Rafael Nadal Španielsko
3 : 0
6:3 , 6:3 , 6:0
Casper Ruud Nórsko

Rafael Nadal nedal Casperovi Ruudovi v dnešnom finále žiadnu šancu a od strateného podania v druhom sete uhral neskutočných desať gemov v rade, takže nórskemu tenistovi uštedril aj nepopulárneho kanára. Nadal môže oslavovať 22. grandslamový titul, ktorý znamená odtrhnutie sa od Rogera Federera a Novaka Djokoviča, pretože na konte má už o dva viac ako jeho rivali. Ruud možno bude chvíľu sklamaný, ale dnes jednoducho nemal šancu proti historickej dominancie Nadala na antuke, ktorý vyhral aj štrnáste finále na Roland Garros. To je odo mňa všetko, ďakujemza pozornosť a prajem ešte príjemný zvyšok nedele!

Koniec zápasu

6:0

Víťazný bekhend po čiare Nadala zakončuje toto jednoznačné finále, ktoré znamená 14. titul na Roland Garros a celkovo 22. grandslamový titul pre španielsku legendu!

40-30

Priamy bod pre Ruuda, ktorý odvrátil prvý z nich.

40-15

Ale v tejto chvíli má Nadal k dispozícii dva mečbaly, keď výmenu rozhodol víťazným krížnym bekhendom!

30-15

Nadal vyhral takmer aj túto exhibičnú výmenu, ale forhendom do siete nedokázal obhodiť Ruuda.

30-0

Nadal vyťahuje víťazný bekhend po čiare a mečbaly sú na spadnutie.

15-0

Ruud začína asi posledný gem na podaní vyhodeným forhendom.

5:0

Koniec prestávky, podávať bude Casper Ruud.

5:0

Nasleduje prestávka a výmena strán.

5:0

Ruudov forhend bol dlhý, takže teraz už bude bojovať len o česť, aby odvátil hroziaceho kanára, pretože Nadal vyhráva 5:0 v treťom sete.

40-15

Nadalovi vyšla taktika servis volej a má dva gembaly.

30-15

Chyba Nadala po veľmi dlhej dobe, keď poslal bekhend do siete.

30-0

Nasleduje priamy bod pre španielskeho tenistu.

15-0

Ďalší víťazný krížny bekhend pre Nadala.

4:0

Ani volej Ruud nedostal cez sieť a Nadal vyhráva už 4:0 v treťom sete!

40-0

Víťazný krížny bekhend Nadala, ktorý má ďalšie tri brejkbaly!

30-0

Rýchle nohy Nadala, ktorý si prišiel k sieti po víťazný bekhend.

15-0

Ruud absolútne nevie, čo vo výmenách hrať a Nadal si vynútil jeho chybu.

3:0

3:0

3:0

Nakoniec Ruud nedokázal nič vymyslieť ani na sieti a Nadal vyhráva už 3:0 v treťom sete.

40-30

Opäť mal Nadal dostatok času, aby trafil víťazný forhend a má gembal.

30-30

Nadal však reaguje na nepriaznivý stav, keď si pripisuje ďalší víťazný forhend.

15-30

Ruud teraz zahral najlepší úder v zápase, keď ešte zabojoval a dokázal Nadala nachytať krížnym bekhendom.

15-15

Nadal skrátil hru a vychutnal si Ruuda forhendovým obhodením.

0-15

Nadal má všetko vo vlastných rukách, ale gem na potvrdenie brejku začal nevydareným forhendom.

2:0

Nadal si prišiel po víťazný bekhend, vyhráva už siedmy gem v rade a v treťom sete vedie 2:0!

40-30

Páska pomohla Nadalovi, pretože už mal ľahkú pozíciu na víťazný forhend a španielsky tenista má brejkbal!

30-30

Ruud dobiehal k forhendovému úderu, ktorý poslal za základnú čiaru.

15-30

Nadal nedokázal trafiť bekhendový úder do kurtu, pretože bol dlhý.

15-15

Priamy bod pre Ruuda.

15-0

Nadal si otvoril pozíciu k víťaznému bekhendu.

1:0

Nepresný forhend Ruuda a Nadal vstupuje podržaným podaním do tretieho setu.

40-15

Priamy bod pre Nadala.

30-15

Dlhý Ruudov bekhend, ktorý doletel za základnú čiaru.

15-15

Nadalov forhend nepustila na druhú stranu páska.

15-0

Nadal odštartoval tretí set úspešným bekhendovým volejom.

0:0

Koniec prestávky, podávať bude Rafael Nadal.

0:0

6:3

Dvojchybou Ruud ukončil druhý set, v ktorom viedol 3:1, ale odvtedy Nadal získal päť gemov v rade a je už len set od 14. titulu na Roland Garros!

A-40

Ruud zahral krížny forhend presne do pozície, kde to Nadal očakával a víťazným forhendom po čiare si vybojoval štvrtý setbal!

40-40

Ruud hral neúnavne do bekhendu Nadala, nakoniec si vyslúžil jeho úder do siete.

A-40

Tretí setbal pre Nadala, pretože Ruud vyhodil forhend!

40-40

Ruud druhú možnosť odvrátil vlastnou aktivitou, keď presným forhendom prinútil Nadala k chybe.

40-30

Nadal ešte prvú šancu zahodil dlhým bekhendovým returnom.

40-15

Víťazný forhend Nadalovi prináša dva setbaly!

30-15

Ruud sa celkom slušne bránil, ale potom nevydržal a prestrelil bekhend.

15-15

V tejto výmene už Nadal dokázal zakončiť krátkym bekhendovým volejom.

0-15

Nadal si pripravil jasnú pozíciu, ale posledný forhend poslal do autu.

5:3

Nadalove eso na stred ukončuje gem a španielsky tenista vyhráva 5:3 v druhom sete.

40-0

Nadal prinútil forhendom Ruuda k chybe a kráča za čistou hrou.

30-0

Nasledoval priamy bod Nadala.

15-0

Nadal na sieti zahral kraší volej, ktorý Ruud nedokázal vrátiť.

4:3

4:3

4:3

Nadal bol rýchlo pri skrátení a Ruud ho nedokázal prelobovať, takže španielsky tenista už otáča na 4:3 v druhom sete!

A-40

Nadal si dlhým krížnym bekhendovým returnom otvoril cestu za víťazným forhendom a má brejkbal!

40-40

Ruudov bekhend nadvihla páska za základnú čiaru, takže gem sa dostáva na zhodu.

30-40

Ruud si situáciu skomplikoval na sieti, ale nakoniec ju ustál a smečom získal gembal.

30-30

Dlhý forhend Ruuda, ktorý trafil za základnú čiaru.

15-30

Priamy bod pre nórskeho tenistu.

15-15

Ruud dobiehal forhendový úder a nedostal ho do kurtu.

0-15

Nadal sa bránil naozaj vynikajúco, ale Ruud predsa len našiel cestu za víťazným krížnym bekhendom tesne za sieť.

3:3

Ruudov bekhendový return nepustila na druhú stranu páska a Nadal vyrovnáva na 3:3 v druhom sete.

40-0

Nadal bol včas pri Ruudovom skrátení a zakončil víťazným úderom po čiare.

30-0

Nadal predviedol víťazné skrátenie.

15-0

Ruud si veril na prechod na sieť, lenže Nadal ho obhodil bekhendom.

2:3

2:3

2:3

Nadal hral trpezlivo, nakoniec prinútil Ruuda k chybe a okamžite znižuje na 2:3 v druhom sete!

40-30

Ale tento nepresný druhý forhendový úder Ruuda znamená brejkbal pre Nadala!

30-30

Kvalitné podanie pomohlo Ruudovi, po ktorom nasledoval tvrdý forhend a Nadal ho už nevrátil do kurtu.

30-15

Ale v tejto výmene sa Ruud už nestačil vrátiť včas k behendovemú úderu, ktorý doletel za základnú čiaru.

15-15

Famózny forhend v behu teraz vytiahol Ruud, ktorým si pripravil pozíciu na jednoduchý víťazný forhend pri sieti.

15-0

Ale nórsky tenista začína gem na potvrdenie brejku vyhodeným forhendom.

1:3

Nadal definitívne stráca podanie dvojchybou a Ruud je v prekvapivom vedení 3:1 v druhom sete!

0-40

Veľmi šikovná hra Ruuda, ktorý si vytiahol Nadala krížnym bekhendom a následne zahral skvelý nízky slajzovaný úder, ktorý španielsky tenista vrátil len do siete!

0-30

Nadal sa po podaní vydal na sieť, ale Ruud zahral šikovne pod nohy a španielsky tenista nezvládol ťažky halfvolej.

0-15

Trochu zbytočná Nadalova chyba z forhendu, ktorý trafil do siete.

1:2

1:2

1:2

Taktika servis volej Ruudovi priniesla úspech a nórsky tenista vyhráva 2:1 v druhom sete.

15-40

Tento prechod na sieť od Ruuda nebol úplne ideálny, ale Nadal šancu zahodil nepresným bekhendom.

15-30

Ruud v tejto výmene určite zaskočil Nadal víťazným forhendom na pravú čiaru.

15-15

Nadal zvládol ďalšiu dlhú výmenu, v ktorej si pripravil pozíciu na víťazný forhend.

0-15

Ruud začína na podaní priamym bodom.

1:1

Nič to však Ruudovi nie je platné, pretože Nadal reaguje ďalším víťazným úderom a vyrovnáva na 1:1 v druhom sete.

40-15

Aspoň teraz si vylúžil potlesk Ruud, ktorý bol rýchly a dobehol skrátenie Nadala, ktoré vrátil krásnym krátkym úderom.

40-0

Nadal trafil víťazný krížny bekhend a má hneď tri gembaly.

30-0

Dobrá pozícia pre Ruuda na sieti, ale jeho volej Nadal dobehol a vrátil víťazným bekhendom.

15-0

Ruud sa držal vo vyrovnanej výmene, ktorá však skončila jeho forhendom do siete.

0:1

Ruud využíva šancu rýchlym krížnym úderom, ktorým potvrdil ťažký gem na podaní a je vo vedení 1:0 v druhom sete.

40-A

Nadal predviedol skvelý šprint, avšak skrátenie Ruuda nedostal cez sieť.

40-40

Ten odvrátil kvalitným forhendom, ktorý Nadal už nevrátil.

A-40

Ale Ruud je neustále pod tlakom, opäť daruje brejkbal Nadalovi nepresným bekhendom!

40-40

Veľmi krátky bekhend Ruuda, ktorý však prekvapivo nezaklincoval Nadal forhendom do kurtu.

40-30

Ruud aj so šťastím uspel na sieti, keď Nadalovi nevyšiel bekhedový volej chbtom k sieti.

40-15

Ale v dlhých výmenách má navrch Nadal, ktorý sa dočkal aj teraz nepresného forhendu Ruuda a má dva brejkbaly!

30-15

Priamy bod pre Ruuda prišiel vhod.

30-0

Neskoro bol Ruud pri forhendovom údere a dostáva sa do ťažkej pozície hneď v úvode druhého setu.

15-0

Ruud začína druhý set dlhým forhendom.

0:0

0:0

6:3

Ruudovi absolútne nevyšiel ani posledný bekhendový return, ktorým takmer trafil empajrového rozhodcu a Nadal získava prvý set finále pomerom 6:3!

40-30

Ďalší priamy bod, ktorý už znamená setbal pre Nadala!

30-30

Nadal odpovedá priamym bodom.

15-30

Ruud ešte neskladá zbrane v prvom sete a trúfol si na víťazný forhend po čiare.

15-15

Nadal hral bekhend pri tele a nedokázal ho zahrať do kurtu.

15-0

Ruud neodhadol dĺžku forhendu, ktorý doplachtil za základnú čiaru.

5:3

Nadal zariskoval forhendom po čiare, čo mu však neprinieslo víťazný úder a Ruud znižuje na 3:5 v prvom sete.

15-40

Ale teraz odpovedá Ruud prakticky rovnakým spôsobom, keď skrotil bekhendový volej a má dva gembaly.

15-30

Na sieti je Nadal v dnešnom finále zatiaľ stopercentný, keď zakončil túto výmenu bekhendovým volejom.

0-30

Ďalšiu výmenu si Ruud zaslúžil ukončiť víťazným forhendom do otvoreného priestoru.

0-15

Ruud podáva na udržanie v prvom sete a Nadal mu pomáha forhendom do siete.

5:2

5:2

5:2

Ruud zareagoval na skrátenie Nadala, ale ten ho ešte dokázal doraziť bekhendom, takže potvrdil svoje podanie a vyhráva 5:2 v prvom sete.

40-30

Ruud zohral túto výmenu s rozumom, prinútil Nadala behať a ten už nestihol trafiť forhend do kurtu.

40-15

Tak aj chyba Nadala z tejto strany, ktorá mu však za tohto stavu určite nevadí.

40-0

Forhend zatiaľ Nadalovi jednoznačne píše, po ďalšom víťaznom údere po čiare má šancu na čistú hru.

30-0

Ruud bol v ťažkej pozícii, v ktorej zvolil pokus o lob, ale neuspel.

15-0

Ruud si obiehal loptičku na silnejší forhend, ktorý však trafil do siete.

4:2

Nadal je predsa len tiež omylný, teraz nepochodil bekhendom po čiare a Ruud znižuje na 2:4 v prvom sete.

30-40

Druhý priamy bod Ruuda v tomto geme.

30-30

Lenže ďalšie nekompromisné forhendy Nadala, ktorý zakončil výmenu víťazným úderom.

15-30

Prekvapivé skrátenie Ruuda vyšlo, pretože Nadal bol postavený hlboko v kurte.

15-15

Ruud si pripisuje aspoň priamy bod.

15-0

Nadal potvrdzuje svoju suverenitu víťazným forhendom presne do rohu.

4:1

4:1

4:1

Priamy bod Nadala už ukončil gem a španielsky tenista je v pohodlnom vedení 4:1 v prvom sete.

40-15

Po dlhšej dobe sa dostal do útoku Ruud, ktorý prešiel bližšie k sieti a zahral presný forhendový volej.

40-0

Aj pri tomto skrátení Ruuda bol Nadal veľmi rýchlo a vychutnal si víťazný forhend.

30-0

Tvrdé forhendové údery Nadala dostali Ruuda do neriešiteľnej situácie.

15-0

Nadal hrá častejšie do Ruudovho bekhendu, čo mu prinieslo ďalšiu chybu nórskeho tenistu.

3:1

Nadalovi stačí hrať údery s dobrou dĺžkou a prakticky vždy donúti Ruuda k chybe, čo sa stalo aj v tejto výmene a španielsky tenista vedie 3:1 v prvom sete!

A-40

Opäť jednoduchá forhendová chyba Ruuda, ktorá znamená brejkbal pre Nadala!

40-40

Nadal zahral krížny forhend s optimálnou dĺžkou a Ruud bekhendový úder netrafil do kurtu.

30-40

Ruud sa postupne dostáva k hre, ktorú by chcel praktikovať a po ďalšom víťaznom forhende má gembal.

30-30

Nadal mal šancu zatlačiť forhendom Ruuda, ktorý bol ďaleko za základnou čiarou, ale trafil len do siete.

30-15

Ale teraz sa Ruud uponáhľal a druhý úder z forhendu vyletel úplne mimo.

15-15

Kvalitné podanie pomohlo nórskemu tenistovi k víťaznému forhendu k pravej čiare.

15-0

Ani tento gem na podaní nezačína dobre pre Ruuda, ktorý sa bránil a posledný bekhend pod tlakom trafil do siete.

2:1

2:1

2:1

Nadalovi vôbec nevyšiel hneď druhý úder z forhendu a Ruudovi veľmi ľahko vrátil stratené podanie, takže nórsky tenista znižuje na 1:2 v prvom sete!

30-40

Ruud prvú šancu zahadzuje zbytočne dlhým forhendom.

15-40

Vzápätí nečakaná druhá Nadalova dvojchyba, ktorá darovala dva brejkbaly Ruudovi!

15-30

Nadal si pripisuje aj prvú dvojchybu a dostáva sa do menších problémov.

15-15

Prvá forhendová chyba Nadala, keď vysoký úder poslal za základnú čiaru.

15-0

Ruud chcel zaútočiť, lenže jeho forhend skončil v sieti.

2:0

Nórsky tenista chcel ísť na sieť, ale nábehový úder nezvládol, a tak ho Nadal prehodil krížnym forhendom a vyhráva už 2:0 v prvom sete!

40-30

Ruud zahral takticky víťazný forhend do protipohybu Nadala.

40-15

Ruud hral krátke údery, čo využil Nadal na tvrdý útok, ktorý zakončil smečom a má dva brejkbaly!

30-15

Toto bola opatrná výmena, ale Ruud bol až príliš pasívny a nestihol byť včas pri poslednom údere, ktorý zahral do siete.

15-15

Ruud si pomáha priamym bodom.

15-0

Nadal sa chytá hneď od začiatku aj na podaní Ruuda, predviedol ukážkový prechod na sieť a zakončil krátkym volejom.

1:0

Nadal ukončil gem dostatočne dlhým bekhendom, ktorý Ruud vrátil len do siete a španielsky tenista sa ujíma vedenia v prvom sete.

40-15

Priamy bod pre Nadala, ktorý má dva gembaly.

30-15

Ruud trochu zrýchlil výmenu forhendom a Nadal sa už dostal k úderu neskoro.

30-0

Nadal skrátil hru už v druhej výmene a Ruud nestihol dobehnúť loptičku.

15-0

Bekhendy Ruudovi vychádzali, ale hneď prvý forhendový úder vôbec netrafil.

0:0

Vyhrá Rafael Nadal aj štrnáste finále na Roland Garros, čím by dosiahol historický 22. grandslamový triumf symbolicky v roku 2022 alebo Casper Ruud prepíše tenisovú históriu a ako prvý nórsky tenista vybojuje víťazstvo na grandslame? Bude sa hrať o veľa, tak snáď nás čaká o čosi napínavejší zápas ako včerajšie finále ženskej dvojhry.

Oba tenisté spolu dosud nikdy nehráli. V pařížském finále tedy zapíší první dílek historie vzájemných zápasů.

Rafael Nadal:
Nadal je sice nasazenou pětkou turnaje, ovšem čísla jasně dokazují, že jeho postup do finále žádným překvapením není. Ve sbírce má 21 grandslamových titulů, což je absolutní rekord. Další velikáni Roger Federer s Novakem Djokovićem získali o jeden méně. Na Roland Garros navíc Nadal obvykle naprosto dominuje. Triumfoval tu už třináctkrát, přičemž žádný jiný hráč nezískal na jediném Grandslamu dvojciferný počet triumfů. Rafa v Paříži prohrál od roku 2005, kdy se RG účastní, jen čtyři zápasy. Poslední v loňském semifinále, v němž podlehl Novakovi Djokovićovi. Velkému konkurentovi to však letos vrátil vyřazením ve čtvrtfinále. Nadal už letos jeden grandslamový titul má, v lednu totiž slavil v Austrálii.

Casper Ruud:
Ruud je osmým hráčem žebříčku ATP. Jak už bylo řečeno, do grandslamového finále postoupil v Paříži vůbec poprvé. Právě antuka je jeho nejoblíbenějším povrchem, takže dává logiku, že svého zatím největšího úspěchu dosáhl právě na Roland Garros. Na okruhu Ruud vyhrál osm turnajů. Letos triumfoval v Buenos Aires a těsně před RG také v Ženevě. Navíc se dostal do finále velkého podniku v Miami, kde podlehl Španělovi Alcarazovi. Mimochodem, jedná se o syna Christiana Ruuda, jenž byl rovněž profesionálním tenistou a dokonce držel pozici nejúspěšnějšího Nora historie. Casper však již otce, který byl v žebříčku nejvýše na 39. místě, hravě překonal.

Letošní zápasová bilance – 30:9

Vítám tu všechny tenisové příznivce! Antukové Roland Garros v neděli vyvrcholí mužským finále. O 14. pařížský titul bude bojovat král zdejšího Grandslamu Rafael Nadal, kterému se postaví finálový debutant Casper Ruud z Norska. Favorita tedy musíme hledat v osobě Nadala, ovšem 23letý Ruud udělá jistě vše, aby Španěla co nejvíce potrápil.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.