1. etapa Long Beach - Long Beach

13.05.2018 o 22:00

Víťaz: Fernando Gaviria (Quick-Step Floors)

Prvý šprintérsky dojazd pretekov Okolo Kalifornie sa stal korisťou mladého šprintéra z Kolumbie. Fernando Gaviria si prišiel po tridsiate víťazstvo v profesionálnom pelotóne, Caleb Ewan skončil druhý tesne pred Petrom Saganom. Trojnásobný majster sveta však môže hodnotiť úvod tohtoročnej edície jeho obľúbeného etapového podniku pozitívne.


V zajtrajšej etape povezie žltý dres priebežného lídra celkovej klasifikácie Fernando Gaviria, ktorý by ho však nemal uhájiť. Etapa totiž finišuje na stúpaní. Nenechajte si ujsť jej priebeh a sledujte náš textový prenos. Na dnes je to všetko. Ďakujeme vám za pozornosť, prajeme dobrú noc a úspešný štart do nového pracovného týždňa.

Prvá etapa pretekov Okolo Kalifornie skončila.

Cieľ

Peter Sagan začal šprintovať pomerne zozadu. Postupne predbiehal súperov, no na dvojicu Gaviria-Ewan mu to už nestačilo. Súboj o druhú priečku prehral s mladým Austrálčanom len veľmi tesne. Sagana však môže tešiť skutočnosť, že v cieli pokoril Marcela Kittela, Alexandra Kristoffa i Marka Cavendisha.

Cieľ

Druhý finišoval Caleb Ewan, Peter Sagan si pravdepodobne vyšpurtoval tretiu priečku.

Cieľ

Víťazom úvodnej etapy trinásteho ročníka pretekov Okolo Kalifornie sa stal Fernando Gaviria!

1 km

Kilometer do cieľa! Kto sa presadí v súboji šprintérskej špičky?

2 km

V čelnej časti hlavného poľa sa to teraz poriadne mieša, vpredu chce byť množstvo tímov. Peter Sagan je aktuálne za zadným kolesom Marcela Kittela, tento vláčik Kaťuše si vyhliadol aj Mark Cavendish. Quick-Step Floors formuje pre Gaviriu vlastný vlak.

5 km

Fantastickú prácu teraz odvádza prokontinentálny americký tím Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources, ktorý sa so štyrmi mužmi nachádza na úplnom čele pelotónu. Lídrom zoskupenia na šprintérske dojazdy je 33-ročný pretekár John Murphy.

7 km

Približne na méte siedmich kilometrov pred cieľom končí aj aktivita Andreja Krasilnikaua a my sa blížime do finále úvodnej etapy. To by malo byť vzhľadom na šprintérsku konkurenciu mimoriadne pútavé a zaujímavé.

8 km

Andrej Krasilnikau nastúpil kolegovi z úniku, ale ten mu najprv nedovolil odísť. Na druhý pokus sa to už Bielorusovi podarilo. Tanner Putt zvesil nohy a počkal si na pelotón, zatiaľ čo Andrej Krasilnikau naďalej bojuje pred balíkom.

12 km

Obaja borci z úniku stále šliapu naplno do pedálov, ale už toho majú evidentne dosť. A rozbehnutý pelotón je stále bližšie a bližšie. Hlavné pole ich onedlho pohltí a tímy so šprintérmi budú mať pred sebou posledné kilometre na pripravenie čo najlepšej východiskovej pozície pre svojho lídra.

14 km

Tanner Putt a Andrej Krasilnikau zavelili do ofenzívy okamžite po štarte. Keďže sa k ním nikto nepridal, celú etapu strávili v dvojčlennom úniku. Ich snaženie sa pomaly, ale isto, chýli ku koncu. Pelotón ich už má na dohľad, časové údaje hovoria o tom, že tieto dve skupiny delí tridsať sekúnd.

17 km

V popredí pelotónu je zoradená kompletná zostava tímu Quick-Step Floors, posledným článkom vláčiku je, pochopiteľne, Fernando Gaviria. Na špurt sa pripravujú aj borci Kaťuše-Alpecin.

20 km

Do konca premiérovej etapy ostáva už len dvadsať kilometrov. Pred pelotónom sa stále nachádzajú Tanner Putt a Andrej Krasilnikau. Vedú s náskokom tridsiatich piatich sekúnd.

25 km

Oficiálny web Tour of California 2018 citoval slová Petra Sagana pred začiatkom pretekov. „Na Amgen Tour of California mám len dobré spomienky. Každý rok som tu vyhral etapu, jedenkrát aj celkové poradie. Som veľmi šťastný, že som opäť tu. Tour de France tento rok začína trochu neskôr, takže všetko sa trochu mení. Pre mňa je lepšie, že tu môžem byť, lebo pretekanie je lepšie ako tréning.“

30 km

Najviac profesionálnych víťazstiev z dnešných favoritov má na konte Mark Cavendish, ktorý počas kariéry dvíhal ruky nad hlavu až 146-krát. So 104-mi triumfmi nasleduje Peter Sagan, Marcel Kittel má na konte 88 víťazstiev v profesionálnom pelotóne, Alexander Kristoff 66 a mladíci Gaviria a Ewan sú na tom čo do počtu prvenstiev takmer rovnako. Kolumbíjčan ich zaknihoval 29, Austrálčan Ewan o jedno menej.

35 km

Petra Sagana sme teraz videli pohybovať sa v balíku v okolí svojho staršieho súrodenca Juraja. Aktuálna fáza etapy je pokojná a istým spôsobom aj nudná. Ale tak to už pri rovinatých etapách, ktoré ponúkajú najväčší vzruch až v posledných metroch, býva.

40 km

Minulosťou je aj druhá šprintérska prémia dnešnej úvodnej etapy. S už len niečo viac ako minútovým náskokom na ňu prišla vedúca dvojica. O prvenstvo medzi sebou nebojovali, víťazom sa stal Tanner Putt, ktorý tak získal ďalšie tri body a tri bonifikačné sekundy. Krasilnikau skončil na oboch prémiách za ním, takže si zapísal na konto dovedna štyri body. Tretie miesto si z pelotónu vyšpurtoval Alvaro Hodeg, ktorý pokoril Marka Cavendisha.

45 km

Spolubojovníkom Andreja Krasilnikaua v úniku dnešnej etapy je Tanner Putt. 26-ročný Američan jazdí štvrtým rokom za celok UnitedHealthcare. Disponuje jediným profesionálnym víťazstvom, dosiahol ho v roku 2016 v druhej etape kanadských pretekov Tour of Alberta.

50 km

Fernando Gaviria, stále len 23-ročný kolumbijský šprintér, ktorý sa môže popýšiť štyrmi etapovými víťazstvami z minuloročnej edície Gira, je spoločne s jedným tímovým kolegom v kolóne automobilov za hlavným poľom. Chvost pelotónu však už majú na dohľad.

55 km

Povedzme si niečo viac o dvoch pretekárov v úniku, ktorých spája, že sú obaja súčasťou amerických prokontinentálnych tímov. Andrej Krasilnikau (Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources) je 29-ročným bieloruským cyklistom. Medzi jeho najväčšie úspechy patria dva tituly majstra Bieloruska v cestných pretekoch s hromadným štartom z rokov 2013 a 2015.

55 km

Náskok úniku vzrástol k hranici dvoch minút. Pelotón však má celú situáciu pod kontrolou a dostihnutie Andreja Krasilnikaua s Tannerom Puttom preň nebude predstavovať vážnejší problém.

60 km

Sagan je späť v pelotóne, kde sa môže pripravovať na koncovku dnešnej etapy. 28-ročný líder tímu Bora-hansgrohe má v tejto sezóne zatiaľ na konte tri víťazstvá. Uvidíme, či dnes bude bojovať o v poradí štvrtý triumf.

62 km

Petra Sagana pravdepodobne postihol nejaký technický problém, pretože sa ocitol za pelotónom. Zdá sa však, že všetko už je v poriadku. Trojnásobnému majstrovi sveta pomáha dotiahnuť sa späť do hlavného poľa jeho dvorný poľský domestik Maciej Bodnar.

65 km

Na špici balíka sa striedajú traja pretekári z troch tímov – Kaťuše-Alpecin, Quick-Stepu Floors a Mitcheltonu–Scott. Manko pelotónu je v tejto fáze etapy stabilizované na úrovni minúty a pol až minúty a štyridsiatich sekúnd.

70 km

Na trati nenastala žiadna výraznejšia zmena. Rozdiel medzi vedúcou dvojicou a pelotónom síce klesol, ale hlavné pole stále necháva Krasilnikauvovi a Puttovi k dobru minútu a pol.

75 km

Jeden z najväčších favoritov dnešnej etapy Marcel Kittel sa vyjadril pre oficiálnu stránku pretekov. „Kalifornský životný štýl je veľmi uvoľnený. Ľudia sú priateľskí, vždy nás vítajú a oslavujú počas pretekov. Pre mňa je to tretia účasť na Amgen Tour of California. Myslím si, že tento ročník je veľmi dobrým pre šprintérov.“

82 km

V cieli etapy sa budú body do šprintérskej súťaže rozdeľovať prvým desiatim pretekárom v pomere 15–12–9–7–6–5–4–3–2–1.

87 km

Prvú prémiu dnešnej etapy ukoristil Tanner Putt pred Andrejom Krasilnikauom. Po tretie miesto si predsa len prišiel jeden z elitných šprintérov, jeden bod do klasifikácie o zelený dres zaknihoval Mark Cavendish. Body a bonifikačné sekundy sa na prémiách rozdeľujú podľa tohto kľúča: 3–2–1.

90 km

Hlavné pole, ktoré momentálne zahŕňa 115 pretekárov, má pred sebou unikajúcich cyklistov Andreja Krasilnikaua a Tannera Putta. Deväťdesiat kilometrov pred cieľovou páskou disponuje dvojica niečo viac ako dvojminútovým náskokom.

95 km

Do konfrontácie Kittela, Sagana a Cavendisha sa dnes budú chcieť zapojiť aj Alexander Kristoff, Fernando Gaviria či Caleb Ewan. Práve medzi týmito šiestimi menami budeme zrejme o zhruba dve hodinky hľadať víťaza úvodnej etapy trinásteho ročníka Okolo Kalifornie. Triumf kohokoľvek iného by bol prekvapením.

100 km

Otváracia etapa vlaňajšieho ročníka pretekov Okolo Kalifornie mala tiež rovinatý charakter a o jej víťazovi sa rozhodovalo v záverečnom špurte. Etapový vavrín v ňom ukoristil Nemec Marcel Kittel pred Petrom Saganom a Eliom Vivianim. Prvú etapu v roku 2016 ovládol Sagan a rok predtým Mark Cavendish. Poslední traja víťazi úvodnej etapy figurujú tento rok v štartovej listine a v dnešnom dojazde možno uvidíme ich vzájomný súboj.

105 km

Na konci štvrtého a ôsmeho okruhu sú pripravené šprintérske prémie, na ktorých sa bude bojovať o body do šprintérskej klasifikácie o zelený dres a tiež o bonifikačné sekundy k celkovému času. Nepredpokladáme však, že by sa do súboja na spomínaných prémiách zapojili elitní špurtéri. Tí dnes všetko podriaďujú koncovke etapy, ktorej víťaz sa zároveň oblečie aj do žltého trička a zajtra ho povezie.

110 km

Andrej Krasilnikau (Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources) a Tanner Putt (UnitedHealthcare) pokračujú vo vzájomnom snažení na čele etapy s ustáleným náskokom pred pelotónom na hranici minúty a štyridsiatich sekúnd. Vošli do druhého z jedenástich okruhov. Prejazd prvým im trval približne šestnásť minút.

115 km

Prístavné mesto Long Beach je miestom konania etapy pretekov Okolo Kalifornie len druhýkrát v histórii podujatia. Premiéru malo v roku 2007, keď bolo dejiskom taktiež rovinatej etapy so šprintérskym vyvrcholením. Z etapového vavrínu sa tu vtedy radoval kubánsky pretekár Iván Domínguez.

120 km

O tvorenie tempa na čele pelotónu sa starajú tímy Kaťuša-Alpecin a Quick-Step Floors. Ambíciou oboch zoskupení je dnes víťazstvo pre ich šprintéra. Marcel Kittel i Fernando Gaviria, bývalí tímoví kolegovia práve z belgického Quick-Stepu, patria medzi najväčších favoritov dojazdu úvodnej etapy.

123 km

Bielorusko-americká dvojica si pred balíkom vypracovala náskok minúty a štyridsiatich sekúnd. Rozdiel medzi únikom a hlavným poľom predstavuje v prepočte kilometer a tristo metrov.

129 km

Dvojica vpredu si určite želá, aby sa k nej pripojili ďalší cyklisti. Ako duo by to totiž mali Krasilnikau a Putt v úniku dňa omnoho ťažšie než ako členovia nejakej väčšej, povedzme, šesťčlennej skupiny. Zatiaľ však pokračujú pred hlavným poľom sami.

133 km

Ihneď po odmávaní ostrého štartu zaútočili dvaja cyklisti prokontinentálnych tímov. Andrej Krasilnikau z Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources a Tanner Putt z tímu UnitedHealthcare. Obzerajú sa za seba, či niekto nemá záujem ich nasledovať. Nikto z pelotónu však zatiaľ nereaguje.

Trinásty ročník pretekov Okolo Kalifornie práve oficiálne začal.

Všetkých fanúšikov cyklistiky vítame pri sledovaní textového prenosu z prvej etapy 13. ročníka pretekov Amgen Tour of California.

Sedemetapové preteky patria do skupiny podujatí pred Tour de France. Tohtoročná edícia ponúkne dve rovinaté, dve kopcovité, jednú horskú etapu a jednu individuálnu časovku.

Preteky otvorí rovinatá etapa. Meria 133 kilometrov a jej hostiteľským mestom je Long Beach. Pelotón, ktorý tvorí trinásť zoskupení s licenciou World Tour a štyri prokontinentálne tímy, čaká 11,5-kilometrový okruh, pričom etapa by mala vyvrcholiť súbojom najrýchlejších mužov podujatia. A treba povedať, že do Kalifornie tento rok zavítalo veľa elitných špurtérov. Skúseným borcom Marcelovi Kittelovi, Alexandrovi Kristoffovi a Markovi Cavendishovi budú konkurovať mladé pušky Fernando Gaviria a Caleb Ewan.

Opomenúť nemožno ani slovenskú hviezdu svetovej cyklistiky Petra Sagana. Trojnásobný majster sveta má kalifornské preteky veľmi rád, sú stabilnou súčasťou jeho jazdeckého kalendára a využíva ich nielen na získavanie formy pred Tour de France, ale aj na zbieranie etapových vavrínov. 28-ročný Žilinčan, ktorý má za sebou úspešnú kampaň na jarných klasikách s víťazstvom na monumente Paríž-Roubaix, drží na Tour of California rekord v počte víťazných etáp. Doposiaľ ich zaknihoval šestnásť a pridal k ním aj sedem triumfov v šprintérskej súťaži. V roku 2015 šokoval cyklistický svet celkovým víťazstvom na pretekoch. Jeho výkon v kráľovskej horskej etape patrí medzi najpamätnejšie momenty podujatia, ale i Saganovej bohatej kariéry.

Petrovi Saganovi budú na ceste za čo najlepšími výsledkami pomáhať osvedčení kolegovia – Maciej Bodnar, Juraj Sagan či Daniel Oss. Na poslednú chvíľu sa do nominácie tímu Bora-hansgrohe dostal aj tretí Slovák. Michael Kolář nahradil Jaya McCartyho, ktorý ochorel. Nemecké zoskupenie má ambície aj v celkovom poradí. Rafal Majka vlani skončil na druhom mieste. Pravou rukou poľského cyklistu bude jeho krajan Pawel Poljanski.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 22:00.

34,99
Kytica Zimona 17

Kytica Zimona 17

29,99
Kytica pre dievčatko

Kytica pre dievčatko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk