6:12

Rozhodca: Garces – Poite (oba FRA), O'Keeffe – Skeen (oba NZL)
Štadión: Mezinárodní stadion Jokohama

To byla poslední informace. Děkuji za pozornost a přeji všem sportovním fanouškům co nejpříjemnější víkend.

Za čtyři roky se nejlepší světoví ragbisté sejdou k jubilejnímu desátému klání ve Francii. Turnaj bude probíhat od 8. září do 21. října 2023.

Deváté mistrovství světa v ragby je definitivně u konce. Nabídlo skvělé tažení domácího Japonska základní skupinou, senzační porážku Fidži od Uruguaye, nepřesvědčivé výkony Irska a Skotska, obrovskou bitvu Walesu s Francií ve čtvrtfinále, fantastické výkony Anglie, která v play off vymazala ze hřiště Austrálii i Nový Zéland, silný tým Walesu opět bez medaile a na závěr finálovou bitvu, po které jsou Jihoafričané druhými trojnásobnými mistry světa. Japonsko se vypořádalo s rolí pořadatele se ctí, do fanouškovských zón zavítalo rekordní množství návštěvníků a jak oni, tak fanoušci na stadionech a u diváci u televizních obrazovek po celém světě budou mít na co vzpomínat.

Jihoafričané jsou připraveni na pódiu a právě přebírají pohár Webba Ellise! Nyní jsou už i oficiálně potřetí mistry světa v ragby!

Nyní si jdou pro zlaté medaile unavení, ale nesmírně šťastní hráči Jižní Afriky.

Jako poslední přebral stříbrnou medaili australský trenér Anglie Eddie Jones a sklidil obrovské ovace.

Poté přebírají stříbrné medaile smutní Angličané.

Oficiální závěr turnaje právě začíná. Nejprve dostávájí čestnou plaketu rozhodčí tohoto finále. Nutno říct, že skupina dvou Francouzů a dvou Novozélanďanů zvládla zápas výborně.

Nyní probíhá tradiční dlouhé kolo rozhovorů s hráči i trenéry, které přes reproduktory slyší celý stadion, na kterém je podle oficiálního údaje 70 103 diváků. Až po jejich ukončení se rozběhnou oficiality spojené s předáním poháru vítěznému mužstvu.

Druhý poločas se zpočátku nesl v podobném duchu, jako konec toho prvního. Ani jeden tým se nedostával k ohrožení brankoviště, ale oba si vytvářely pozice pro trestné kopy. Handré PollardOwen Farrell proměnili po dvou pokusech a 20 minut před koncem byl rozdíl stále pouze šestibodový. Následně sebevědomý Pollard nedokopl pokus z neuvěřitelných 59 metrů, ale místo anglického náporu přišlo definitivní rozhodnutí. Skvělou rychlou akci z vlastní poloviny donesl pro pětku křídelník Makazole Makimpi, o sedm minut později přidal druhou po individuální akci druhý křídelník Cheslin Kolbe. Anglie se ve druhém dějství nikdy nedostala na dosah pětky a nakonec zápas rozhodly její chyby.

Historie je přepsána, poprvé si pro pohár Webba Ellise dokráčel tým, který v průběhu turnaj prohrál zápas! Anglii se zároveň nepodařilo stát se prvním celkem, který na jednom šampionátu porazí všechny 4 silné země z jižní polokoule.

Konec utkání.

80+1

Pollard zakopává míč do autu a hráči Jižní Afriky se potřetí v historii stávají mistry světa!

80

Jihoafričané jsou s míčem ve dvaadvacítce soupeře, ale o pětku se ani moc nesnaží. Chtějí hlavně dohrát zápas v bezpečné pozici.

79

Lavička Jižní Afriky se už bojímá, zatímco hráče na ploše čeká ještě jeden mlýn.

78

Pollard zkoušel zakončit zápas drop goalem, ale vůbec se mu nepovedl a ohrožoval víc rohový praporek než háčko.

78

Springboks rozehráli mlýn a útočí ve dvaadvacítce.

77

Hráčem utkání byl vyhlášen jihoafrický vazač Duane Vermeulen.

77

Tuilagimu vypadl míč. Ani tentokrát se bílí k ničemu nedostanou.

76

Angličané by rádi zakončili zápas se ctí, ale musí rozbíhat útok z vlastní dvaadvacítky.

75

KONVERZE JIŽNÍ AFRIKY!
HANDRÉ POLLARD proměňuje konverzi z úhlu z pravé strany a je to o 20 bodů, 12:32!

74

PĚTKA JIŽNÍ AFRIKY!
Je definitivně rozhoduto! Další obrovská chyba Anglie, Slade na vlastní polovině ztratil míč při skládce, čehož Springboks využili k rychlému přenesení hry na pravé křídlo, kde se CHESLIN KOLBE skvěle prodral přes Farrella a doběhl pro pětku! 12:30!

73

Jihoafričané okamžitě kopají míč daleko na útočnou polovinu.

73

Anglii se vůbec nedaří, při postupu po levém křídle vypadl tuším Tuilagimu při skládce míč a ztrácí ho!

72

Až nyní měl de Klerk dostatek prostoru na poziční odkop.

72

Druhý mlýn už se povedl a zelení zatím hrají rukama.

71

První pokus o mlýn neuspěl a čas utíká.

70

Drobné ošetřování skončilo, Jihoafričané budou rozehrávat mlýn hluboko uvnitř vlastní dvaadvacítky.

69

Anglii teče do bot a snaží se hrát hodně rychle. Trestný kop okamžitě rozehráli,ale Youngsovi při běhu vypadl míč!

68

HANDRÉ POLLARD sice neměl úplně jednoduchou pozici, kopal poněkud z úhlu, ale konverzi v pohodě proměnil a Jižní Afrika vede o 13 bodů, 12:25!

67

Dvě rychlé přihrávky na půlce do levého křídla uvolnily Mapimpiho natolik, ale kopl míč dopředu, kde ho dostihl sprintující Am, sám se mohl probít pro pětku, ale volil jistotu v podobě přihrávky na volného MAKAZOLA MAPIMPIHO, který pokládá první pětku finále a možná definitivně rozhoduje o titulu pro Jižní Afriku! První dvě přihrávky ještě zkoumalo video, ale byly v pořádku, 12:23!

66

Angličané si vytvořili pozici pro odkop a le Roux byl tvrdě složen.

65

de Klerk rychle vhodil míč, stejně rychle ho také vytáhl, ale volnějšího prostoru před rozvázáním mlýnů se Jihoafričanům využít nepodařilo. Nakonec překopávají míč do dvaadvacítky, ale nezíkali ho.

64

Mapimpi vyhrál přetlačovanou o míč proti Dalymu a zelení budou hrát mlýn na útočné polovině.

63

TRESTNÝ KOP NEPROMĚNĚN!
Handré Pollard si sice hodně věřil na kop z neuvěřitelných 59 metrů, ale nakonec míč k háčku ani nedoletěl a Angličané můžou rovnou hrát!

62

Asistent Poite upozorňuje na nečistou hru Anglie při čištění míče a Garces nařizuje trestný kop. Pollard si hodně věří, bude kopat na háčko z vlastní poloviny!

62

Vyřešili to překopem a de Klerk nejprve hrál rukama. Až po druhém rucku vrací míč kopem na půlku.

61

Angličané totiž bojují na polovině a nedokážou se probít první linií obrany.

60

Vermeulen nepodlehl nervozitě z tlaku přibíhajících hráčů a zachytil překopnutý míč. Sice pak byl vytlačen do autu, ale to zeleným momentálně vůbec nevadí.

60

TRESTNÝ KOP ANGLIE!
OWEN FARRELL si spravil chuť a z hranice dvaadvacítky z velkého úhlu trefuje těsně podél levé tyče! 12:18!

59

Prakticky okamžitě po rozehrání ale udělali zelení chybu na hranici vlastní dvaadvacítky a píská se trestný kop pro Anglii!

58

TRESTNÝ KOP JIŽNÍ AFRIKY!
HANDRÉ POLLARD už dnes měl mnohem těžší kopy, takže na tomto si pochutnal! 25 metrů, přesně doprostřed, a Springboks znovu vedou o 9 bodů! 9:18!

57

Přenos hry na pravé křídlo neuspěl, je pískáno. Trestný kop pro Springboks a Pollard bude kopat ze středu hřiště z 25 metrů. Skvělá pozice!

56

Jihoafričané se skvěle svázali do maulu na dvaadvacítce a jsou ve výhodě!

55

Dlouho to vypadalo, že se Farrell trefí i tentokrát, ale míč se nakonec těsně stočil mimo háčko a minul pravou tyč o decimetry!

54

Další kop na háčko, tentokrát téměř z 50 metrů a docela z úhlu! Co s tím Owen Farrell provede?

53

Skvělá práce Curryho, který donutil Pollarda neuvolnit míč! Je z toho další trestný kop pro Anglii!

52

le Roux byl tvrdě sražen okamžitě po odkopu a je možné, že bude muset být vystřídán.

52

OWEN FARRELL se hodně dlouho soustředil a vyměřoval si kop, aby poté poslal míč ze 46 metrů přesně doprostřed háčka! 9:15!

50

No vida, nyní skvělý mlýn Anglie, donutila soupeře se rozvázat a má trestný kop! Je to na útočné polovině a Farrell bude kopat na háčko!

50

Ford odchází ze hřiště, na jeho místo se posune Farrell, jehož původní pozici zaujme Slade.

49

Nyní ale Kruisk výborně zapracoval po vhazování a získal míč pro Anglii.

48

Okamžitě po rozehrání Jihoafričané opět získali v mlýnu obrovskou převahu a vynutili si další trestný kop. Z vlastní poloviny zakopávají míč daleko do autu a budou vhazovat.

47

Bílým se vůbec nedaří. Pod dohledem prince Harryho, který je přítomen na stadionu, se dopustili dalšího prohřešku, který je trestán mlýnem soupeře.

46

HANDRÉ POLLARD je v obrovské pohodě, tentokrát dokázal trefit háčko z více než 50 metrů! Jižní Afrika zvyšuje své vedení na rozdíl více než jedné prokopnuté pětky a to už je hodně zajímavé! 6:15!

45

Čerstvé síly se okamžitě projevily, drtivý tlak zelených rozbil první řadu soupeře v mlýnu a vynutil si další trestný kop!

44

Springboks střídají pilíře, kteří se hned zapojují do mlýna.

44

Znamenalo to ale pouze posun na půlku, kde bílí dále bojují. George pod tlakem hrál zadovku, ale hodil míč do autu.

43

Trocha místa na pravé straně, ale Jihoafričané nedovolili soupeři získat víc než deset metrů.

42

Nedokážou se ale dostat přes první linii obrany, takže Ford dalším kopem posílá míč na útočnou polovinu, odkud ho zelení okamžitě vrací zpět.

42

Zblokovaný odkop Youngse na půlce, ale Angličané hrají dál.

41

Ford sice kopl perfektní poziční kop, ale Pollard měl dostatek času na zachycení a vrací míč o autu na půlce.

Začátek druhého poločasu.

Výkop do druhého poločasu provede Anglie.

První poločas byl velmi zajímavý, ač se jednalo spíše o taktickou bitvu. Oba celky se dostaly jen jednou na dosah položení pětky, ale ani jednou to nezvládly, ačkoliv Angličané se dostali při své snaze až na brankovou čáru. Skóre tak určují zatím body z trestných kopů. Handré Pollard sice už ve druhé minutě netrefil první pokus ze 45 metrů, ale neznervózněl a další čtyři kopy bezpečně proměnil. Na druhé straně měl Owen Farrell pouze dvě možnosti ke skórování, vždy však pouze vyrovnával stav. Dvě chyby Angličanů v samotném závěru ale vyrovnané skóre zlomily zpět na stranu Jižní Afriky, která tak vede o 6 bodů a má blíže k zisku poháru Webba Ellise.

Konec prvního poločasu.

40+3

HANDRÉ POLLARD proměňuje další dlouhý kop s naprostou jistotou a uzavírá první poločas ziskem dalších 3 bodů pro Springboks! 6:12!

40+2

Pollard zkusí uzavřít poločas kopem na háčko ze 40 metrů prakticky ze středu hřiště.

40+1

Springboks ve výhodě, takže hrají dál a dostali se na hranici dvaadvacítky, kde jim míč vypadl. Je pískáno.

40+1

Čas už vypršel, hraje se mlýn.

40

Velká chyba Dalyho při zachytávání útočného kopu soupeře, je pískán předhoz a Jižní Afrika ještě má šanci na útok těsně před koncem poločasu.

39

HANDRÉ POLLARD si pohlídal mírný vítr a z velké dálky poslal míč přesně doprostřed háčka! Perfektním trestným kopem již potřetí dává svému týmu vedení! 6:9!

38

Pollard si vybral další trestný kop, podruhé v zápase to zkusí z velké dálky.

37

Výhoda nevyužita, je pískáno.

37

Pollard sice pronikl obranou, ale zpětnou přihrávkou nikoho nenašel. Přesto jeho spoluhráči nakonec pokračují v útoku, Angličané totiž hráli v ofsajdu.

36

Youngs po výkopu Jižní Afriky vrací odkopem míč na půlku, kde Springboks chvíli hráli rukama, ale poté získali dost metrů zachyceným překopem.

35

OWEN FARRELL nemohl mít jednodušší pozici při trestném kopu a vyrovnává na 6:6!

34

Trestný kop z necelých deseti metrů.

33

May urval několik metrů po levém křídle, ale Jihoafričané zatím tlaku odolali a je pískáno. Míč se vrací do místa přestupku, co si bílí vyberou?

32

Angličané se pokusili přenést hru na pravé křídlo, ale přihrávky nebyly dostatečně přesné a jsou mimo dvaadvacítku. Jenže mají opět výhodu.

32

Obrana vrhla protivníka několik metrů zpět, ale dál musí hájit vlastní brankoviště.

31

Poslední metr, bojuje se na brankové čáře a Angičané ve výhodě!

31

Výborná práce Tuilagiho, probil se několik metrů obranou. Zbývá asi 8 metrů do brankoviště!

30

Angličané ustáli rychlé vyběhnutí soupeře po vhazování a postupují do dvaadvacítky.

29

Další přerušení, Mako Vunipola si musí nasadit zpět kontaktní čočku.

28

Chyba zelených po vhazování, dopustili se ofsajdu a Angličané odkopávají míč do autu daleko na útočné polovině, kde budou vhazovat.

27

Ošetřován Etzebeth, to by byl pro Springboks velký problém, kdyby museli vystřídat i druhého druhořadníka.

27

Ford měl sice dobrou myšlenku při pozičním odkopu, ale míč dopadl na zem až těsně za postranní čárou, takže Jihoafričané budou vhazovat v ose kopu.

26

HANDRÉ POLLARD z pravé strany z pozice uvnitř dvaadvacítky v poklidu kope míč do háčka a vrací svému týmu vedení! 3:6!

25

Přihrávka na Mapimpiho do křídla mířila dopředu, takže je sice po výhodě, ale hra se vrací do místa přestupku. Pollard si vybírá další trestný kop!

24

Rozehraný mlýn, Springboks ve výhodě uvnitř dvaadvacítky!

23

Jihoafričané výborně zabojovali po výkopu a mají mlýn na hranici dvaadvacítky.

23

OWEN FARRELL sice trochu z úhlu, ale jinak z příjemných 20 metrů bez problémů prokopl míč háčkem a vyrovnává na 3:3!

22

Čas je zastaven, na ploše je ošetřován de Jager a vypadá to, že pro něj zápas skončí. Levá ruka vypadá nepoužitelně.

21

Bílí postupují, sice pomalu, ale jistě. Už jsou ve dvaadvacítce soupeře a nakonec donutili Jižní Afriku k prohřešku v podobě nedovolené hry na zemi a je z toho trestný kop z dvaceti metrů! To bude kop na háčko.

20

Chtěli získat území překopem a to se jim povedlo, protože Polard se při chytání míče dopustil předhozu. Angličané kopají míč do zámezí a budou vhazovat na útočné polovině.

19

Nakonec se ale s míčem do dvaadvacítky protivníka nedostali a ostrované zahajují útok z hloubi vlastního pole.

18

Aut zelených na půlce, ti se okamžitě po rozehrání svázali do maulu a postoupili o několik metrů vpřed.

17

Fantastická práce Maye, který zabránil odkopu de Klerka do autu, sklepl míč do hřiště a Angličané odkopávají.

17

Mako Vunipola při druhém pokusu zbořil mlýn a rozhodčí dává Jižní Africe trestný kop.

16

Springboks si vybrali opět mlýn a ani tentokrát se na první pokus nepovedl.

15

Další chyba bílých, Lawes se po autu dopustil předhozu.

14

Až nyní se podařilo mlýn rozehrát a Jihoafričané okamžitě kopli míč dopředu, jenže soupeři se podařil skvělý odkop daleko na útočnou polovinu a nakonec mají vhazování v solidní pozici.

13

A trvá to hodně dlouho.

12

Chystá se další jihoafrický mlýn.

11

Anglie v problémech po vlastním vhazování a nakonec o míč přichází.

10

Poprvé v zápase vidíme tradiční hru Jižní Afriky v podobě pozičních kopů de Klerka.

9

HANDRÉ POLLARD se tentokrát nemýlil a posílá Springboks do vedení! 0:3!

8

Na druhý pokus už to vyšlo a Angličané nechtěli kopat, hráli rukama, jenže to nezvládli! Trestný kop pro Jihoafričany a Pollard si opět vybírá kop na háčko, tentokrát z mnohem lepší pozice!

7

Mlýn pro anglii, ale při prvním pokusu se zbortily první řady a Youngs ani neměl kam míč vhodit.

6

Pollard vysokým překopem chtěl získat území a nakonec vybojoval i míč! Jenže spoluhráčům později míč vypadl a po předhozu ho ztrácí.

5

Jenže míč nakonec ztratili a Angličané s velkým riskem ve vlastním brankovišti nakonec dostali míč do bezpečí pozičním kopem za půlku.

5

Rychlá kombinační akce Springboks pokračuje, již bojují ve dvaadvacítce.

4

Pokračuje se jihoafrickým mlýnem. Zelení ho zvládli svěle a postupují vpřed.

3

Sinckler se dost možná ocitl na nějakou dobu v bezvědomí, ale nakonec odchází po svých. Do hry ale musí Cole, mnohem dříve, než si anglický realizační tým přál. Na druhou stranu, pokud se ukáže, že SInckler je v pořádku, bude se moct na hřiště vrátit.

3

Při skládce Mapimpiho se pravděpodobně zranil pravý pilíř Anglie Sinckler a to by bylo pro ostrovní tým velké oslabení.

2

Pollard se sice hodně soustředil, ale z nějakých 45 metrů nedokázal kopnout míč do háčka! Pravou tyč minul asi o dva metry.

1

Chyba Anglie při hře na zemi, Pollard si vybírá trestný kop z velké dálky. Je to hodně přes 40 metrů.

1

Výborný výkop do dvaadvacítky Anglie, která nyní bojuje do dobrou pozici k pozičnímu odkopu.

Začátek utkání.

Vše je připraveno k zahájení zápasu, výkop do prvního poločasu provede Jižní Afrika.

I před zahájením nejdůležitějšího utkání turnaje je držena minuta ticha na uctění památky obětí tajfunu Hagibis. Následují hymny obou zemí, nejprve anglická, poté jihoafrická.

V doprovodu tradičních japonských bubeníků právě nastupují na hřiště všichni aktéři finále.

Atmosféra na vyprodaném Mezinárodním stadionu v Jokohamě houstne, právě jsou hlasatelem oznamovány sestavy obou týmů. Jokohamský stánek se tímto utkáním také zapisuje do historie, je totiž teprve druhým, po pařížském Stade de France, který hostil finále fotbalového i ragbyového mistrovství světa.

Uvodní sestavy

Anglie
M. Vunipola, Geogre, Sinckler, Itoje, Lawes, Curry, Underhill, B. Vunipola – Youngs, Ford, May, Farrell ©, Tuilagi, Watson, Daly
Náhradníci: Cowan-Dickie, Marler, Cole, Kruis, Wilson, Spencer, Slade, Joseph

Jižní Afrika
Mtawarira, Mbonambi, Malherbe, Etzebeth, de Jager, Kolisi ©, du Toit, Vermeulen – de Klerk, Pollard, Mapimpi, de Allende, Am, Kolbe, le Roux
Náhradníci: Marx, Kitshoff, Koch, Snyman, Mostert, Louw, Jantijes, Steyn

Rozhodčí
Garces – Poite (oba FRA), O'Keeffe – Skeen (oba NZL)

Pokud utkání skončí remízou po osmdesáti minutách, bude následovat prodloužení. To se hraje na 2 × 5 minut a dohrává se až do konce. Pokud je i tehdy stav nerozhodný, následuje druhé prodloužení na 2 × 5 minut, kde již platí náhlá smrt. Kdyby bylo skóre i nadále nerozhodné, postupujícího určí penaltový rozstřel.
Posledním zápasem play off na MS v ragby, který rozhodovalo prodloužení, bylo finále v roce 2003, které rozhodl slavný drop goal Jonathana Wilkinsona 26 sekund před koncem přídavku. Anglie porazila Austrálii a slavila svůj dosud jediný triumf.

Vzájemné zápasy

Jižní Afrika je pro Anglii jedním z pouhých dvou soupeřů, se kterým má historicky zápornou bilanci. Celkově bylo dosud odehráno 42 střetnutí (z toho pouhých 10 do roku 1992), ve kterých Angličané vyhráli 15×, Jihoafričané 25× a 2 duely skončily remízou.
Jedním z nich je vůbec první souboj, ke kterému došlo v roce 1906 při premiérové jihoafrické tour po britských ostrovech, v londýnské čtvrti Crystal Palace se dohrálo při skóre 3:3. Zatím poslední utkání bylo odehráno téměř na den před rokem, 3. listopadu 2018 v londýnském chrámu Twickenhamu dokázali domácí ve druhém poločase dvěma kopy otočit skóre a vyhrát těsně 12:11. Právě na domácí půdě se Anglii daří proti tomuto soupeři nejvíc, drží tam takřka vyrovnanou bilanci, všude jinde jsou však její vítězství spíše výjimečná.
To potvrzuje i vzájemná bilance na MS. Na nejprestižnějším světovém ragbyovém turnaji se Anglie a Jižní Afrika dosud utkaly 4×, a evropský tým dokázal vyhrát pouze jednou. Ovšem bylo to v základní skupině v roce 2003, kdy nakonec Angličané dokráčeli ke svému dosud jedinému titulu. Zápas skončil 25:6. V ostatních třech případech se vždy radovali Springboks. Ve čtvrtfinále v roce 1999 po výsledku 44:21 a poté hned dvakrát při tažení za svým zatím posledním titulem v roce 2007. Nejprve ve skupině 36:0, poté ve finále v zápase, ve kterém nebyla položena jediná pětka, 15:6. Anglie tak má po dvanácti letech šanci na pomstu.

Springboks, jak se národnímu výběru Jižní Afriky přezdívá, patří od svého návratu na mezinárodní scénu po ukončení politiky apartheidu trvale k nejsilnějším a nejúspěšnějším světovým týmům a jediným soupeřem, se kterým má dlouhodobě negativní bilanci, je Nový Zéland. Nepřekvapí tak historická bilance týmu na mistrovství světa. Na první dvě právě kvůli mezinárodní izolaci nemohl jet, z dalších šesti vybojoval hned čtyři medaile a nyní má jistotu pátého cenného kovu při sedmé účasti. Obdivuhodné jsou především výsledky při posledním víkendu každého turnaje, pokud se do něj Jihoafričané probojovali. Boje o zlato či o bronz se účastnili čtyřikrát a dosud nikdy takový zápas neprohráli! Jsou dvojnásobnými mistry světa z domácího šampionátu v roce 1995 (ve finále přetlačili v prodloužení Nový Zéland) a z Francie 2007 (ve finále překopali Anglii), k tomu mají dvě bronzové medaile z Walesu 1999 a Anglie 2015. Pouze dvakrát vypadli již ve čtvrtfinále a zajímavé je, že v obou případech se tak stalo na turnaji konaném v Oceánii.

Dlouhodobou vysokou výkonnost Jižní Afriky dokazuje také její historie ve světovém žebříčku. Od jeho zavedení v říjnu roku 2003 strávila velkou většinu doby v top 4. Až v posledních 3 letech přišel mírný pokles, jehož výsledkem bylo hned třikrát 7. místo, ale zlepšené výkony v posledním roce a půl, včetně například remízy ve Wellingtonu, vrátily Springboks na 4. pozici, ze které vstupovaly do právě končícího turnaje.

Na mistrovství však ve skupině B nemohli mít těžšího úvodního soupeře. Nezvládnutý první poločas je stál porážku od Nového Zélandu 13:23. V ostatních utkáních ale nepřipustili jakékoliv komplikace a přejeli postupně Namibii 57:3, Itálii 49:3 a Kanadu 66:7. Ve čtvrtfinále je čekal vítěz skupiny A v podobě domácího Japonska, kterému ale nedali vůbec žádnou šanci a zvítězili 26:3. O to těžší byl semifinálový souboj s Walesem. Taktickou bitvu hranou spíše nohama než rukama rozhodl trestný kop 6 minut před koncem, který určil výsledné skóre 19:16. Ve finále nastoupí proti zatím skvěle hrající Anglii a budou se snažit stát se druhým trojnásobným mistrem světa historie, ale také zároveň vůbec prvním týmem, který dokráčel až na vrchol, ačkoliv v základní skupině prohrál zápas.

Anglie

Anglie je rodnou zemí ragby a nejúspěšnějším národním týmem z Evropy, ale v celosvětovém měřítku nedokáže udržet stabilně vysokou výkonnost. To se projevuje asi nejvýraznějším rozdílem v historických výsledcích na MS ze všech týmů světové špičky. Je například jedinou zemí, která dokázala vyhrát titul mistra světa (po památné bitvě s domácí Austrálií v roce 2003, kterou rozhodl drop goal Jonnyho Wilkinsona 26 sekund před koncem druhého prodloužení) a zároveň také vůbec nepostoupit do play off, což se jí přihodilo před 4 lety před vlastními fanoušky. Celkově se letos teprve popáté dostala do závěrečných bojů o medaile a má jistotu zisku čtvrté medaile. Po již zmíněném zlatu v roce 2003 ještě vybojovala dvě stříbra, na domácím MS v roce 1991 a v roce 2007 ve Francii.

Nevyrovnanost anglických výkonů dobře ilustruje pohyb Angličanů ve světovém žebříčku v poslední době. Před 4 lety do domácího MS vstupovali na 3. místě, po historickém neúspěchu spadli na 8. pozici, aby se během půl roku vyšplhali až na 2. příčku. Tu sice drželi více než rok, ale poté opět během půl roku klesli až na 6. místo. V tomto roce se pohybovali mezi 3. a 5. pozicí, do šampionátu vstupovali jako světová trojka.

Už výsledky v přátelských utkáních před mistrovstvím naznačovaly dobrou formu Anglie a na samotném turnaji se ukázalo, že takhle dobře připravený tým kolébka ragby dlouho neměla. Skupinou C se prohnala jako velká voda, postupně smetla Tongu 35:3, USA 45:7 a Argentinu 39:10. Důležitým testem před play off měl být závěrečný souboj ve skupině s Francií, ten však byl zrušen kvůli řádění hurkánu Hagibis. Po nepříjemné dvoutýdenní pauze čekala Angličany ve čtvrtfinále Austrálie, které nedali žádnou šanci a přejeli ji 40:16. V semifinále pak čekal největší favorit z Nového Zélandu, kterého však hráči Albionu zaskočili aktivní a takticky skvěle zvládnutou hrou, od samého začátku vedli a nakonec bez potíží zvítězili 19:7, což je po 15 letech posunulo do čela aktuálního vydání světového žebříčku. Ve finále čeká Jižní Afrika a pokud by Anglie porazila i tohoto soupeře, dosáhla by, kromě zisku druhého titulu, zcela ojedinělého výkonu v podobě výhry nad všemi čtyřmi silnými zeměmi z jižní polokoule během jediného turnaje, což se dosud nikomu ze severní části planety nepovedlo.

Šestitýdenní maraton devátého mistrovství světa v ragby je u konce, zbývá odehrát poslední, ten nejdůležitější, zápas! V den, kdy si křesťanský svět připomíná památku zemřelých, se bude bojovat o zařazení mezi nesmrtelné legendy, kterými by se ve svých zemích vítězové šampionátu stali. O tuto poctu budou bojovat hráči Anglie a Jižní Afriky. Obě země již tento turnaj v minulosti vyhrály, ale od společného finále v roce 2007 se do boje o zlato nepodívaly. Až nyní, v repríze po 12 letech. Tehdy byla úspěšnější Jižní Afrika, nyní je, aspoň dle výsledků a výkonů na mistrovství, favoritem Anglie. Pro Evropany mluví také statistika, ještě nikdy se totiž nestalo, aby se světovým šampiónem stal tým, který na turnaji nevyhrál všechny zápasy. Bude to platit i po devátém mistrovství, nebo Jihoafričané přepíšou historii?

Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 10:00.