5. etapa: Vittel - La Planche des Belles Filles

29.06.2017

Víťaz: Fabio Aru (Astana)

Z našej strany je to na dnes všetko. Zajtra sa vám prihlásime s prenosom zo šiestej etapy Tour de France. Ďakujeme vám za pozornosť a prajeme ešte pekný zvyšok večera.

Prvá horská previerka 104. ročníka Tour de France ukázala fantastickú formu Fabia Arua, na ktorého správne načasovaný útok dnes nedokázal nikto zareagovať. Chris Froome a Richie Porte, snáď najväčší papieroví favoriti na celkové víťazstvo pred začiatkom pretekov, finišovali spoločne. S miernym odstupom prišli do cieľa Alberto Contador a za ním aj Nairo Quintana. Táto dvojica síce nakoniec až takú časovú stratu nenabrala, no zdá sa, že do boja o žltý dres sa nezapojí.

Po dnešnej etape sa prezliekajú tri dresy. Žltý získava Chris Froome, bodkovaný pre najlepšieho vrchára Fabio Aru a biely pre lídra klasifikácie jazdcov do 25 rokov Brit Simon Yates.

Po troch rokoch sa na La Planche des Belles Filles znovu zrodilo víťazstvo cyklistu v drese talianskeho majstra. Na etapový vavrín Vincenza Nibaliho dnes dokázal po fantastickom predstavení nadviazať Fabio Aru. Triumf určite venuje aj Michele Scarponimu, svojmu tímovému kolegovi a krajanovi, ktorý tragicky zahynul pri tréningu v apríli tohto roku.

TOP 5 celkovej klasifikácie

 1. Chris Froome
 2. Geraint Thomas, 0.12
 3. Fabio Aru, 0.14
 4. Dan Martin, 0.25
 5. Richie Porte, 0.39

TOP 5

 1. Fabio Aru
 2. Dan Martin, 0.16
 3. Chris Froome, 0.20
 4. Richie Porte, st
 5. Romain Bardet, 0.24

Mení sa držiteľ žltého dresu, ale ten ostáva v tíme Sky. Novým lídrom celkovej klasifikácie je Chris Froome.

5. etapa 104. ročníka Tour de France sa skončila.

Cieľ

Druhý finišuje Daniel Martin, tretí Chris Froome, ktorý prišiel do cieľa spoločne s Richiem Portem.

Cieľ

Fabio Aru práve zdolal tie najtvrdšie pasáže záverečného stúpania a teší sa z etapového triumfu!

1

Chris Froome ide v jednej skupine s Portem, Martinom a Bardetom. Fabio Aru predvádza excelentný výkon a ide si za etapovým víťazstvom!

1,4

Už to zobral do svojich nôh Chris Froome, jeho tempu nestačí Nairo Quintana ani Alberto Contador.

1,6

Zo skupiny si vystúpil už aj Geraint Thomas, je tak isté, že sa bude meniť držiteľ žltého dresu.

1,8

Fabio Aru si vypracoval osemnásťsekundový náskok.

1,9

Pole favoritov, z ktorého už vypadol aktuálny držiteľ bieleho dresu Pierre-Roger Latour, vedie Mikel Nieve.

2,4

V drese talianskeho šampióna nastúpil hlavnej skupine Fabio Aru!

3

Kwiatkowski už svoj diel práce splnil a z čela odstúpil. Sky sa tam nachádza ešte v trojici pretekárov.

3,5

O špicu pelotónu sa v týchto momentoch stará Poliak Michal Kwiatkowski, ktorý ide strojové tempo.

4

Značne preriedený pelotón práve predstihol Gilberta s Bakelantsom, ktorí sa po skončení spoločného ataku priateľsky potľapkali po chrbte.

4,8

Kontakt s favoritmi stráca Thibaut Pinot, ktorý absolvoval v plnej intenzite Giro a na aktuálnej edícii Tour de France sa bude sústrediť na zisk nejakej etapy v neskoršej fáze pretekov.

5,1

Na absolútnu špicu hlavnej skupiny sa už vysunuli aj pretekári tímu Sky, ktorí v doterajšom priebehu etapy nechali pracovať konkurentov z tímu BMC.

5,5

V hlavnom poli prevzali iniciatívu borci tímu Quick-Step Floors, pracujúci pre Daniela Martina, ktorý dnes patrí do okruhu favoritov na etapový triumf.

5,9

Na cieľový kopec vstupuje belgická dvojica Gilbert a Bakelants s náskokom menším ako jedna minúta.

6,9

Kilometer do začiatku stúpania na La Planche des Belles Filles.

9,9

Gilbert a Bakelants majú na samotnom čele náskok sedemnástich sekúnd pred trojicou Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Thomas Voeckler (Direct Energie) a Pierre-Luc Périchon (Fortuneo-Oscaro). Pelotón je pozadu o ďalšiu minútu.

12

Vedúce duo si vytvorilo viditeľný náskok, nasleduje ho Thomas Voeckler. Šesťčlenná vedúca partia sa tak zrejme definitívne rozdelila.

12,5

Philippe Gilbert z tímu Quick-Step Floors nastúpil kolegom z úniku, zachytiť sa ho snažili viacerí, ale podarilo sa to len Janovi Bakelantsovi.

14

V prednej časti pelotónu sa pohybujú i dresy tímu Trek-Segafredo, ktorého lídrom je skúsený Španiel Alberto Contador. Aj na jeho výkon na cieľovom stúpaní bude zvedavý cyklistický svet.

15

Cyklisti v úniku práve minuli značku, ktorá ich informovala o tom, že do cieľa piatej etapy ostáva ešte pätnásť kilometrov.

16

Pelotón stiahol svoj odstup na unikajúcu šesticu pod hranicu dvoch minút.

17,5

Spoločne s Marcelom Kittelom strácal kontakt s pelotónom aj Juraj Sagan. Slovenský cyklista by mohol dostať v ďalšom priebehu Tour šancu ukázať sa v jednom z únikov.

19,2

Pre dnešok majú odpracované aj dvaja pretekári tímu BMC, ktorí doteraz kontrolovali čelo pelotónu. Do záverečnej fázy etapy už má Richie Porte určených ako domestikov ďalších tímových kolegov.

20,2

Šprintéri vrátane držiteľa zeleného dresu Arnauda Démara sa už nachádzajú na chvoste pelotónu a pomaly si začnú vytvárať spoločnú skupinu.

20,7

Po niekoľkokilome­trovom klesaní teraz začali cyklisti stúpať. Nejde však o žiadne kategorizované stúpanie.

22

Približne pätnásť kilometrov ostáva do začiatku cieľového stúpania. To je dlhé 5,9 km a jeho priemerné prevýšenie je 8,5%, pričom najtvrdšia pasáž čaká cyklistov na poslednom kilometri.

25

V zadnej časti pelotónu sme mali možnosť vidieť Juraja Sagana, bol tam aj držiteľ zeleného dresu Arnaud Démare. Šprintéri si po začiatku stúpania vytvoria vlastnú skupinu, v ktorej dokončia etapu.

30

Zastúpenie v úniku má prostredníctvom Pierrea-Luca Périchona aj francúzska cyklistika a tím Fortuneo-Oscaro. 30-ročný pretekár, ktorý má skúsenosti aj s dráhovou cyklistikou, ide svoju tretiu Tour. Tento rok skončil štvrtý na francúzskom šampionáte v cestných pretekoch.

37

Cyklisti na trati teraz absolvujú klesanie. Rozostup medzi hlavným poľom a vedúcou šesticou sa nemení, naďalej sa pohybuje okolo dvoch minút a tridsiatich sekúnd.

42

V úniku doteraz vydržal aj holandský cyklista Dylan van Baarle. Klasikársky špecialista skončil v tejto sezóne štvrtý na monumentálnej klasike Okolo Flámska a pekný výsledok dosiahol aj na E3 Harelbeke, kde finišoval deviaty. Aktuálne sa zúčastňuje svojej tretej Tour de France.

44

Šestica na čele má k dispozícii náskok dvoch minút a tridsiatich sekúnd. Hlavné pole neustále vedie tím BMC.

46

Z toho pôvodného úniku ostali teraz v čelnej skupinke Jan Bakelants (AG2R-La Mondiale), Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Thomas Voeckler (Direct Energie), Dylan Van Baarle (Cannondale-Drapac) a Pierre-Luc Périchon (Fortuneo-Oscaro). Späť do pelotónu sa zaradili Mickaël Delage (FDJ) a Thomas De Gendt (Lotto-Soudal).

48

Pretekár tímu AG2R-La Mondiale Jan Bakelants už bol dostihnutý, na čele etapy tak pokračuje šesťčlenná skupina.

49

Strata pelotónu na Bakelantsa sú dve minúty a štyridsaťpäť sekúnd.

50,8

Jan Bakelants pokračuje po horskej prémii v sólo jazde. Pred piatimi kolegami z pôvodného úniku si vypracoval náskok pätnástich sekúnd.

Rýchlostná prémia vo Faucogney

 1. Edvald Boasson Hagen, 20 bodov
 2. Philippe Gilbert, 17
 3. Thomas De Gendt, 15
 4. Mickaël Delage, 13
 5. Jan Bakelants, 11
 6. Pierre-Luc Périchon, 10
 7. Dylan Van Baarle, 9
 8. Thomas Voeckler, 8
 9. Michael Matthews, 7
 10. Marcel Kittel, 6
 11. Alexander Kristoff, 5
 12. Rick Zabel, 4
 13. Arnaud Démare, 3
 14. Sonny Colbrelli, 2
 15. Jos van Emden, 1
53

Kolegom z úniku nastúpil Jan Bakelants a prišiel si po víťazstvo na vrchárskej prémii tretej kategórie, ktoré mu prinieslo dva body do klasifikácie vrchárov.

55

Únik, ktorého náskok spadol po zrýchlení pelotónu na rýchlostnej prémii k hranici minúty a tridsiatich sekúnd, už začína stúpať na Côte d'Esmoulières. Na vrchole tohto kopca sú k dispozícii dva a jeden bod do súťaže o bodkovaný dres.

56

Špurt hlavného balíka na prémii ovládol Michael Matthews pred Marcelom Kittelom a Alexandrom Kristoffom.

58

Do boja o víťazstvo na rýchlostnej prémii sa zapojili štyria pretekári. Najvyššiu rýchlosť dokázal vyvinúť Edvald Boasson Hagen.

60

Dnešná etapa končí na horskej prémii prvej kategórie. Naposledy bolo stúpanie tejto kategórie zaradené do jednej z úvodných piatich etáp Starej dámy v roku 1992.

63

Z hľadiska vzdialenosti je rozdiel medzi čelom pretekov a hlavným poľom 1,7 kilometra.

66

Desať kilometrov ostáva do rýchlostnej prémie. Najväčšie body si na nej rozdelí osem cyklistov z úniku.

71

Na stúpaní La Planche des Belles Filles vrcholila etapa Tour de France v roku 2012 a takisto aj v ročníku 2014. V prvom prípade sa z etapového vavrínu tešil Chris Froome, pred tromi rokmi zas nenašiel premožiteľa Vincenzo Nibali.

74

Náskok vedúcich ôsmich cyklistov sa stále pohybuje zhruba okolo hranice dvoch minút a pätnástich sekúnd.

79

Pred rozhodujúcou fázou dnešnej etapy je ešte na programe rýchlostná prémia a stúpanie tretej kategórie. Zdá sa, že na obe prémie by mal ako prvý doraziť únik.

82

S určitosťou sa dnes nebude meniť len držiteľ zeleného dresu. V ostatných hodnotených súťažiach je situácia otvorená. Očakáva sa zmena v celkovej klasifikácii aj v hodnotení vrchárov.

84

BMC s prehľadom kontroluje vývoj etapy a drží odstup pelotónu na úrovni dvoch minút a pätnástich sekúnd, teda na prijateľnej úrovni.

85

Dnešná etapa je prvá od 15. júla 2011, v ktorej sú nositeľmi dvoch cenných dresov Francúzi. Arnaud Démare vezie zelený dres, Pierre Latour biely pre najlepšieho pretekára do 25 rokov.

90

Do dnešného úniku sa dostal aj Jan Bakelants. 31-ročný Belgičan vyhral na Tour de France jednu etapu v roku 2013 a dva dni bol nositeľom žltého dresu.

98

Športový riaditeľ BMC Yvon Ledanois vysvetlil pre FranceTelevisions, prečo jeho tím ťahá hlavné pole. „Dnes je prvá dôležitá etapa Tour de France. Náš cieľ je byť na pódiu v Paríži. Žiaden z jazdcov v úniku nie je nebezpečný v celkovej klasifikácii, ale berieme na seba zodpovednosť. Tím Sky sa rozhodol nechať únik ísť, ale my sme sa rozhodli inak. Sky nie je jediný silný tím na Tour de France. BMC je rovnako silný ako Sky, ak nie ešte silnejší.“

102

Osmička na čele etapy absolvovala za úvodnú hodinu necelých 48 kilometrov.

105

Poctivá práca tímu BMC pri tvorbe tempa pelotónu sa prejavila ďalším znížením jeho straty na vedúcu skupinu. Tá je teraz na úrovni dvoch minút a tridsiatich sekúnd.

108

V dnešnom úniku sa nachádzajú skutočne mimoriadne kvalitní jazdci. Veľmi dobre to demonštrujú ich spoločné štatistiky z účinkovania na Starej dáme. Jan Bakelants (AG2R-La Mondiale), Mickaël Delage (FDJ), Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Thomas Voeckler (Direct Energie), Dylan Van Baarle (Cannondale-Drapac) a Pierre-Luc Périchon (Fortuneo-Oscaro) majú spolu na konte 53 účastí na Tour de France, 9 víťazstiev, 23 dní v žltom drese, 7 dní v zelenom drese a 16 dní v bodkovanom drese, ktorý Thomas Voeckler dokonca raz získal aj celkovo.

111

Dve minúty a päťdesiat sekúnd. Taký je momentálne rozostup medzi unikajúcou skupinou a pelotónom.

115

Zastúpenie vo vedúcej partii pretekárov má zásluhou Mickaëla Delagea aj francúzske zoskupenie FDJ. Športový riaditeľ tímu Thierry Bricaud však jeho prítomnosť v úniku nečakal. „Sme prekvapení, že vidíme Mickaëla Delagea v úniku. Má zranenie kolena. Je dobrým priateľom s Philippom Gilbertom, pravdepodobne spolu hovorili na čele pelotónu, keď sa formoval únik. V každom prípade tento únik je odsúdený na neúspech,“ povedal pre FranceTelevisions.

118

Náskok úniku klesol a aktuálne je trojminútový. Na špici pelotónu je v kompletnom zložení zoradený tím BMC, nasledovaný tímom Sky.

122

Práca tímu BMC na čele pelotónu je neklamným znakom toho, že Richie Porte chce na cieľovom stúpaní etapy útočiť. Austrálsky pretekár naznačil, v akej je forme, už v tretej etape, keď to skúšal na krátkom cieľovom kopci, kde sa z víťazstva nakoniec tešil Peter Sagan.

124

Ďalším veľmi známym menom v úniku je miláčik francúzskych priaznivcov Thomas Voeckler, ktorý svoj najlepší výsledok na Tour de France dosiahol v roku 2011. Niekoľko etáp vtedy nosil žltý dres a v konečnom poradí mu patrila štvrtá pozícia.

127

Philippe Gilbert nie je jediným oslávencom v pelotóne 104. ročníka Tour de France. Okrúhlej tridsiatky sa dnes dožíva nórsky šprintér Alexander Kristoff, ktorý bol vo včerajšej etape klasifikovaný na druhej priečke.

130

Odstup pelotónu na osmičku cyklistov vpredu je stabilizovaný na úrovni troch minút a tridsiatich sekúnd.

133

Veľmi motivovaný je dnes Philippe Gilbert. Belgický pretekár oslavuje 35 narodeniny. Etapový triumf by bol zaiste pekný darček, avšak dnes to na úspech úniku nevyzerá.

137

BMC udržiava v pelotóne tempo na takej úrovni, aby náskok vedúcej skupiny nerástol.

140

V úniku máme dvoch pretekárov z prvej desiatky celkového poradia – Edvald Boasson Hagen je na priebežnom štvrtom mieste so stratou šestnástich sekúnd na Thomasa a Philippe Gilbert, ktorého manko na prvé miesto je polminútové, je zatiaľ šiesty.

144

Africký pretekár Tsgabu Grmay nerozšíri unikajúcu skupinu a po komunikácii so svojím tímovým vozidlom čaká na pelotón.

146

Na špici hlavného balíka, ktorého odstup na únik sa momentálne pohybuje okolo hranice troch minút a tridsiatich sekúnd, vidíme pretekárov tímu BMC, ktorí pracujú pre Richieho Portea.

150

Pretekár tímu Bahrain-Merida stráca na čelnú osmičku minútu a štyridsať sekúnd. S pripojením sa do vedúcej skupinky to bude mať veľmi ťažké.

151

Vedúcu osmičku, ktorá si pred pelotónom vypracovala náskok dvoch minút a dvadsiatich sekúnd, sa rozhodol osamote stíhať Tsgabu Grmay.

152

Zloženie unikajúcej skupiny je veľmi zaujímavé. Jej členmi sú Jan Bakelants (AG2R-La Mondiale), Mickaël Delage (FDJ), Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Thomas Voeckler (Direct Energie), Dylan Van Baarle (Cannondale-Drapac) a Pierre-Luc Périchon (Fortuneo-Oscaro).

155

Oproti včerajšku je dnes väčší záujem o pôsobenie v úniku dňa. Zaútočilo osem cyklistov.

158

Na trasu piatej etapy sa vydalo 193 pretekárov. V pelotóne už chýbajú Alejandro Valverde, Ion Izagirre, Luke Durbridge, Mark Cavendish a Peter Sagan.

5. etapa 104. ročníka Tour de Fránce práve odštartovala.

Odvolanie Bory voči diskvalifikácii Petra Sagana bolo zamietnuté. Slovenský majster sveta tak s definitívnou platnosťou skončil na aktuálnom ročníku Tour de France!

Mark Cavendish, žiaľ, pri páde utrpel zlomeninu a Tour de France 2017 je už preňho minulosťou.

Nemecký tím Bora–Hansgrohe prostredníctvom svojej oficiálnej stránky informoval, že nesúhlasí s rozhodnutím o diskvalifikácii Petra Sagana a podal proti nemu oficiálny protest.

V stanovisku tímu sa uvádza aj nasledovné: „Peter Sagan odmieta, že spôsobil alebo akýmkoľvek spôsobom zamýšľal spôsobiť pád Marka Cavendisha. Peter zostal pri šprinte vo svojej línii a nemohol vidieť Cavendisha na pravej strane.“

„Pri šprinte som nevedel, že je Mark Cavendish za mnou. Prišiel z pravej strany, ja som sa snažil ísť za kolesom Kristoffa. Mark prišiel veľmi rýchlo zozadu, ja som nemal čas reagovať a ísť doľava. Sme priatelia a kolegovia v pelotóne a takéto pády nikdy nie sú pekné. Dúfam, že sa Mark skoro zotaví,“ povedal na margo incidientu Peter Sagan, ktorého vyjadrenie je súčasťou stanoviska tímu Bora.

Pekný deň prajem všetkým cyklistickým priaznivcom. Pozývam vás k sledovaniu priameho prenosu z 5. etapy 104. ročníka Tour de France. Trasa vedie z Vittel do Planche Belles Filles a meria 160,5 kilometra. Dnes je na programe prvá konfrontácia jazdcov na celkové poradie, ktorá načrtne ich formu a pripravenosť.

Pokojná etapa s hektickým záverom a diskvalifikáciou Petra Sagana

Štvrtá etapa bola typickou tranzitnou etapou. Jej veľkým hrdinom bol belgický pretekár Guillaume Van Keirsbulck, ktorý ako jediný cyklista prejavil záujem ísť do úniku a nakoniec v samostatnej jazde pred pelotónom strávil takmer 190 kilometrov. Pred rozhodujúcou fázou bol pohltený hlavným poľom a etapa podľa predpokladov vyvrcholila hromadným dojazdom. Pri nájazde do posledného kilometra sa v pelotóne odohral prvý pád, pre ktorý sa rozdelil a na samotnom čele ostalo len niekoľko pretekárov. Takto vypadol z boja o triumf favorizovaný Marcel Kittel. Pád zastavil aj držiteľa žltého dresu Gerainta Thomasa, ale ten už bol v ochrannej zóne a aj keď prišiel do cieľa so stratou, o priebežné prvenstvo v celkovej klasifikácii neprišiel. Druhý pád sa stal pri samotnom špurte. Mark Cavendish sa na pravej strane dostal do kontaktu s Petrom Saganom a nepríjemne vrazil do bariéry. Britský cyklista následne spadol na cestu a prepadli cez neho aj ďalší dvaja pretekári. Sagan pokračoval v špurte a nakoniec finišoval druhý za víťazným Arnaudom Démarom, ktorý sa okrem triumfu tešil aj z oblečenia do zeleného dresu. Tretiu pozíciu obsadil Alexander Kristoff. Po skončení etapy sa pozornosť sústredila najmä na stret Sagana s Cavendishom. Slovenský cyklista sa hneď vybral k tímovému autobusu Dimension Data skontrolovať stav svojho britského súpera, ktorý vyšiel z pádu poriadne doudieraný a s poranením ruky. Rozhodcovská komisia pripísala zodpovednosť za pád Petrovi Saganovi, ktorého potrestala odsunutím z druhej pozície, časovou penalizáciou a odčítaním bodov zo súťaže o zelený dres, aby ho o niekoľko minút neskôr dokonca diskvalifikovala z Tour de France! 104. ročník najslávnejších cyklistických pretekov tak bude pokračovať bez svetového šampióna, zelený dres spozná počas aktuálnej edície nového majiteľa.

Prvá horská previerka

5. etapa prvýkrát preverí formu všetkých pretekárov, ktorí sa zameriavajú na celkovú klasifikáciu. Na trati sú situované dve kategorizované stúpania – Côte d'Esmoulières tretej kategórie a cieľový kopec La Planche des Belles Filles. Horská prémia prvej kategórie meria takmer šesť kilometrov a jej priemerné prevýšenie je 8,5%. La Planche des Belles Filles poslúži jednotlivým favoritom na otestovanie svojich nôh, ale aj na vyskúšanie si súperov. Na rovnakom stúpaní finišovala aj jedna z etáp Tour de France 2012. Tá sa skončila dominantným predstavením tímu Sky, Chris Froome, ktorý bol v spomínanom ročníku dvorným domestikom Bradleyho Wigginsa a vrchovatou mierou mu pomohol k zisku žltého dresu, sa vtedy tešil zo svojho prvého etapového víťazstva na Starej dáme. Scenárov, ako môže skončiť dnešná etapa, je viac. Cieľový kopec obsahuje pasáže s jedenásťper­centným, trinásťpercentným, ale aj dvadsaťpercentným sklonom. Pretekári sa môžu dopracovať za etapovým víťazstvom buď útokom, alebo šprintom na záverečných metroch z nejakej skupiny. Favoritov je viacero, ťažko vybrať jedno meno. V každom prípade budeme veľmi zvedaví, aké karty rozdá prvá horská previerka na aktuálnom ročníku jednotlivým ašpirantom na vysoké umiestnenie v celkovom poradí.

Pekný deň s Tour de France prajem. Všetkých priaznivcov slovenskej i svetovej cysklistiky vítam pri sledovaní priameho prenosu z 5. etapy 104. ročníka Starej dámy, ktorá odštartuje v Mondorf-les-Bains a jej finiš sa odohrá vo Vittel. 207 kilometrová trať má rovinatý charakter a v jej závere by mal byť boj o etapový vavrín výhradnou záležitosťou šprintérskych es pelotónu.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:20.

Celkové poradie - Žltý dres
  • zelený dres
  • Thomas
  • 53:10:38 h
  • 2.
  • Froome
  • +1:39
  • 3.
  • Dumoulin
  • +1:50
  • 60.
  • Sagan P.
  • +1:23:17
Poradie šprintérov - Zelený dres
  • zelený dres
  • Sagan P.
  • 398
  • 2.
  • Kristoff
  • 170
  • 3.
  • Démare
  • 133
Všetko o Tour de France
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk