Iga Šwiateková Poľsko
2 : 0
6:1 , 6:3
Cori Gauffová USA

Poľsko má určite novú hrdinku a Iga Šwiateková sa raduje z druhého grandslamu v kariére, keď po dvoch rokoch opäť uspela na parížskej antuke. Jej súčasná forma je proste neuveriteľná a jej súperky sa zdajú byť už pred zápasom porazené. Presne tak vyzerala aj Cori Gauffová, ktorej určite chýbajú skúsenosti z podobne veľkých zápasov, čo určite využila Šwiateková. Jedinú malú nádej mala Gauffová na začiatku druhého setu, keď vyhrávala 2:0, lenže Šwiateková verila svojmu tenisu, ktorý je momentálne zďaleka najlepší na ženskom okruhu a bez problémov otočila aj priebeh druhého setu. Veľká radosť u našich susedov v Poľsku, ktorí určite budú dlho oslavovať ďalší grandslamový triumf tenistky, ktorá môže v budúcnosti dosiahnuť ešte veľa podobných úspechov a prekonať množstvo rekordov. Gauffová by tiež nemala byť smutná, pretože svetlú kariéru má pred sebou a raz dokráča k víťazstvu na grandslame, ak bude podávať podobné výkony ako na tomto turnaji. Ja vám ďakujem za pozornosť a nezabudnite zajtra spoločne s nami sledovať aj finále mužskej dvojhry na Roland Garros 2022!

Koniec zápasu

6:3

Dlhý forhendový return Gauffovej ukončuje veľmi jasné finále ženskej dvojhry, ktoré s prehľadom ovládla v súčasnoti už 35 zápasov neporazená svetová jednotka Iga Šwiateková po setoch 6:1 a 6:3!

40-15

V tejto chvíli má Šwiateková dva mečbaly vďaka priamemu bodu!

30-15

Šwiateková v dôležitých chvíľach hrá svoj majstrovský tenis, opäť nedala žiadnu šancu Gauffovej vďaka dostatočne dlhému bekhendu.

15-15

Asi najlepší úder, ktorý Gauffová v zápase zahrala, keď jej forhend zaplachtil presne do rohu a vlastným očiam neverila ani Šwiateková.

15-0

Krížnym bekhendom Šwiateková rozhodla výmenu, pretože Gauffová už bola pri údere neskoro.

5:3

Nepresný bekhendový return Šwiatekovej, ktorá však bude podávať na víťazstvo na Roland Garros 2022 za stavu 5:3 v druhom sete.

40-A

Párska bola proti mečbalu, pretože nepustila bekhend Šwiatekovej na polovicu Gauffovej.

40-40

Šwiateková však reaguje parádnym víťazným bekhendovým returnom.

30-40

Aj eso prišlo vhod a Gauffová má predsa len gembal.

30-30

Gauffová vytiahla dobré podanie a zakončila nechytateľným forhendom.

30-15

Šwiateková má mečbaly na dosah, pretože Gauffovej forhend zastavila sieť.

15-15

Lenže nasledujúca výmena skončila nevydareným forhendom Gauffovej.

0-15

Gauffová podáva na udržanie a pomáha si priamym bodom.

5:2

Koniec prestávky, podávať bude Cori Gauffová.

5:2

Nasleduje prestávka a výmena strán.

5:2

Šwiateková neváha a zaklincovala tento gem bekhendom po čiare, preto vedie už 5:2 v druhom sete a je len gem od druhého titulu na Roland Garros.

40-30

Aj teraz mala Gauffová šancu obhodiť Šwiatekovú forhendom, lenže zamierila iba do siete.

30-30

Gauffovú už v tejto chvíli musí mrzieť podobne vyhodený bekhendový return.

15-30

Ale predsa len sa vkráda do hry Šwiatekovej menšia neistota, jej bekhend letel do siete.

15-15

Gauffová predviedla neskutočnú obranu, ale napriek tomu to nestačilo a Šwiateková na sieti zakončila smečom.

0-15

Šwiateková môže urobiť ďalší krok za titulom, ale hru na potvrdenie brejku odštartovala nepresným forhendom.

4:2

Forhend Šwiateková z dobrej pozície ešte poslala na raketu Gauffovej, ktorej bekhendový úder už letel za základnú čiaru a svetová jednotka vyhráva 4:2 v druhom sete!

40-15

Šwiateková si nabehla na víťazný bekhendový return po čiare a má dva brejkbaly!

30-15

Aspoň priamy bod pomáha Gauffovej v neľahkej situácii.

30-0

Ďalšia chyba z tejto strany dostáva Gauffovú do veľkých ťažkostí.

15-0

Gauffová na podaní začína nečisto trafeným forhendom.

3:2

3:2

3:2

Napokon víťazný forhend Šwiatekovej, ktorá získala gem čistou hrou a otáča na 3:2 v druhom sete.

40-0

Priamy bod si pripisuje Šwiateková a má šancu na čistú hru.

30-0

Dostatočne dlhý forhend Šwiatekovej už Gauffová nemohla vrátiť.

15-0

Bekhendový winner predviedla Šwiateková, ktorá sa vrátila do boja o druhý set a opäť hrá výborný tenis.

2:2

Šwiateková si vo výmene od základnej čiary počkala na pokazený bekhend Gauffovej a doťahuje sa na 2:2 v druhom sete!

40-15

Ale dvojchyba Gauffovej znamená dva brejkbaly pre Šwiatekovú.

30-15

Víťazný bekhend Gauffovej k ľavej čiare, pri ktorom Šwiateková nemala nárok.

30-0

Ani doteraz výborné skrátenie Gauffovej nezafungovalo, pretože sa nedostalo na druhú stranu.

15-0

Šwiatekovej forhendový return pod nohy Gauffová vrátila len do siete.

1:2

1:2

1:2

Šwiateková po výbornom podaní zakončila forhendom na opačnú stranu a znižuje na 1:2 v druhom sete.

40-15

Forhendová prestrelka od základnej čiary skončila chybou Gauffovej.

30-15

Skvelý cit má v ruke Gauffová, keď Šwiateková ani nestihla dobehnúť jej kvalitné skrátenie.

30-0

Ani v tejto chvíli Gauffová nemala nárok proti Šwiatekovej víťaznému bekhendu.

15-0

Šwiateková sa musí vrátiť k svojej strojovej hre, teraz trafila dokonalý víťazný forhend k ľavej čiare.

0:2

V tejto výmene už Gauffová mala navrch a zaslúžene sa dočkala víťazného forhendu, preto odskakuje do vedenia 2:0 v druhom sete.

30-40

Gauffová si ešte komplikuje situáciu forhendom do siete.

15-40

Ale nečakane veľa chýb robí Šwiateková v úvode druhého setu, ani bekehnd sa nedostal cez sieť.

15-30

Poľská tenistka si otvorila priestor na víťazný bekhend.

0-30

Forhendový return Šwiatekovej neprešiel cez sieť.

0-15

Toto môže Gauffovú nakopnúť, na podaní začína esom von z kurtu.

0:1

Máme tu nečakanú zápletku na začiatku druhého setu, pretože Šwiateková netrafila forhend do kurtu k ľavej čiare a Gauffová jej berie podanie!

15-40

Tentokrát Šwiateková poslala bekhend do siete a Gauffová sa dočkala prvých brejkbalov v zápase!

15-30

Ale ani bekhend po čiare Šwiatekovej nevyšiel, preto má problémy v tomto geme.

15-15

Rýchlo ju však napravila priamym bodom.

0-15

Druhý set odštartoval ojedinelou Šwiatekovej chybou z forhendu.

0:0

Koniec prestávky, podávať bude Iga Šwiateková.

0:0

6:1

Druhý setbal už Šwiateková využíva dostatočne dlhým returnom, pri ktorom už bola Gauffová neskoro a netrafila bekhend do kurtu, takže svetová jednotka v prvom sete jasne dominovala a vyhrala ho 6:1!

40-30

Prvý z nich Gauffová odvrátila, ale neuveriteľne sa nadrela, kým si pripravila pozíciu na víťazný forhend.

40-15

Šwiateková má dva setbaly vďaka ukážkovému krížnemu víťaznému bekhendu!

30-15

Gauffová je v každej výmene od základnej čiary pod tlakom, čo ju prinútilo k ďalšiemu dlhému forhendu.

15-15

Šwiateková hrá na neskutočnej úrovni, opäť trafila perfektný víťazný forhend k základnej čiare.

0-15

Gauffová sa odvážila skrátiť hru a otvoril sa jej priestor k víťaznému bekhendu.

5:1

Mimilimetrový tenis predvádza Šwiateková, keď trafila ďalší forhend doslova na pravú čiaru a ujíma sa vedenia 5:1 v prvom sete.

40-30

Nasledoval presný víťazný forhend Šwiatekovej k ľavej čiare.

30-30

Svetová jednotka reaguje priamym bodom.

15-30

Malá príležitosť sa otvára Gauffovej, pretože Šwiatekovej bekhend bol dlhý.

15-15

Poľská tenistka hrá účinný tenis, keď Gauffovú dokáže rozbehnať a aj prinútiť k chybe ako v tomto prípade.

0-15

Šwiatekovej druhý úder z forhendu skončil tesne za základnou čiarou.

4:1

4:1

4:1

Napokon priamym bodom potvrdila Gauffová zisk prvého gemu v zápase a znižuje na 1:4 v prvom sete.

40-A

Gauffová má výhodu, keď si výmenu dobre rozohrala a zakončila bekhendom do otvoreného priestoru.

40-40

Ale aj tento gem pôjde cez zhodu, keďže aj Gauffová netrafila podobný úder do kurtu.

30-40

Šwiateková pokazila bekhend a Gauffová má gembal.

30-30

Druhá dvojchyba Gauffovej rozhodne neprišla vhod.

15-30

Gauffová však pridáva forhendovú chybu, keď loptičku poslala do siete.

0-30

Konečne aj chyba Šwiatekovej po dlhšej dobe, keď prestrelila bekhend.

0-15

Gauffová si pomáha tiež priamym bodom.

4:0

Lenže nič to v konečnom dôsledku neznamená, pretože Šwiateková ukončila gem priamym bodom a vedie 4:0 v prvom sete.

40-15

Loptu získava Šwiateková.

30-15

Svetlý moment pre Gauffovú, ktorá výmenu ukončila druhým forhendom k základnej čiare.

40-0

Druhý priamy bod Šwiatekovej, ktorá útočí na čistú hru.

30-0

Empajrový rozhodca sám zahlásil aut, keď forhend Gauffovej dopadol tesne vedľa ľavej čiary.

15-0

Šwiateková na podaní začína priamym bodom.

3:0

3:0

3:0

Typická forhendová chyba Gauffovej potvrdila jej druhé stratené podanie a Šwiateková má komfortný náskok v prvom sete, pretože vyhráva 3:0!

A-40

Lenže v nasledujúcej výmene Gauffová opäť nestíhala, posledný forhend už bol hraný neskoro a musí čeliť ďalšiemu brejkbalu!

40-40

Táto výmena môže Gauffovú povzbudiť, pretože Šwiatekovej smeč odvrátila víťazným bekhendom.

A-40

Ani tento forhendový úder Gauffovej nemal presné parametre, preto má Šwiateková ďalší brejkbal!

40-40

Vo výmenách je to však trápenie od americkej tenistky, ktorá vyhodila ďalší forhend.

40-A

Gauffovú aspoň drží podanie, po ďalšom priamom bode má výhodu.

40-40

Poľská tenistka sa priblížila smerom k sieti, ale nezvládla finálny volej, ktorý letel za základnú čiaru.

A-40

Nečisto trafený bekhend Gauffovej znamená tretí brejkbal pre Šwiatekovú!

40-40

Našťastie aj v druhom prípade ju podržalo podanie a dorovnala na zhodu.

40-30

Prvý Gauffová odvrátila priamym bodom.

40-15

Skvelý víťazný bekhend po čiare si pripisuje Šwiateková a má ďalšie dva brejkbaly!

30-15

Zbytočný bekehnd do siete trafila Gauffová a dostáva sa pod tlak aj v tomto geme na podaní.

15-15

Výborná dĺžka forhendových úderov od Šwiatekovej, ktorá prinútila Gauffovú zahrať forhend do siete.

0-15

Šwiatekovej forhendový return letel za základnú čiaru.

2:0

Víťazný forhend Šwiatekovej po kvalitnom podaní a svetová jednotka potvrdila brejk, takže vedie už 2:0 v prvom sete.

A-40

Šwiateková trafila eso von z kurtu a má výhodu.

40-40

Gauffová sa rozhodla zaútočiť a víťazným bekhendom po čiare dostáva gem na zhodu.

40-30

Dlhý forhendový return Gauffovej a Šwiateková má gembal.

30-30

Ale teraz predviedla poľská tenistka vynikajúci krátky volej, ktorým ukončila výmenu na sieti.

15-30

Šwiatekovej prechod na sieť nebol pripravený a Gauffová ju obhodila bekhendom po čiare.

15-15

Prvá chyba aj u Šwiatekovej, ktorá poslala bekhend do siete.

15-0

Ani tento forhend Gauffovej neprešiel cez sieť.

1:0

Šwiateková šancu využíva trpezlivou hrou, keď si počkala na nepresný forhend Gauffovej a berie svojej súperke hneď prvé podanie!

40-15

Gauffová čelí dvom brejkbalom, pretože druhý bekhendový úder skončil v sieti!

30-15

Šwiatekovej nevyšiel forhendový return, ktorý letel výrazne mimo.

30-0

Zlý začiatok pre Gauffovú, ktorá zaznamenala prvú dvojchybu.

15-0

V prvej výmene hrala Šwiateková najmä bekhendové údery a Gauffovej posledný forhend nepustila páska na druhú stranu.

Dnešní soupeřky se spolu setkaly zatím dvakrát, oba duely zvládla lépe Šwiateková. Naposledy tomu tak bylo v březnu 2022 v Miami, kde Polka vyhrála 6:3, 6:1. I dnes je jednadvacetiletá turnajová jednička považována za jasnou favoritku.

Gauffová – Trevisanová 6:3, 6:1

Aktérky finále ženskej dvojhry Roland Garros 2022 sa už rozohrávajú, Gauffová vyhrala žreb a zvolila si podanie na úvod zápasu.

Druhý grandslam sezóny 2022 Roland Garros vrcholí a dnes sa rozhodne o víťazke ženskej dvojhry. Vo finále si to rozdajú dve mladé tenistky, ktoré sú už súčasťou ženskej tenisovej špicky a pritom majú svetlú budúcnosť pred sebou.

Iga Šwiateková: Svetová jednotka z Poľska má stále len 21 rokov, ale Šwiateková si úplne podmanila ženský tenis. Vyhrala posledných päť turnajov, ktorých sa zúčastnila a postupom do finále Roland Garros natiahla víťaznú šnúru na 34 zápasov, čím vyrovnala sériu Sereny Wiliamsovej z roku 2013. Na tomto turnaji mala Šwiateková najväčšie problémy v osemfinále proti čínskej tenistke Zhengovej, proti ktorej prehrala v tajbrejku prvý set, ale následne s úplnym prehľadom celý zápas otočila.

Cori Gauffová: Američanka je ešte o tri roky mladšia ako jej poľská súperka, ale do turnaja asi nevstupovala s finálovými ambíciami. Od prvého kola však predvádza spoľahlivé výkony a nenašla sa súperka, ktorá by jej bola schopná zobrať aspoň set. Najťažšia skúška však Gauffovú čaká určite až dnes, pretože poraziť rozbehnutú Šwiatekovú je v súčasnosti najväčšia výzva v ženskom tenise.

V prospech Šwiatekovej hovorí aj fakt, že už vie aké je to vyhrať Roland Garros, keď pred dvomi rokmi prekvapila celý tenisový svet zatiaľ svojim jediným grandslamovým triumfom bez straty setu.

Dobré odpoledne, vítám vás u online přenosu z tenisového French Open. Na programu je finálový duel žen, ve kterém změří síly Iga Šwiateková a Cori Gauffová. Zápasem, jehož začátek je naplánován na 15:00, vás provede Radim Sochor.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.