hranicu siedmich minút. Hlavné pole stále vedie BMC. Za ním sú zoradené tímy Sky a Movistar. Celky so špurtérmi sa zatiaľ držia v miernom úzadí. V neskoršej fáze etapy sa však určite vysunú dopredu a budú pracovať na sťahovaní úniku.

134 km

Zaujímavý moment. Mark Cavendish má technické problémy s vysielačkou, riešil ich za jazdy s tímovým vozidlom. Vysielačka mu však vypadla do trávy pri ceste, a tak musel zosadnúť s bicykla a vrátiť sa po ňu. V tejto časti etapy to však nepredstavuje vážnejší problém.

138 km

Môžeme si postupne predstaviť členov úniku štvrtej etapy. Začneme Jérômom Cousinom z tímu Direct Énergie. Pre 29-ročného cyklistu je to tretia účasť na Tour de France po rokoch 2013 a 2016. V roku 2013 si v prvej a desiatej etapy vybojoval z únikov cenu pre najbojovnejšieho jazdca dňa. Na konte ma dve profesionálne víťazstva. Druhé z nich zaznamenal tento rok na etapových pretekoch Paríž-Nice, keď triumfoval v piatej etape.

142 km

Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis), Anthony Perez (Cofidis) majú k dobru sedem minút a tridsať sekúnd. Zdá sa, že ich náskok už neporastie a najbližšie kilometre bude na tejto úrovni, prípadne sa bude mierne znižovať.

145 km

Takto vyzerá elitná desiatka celkového poradia po tretej etape. Peter Sagan sa po včerajšej tímovej časovke prepadol z prvého miesta na koniec ôsmej desiatky. Žltý dres odovzdal Gregovi van Avermaetovi.

Celkové poradie po tretej etapy
 

 1. Greg van Avermaet (BMC) 9:08:55 hod.
 2. Tejay van Garderen (BMC) +0:00
 3. Geraint Thomas (Sky) +0:03
 4. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) +0:05
 5. Bob Jungels (Quick-Step Floors) +0:07
 6. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) +0:07
 7. Tom Dumoulin (Sunweb) +0:11
 8. Søren Kragh Andersen (Sunweb) +0:11
 9. Michael Matthews (Sunweb) +0:11
 10. Rigoberto Uran (EF Education First–Drapac) +0:35

................
80. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) +03:00

150 km

Náskok unikajúcej štvorice mierne narástol. Má hodnotu 7:46. Pelotón naďalej vedie jeden muž BMC, za ním vidíme dresy Sky a borcov Movistaru.

155 km

Jérôme Cousin (Direct Energie) a Anthony Perez (Cofidis) zastupujú vo vedúcej skupine francúzsku cyklistiku, Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert)Dimitri Claeys (Cofidis) zas tú belgickú. Zaujímavé zloženie úniku v deň, keď sa na majstrovstvách sveta vo futbale stretnú v semifinále práve Francúzsko a Belgicko.

159 km

Časový rozdiel medzi unikajúcou skupinou a hlavným poľom sa stabilizoval okolo hranice siedmich minút a tridsiatich sekúnd. O tvorenie tempa balíku sa v tejto fáze etapy stará 27-ročný Novozélanďan Patrick Bevin zo zoskupenia BMC.

163 km

Keďže najvyššie postavený jazdec z úniku Guillaume Van Keirsbulck má v generálnej klasifikácii bezmála päťminútovú stratu na žltého van Avemaeta a súčasný náskok vedúcej štvorice atakuje hranicu siedmich minút a tridsiatich sekúnd, jazdec tímu Wanty-Groupe Gobert je momentálne virtuálnym lídrom pretekov.

166 km

Pelotón vedie, tak ako je nepísaným pravidlom, tím BMC, keďže má vo svojom strede priebežného lídra celkového poradia Grega van Avermaeta.

169km

Sedem minút a desať sekúnd je rozdiel medzi vedúcou štvoricou v zložení Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis), Anthony Perez (Cofidis) a balíkom. Náskok úniku má od jeho vytvorenie stúpajúcu tendenciu.

173 km

V dnešnom úniku majú zastúpenie tri zo štyroch prokontinentálnych tímov, ktoré sú na najslávnejších cyklistických pretekoch sveta. Jedine Fortuneo-Samsic dnes dopredu nevyslal žiadneho jazdca. Toto bretónske zoskupenie sa v domácom prostredí bude koncentrovať na najbližšie dve etapy. Tie majú zvlnený profil.

176 km

Pelotón je v Bretónsku, kde sa budú okrem štvrtej etapy konať aj piata, šiesta a siedma. Štartová listina Tour de France 2018 zahŕňa sedem bretónskych pretekárov, sú nimi Olivier Le Gac a David Gaudu (Groupama-FDJ), Julien Simon (Cofidis) a Warren Barguil, Romain Hardy, Laurent Pichon a Elie Gesbert (Fortuneo-Samsic).

179 km

Náskok vedúcej partie veľmi rýchlo stúpa, pretože pelotón ide výletným tempom. Unikajúca štvorica už má k dobru takmer šesť minút. Vieme však, že v rovinatých etapách nič neznamená ani desaťminútový náskok.

181 km

Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis) a Anthony Perez (Cofidis) tvoria únik štvrtej etapy 105. ročníka Starej dámy.

184 km

Marcus Burghardt z Bora-hansgrohe pri páde v neutrálnom pásme utŕžil nejaké zranenie. Na pomoc si totiž privolal lekárske vozidlo.

187 km

Dnešnú vedúcu skupinu, ktorá pravdepodobne strávi najbližšie hodiny na čele etapy a v pozornosti kamier, vytvorili výhradne pretekári prokontinentálnych tímov. Ich mená vám prezradíme o chvíľku. Zatiaľ si povedzme, že aktuálne disponujú bezmála dvojminútovým náskokom pred balíkom. Uvidíme, na aký odstup ich pelotón pustí.

190 km

Ostrý začiatok dnešnej etapy trochu oddialili problémy Marcusa Burghardta. Spolujazdec Petra Sagana spadol, keď sa pretekári nachádzali v neutrálnej zóne. Skúsený Nemec je však späť na bicykli, snáď aj bez následkov.

194 km

Štvorici cyklistov sa podarilo odpútať od zvyšku štartového poľa. Zrejme už môžeme konštatovať, že sa úspešne sformovala unikajúca skupina.

Riaditeľ pretekov Christian Prudhomme odmával ostrý štart štvrtej etapy. Pelotón sa ihneď natiahol a na jeho čele evidujeme snahu niekoľkých jazdcov o vytvorenie úniku dňa.

Všetkým cyklistickým priaznivcom prajeme príjemné utorňajšie popoludnie. Najslávnejšie preteky sveta Tour de France dnes ponúknu štvrtý diel svojho 105. ročníka. Etapa meria 195 kilometrov, vedie z La Baule do obce Sarzeau a má rovinatý charakter.

Tretia etapa priniesla tretieho majiteľa žltého dresu

Po dvoch šprintérskych koncovkách počas víkendu mohli v pondelok fanúšikovia vidieť tímovú časovku, ktorá bola naposledy súčasťou itinerára Tour de France v roku 2015. Vtedy si s touto špecifickou disciplínou najlepšie poradil tím BMC, ktorý dokázal triumfovať aj tentoraz. Zostava okolo favorita na celkové poradie Richieho Porta zvládla 35,5-kilometrovú trať za 38 minút a 46 sekúnd. Ďalšie štyri zoskupenia sa vtesnali do odstupu jedenástich sekúnd. Druhé miesto obsadil tím Sky s mankom štyroch sekúnd a pódium doplnil celok Quick-Step Floors, ktorý v cieli stratil na víťazné družstvo deväť sekúnd. Piaty Sunweb zaostal za BMC o jedenásť sekúnd.

Tím Bora-hansgrohe prišiel do cieľa ako siedmy v poradí so stratou 50 sekúnd na BMC a stratil žltý dres. Peter Sagan sa približne osem kilometrov pred cieľom časovky odpojil od tímových kolegov, finišoval so stratou 2:44 a najcennejší dres Starej dámy prenechal Gregovi van Avermaetovi z víťazného BMC. 33-ročný belgický pretekár a veľký rival Sagana na klasikách sa stal novým lídrom celkového poradia. Peter Sagan po etape priznal, že zažil zlý deň. Od úvodu sa mu nešlo dobre, čo mohlo ovplyvniť horúce počasie spoločne so skutočnosťou, že už štyristo metrov po štarte mu z bicykla vypadol bidon s tekutinou. Žilinského rodáka, ktorý v štvrtej etape povezie obľúbený zelený dres, mrzelo, že viac nepomohol tímu a Rafalovi Majkovi, ktorý má ambície v generálnej klasifikácii.

Štvrtá etapa je ďalšou šancou pre šprintérov

Dnešná previerka neobsahuje žiadne profilové prekážky. Trať zahŕňa jediné ohodnotené stúpanie, ktoré je síce pomerné prudké, no meria len osemsto metrov a jeho vrchol sa nachádza 60 kilometrov pred cieľovou čiarou. Horská prémia štvrtej kategórie teda nebude mať na výsledky etapy žiadny vplyv. Očakávame rovnaký scenár ako pri úvodných dvoch rovinatých etapách − väčšinu času bude vpredu kontrolovaný únik, ktorý šprintérske tímy pred záverečnou fázou dostihnú a zabezpečia špurt pelotónu. Samozrejme, vývoj môžu opäť ovplyvniť pády, ktorých sme boli svedkami v prvej aj v druhej etape.

Kto ukoristí víťazstvo tentoraz? Pripíše si jeden z dvojice Sagan-Gaviria na konto druhé prvenstvo na 105. ročníku Starej dámy? Alebo sa presadí niekto iný z enormnej šprintérskej konkurencie v zložení Kittel, Démare, Groenewegen, Greipel, Cavendish, Matthews, Kristoff, Degenkolb?

Prémie na trati

Šprintérska prémia DERVAL (97,5 km)
Horská prémia štvrtej kategórie Côte de Saint-Jean-la-Poterie (135,5 km)
Bonusový šprint Limerzel (156,5 km)

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.

Výsledky štvrtej etapy Tour de France 2018:
1. Fernando Gaviria Rendon (Quick-Step Floors)
2. Peter Sagan (Bora-hansgrohe)
3. André Greipel (Lotto-Soudal)
4. Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo)
5. Marcel Kittel (Kaťuša-Alpecin)
6. Andrea Pasqualon (Wanty-Groupe Gobert)
7. Alexander Kristoff (UAE)
8. John Degenkolb (Trek-Segafredo)
9. Dion Smith (Wanty-Groupe Gobert)
10. Timothy Dupont (Wanty-Groupe Gobert)

Bonusový šprint Limerzel (156,5 km):
1. Dimitri Claeys (Cofidis) 3 bonusové sekundy
2. Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert) 2 bonusové sekundy
3. Anthony Perez (Cofidis) 1 bonusová sekunda

Horská prémia štvrtej kategórie Côte de Saint-Jean-la-Poterie (135,5 km):
1. Anthony Perez (Cofidis) 1 bod

Derval - sprinterská prémie (zelený trikot)::
1. Guillaume Van Keirsbulck 20 bodů
2. Dimitri Claeys 17 bodů
3. Anthony Perez 15 bodů
4. Jérôme Cousin 13 bodů
5. Fernando Gaviria 11 bodů
6. André Greipel 10 bodů
7. Peter Sagan 9 bodů
8. John Degenkolb 8 bodů
9. Alexander Kristoff 7 bodů
10. Marcel Kittel 6 bodů
11. Arnaud Démare 5 bodů
12. Max Richeze 4 body
13. Daniel Oss 3 body
14. Thomas De Gendt 2 body
15. Rick Zabel 1 bod

Průběžné pořadí po třetí etapě (žlutý trikot)::
1. Greg Van Avermaet (BMC Racing Team) 9h 08' 55''
2. T.J. Van Garderen (BMC Racing Team) + 0'00''
3. Geraint Thomas (TEAM SKY) +0'03''
4. Philippe Gilbert (Quick - Step Floors) +0'05''
5. Bob Jungels (Quick - Step Floors) +0'07''
6. Julian Alaphilippe (Quick - Step Floors) +0'07''
7. Tom Dumoulin (Team Sunweb) +0'11''
8. Soren Kragh Andersen (Team Sunweb) +0'11''
9. Michael Matthews (Team Sunweb) +0'11''
10. Rigoberto Uran (Team EF Education First) +0'35''

Průběžné pořadí bodovací soutěže po třetí etapě (zelený trikot)::
1. Peter Sagan (Bora - Hansgrohe) 104 bodů
2. Fernando Gaviria Rendon (Quick - Step Floors) 78 bodů
3. Alexander Kristoff (UEA Team Emirates) 53 bodů
4. Arnaud Demare (Groupama - FDJ) 41 dobů
5- André Greipel (Lotto Soudal) 35 bodů

Průběžné pořadí vrchařů po třetí etapě (puntíkatý trikot)::
1. Dion Smith (Wanty - Groupe Gobert) 1 bod
2. Kevin Ledanois (Team Fortuneo - Samsic) 1 bod

Průběžné pořadí mladých jezdců po třetí etapě (bílý trikot)::
1. Soren Kragh Andersen (Team Sunweb) 9h 09' 06''
2. Egan Arley Bernal Gomez (Team SKY) + 1'08''
3. Magnus Cort Nielsen (Astana Pro Team) + 1'22''
4. Thomas Boudat (Direct Energy) + 1'40''
5. Tiesj Benoot (Lotto Soudal) + 1'41''
71,99
Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Flower box vintage kocka "L" červené ruže

25,99
Elite žlté kvety a hyacinty

Elite žlté kvety a hyacinty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk