Majstrovstvá sveta 2017 - kategória Elite

24.09.2017 o 10:05

Víťaz: Peter Sagan (Slovensko)

Filter

Slovenský cyklista Peter Sagan je majstrom sveta. Počas celých pretekov ho absolútne nebolo vidno, po nástupe Juliana Alaphilippa to nevyzeralo ružovo, no žilinský rodák si naplánoval svoj útok dokonale. V závere prešpurtoval domáceho Alexandra Kristoffa, podobne ako na vlaňajšej Tour de France. Peter Sagan načal druhú stovku svojich víťazstiev a aj v budúcej sezóne bude obliekať dúhový dres. Tesne po pretekoch si spomenul aj na svojho kamaráta Michele Scarponiho tragicky zahynul a zajtra by oslavoval narodeniny. Každopádne, obrovská gratulácia mieri do Bergenu, kde sa Slovensko môže radovať z ďalšieho titulu majstra sveta. Týmto priamym prenosom vás sprevádzali Miroslav Kováčik a Jakub Kocourek.

CIEĽ

Je to tam! PETER SAGAN to dokázal!!! V záverečnom špurte zviedol obrovský súboj s domácim favoritom Alexandrom Kristoffom, ktorého napokon zdolal len o pár centimetrov! Bronz putuje do Austrálie zásluhou Michaela Matthewsa. Žilinský rodák prepisuje cyklistické dejiny. Získava tretí titul majstra sveta za sebou, čo ešte nikdy nikto nedokázal.

1 km

POSLEDNÝ KILOMETER! Bohužiaľ, zatiaľ nemáme k dispozícii žiadne informácie. Nórska réžia si vybrala slabšiu chvíľku v tom najnevhodnejšom momente. Julian Alaphilippe to ale zrejme neudrží a o víťazstvo bude bojovať aj Peter Sagan.

2 km

Julien Alaphilippe sa stále viac približuje k svojmu životnému víťazstvu. Jeho náskok momentálne činí desať sekúnd, no aká je momentálna situácia netuší ani nórska réžia, ktorej v rozhodujúcej fáze pretekov vypadli niektoré kamery.

3 km

Kilometre ubiehajú a vyzerá to tak, že Francúz si ide svoje vlastné preteky. Do konca je to prakticky stále po rovine. Momentálne ťažko odhadovať, či to Julian Alaphilippe udrží a stane sa novým majstrom sveta.

4 km

Pretekári sa dostávajú do technického úseku s dlažobnými kockami a Julian Alaphilippe sa snaží zbaviť Gianniho Moscona. Vyzerá to tak, že Talian svojmu súperovi nestačí. Skupina s Petrom Saganom sa nijak výrazne nepriblížila.

5 km

Do konca pretekov zostáva ešte päť kilometrov. Za vedúcou dvojicou vyrazili ďalší dvaja pretekári. Pelotón ťahajú domáci Nóri, ktorí rozhodne nebudú chcieť dopustiť, aby do cieľa prišlo vedúce francúzsko-talianske duo.

6 km

Náskok dvojice na čele sa zatiaľ nemení, no skupina prenasledovateľov má Alaphilippea s Mosconom naďalej na dohľad. Peter Sagan je tam zatiaľ vo veľmi slušnej pozícii, s tempom mu pomáhajú nórski cyklisti.

7 km

Ani v druhej skupine nevidíme slovenského cyklistu Petra Sagana. Našťastie, náskok vedúcej skupiny nenarastá. Uvidíme, ako sa zachovajú ostatné krajiny. Dopredu sa dostáva Tom Dumoulin, ktorý sa snaží o neskutočný bergenský hattrick.

8 km

Gianni Moscon s Julienom Alaphilippeom zatiaľ celkom slušne spolupracujú, Francúz sa dokonca v obrovskej rýchlosti stihol aj občerstviť. Náskok tohto dua je stále na úrovni okolo desiatich sekúnd.

9 km

Náskok vedúcej francúzsko-talianskej skupiny je už viac ako desať sekúnd. Kde máme Belgičanov? Peter Sagan je tam ešte s bratom Jurajom, no bude potrebovať pomoc ostatných krajín.

10 km

Posledných desať kilometrov dnešných pretekov a nervozita stúpa! Pred pár metrami nastúpil Francúz Julien Alaphilippe, za ním sa vydáva Talian Gianni Moscon. Tak toto vyzerá na veľmi silné duo.

12 km

Pretekári začali stúpať na Lososí vrch. Dopredu sa dostáva jeden z francúzskych cyklistov, no ani jeho nástup zrejme nebude rozhodujúci. Je to napokon Tony Galopin, ktorý v budúcej sezóne bude pôsobiť v tíme AG2R La Mondiale. Navyše, na zemi skončili hneď traja belgickí pretekári.

14 km

No a v pelotóne vidíme už aj prvé nástupy! Odpútať sa od skupiny favoritov snaží holandsko-nemecká dvojica Sebastian Langeveld a Paul Martens. Langeveld sa tak možno snaží napodobniť svoju kolegyňu Chantal Blaakovú, ktorá včera podobným spôsobom ovládla preteky s hromadným štartom žien.

16 km

Pelotón vstupuje poslednýkrát do prvého stúpania okruhu Solheim a pre slovenských fanúšikov je to skutočne skvelý pohľad. Na čele hlavnej skupiny totiž vidíme oboch bratov Saganovcov, ktorí tam majú pomerne výhodnú pozíciu. Skvele to majú rozbehnuté Belgičania, ktorí tam sú dokonca v pätici.

19 km

Začína sa posledné kolo dnešných pretekov, pelotón vchádza do posledného okruhu v uliciach Bergenu. Znova tam vidíme veľkú aktivitu od jedného zo španielskych cyklistov, ktorý sa snaží utrhnúť niektorého z favoritov a pomôcť tak svojmu lídrovi Davidovi de la Cruzovi.

21 km

Kým v skupine hlavných favoritov sa snaží znova zvýšiť tempo španielsky pretekár Luis Mas, tak Erik Baška s Marekom Čaneckým to majú pre dnešok už za sebou, keď približne 30 kilometrov pred cieľovou páskou preteky vzdali a v tejto chvíli už rozdávajú rozhovory slovenským médiám v mixzóne.

24 km

V pelotóne sa už začína pracovať na plné obrátky. Na ľavej strane vozovky sa zoskupujú Holanďania, naopak vpravo vidíme skupinu domácich Nórov. Tempo sa stále viac zvyšuje a pred chvíľou sme videli, že pretekári dosiahli rýchlosť 80 kilometrov za hodinu.

27 km

Zo silnej vedúcej skupiny zostalo na úplnom čele kvarteto pretekárov: David de la Cruz, Jack Haig, Odd Christian Eiking a Tim Wellens. Ich náskok však nie je vôbec výrazný a vidíme, že sa stále viac obzerajú a hľadajú svojich najväčších súperov.

30 km

Do konca dnešných pretekov zostáva už len 30 kilometrov. Skupina okolo Tima Wellensa zrejme úspešná nebude, keďže jej náskok sa skresal na desať sekúnd. Dopredu sa dostávajú Holanďania a konečne sme na chvíľu zazreli aj majstra sveta Petra Sagana.

33 km

Nepríjemný moment aj pre americkú reprezentáciu. Tejay van Garderen sa ocitol na zemi a jeho šance na víťazstvo sa znížili na minimum. Okrem toho musíme pochváliť aktivitu pelotónu, ktorý skresal svoje manko na rozdielom 20 sekúnd.

36 km

So Sebastianom Henaom to nevyzerá vôbec dobre. Dnešné preteky sa pre neho skončili a veríme, že jeho zranenie nebude vážne. V strede pelotónu si jazdí Peter Sagan, no v závere sa bude musieť spoľahnúť len sám na seba.

39 km

Záverečné preteky tohtoročných majstrovstiev sveta sa dostávajú do svojej záverečnej časti. Do konca zostávajú už len dva okruhy. Aktivita Nilsa Politta zrejme k ničomu viesť nebude. V jednej zo zákrut spadli na zem Gianni Moscon spoločne s Sebastian Henaom.

42 km

Cyklisti majú pred sebou ďalší úsek, ktorý sa prechádza cez dlažobné kocky. Trošku za vedúcou skupinou visel Jarlinson Pantano, ale dokázal si medzeru zalepiť. Nils Politt momentálne stráca už len 25 sekúnd.

45 km

Cyklisti prechádzajú úsekom vyhradeným pre bufet. Náskok vedúcej skupiny je na úrovni 40 sekúnd. Z pelotónu si vystúpil Nils Politt, ktorý sa v dobrom svetle prezentoval aj na tohtoročnej Tour de France.

48 km

Pelotón sa začína pomaly trhať. Nastolenému tempu nestačí len Michael Kolář, ale aj ďalší reprezentanti Nórska, Holandska a Nemecka. Vedúca skupina prekonala Lososí kopec a v zjazde ide rýchlosťou viac než 60 km/h.

51 km

Pelotón nenecháva silnej vedúcej skupine väčší priestor na realizáciu a v priebehu pár stoviek metrov stiahol svoju stratu na čelo pretekov zo štyridsiatich sekúnd len na polovicu. Medzitým sme si všimli, že tempu skupiny favoritov už pomaly nestačí ani Michael Kolář a Peter Sagan tak stráca ďalšieho pomocníka do záverečných kilometrov.

54 km

Vedúca skupina veľmi dobre spolupracuje a stále si drží náskok na hranici 40 sekúnd. Vpredu je osemčlenná skupina v zložení – Tim Wellens (Belgicko), Lars Boom (Holandsko), Alessandro De Marchi (Taliansko), David De La Cruz (Španielsko), Marco Haller (Rakúsko), Jack Haig (Austrália), Odd Christian Eiking (Nórsko), Jarlinson Pantano (Kolumbia).

57 km

Už len tri kolá zostávajú do konca dnešných pretekov. Vedúca skupina zvyšuje svoj náskok, ktorý je momentálne na hranici 45 sekúnd. Poľskí pretekári zatiaľ nestačia tempu, ktoré stupňuje partia okolo Tima Wellensa. Toho pred pretekmi favorizoval aj legendárny Tom Boonen.

60 km

Bohužiaľ, v pretekoch už nepokračuje ani Patrik Tybor. Ďalšia trojica našich reprezentantov má problémy s nastoleným tempom, a tak sa zrejme budeme musieť spoliehať len na bratskú dvojicu Saganovcov. Náskok úniku sa vyšplhal na 35 sekúnd.

63 km

Cyklisti teraz prechádzali bufetom. Vedúca skupina má k dobru 30 sekúnd a podľa live timingu v nej figurujú zaujímavé mená ako Lars Boom, Tim Wellens, Alessandro De Marchi alebo kolumbijský pretekár Jarlinson Pantano.

66 km

Tim Wellens rozprúdil tempo pelotónu a najmä vďaka nemu sa vytvorila početná skupina na čele pretekov. Naopak, na chvoste pelotónu je trojica slovenských reprezentantov. S nastoleným tempom majú problémy Michael Kolář, Erik Baška a Marek Čanecký.

69 km

Tiesj Benoot nebol svojim útokom úspešný a teraz sa o niečo podobné pokúsil majiteľ bodkovaného dresu z Tour de France Warren Barguil. Ani on však nemal dostatok síl na to, aby náskok vypracoval sám. Po ňom nastupuje Marco Haller.

72 km

Nepríjemný moment pre belgické farby. Julien Vermote spadol v pravotočivej zákrute a musel meniť aj bicykel. Jeho strata je už veľmi veľká a bývalý člen tímu Quick-Step Floors už svojim belgickým kolegom nepomôže. Tempo sa snaží rozprúdiť Tiesj Benoot.

75 km

Akoby ma počula aj televízna grafika. Tá ukazovala, že Julien Vermote ťahá pelotón rýchlosťou viac než 46 km/h. Do konca pretekov zostávajú ešte štyri okruhy, teda štyri stúpania na Lososí kopec, kde sa zrejme bude rozhodovať.

78 km

Na čele pretekov je momentálne Julien Vermote. Na prvý pohľad je jasné, že sa tempo zvýšilo. Vpredu sa stále držia aj Poliaci. Naopak, stále sa nám schovávajú slovenskí reprezentanti.

81 km

Marek Čanecký sa vrátil späť do pelotónu, čo je veľmi dobrá správa. Medzitým bol pohltený juhoafrický cyklista, a tak 80 kilometrov pred cieľom začíname prakticky od znova. Pred prejazdom dlažobnými kockami sa dostávajú do čela aj Poliaci.

84 km

Willem Jakobus Smit sa ešte snaží ukázať a drží sa pred hlavnou skupinou. Jazdí osamotene s náskokom 30 sekúnd. Zjazd dokonca prechádza rýchlosťou 65 km/h. Bohužiaľ, kontakt s pelotónom stráca slovenský cyklista Marek Čanecký.

87 km

Pretekári opäť prekonali Lososí kopec, ktorý má 1500 metrov s priemerným sklonom 6,4%. Na aktivitu pelotónu reaguje Juhoafričan Willem Jakobus Smit, ktorý si nastúpil z vedúcej skupiny. Naopak, v problémoch je Jos Van Emden.

90 km

Prvýkrát v dnešných pretekoch vidíme vpredu aj holandské dresy. Partia okolo Larsa Booma, Toma Dumoulina či Baukeho Mollemu začína výrazne sťahovať náskok vedúcej skupiny. V priebehu niekoľkých sekúnd stiahla svoje manko pod minútu.

93 km

Drvivá väčšina pretekárov, ktorých dnes vidíme na trati už má v Bergene za sebou jedno vystúpenie. Stredajšiu časovku v náročnom upršanom počasí dominantným spôsobom ovládol Holanďan Tom Dumoulin, ktorý rovnako patrí do širokého okruhu favoritov pre dnešný dojazd.

96 km

Pretekári v úniku majú za sebou ďalšie kolo v uliciach Bergenu. Momentálne sa k nim približuje Rus Maxim Belkov, ktorý sa spojil s Maročanom Salaheddinem Mraounim. Ich strata je momentálne 1:37 minúty. Pelotón stráca ešte o 65 sekúnd viac.

99 km

Do konca pretekov zostáva menej ako sto kilometrov. Teraz sme dlhšie nevideli záber na pelotón, no zrejme sú stále vpredu Česi, Julien Vermote a Kristoffer Skjerping. Medzičasom sa náskok zmenil len o pár sekundičiek.

102 km

Už len šestica pretekárov je vpredu a jej momentálny náskok je na úrovni 2:45 minúty. Naši reprezentanti sa stále držia v strede pelotónu a televízne kamery si ich príliš nevšímajú. Maxim Belkov stráca takmer dve minúty na čelo pretekov.

105 km

Maxim Belkov sa stále snaží dotiahnuť na vedúcu skupinu. Naopak, ďalším pretekárom, ktorí stráca kontakt s únikom je Salaheddine Mraouni z Maroka. Drobné problémy mal Rigoberto Uran, no svoju stratu by si mal doraziť.

108 km

Vedúca skupina má momentálne už len sedem členov. Nastolenému tempu nestačil ani Elchin Asadov z Azerbajdžanu, ani Eugert Zhupa z Albánska. Naopak, vo veľmi dobrej kondícii stále vyzerá byť Alexey Vermeulen či dvojica írskych pretekárov.

111 km

Tak toto je zaujímavý moment. Ruský cyklista Maxim Belkov zrejme nebol spokojný s pomalším tempom pelotónu a rozhodol sa nastúpiť. Pomaly sa vzďaľuje hlavnej skupine a zrejme sa bude snažiť dostať k vedúcej deviatke.

114 km

Vedúca skupina opäť prešla cieľovým priestorom. Na čele pelotónu vidíme aj nórskeho pretekára, ktorý sa snaží stenčiť manko hlavnej skupiny. To pomaly klesá k trojminútovej hranici. Nórskym pretekárom by mal byť Kristoffer Skjerping.

117 km

Česky tím je skutočne veľmi aktívny a aj preto sa náskok stenčil o ďalších 20 sekúnd. Ide to pomaly dole a som zvedavý, kedy bude únik dostihnutý. Šanca na víťazstvo je v prípade Andreya Amadora a spol. minimálna.

120 km

Na čele pelotónu sa držia aj Austrálčania či domáci Nóri. Najväčšími nádejami týchto krajín sú Michael Matthews a Edvald Boason Hagen. Víťaz zeleného dresu z Tour de France už jednu medailu z majstrovstiev sveta má, keď v americkom Richmonde finišoval za Petrom Saganom.

123 km

Eugert Zhupa už drobne stráca na svojich kolegov z úniku. Uvidíme, či sa albánsky cyklista ešte stihne dotiahnuť na partiu okolo Alexeya Vermeulena, ktorý je na čele uniku. Náskok sa momentálne scvrkol na 3:55 minúty.

126 km

Vedúca skupina prišla o minútu náskoku. Elchin Asadov sa teraz len s veľkou námahou dotiahol na svojich kolegov a momentálne je hlavným adeptom na odpojenie sa z úniku. Najlepšie nevyzerá ani Eugert Zhupa z Albánska.

129 km

Pelotón na čele s niekoľkokrát spomínaným Julienom Vermoteom jazdí rýchlosťou necelých 39 km/h. Dá sa predpokladať, že postupom času bude rýchlosť stúpať. Výborne jazdia Česi, ktorých lídrom dnes bude jazdec tímu Quick-Step Floors – Zdeněk Štybar.

132 km

Pelotón je momentálne celkom dosť natiahnutý. Našich cyklistov vpredu nevidíme, no v prípade Petra Sagana by bolo úplne zbytočné plytvať silami v takejto fáze pretekov. Podľa live timingu evidujeme nášho lídra na 96. mieste. Vedúca skupina má náskok 4:35 minúty.

135 km

Pelotón stiahol svoje manko len o desať sekúnd. Pretekári prechádzajú bufetom a tradičné taštičky si berú Wout Poels či skúsený taliansky pretekár Alessandro De Marchi. Ten pretekal s Petrom Saganom ešte v drese Cannondalu.

138 km

Fínsky pretekár Matti Manninen je prvým pretekárom, ktorý vypadáva z úniku dňa. Už v piatom kole stratil kontakt so svojimi kolegami a momentálne jazdí osamotene. Na začiatku pelotónu naďalej dobre pracuje Josef Černý.

141 km

V Bergene nič nové. Julien Vermote ťahá hlavnú skupinu a udržuje náskok vedúcej skupiny na hranici 300 sekúnd. Tradične vidíme na chvoste úniku Andrey Amador a s problémami sa v ňom udržal aj Elchin Asadov z Azerbajdžanu.

144 km

Vedúcu skupinu momentálne ťahá Alexey Vermeulen. Tempu amerického pretekára nestačí Fín Matti Manninen a medzi ním a skupinou sa začína vytvárať drobná medzera. Uvidíme či sa 25-ročný cyklista dokáže vrátiť späť do skupiny, ale sa jeho chvíle slávi skončili.

147 km

Situácia sa v priebehu ďalších troch kilometroch prakticky nezmenila. Náskok vedúcej desaťčlennej skupiny je na hranici 4:50 minúty. Pelotón sa piatykrát dostáva na stúpanie Solheim, ktoré má priemerný sklon 5%. V pelotóne sme v dobrej nálade videli aj Toma Dumoulina, ktorý ašpiruje na víťazný bergenský hetrik.

150 km

Pelotón trošku zvoľnil tempo a jeho strata stúpla k piatim minútam. Hlavná skupina má pred sebou ešte osem kôl. Medzitým sme v problémoch videli Mitchella Dockera, ktorý musel meniť bicykel. Pre Austrálčanov je to ďalší nepríjemný moment, keďže preteky už musel opustiť víťaz Paríž-Roubaix 2016 Mathew Hayman.

155 km

Vedúca skupina má za sebou už štyri okruhy. Náskok sa pohybuje stále na úrovni 4:30 minúty. Každopádne, pelotón kontroluje preteky a neustále vidíme vpredu najmä českých pretekárov. Vynikajúce tempárske schopnosti aj Julien Vermote, ktorý pôsobí vo farbách tímu Quick-Step Floors.

160 km

Spolupráca v úniku v posledných kilometroch tak trochu škrípe, čo sa nepáči najmä Američanovi Alexeyovi Vermeulenovi, ktorý tam pred malo chvíľou niečo dohováral svojmu fínskemu kolegovi z vedúcej skupiny Mattimu Manninenovi. O tempo čela pretekov sa stará len asi dvojica či trojica cyklistov, ostatní pretekári v úniku šetria energiu.

165 km

Pretekári majú za sebou prvú stovku ostrých pretekov. Zatiaľ sledujeme pomerne nudný priebeh, keď si skupina hlavných favoritov prakticky okamžite po štarte nechala ujsť desiatku jazdcov, ktorí tak vytvorili únik dňa. Avšak v momente, keď jazdci začali krúžiť po okruhu priamo v meste Bergen, viac ako desaťminútový náskok čela pretekov začal postupne klesať. Skupina hlavných favoritov má so stratou len niečo okolo 5 a pol minúty všetko pod absolútnou kontrolou.

170 km

Desaťčlenný únik pred pár okamihmi vstúpil do štvrtého z dvanástich okruhov, no všetko nasvedčuje tomu, že sa dnes dočkáme očakávaného súboja medzi najväčšími favoritmi. Náskok skupiny okolo Andreya Amadora totiž naďalej klesá a momentálne je už len tesne nad hranicou šiestich minút.

175 km

Okrem Mareka Čaneckého dnes zo slovenských cyklistov zažíva premiéru v elitnej kategórii majstrovstiev sveta aj Erik Baška, ktorý sa ešte vlani v Dohe predstavil v pretekoch kategórie do 23 rokov. Spolujazdec Petra Sagana z Bory-Hansgrohe sa pred štartom vyjadril takto: Sám som zvedavý a plný očakávaní, ako to dopadne. Samozrejme, všetci sme pripravení pomocť Petrovi čo najviac. Nebude to však vobec jednoduché – trať je dlhá 267,5 km a nastúpame viac ako 3000 metrov.

180 km

Bergen je síce vôbec najdaždivejším mestom v celej Európe, no zdá sa, že dnes cyklistov žiaden dážď na trati nepotrápi. Na oblohe síce vidno veľkú oblačnosť, no v predpovedi počasia na dnešok sa žiadne zrážky neočakávali. Tak verme, že sa táto predpoveď aj naplní. Medzitým pretekári na čele absolvujú už tretí okruh z celkového počtu dvanástich. Ich náskok však kontinuálne klesá a momentálne činí už len 6:40 minút.

190 km

Na čele pelotónu naďalej neúnavne pracujú českí cyklisti, obrovské množstvo kilometrov už odtiahol Josef Černý. Ak však sledujete cyklistiku pravidelne, tak vás určite neprekvapí, že pri Čechoch sa na „špici“ pohybuje aj tradične strojovým tempom pracujúci Belgičan Julien Vermote pracujúci pre Grega van Avermaeta či Philippea Gilberta.

195 km

Podľa oficiálnej časomiery pretekov to vyzerá, že v pelotóne momentálne chýba Belgičan Tim Wellens, ktorý by mal strácať spoločne s Portugalčanom Josém Goncalvesom a Španielom Luisom Masom niečo okolo 40 sekúnd. Tim Wellens je jedným z najdôležitejších pomocníkov Grega van Avermaeta, a tak by to pre Belgičanov bol pomerne veľký problém.

200 km

Do cieľa dnešných pretekov zostáva ešte presne 200 kilometrov, a tak by sme si mohli zosumarizovať, aká je momentálne situácia na trati. Prakticky hneď po štarte sa začal tvoriť únik dňa, ktorý sa napokon skladá z desiatich cyklistov. Menovite to sú: Willem Jakobus Smit (JAR), Alexey Vermeulen (USA), Matti Manninen (Fínsko), Kim Magnusson (Švédsko), Andrey Amador (Kostarika), Conor Dunne a Sean McKenna (Írsko), Elchin Asadov (Azerbajdžan), Eugert Zhupa (Albánsko) a Salaheddine Mraouni (Maroko). Tí si doposiaľ dokázali vytvoriť maximálny náskok na hranici tesne nad 10 a pol minúty, momentálne jazdia s výhodou len siedmich minút.

205 km

Britskí komentátori priameho prenosu pred malou chvíľou vyslovili zaujímavú myšlienku. Podľa nich českí pretekári svojou aktivitou na čele pelotónu pomáhajú nielen Zdeňkovi Štybarovi či prípadne Petrovi Vakočovi, ale aj Slovákovi Petrovi Saganovi. Pomocníkov obhajcu titulu v slovenských dresoch do týchto chvíľ totiž príliš vidieť nebolo.

210 km

Cyklisti v úniku majú prvý z celkovo 12 okruhov v Bergene za sebou a zdá sa, že ich náskok už dosiahol svoju maximálnu hodnotu. Treba totiž pripomenúť, že potom, čo sa cyklisti dostali na okruh, ktorý absolvujú celkovo 12-krát, čaká náročnejšia časť trate, ako tomu bolo v úvodnej časti etapy. Aktuálne má skupina okolo Andreya Amadora pred zvyškom štartového poľa výhodu tesne pod 8 a pol minúty.

215 km

V úniku zatiaľ veľmi lišiacky jazdí Kostaričan Andrey Amador, ktorý je jednoznačne najznámejším menom z vedúcej 10-člennej skupiny. Tohto kvalitného vrchára sme zatiaľ takmer nevideli na čele vedúcej skupiny, a to ani v momente, keď spolu so svojimi kolegami stúpal po prvý raz na Lososí kopec. Maximálny náskok pretekárov na čele bol zatiaľ niečo viac ako 10 a pol minúty, momentálne sa pohybuje tesne nad hranicou 9 minút.

220 km

Vlani v katarskej Dohe prežili nórski cyklisti obrovské sklamanie. Alexander Kristoff s Edvaldom Boassonom Hagenom doplatili na nezhody v otázke líderstva a napokon odišli bez medaily. Dnes by domáca reprezentácia mala vsádzať pravdepodobne na Boassona Hagena, ktorý počas celého roka preukazuje lepšiu formu ako jeho kolega Kristoff. Ten však pred pár týždňami oslavoval titul majstra Európy, čo rovnako ukazuje dobrú formu tohto kvalitného šprintéra.

225 km

Cyklisti na čele pretekov sa už nachádzajú na uliciach Bergenu, kde absolvujú prvý z celkovo dvanástich okruhov, ktoré ich vo zvyšku dnešných pretekov ešte čakajú. Vedúca skupina rovnako v posledných kilometroch mierne zvoľnila tempo, no napriek tomu na svojich konkurentov v pelotóne získala ďalšiu polminútu. Uvidíme, kam náskok 10-členného úniku napokon vystúpa. Únik absolvoval aj prvú občerstvovaciu stanicu dnešného dňa.

230 km

Do cieľa stále zostáva úctyhodných 230 kilometrov a pred pár momentami sa na čele pelotónu objavili aj pomocníci Petra Sagana. Väčšinu práce tam však, pochopiteľne, odvádzajú domáci cyklisti, podporovaní aj takmer kompletnou českou zostavou. Vyzerá to, že Zdeněk Štybar má dnes veľké ambície zabojovať o jeden z cenných kovov. Náskok jazdcov v úniku medzitým prekročil hranicu 10 minút.

235 km

Peter Sagan priletel do Bergenu v piatok a na tlačovej konferencii sa vyjadril k svojim šanciam na dnešný triumf, ktorým by sa natrvalo zapísal do histórie cyklistiky: „Dúfam, že moja forma je dobrá. Počas týždňa som prekonal nejakú slabšiu chorobu. Nie som v najlepšom stave, ale pre víťazstvo spravím všetko.“

240 km

Pelotón je v týchto momentoch poriadne natiahnutý. Na jeho úplnom čele vidíme jedného z českých cyklistov, mal by to byť Josef Černý. Za nim jazdia Belgičania, ale aj Francúzi. Zatiaľ sa však nedá hovoriť o nejakej spolupráci, na tú majú v pelotóne stále dostatok času. Stále sme v podstate len na začiatku pretekov.

244 km

Na trati sa veľmi dlho nič zaujímavé nedialo, skupina hlavných favoritov naďalej pôsobí veľmi pokojne a náskok 10-členného úniku rapídne stúpa. Vzhľadom na dĺžku pretekov nie je ani aktuálna medzera v podobe deviatich minút nič, čo by malo Petra Sagana a spol. nejakým spôsobom znepokojovať.

253 km

Napokon sa nám na čele vytvorila desaťčlenná skupina v zložení: Willem Jakobus Smit (JAR), Alexey Vermeulen (USA), Matti Manninen (Fínsko), Kim Magnusson (Švédsko), Andrey Amador (Kostarika), Conor Dunne a Sean McKenna (Írsko), Elchin Asadov (Azerbajdžan), Eugert Zhupa (Albánsko) a Salaheddine Mraouni (Maroko). Pelotón necháva tento únik chladným, a tak náskok medzi vedúcou skupinou a zvyškom štartového poľa narástol už na 4 a pol minúty.

260 km

Tak momentálne máme pred pelotónom dve skupiny. Na úplnom čele vidíme dvojicu írskych pretekárov – Connora Dunnea, ktorý celý útok vyprovokoval a Seana McKennu. S nimi sa vydal dopredu aj reprezentant Azerbajdžanu Elchin Asadov. O pár sekúnd toto trio doplnili aj Eugert Zhupa v drese Albánska a Maročan Salaheddine Mraouni. Za nimi sa vydala ďalšia skupinka, ktorú vedie známy Kostaričan Andrey Amador.

264 km

Pretekári majú za sebou 10 kilometrov dlhú neutrálnu zónu a okamžite po štarte sme zaregistrovali útok trojice pretekárov, ku ktorým sa snažia pripojiť ďalší. Tak uvidíme, kedy budeme môcť hovoriť o definitívnom úniku dňa.

ŠTART

Preteky mužov s hromadným štartom v kategórii Elite na majstrovstvách sveta v cyklistike boli práve v tejto chvíli odštartované!

Pretekári sa práve nachádzajú v neutrálnej zóne pred ostrým štartom pretekov. Kamery priameho prenosu si pochopiteľne ako jedného z prvých cyklistov vybrali Petra Sagana, ktorý sa pohybuje na čele pelotónu v spoločnosti Mareka Čaneckého. Za touto dvojicou sa nachádza aj zvyšok slovenského tímu. Ešte v neutrálnej zóne sme videli aj pád jedného z cyklistov, vyzeralo to na estónsky dres.

Vážení fanúšikovia!

Dnešný deň sa môže zapísať do histórie športu. Nielen slovenského, ale aj celosvetového. V nórskom Bergene totiž vyvrcholia MS v cyklistike pretekmi mužov kategórie Elite a na štarte bude aj Peter Sagan. Rodák zo Žiliny sa môže stať prvým cyklistom v histórii, ktorý získa tri tituly majstra sveta za sebou. Jeho cesta za zlatým hetrikom sa začne o 10:00.

TRAŤ NÁROČNEJŠIA AKO VLANI

Nórsky Bergen je pravým opakom Dohy, v ktorej sa o dúhový dres bojovalo vlani. Ide o najdaždivejšie mesto Európy, čo sme si mohli všimnúť napríklad v stredu v priebehu časovky mužov. Dnes by však malo cyklistov čakať slnečné počasie. Na štart sa postaví 196 pretekárov zo 44 krajín sveta, na ktorých čaká trať dlhá 276,5 kilometra. Cyklisti sa najskôr vydajú na prvý 40-kilometrový úsek, ktorý ich zavedie do Bergenu. V druhom najväčšom meste Nórska následne absolvujú 12 okruhov, z ktorých ten prvý je odlišný v porovnaní so zvyšnými jedenástimi. Hlavný okruh meria viac ako 19 kilometrov a nachádzajú sa na ňom tri stúpania. Prvé dve by nemali narobiť výraznejšie problémy žiadnemu z kvalitnejších pretekárov. Ich priemerný sklon je totiž len 5% a dĺžka nepresahuje jeden kilometer. Jedným z najdôležitejších bodov na trati je Lososí kopec. Priemerný sklon na tomto kopci dosahuje takmer 6,5% a dĺžka je presne 1,5 kilometra. Z Lososieho kopca vedie na prvý pohľad nie príliš náročný zjazd, ktorý zavedie cyklistov na zvlnený úsek, no a nebude chýbať ani 700 metrov dlhá pasáž s dlažobnými kockami.

NAJVÄČŠÍM FAVORITOM JE SAGAN

Pri pohľade na štartovú listinu je jasné, že najväčším favoritom pretekov je slovenská superhviezda Peter Sagan. Obhajca titulu neprežíva úplne ideálnu sezónu. Tento rok sa mu nepodarilo vyhrať ani jednu z monumentálnych klasík a z Tour de France bol za známych okolností diskvalifikovaný. V posledných týždňoch však na pretekoch Okolo Poľska či BinckBank Tour ukazoval, že jeho forma graduje a jednoznačne ju časoval smerom na dnešný vrchol sezóny. Navyše, 27-ročný Žilinčan bude mať v porovaní s predchádzajúcimi účasťami na svetovom šampionáte výrazne početnejšiu skupinu pomocníkov. Tých bude až päť. Chýbať nemôže Saganov starší brat Juraj, Erik Baška, Michael Kolář, po štyroch rokoch sa na pôdu majstrovstiev sveta vracia Patrik Tybor, no a absolútnu premiéru v takýchto pretekoch zažije Marek Čanecký.

VYHRAŤ MÔŽE MNOŽSTVO CYKLISTOV

Medzi Saganových najväčších konkurentov sa zaraďuje Poliak Michal Kwiatkowski. Ten práve Tourminatorovi tento rok vyfúkol víťazstvo na pretekoch Miláno-San Remo a počas celej sezóny ukazoval slušnú „klasikársku“ formu. Okrem toho aj on bude mať pri sebe niekoľko zaujímavých domestikov. Tradične veľmi silný bude tím Belgicka s Gregom van Avermaetom, Philippeom Gilbertom či Timom Wellensom. Lídrom Francúzska bude Julian Alaphilippe. Taliani urobia všetko pre úspech Mattea Trentina, no silný v takýchto podmienkach by mohol byť aj Diego Ulissi či Gianni Moscon. U španielskeho tímu je líder tak trochu otázny. Na štarte sa totiž objavia Gorka Izaguirre, David de la Cruz, Marc Soler či Luis Leon Sanchez. Kolumbijčania pravdepodobne stavia na Fernanda Gaviriu, ktorému budú pomáhať napriklad Jarlinson Pantano či Nairo Quintana. Veľmi zaujímavé bude sledovať aj taktiku Holandska. Krajina tulipánov sa v stredu tešila z časovkárskeho zlata Toma Dumoulina, ktorý by mohol byť lídrom aj dnes. Minimálne o medailu zabojuje Austrálčan Michael Matthews, na druhej strane Britom sa príliš veľké šance bez Chrisa Froomea nedávajú. Nemecko bude pracovať pre Saganovho tímového kolegu Marcusa Burghardta, no a domáce Nórsko zrejme pre Edvalda Boassona Hagena. Slovinci si takisto priviezli veľmi silnú zostavu s Matejom Mohoričom, Lukom Mezgecom, no najmä strieborným medailistom z jazdy proti chronometru Primožom Rogličom. Českým lídrom bude Zdeněk Štybar, americkým Tejay van Garderen, no a posledným z dlhého zoznamu veľkých favoritov je Portugalčan Rui Alberto Faria da Costa.

Vlani to bola v katarskej Dohe vo väčšine priebehu pretekov poriadna nuda. Všetko ale nasvedčuje tomu, že by sa to tento rok malo v Bergene zmeniť a dočkáme sa parádneho cyklistického predstavenia. Verme, že tretíkrát so šťastným koncom pre Slovensko. Prenosom počas celých, viac než šesťhodinových, pretekov vás bude sprevádzať dvojica Jakub Kocourek a Miroslav Kováčik.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 10:00.

Konečné výsledky dnešných pretekov::
1. Peter Sagan (Slovensko) 6:28:11 hod.
2. Alexander Kristoff (Nórsko)
3. Michael Matthews (Austrália)
4. Matteo Trentin (Taliansko)
5. Ben Swift (Veľká Británia)
6. Greg van Avermaet (Belgicko)
7. Michael Albasini (Švajčiarsko)
8. Fernando Gaviria (Kolumbia)
9. Alexej Lutsenko (Kazachstan)
10. Julian Alaphilippe (Francúzsko) - rovnaký čas.

MS vo futbale 2022

Tabuľky tímov

por. krajina zápasy body
1. vlajka Ekvádor ECU 2 4
2. vlajka Holandsko NED 2 4
3. vlajka Senegal SNG 2 3
4. vlajka Katar KTR 2 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Anglicko ENG 2 4
2. vlajka Irán IRN 2 3
3. vlajka USA USA 2 2
4. vlajka Wales WAL 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Poľsko POL 2 4
2. vlajka Argentína ARG 2 3
3. vlajka Saudská Arábia KSA 2 3
4. vlajka Mexiko MEX 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Francúzsko FRA 2 6
2. vlajka Austrália AUS 2 3
3. vlajka Dánsko DEN 2 1
4. vlajka Tunisko TUN 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Španielsko ESP 1 3
2. vlajka Japonsko JPN 1 3
3. vlajka Nemecko GER 1 0
4. vlajka Kostarika CRC 1 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Belgicko BEL 1 3
2. vlajka Chorvátsko CRO 1 1
3. vlajka Maroko MRK 1 1
4. vlajka Kanada CAN 1 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Brazília BRA 1 3
2. vlajka Švajčiarsko SUI 1 3
3. vlajka Kamerun CAM 1 0
4. vlajka Srbsko SRB 1 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Portugalsko POR 1 3
2. vlajka Južná Kórea KOR 1 1
3. vlajka Uruguaj URU 1 1
4. vlajka Ghana GHA 1 0
Všetky zápasy