NÁZOR: Chyba v systéme

02.01.2020 19:29
Slovenskí hokejisti
Slovenskí hokejisti do 20 rokov sa lúčia so šampionátom po štvrťfinále. Autor: ,

Stačilo jediné víťazstvo a cieľ bol splnený. Pridaná hodnota však chýba. Slovenskí hokejisti do 20 rokov obstáli na šampionáte v Česku podľa očakávania. Nečakanou bola hádam len vysoká prehra so Švajčiarskom, ktorému mal byť výber trénera Petrovického vyrovnanejším súperom v porovnaní s tým, ako to napokon vyzeralo na ľade a ukazovateli skóre.

Víťazstvom v prvom zápase nad Kazachstanom urobili slovenskí juniori kľúčový krok k záchrane. Potom však nasledovali už len vysoké prehry.

Posledná prišla vo štvrťfinále, v ktorom mladíci spod Tatier čelili silnej Kanade. Porovnávať mládežnícky hokej na Slovensku a za morom je jednoduché. Rozdiel je takmer vo všetkom – v hráčskej základni, materiálnych podmienkach či úrovni tréningového procesu.

Potýčka Borisa Česáneka (6) a Alexisa Lafreniera.
Alexis
		Lafreniere prepadol cez
		slovenského...
+14Zamyslený pohľad
		trénera SR Róberta Petrovického.

Zaslúžia si mladí Slováci kritiku za výkony na šampionáte? Ani nie. Hrali to, na čo mali a čo sa naučili v mladosti od klubových trénerov na rodnej hrude.

Ak by zápasy odflákli a nesnažili sa, bolo by to iné. Zvesiť hlavu, ľutovať sa a dohrať duel bez snahy dokáže každý. Ale na Petrovického zverencoch bola vidieť snaha hrať až do záverečného hvizdu. Bojovnosť sa im rozhodne nedá uprieť.

Kvalita však v porovnaní so súpermi chýbala. Na to, aby sa do mládežníckeho hokeja na Slovensku vrátila, bude treba čas.

VIDEO. Čajkovič: Nepredviedli sme to, na čo sme mali. Všetci boli od nás lepší.

Nové vedenie SZĽH už urobilo prvé kroky – vzdelávanie trénerov, rozširovanie hráčskej základne a centralizovaná príprava výberu do 18 rokov. Tieto snahy by mali pomôcť k tomu, aby zo slovenského mužstva na ďalších šampionátoch kategórie do 20 rokov už nebol len fackovací panák.

Možno to bude trvať pár rokov, ale iná cesta za úspechom v juniorskom hokeji nevedie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#slovenskí hokejisti do 20 rokov #MS hokejistov do 20 rokov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku