16. etapa: Le Puy-en-Velay - Romans-sur-Isère

18.07.2017 o 13:40

Víťaz: Michael Matthews (Sunweb)

Sledovali sme veľmi zaujímavú zvlnenú etapu. Ešte raz musíme vyzdvihnúť tím Sunweb, ktorý si odkrútil celú etapu a mal veľkú zásluhu na tom, že Marcel Kittel zostal vzadu a nemohol bojovať o etapový triumf. Michael Matthews získal 20 bodov na šprintérskej prémii a etapu doviedol do úspešného konca. Po záverečnej selekcii zostali visieť v druhej skupine Alexander Kristoff i André Greipel. Austrálsky cyklista druhým víťazstvom v tejto edícii Tour de France dramatizuje boj o zelený dres. Na Marcela Kittela stráca už len 29 bodov. V celkovom poradí okrem Alberta Contadora stratil 50 sekúnd aj Daniel Martin, ktorý tak zrejme vypadáva z boja o žltý dres. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok dňa. Dnešnou etapou s dojazdom v Romans-sur-Isère vás sprevádzal Miroslav Kováčik.

CIEĽ

Tak napokon to nebolo až také tesné, ako sa zdalo z pohľadu prednej kamery. Víťazom dnešnej etapy sa absolútne zaslúžene stáva MICHAEL MATTHEWS z tímu Sunweb. Nemecký tím odviedol skvelú prácu, v prvej polovici trate sa zbavil Marcela Kittela a prežil aj veternú selekciu v závere etapy. Naopak, na tú doplatil Daniel Martin a nabral 50-sekundovú stratu. Druhý skončil Edvald Boasson Hagen a tretí preťal cieľovú čiaru John Degenkolb.

CIEĽ

Bolo to nesmierne tesné! Daniele Bennati bol dostihnutý 500 metrov pred páskou. Michael Matthews nastúpil veľmi skoro a vyzeralo to, že sa cez neho dostal Edvald Boasson Hagen. No, musíme si počkať na cieľovú fotografiu.

1 km

Máme pred sebou posledný kilometer. Zozadu sa na Taliana doťahujú jeho súperi a bude to skutočne veľmi tesné. Dojazd je trošku technický, čo skupine favoritov nemusí vyhovovať.

2 km

Dva kilometre pred koncom nastúpil Daniele Bennati z tímu Movistar. Ten je veľmi dobrý časovkár tak to skúsil. V špurte by totiž žiadnu šancu na výhru nemal. Sunweb či Dimension Data musia reagovať.

3 km

Posledné tri kilometre do konca dnešných pretekov. Daniel Martin momentálne stráca 35 sekúnd a po dnešnej etape stratí kontakt s Mikelom Landom z tímu Sky.

4 km

Situácia v hlavnej skupine je veľmi neprehľadná. Zatiaľ vidíme vpredu tímy na celkové poradie. Favorizovaní jazdci pre etapový vavrín zostávajú trošku schovaní.

5 km

Na čele prvej skupiny je momentálne Oliver Naesen, ktorý odviedol dobrú prácu a pomohol Romainovi Bardetovi. Okrem toho stratil aj Alberto Contador. Jeho manko je už viac ako minútové.

6 km

Vpredu je veľmi pekne zoradený aj tím Movistar, no ten zrejme nemá ambície na etapové víťazstvo. Veľmi dobre si situáciu kontroluje Chris Froome, ktorý by si mal udržať žltý dres aj do zajtrajšej etapy.

7 km

S druhou skupinou to rozhodne nevyzerá dobre. Daniel Martin tu stráca veľké množstvo síl, ktorému mu v nasledujúcich dvoch dňoch budú chýbať. Snaží sa mu pomôcť ešte Austrálčan Jake Bauer.

8 km

Výraznú selekciu napokon zvládol aj Mikel Landa, hoci prvotné informácie hovorili o inom. V elitnej skupine zostal aj Edvald Boasson Hagen, ktorého už raz milimetre delili od etapového triumfu.

9 km

Tak teraz to bude opäť poriadne rýchle. Na čele druhej skupiny vidíme Louisa Mentjesa, ktorý je takisto pretekárom na celkové poradie. Strata druhej skupiny je už na pol minúte, a tak sa André Greipel víťazstva opäť nedočká.

10 km

Cyklisti prichádzajú do mesta Alixan, čo znamená, že pred sebou máme posledných desať kilometerov. Vidíme, že v skupine Daniela Martina zostali aj favoriti na víťazstvo – André Greipel a Alexander Kristoff. Tí momentálne strácajú 16 sekúnd.

12 km

Situácia sa teraz trošku ustálila. Problémy mal Romain Bardet, no za pomoci Olivera Naesena sa dostal späť na začiatok pelotónu. Stráca ale Daniel Martin! Tak to je dnes veľmi nevydarená etapa pre Quick-Step Floors.

14 km

Tak teraz sme videli dramatické chvíle. Pelotón sa snaží roztrhnúť tím Sky a okrem toho sme videli aj pád. Na zemi skončili Jarlinson Pantano a Alex Domont z tímu AG2R La Mondiale. No, poriadne sa nám pelotón naťahuje.

16 km

Postupne sa dostáva dopredu aj vláčik Andrého Greipela. Ten od roku 2011 zakaždým aspoň raz triumfoval na Tour de France. Tento rok sa mu to zatiaľ nepodarilo a okrem dnešnej etapy bude mať šancu už len na Elyzejských poliach.

18 km

Tak uvidíme, ako to dnes celé dopadne. S výnimkou Marcela Kittela a Dylana Groenewegena sú vpredu všetci kvalitní šprintéri. Na čele pelotónu sú zatiaľ tímy na celkové poradie, teda Sky, Astana a Orica – Scott.

20 km

Nič nenecháva na náhodu ani tím Sky. Chris Froome je v prednej časti pelotónu a pekne sa vyváža za Michalom Kwiatkowskim. Samozrejme, je pri ňom aj Mikel Landa či výborný bieloruský časovkár Vasil Kirienka.

23 km

Ak by vás to zaujímalo, tak skupina Marcela Kittela momentálne stráca takmer osem minút. Tímy si v pelotóne pomaličky vytvárajú pozíciu pre hromadný špurt. Teraz prechádzali cyklisti dvoma kruhovými objazdami a poradie sa poriadne premiešalo.

26 km

V takejto fáze etapy sme u pretekárov zvyknutí na vyššiu rýchlosť ako 40 km/h. Netreba však zabúdať na nepríjemný vietor, ktorý môže poriadne zamiešať kartami. Možno trochu riskantne jazdí na chvoste pelotónu Nairo Quintana.

29 km

Sledujeme ticho pred búrkou. V čele stále jazdí tím Sunweb, no vpredu je pekne zoradená aj Orica – Scott. Samozrejme, chráni si Simona Yatesa, ale možno by o etapový vavrín mohol zabojovať napríklad Michael Albasini.

31 km

Na čele pelotónu je opäť nemecký tím Sunweb. Ide sa teraz v drobnom protivetre, na čo trošku doplatil aj Simon Geschke, ktorý spadol na chvost hlavného poľa. Ešte horšie na tom je Patrick Bevin z tímu Cannondale – Drapac, ktorý stráca kontakt so súpermi.

34 km

Tak teraz sme videli nepríjemný pád v záverečnej časti pelotónu. Na zemi skončil Serge Pauwels z Dimension Data a zmätok v pelotóne sa snažil využiť tím Trek – Segafredo, ktorý zvyšoval tempo. Dieru ale zalepili jazdci zoskupenia Orica – Scott.

37 km

V pelotóne vidíme drobnú selekciu. Na vietor doplatila osmička pretekárov, ktorí si teraz musia vzájomne pomôcť a snažiť sa dotiahnuť späť. Zostal tam aj Andrej Zeits, ktorý možno bude chýbať Fabiovi Aruovi.

40 km

Opäť sme sa viac priblížili k cieľu a zrejme budeme sledovať tradičný hromadný dojazd. Podstatné je, že to bude bez Marcela Kittela, a tak sa otvára šanca pre viacerých dobrých šprintérov. Na premiérové víťazstvo na tejto Tour stále čaká André Greipel, Alexander Kristoff alebo John Degenkolb.

43 km

Víťazom šprintérskej prémie sa stáva bez väčších problémov Michael Matthews. Vyzeralo to, že André Greipel so Sonnym Colbrellim budú bojovať, ale napokon sa ani nezdvihli z bicykla a skončili na druhom, respektíve treťom mieste. Austrálčan tak dramatizuje súboj o zelený dres.

45 km

Náskok pelotónu sa vyšplhal už na hranicu piatich minút. Pre Marcela Kittela je to psychická facka pred ďalšími dvoma náročnými etapami. Boj o zelený dres má ale stále vo svojich rukách i keď by o chvíľu zobral 20 bodov Michael Matthews.

47 km

Nezadržateľne sa blížime k rýchlostnej prémii. Zatiaľ na obávaný bočný vietor nedoplatili žiadny jazdec. Pelotón je pekne pokope, vpredu je ako počas celej etapy zoskupenie Sunweb.

50 km

Tak už len 50 kilometrov nás celí od cieľového priestoru. Na čele hlavnej skupiny jazdí tím Sunweb, ktorý nechce nič podceniť a o sedem kilometrov by mal doviesť Michaela Matthewsa k 20 bodom na šprintérskej prémii.

53 km

Cyklisti prechádzali mestom Tournon-sur-Rhone, ktoré je známe hneď pre niekoľko turistických atrakcii. Veriacich zaujme najmä šesť metrov vysoká socha Panny Márie. Nachádza sa tu aj kaštiel Chateau de Tournon a historicko-technickými pamiatkami sú aj mosty Marca Seguina a Gustava Toursiera.

56 km

Tak napokon je to Cyril Lemoine, kto dotiahol Nacera Bouhanniho späť do pelotónu. Francúzsky cyklista si zaslúži veľkú pochvalu od svojho tímu. No, v pelotóne máme o jedného šprintéra viac.

59 km

Nicolas Edet ide skutočne vynikajúco. Strata pretekárov Cofidisu a Nilsa Politta je už len na úrovni 30 sekúnd. Vyzerá to tak, že Nacer Bouhanni sa vráti do pelotónu, hoci po nevydarenom úvode prišiel o množstvo síl.

62 km

Dnešná etapa nám skutočne veľmi rýchlo odsýpa. Približne o dvadsať kilometrov je na programe jediná šprintérska prémia, ktorá by sa mala podľa očakávania stať korisťou Michaela Matthewsa.

65 km

Televízne kamery nám teraz priniesli pohľad na Nacera Bouhanniho, ktorý na pelotón stráca už len 65 sekúnd. Okrem spomínaného Nilsa Politta z Kaťuše – Alpecin tam pri sebe má aj tímového kolegu Nicolasa Edeta, čo je veľká výhoda.

68 km

V predošlom príspevku som spomínal, že Marcel Kittel zrejme o víťazstvo bojovať nebude. Moje slová potvrdzuje aj fakt, že jeho kolega Gianluca Brambilla odišiel z druhej skupiny a podľa live timingu ho delí už len 20 sekúnd od toho, aby sa dotiahol na pelotón a pomohol skôr Danielovi Martinovi.

70 km

Strata druhej skupiny stúpla na hranicu 3:30 minúty. Marcel Kittel zrejme vypadáva z boja o dnešné etapové víťazstvo. Navyše, v druhej polovici etapy si bude musieť poradiť aj s nepríjemným bočným vetrom.

73 km

V pelotóne, ale aj v skupine Marcela Kittela sa trošku spomalilo, keďže cyklisti sa nachádzajú v území bufetu. Opäť ale vidíme krásne zoradený tím Sunweb, ktorý odvádza vynikajúcu robotu. Michael Matthews má tak otvorené dvere k zisku 20 bodov na šprintérskej prémii.

75 km

Jedným z favoritov etapy by mal byť aj Alexander Kristoff. Kaťuša vyhrala aspoň jednu etapu na každom z ostatných troch ročníkov Tour de France. Dnes to ale nevyzerá dobre, keďže vzadu zostali Tony Martin alebo dvorný rozbiehač nórskeho rýchlika Marco Haller.

78 km

Máme za sebou ďalšie tri kilometre. Pelotón na čele s pretekármi Sunwebu zvyšuje svoj náskok pred partiou okolo Marcela Kittela na hodnotu 2:40 minúty. Odstup Nacera Bouhanniho zostáva nezmenený.

81 km

Pelotón teraz prechádza mestom Saint-Félicien. To je známe najmä tým, že je dejiskom športového podujatia Ardéchoise. Pre tých čo nevedia, ide o najväčšie stretnutie amatérskych cyklistov v Európe, kde sa každý rok zúčastní okolo 140-tisíc ľudí.

84 km

Kilometre teraz veľmi rýchlo ubiehajú, pretože cyklisti stále prechádzajú zjazdom vo vysokej rýchlosti. Drobnú stratu teraz nabral Alberto Contador. Španiel musel meniť bicykel a podobne ako pred pár sekundami Thomas Voeckler bude musieť dupnúť do pedálov.

87 km

Marcel Kittel sa skutočne veľmi snaží, no nedarí sa mu stiahnuť svoje manko. Momentálne má v súťaži o zelený dres náskok 79 bodov, no po dnešnej etape to zásluhou Michaela Matthewsa môže byť o 50 menej.

90 km

Nacer Bouhanni z Cofidisu potvrdzuje svoje zjazdárske kvality a spoločne s Nilsom Polittom odchádza od skupiny Marcela Kittela. Momentálne stráca na pelotón 1:50 minúty a pred skupinou päťnásobného víťaza tohtoročného Starej dámy má náskok 30 sekúnd.

93 km

Marcel Kittel to v zjazde berie na seba a snaží sa ísť čo najagresívnejšie. Momentálne stráca dve a štvrť minúty a určite musí byť poriadne unavený. Medzitým sa zatiaľ neúspešne stačí dotiahnuť späť do pelotónu francúzsky cyklista Thomas Voeckler.

96 km

Pretekári začínajú klesať do okolia rieky Rhône. Čaká ich pomerne dlhý zjazd, v ktorom sa zrejme opäť natiahne strata skupiny Marcela Kittela. Okrem toho sme videli v problémoch Thomasa Voecklera, ktorý musel meniť bicykel.

99 km

Cyklisti so spomínaným stúpaním Col du Rouvey nemali problémy a teraz ich čaká dlhý zjazd. Thomas De Gendt sa prekvapujúco nesnažil pridať ďalší bod, ktorým by sa dostal na druhé miesto cez Primoža Rogliča. Víťazom horskej prémie sa stal Warren Barguil.

101 km

V priebehu stúpania preberajú iniciatívu pretekári tímov na celkové poradie. Vpredu vidíme tím Sky, ale takisto aj AG2R La Mondiale, ktorý chce priviesť Romaina Bardeta k víťazstvu. Okrem toho v pretekoch končí George Bennett.

103 km

Práve v týchto chvíľach sa začína stúpať na Col du Rouvey. Cyklisti tak prekonajú aj najvyšší bod dnešnej etapy. Tento kopec meria 2800 metrov a jeho priemerný sklon je 5,6%. Náskok pelotónu sa vyšplhal na dve minúty.

105 km

Poďme sa opäť pozrieť na trať. Blížime sa k spomínanej horskej kategórii, no stúpať sa začne približne až o dva kilometre. V druhej skupine usilovne pracuje aj jeden z jazdcov Cofidisu, čo napovedá, že v pelotóne nie je ani Nacer Bouhanni.

108 km

Pomaly sa blížime aj k druhej horskej prémii. Cyklisti teraz prechádzajú cez mestečko Saint-Bonnet-le-Froid. To známe predovšetkým špičkovou gastronómiou s dvoma reštauráciami ocenenými michelinskými hviezdami.

110 km

Do čela pelotónu sa dostáva aj jeden z pretekárov Lotto Soudal. Mám pocit, že to je Adam Hansen, ktorý dobre pracuje pre Andrého Greipela. Ten na rozdiel od svojho krajana Marcela Kittela je v pelotóne. Toto je ideálna šanca zbaviť sa najrýchlejšieho cyklistu tohtoročnej Tour de France. Náskok pelotónu je na úrovni 90 sekúnd a stále narastá.

113 km

Tak toto je veľké prekvapenie. Dvanásty muž celkového poradia George Bennett z tímu Lotto NL – Jumbo je až v tretej skupine za Marcelom Kittelom. Stráca už tri a pol minúty. Ťažko povedať či tam bol pád alebo Austrálčan doplatil na silný vietor.

115 km

Prvú hodinu prešli cyklisti rýchlosťou takmer 40 km/h. Ťažkú šichtu dnes má tím Quick-Step Floors, ktorý sa snaží dostať Marcela Kittela do pelotónu. Dobre pracuje Zdeněk Štybar a tradične aj Julien Vermote.

118 km

Podľa očakávaní bola snaha Sylvaina Chavanela márna. Pelotón je opäť pokope a ďalšie útoky zrejme možno očakávať až pred druhou horskou prémiou, ktorá príde na rad presne sto kilometrov pred cieľom.

120 km

Cyklisti prechádzajú nekaterizovaným stúpaním a Sunweb ide naďalej skvele. Náskok francúzskeho pretekára Direct Energie stiahli jazdci nemeckého tímu o desať sekúnd a stále viac sa vzďaľujú aj Marcelovi Kittelovi.

122 km

Sylvain Chavanel má k dispozícii náskok 26 sekúnd pred pelotónom. Teraz nám televízne kamery ukázali aj tretiu skupinu okolo Marcela Kittela. Ten sa trápi, stráca už viac ako minútu a vidíme tu aj trojicu jazdcov Kaťuše – Alpecin, čo je strata pre Alexandra Kristoffa.

124 km

Máme za sebou hodinu dnešnej etapy a vyzerá to tak, že o chvíľu sa bude tvoriť nový únik. Team Sunweb spoločne s BMC Racing či Dimension Data pracuje veľmi dobre a už dobehol jazdcov z úniku. Výnimkou je len spomínaný Sylvain Chavanel, ktorý to skúsil individuálne.

127 km

Sylvain Chavanel odchádza o svojich kolegov v úniku. Veľmi odvážny počin v podaní francúzskeho cyklistu, no jeho náskok je zatiaľ len na úrovni desiatich sekúnd. Uvidíme, či jeho aktivita prinesie nejaké ovocie.

130 km

Unikajúca skupina má náskok už len 25 sekúnd. Thomas De Gendt si napriek tomu polepší v súťaži o bodkovaný dres, kde figuruje na druhom mieste za suverenným Warrenom Barguilom. Momentálne má 38 bodov, rovnako ako slovinský pretekár Primož Roglič.

133 km

Sunweb pracuje skutočne vynikajúco a pelotón sa poriadne delí. Navyše, vďaka aktivite nemeckého tímu klesá aj náskok vedúcej skupiny. V druhej skupine je spoločne s Marcelom Kittelom takmer 50 pretekárov, vrátane napríklad Dylana Groenewegena.

136 km

Simon Geschke svoju aktivitu napokon vzdal a radšej pomáha svojmu tímu na čele balíka. Sunweb ale odvádza veľmi dobrú prácu, snaží sa roztrhať pelotón a Marcelovi Kittelovi robí etapu ťažkou. Jeho strata je takmer trištvrte minúty.

139 km

Náskok vedúceho kvinteta narástol už na 55 sekúnd. Vyzerá to tak, že pelotón zrejme nechá ujsť práve túto skupinu. Okrem toho vzadu mohutne pracuje aj tím Quick-Step, ktorý chce vrátiť do pelotónu Marcela Kittela. Každopádne, Nemca to stojí veľké množstvo síl a Sunweb mu to rýchlym tempom rozhodne neuľahčuje.

142 km

Pozrime sa opäť na situáciu na trati. V čele je momentálne päťčlenná skupina, keďže si tam doskočil aj Juhoafričan Daryl Impey. Túto skupinu si chce doraziť Simon Geschke z tímu Sunweb. Strata Marcela Kittela na únik predstavuje už 90 sekúnd.

144 km

Víťazom horskej prémie sa stal Thomas De Gendt a hneď za ním preťal pásku Sylvain Chavanel. Okrem toho musíme povedať, že začína zaostávať Marcel Kittel, ktorý bol pasovaný do role favorita. Pomôcť sa mu snaží český majster Zdeněk Štybar.

145 km

Tak už len kilometer zostáva k vrcholu stúpania Côte de Boussoulet. Thomas De Gendt to skúsil ešte raz a opäť sa k nemu pridali Sylvain Chavanel a Thomas Degand. Novým mužom v tejto skupine je Nicolas Edet z Cofidisu.

147 km

Predošlá snaha partie okolo Thomasa De Gendta to nezvládla a pelotón sa opäť spojil. Na čelo elitnej skupiny sa dostávajú pretekári tímu Sky, ktorí chcú ochrániť žltého Chrisa Frooma. Ako prvý zaostáva jeden z jazdcov tímu Wanty – Groupe Gobert.

149 km

Pôvodná trojčlenná skupina sa rozrastá. Pripojil sa spomínaný Steve Cummings, únik si dolepil Alessandro De Marchi a vpredu vidíme aj dvojicu pretekárov tímu Bora – Hansgrohe. Nemecký tím je po diskvalifikácii Petra Sagana pomerne nevýrazný, výnimkou je piate miesto Jaya McCarthyho zo sobotňajšej etapy.

151 km

Thomas De Gendt je vpredu ešte s ďalšími dvoma pretekármi. Tím Direct Energie zastupuje domáci Sylvain Chavanel a je tam aj Thomas Degand z belgického mužstva Wanty – Groupe Gobert. Na toto trio sa zozadu snaží dotiahnuť aj Steve Cummings.

153 km

Tak ani tento útok trojčlennej skupiny nevyšiel. O chvíľu však určite možno očakávať ďalšie pokusy. Ani som to nestihol dopísať a už sa tlačí dopredu Thomas De Gendt. Pripomínam, že do horskej prémie zostáva deväť kilometrov.

155 km

Medzičasom sa nám únik rozšíril o jedného pretekára. Je ním nemecký majster Marcus Burghardt, ktorý veľmi dobre pomáhal aj Petrovi Saganovi v úvodných etapách tohto ročníka Tour de France. Trojica má 20-sekundový náskok.

157 km

Spomínaná dvojica pretekárov si vytvára drobný náskok, no ten môže byť približne na úrovni desiatich sekúnd. Osobne som čakal viac iniciatívy od tímu Sunweb, no zrejme sa Michael Matthews do úniku nezapojí.

159 km

Pomerne dosť fúka už v samotnom úvode dnešnej etapy. Teraz registrujeme ďalší pokus o únik. Dopredu vyrazila dvojica pretekárov – Angelo Tulik z tímu Direct Energie a Maurits Lammertink zo zoskupenia Kaťuša – Alpecin.

161 km

Úvod pretekov je veľmi rozháraný. Medzitým si môžeme povedať, že pelotón dostihol unikajúcu skupinu. Ak sa nemýlim, vpredu dobre pracovali najmä jazdci tímu BMC Racing. Pomaly sa začína stúpať.

163 km

Máme za sebou prvé metre etapy. Od pelotónu sa odčlenila pomerne početná skupina, no zatiaľ ju nemôžeme označiť za únik dňa. Odstup je momentálne na hranici približne 200 metrov. Vpredu figuruje odhadom pätnásť pretekárov.

ŠTART

Christian Prudhomme odštartoval dnešnú 16. etapu cyklistických pretekov Tour de France. Bohužiaľ, podľa oficiálnej stránky na štarte nefiguroval Philippe Gilbert z tímu Quick-Step Floors. Belgičana totiž trápi črevná viróza.

Vážení čitatelia, vítam vás pri sledovaní textového prenosu zo 16. etapy cyklistických pretekov Tour de France. Začiatok tretieho týždňa bude v znamení zvlnenej etapy, v ktorej opäť môžu uspieť aj čistokrvní šprintéri. Dočká sa Marcel Kittel šiesteho víťazstva? Oficiálny štart je krátko po 13:40 hod.

NAPÍNAVÝ SÚBOJ O ŽLTÉ TRIČKO

Cyklisti majú za sebou druhý deň voľna, no posledný týždeň ich čaká ešte niekoľko náročných výziev. V celkovom poradí je na čele Chris Froome, ktorý má pred druhým Fabiom Aruom náskok 18 sekúnd. Taliansky pretekár v službách Astany absolútne nezvládol záver štrnástej etapy. Zostal vzadu a prišiel o žltý dres, ktorý si vybojoval po parádnom útoku na vrchole Col de Peyresourde. O najcennejšie tričko okrem spomínaných cyklistov zabojujú aj domáci Romain Bardet či príjemné prekvapenie tohto ročníka Rigoberto Uran. Vedúce kvarteto je vtesnané do menej ako pol minúty, a tak sa máme na čo tešiť. V súbojoch o ostatné dresy sú karty jasne rozdané a pokiaľ sa nič nepredvídané nestane, ich terajší majitelia ich dovedú až do Paríža. Na Champs-Élysées sa v nedeľu predvedú najmä šprintéri, no ani dnes nemusia byť bez šance na etapový vavrín.

PROFIL DNEŠNEJ ZVLNENEJ ETAPY

Šestnásta etapa meria celkovo 165 kilometrov, a tak je s výnimkou časoviek štvrtou najkratšou v tohtoročnom kalendári Tour de France. Úvod je ako stvorený pre únik a niet pochýb o tom, že sa aj vytvorí. Od začiatku sa totiž stúpa a už na méte 21 kilometrov od štartu je horská prémia tretej kategórie. Côte de Boussoulet meria 4 500 metrov a jeho priemerný sklon je 6,3%. Po krátkom zjazde cyklisti budú pokračovať v prekonávaní zvlneného terénu. Na programe je jedno nekaterizované stúpanie a tiež druhá horská prémia. Pretekári sa dostanú na najvyšší bod etapy, ktorým je vrchol Col du Rouvey. Táto vrchárska prémia štvrtej kategórie meria necelé tri kilometre, sklon je 5,6% a bodovať bude len jej víťaz. V hre maximálne tri body, čo Warrena Barguila zo Sunwebu nemusí príliš trápiť. Na hranici 43 kilometrov pred cieľom je šprintérska prémia, na ktorej víťaz opäť berie 20 bodov. Etapa je síce označovaná ako zvlnená, no napriek tomu sa v cieli berie 50 bodov do súťaže o zelený dres.

PREŽIJE KITTEL NÁROČNÝ ÚVOD ETAPY?

Podľa stávkových kancelárii je najväčším favoritom pretekov Marcel Kittel. Samozrejme, Nemec je momentálne najrýchlejším cyklistom, no uvidíme ako si poradí s úvodnými stúpaniami. K tomu sa pridá aj nepríjemný vietor, ktorý môže rozdeliť balík na niekoľko skupín. Presadiť sa bude chcieť aj jeho krajan André Greipel. Ten stále čaká na svoje prvé víťazstvo na tohtoročnom Tour de France, no šancí už nebude mať veľa. Jednu z posledných možností na zdramatizovanie súboja o zelený dres má Michael Matthews. Jazdec tímu Sunweb stráca 79 bodov a je možné, že ho podobne ako v 15. etape uvidíme v úniku. Osobne favorizujem práve Austrálčana, no každou etapou sa zlepšuje aj John Degenkolb z tímu Trek – Sefafredo. Ten by mohol nadviazať na víťazstvo tímového kolegu Baukeho Mollemu, ktorý v nedeľu dotiahol svoj nástup do úspešného konca. Dnešná etapa je dosť nepredvídateľná. Budeme svedkami hromadného dojazdu alebo uspeje únik? Ťažko povedať, no vy sa to dozviete v našom priamom prenose.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:40.

Najlepšia desiatka dnešnej etapy::
1. Michael Matthews (Team Sunweb) 3:38:15 hod.
2. Edvald Boasson Hagen (Dimension Data)
3. John Degenkolb ( Trek – Segafredo)
4. Greg van Avermaet (BMC Racing)
5. Christophe Laporte (Cofidis)
6. Jens Keukeleire (Orica – Scott)
7. Tony Gallopin (Lotto Soudal)
8. Tiesj Benoot (Lotto Soudal)
9. Maciej Bodnar (Bora Hansgrohe)
10. Romain Hardy (Fortuneo – Oscaro).


Výsledky šprintérskej prémie::
1. Michael Matthews (Team Sunweb) 20 bodov.
2. André Greipel (Lotto Soudal) 17b.
3. Sonny Colbrelli (Bahrain – Merida) 15b.
4. Ramon Sinkeldam (Team Sunweb) 13b.
5. Damian Howson (Orica – Scott) 11b.
6. Esteban Chaves (Orica – Scott) 10b.
7. Michael Albasini (Orica – Scott) 9b.
8. Jens Keukeleire (Orica – Scott) 8b.
9. Simon Yates (Orica – Scott) 7b.
10. Albert Timmer (Team Sunweb) 6b.
11. Stephen Cummings (Dimension Data) 5b.
12. Christian Knees (Team Sky) 4b.
13. Michal Kwiatkowski (Team Sky) 3b.
14. Scott Thwaites (Dimension Data) 2b.
15. Alessandro De Marchi (BMC Racing) 1b.


Výsledky horskej prémie Col du Rouvey::
1. Warren Barguil (Team Sunweb) 1 bod.

Výsledky horskej prémie Côte de Boussoulet::
1. Thomas De Gendt (Lotto Soudal) 2 body.
2. Sylvain Chavanel (Direct Energie) 1 bod.
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk