NÁZOR: Poloslovák Hapal

24.10.2018 14:12
Pavel Hapal
Pavel Hapal prichádza na tlačovú konferenciu. Autor: ,

Hapal je Čech, ktorý je na Slovensku doma. Pod Tatrami vybojoval doterajšie trénerské úspechy a po hráčskej kariére tu prežil aj väčšiu časť profesionálneho života.

Má toľko skúseností a pozná natoľko pomery, že je futbalovo polovičný Slovák.

K hráčom, ktorí nedávno prišli do reprezentácie a k hráčom, ktorí do nej prídu v najbližšom období a spolu budú postupne tvoriť základ národného tímu, má bližšie ako jeho predchodca Ján Kozák. Je predpoklad, že k ním bude aj kritickejší a principiálnejší ako jeho predchodca. Nepotrebuje zoznamovaciu párty, aby sa mohol naplno ujať funkcie v dobre známom prostredí.

To sú Hapalove plusy. Ale jestvujú aj riziká.

Hapal nemá zatiaľ za sebou nijaké významnejšie výsledky. Vlastní jeden slovenský titul so Žilinou, čo nie je nijaká supervstupenka do veľkého futbalu. S mládežníckym výberom do 21 rokov vybojoval postup na európsky šampionát a dôležitejšie je, že na ňom tím nezhorel. Nie je to veľa, ale mnohí tréneri sa toho nedožijú ani v celej kariére.

Ale všetci sa ani neposadia na reprezentačnú lavičku. Na takých sú vždy vyššie nároky. Keď mal Hapal otvorenú cestu do veľkého futbalu, ako kouč ju naplno nevyužil.

Vystúpenie Žilinčanov v skupine Ligy majstrov bolo fiaskom a mužstvo pod jeho vedením v nej nezískalo ani symbolický bod. A ani posledná šanca v Sparte, hoci si veril, nedopadla bohvieako. Na horúcej pôde na Letnej vydržal sotva päť mesiacov, potom ho nie príliš žičlivá mašinéria tvrdých pomerov veľkoklubu neľútostne zomlela.

Viesť národný tím je jeho doteraz najväčšia príležitosť. Ukáže sa, či mu predchádzajúce skúsenosti – dobré i zlé – pomohli dozrieť v trénerskú osobnosť, ktorá s tímom môže urobiť dieru aj do Európy.

Nový
		tréner slovenskej futbalovej
		reprezentácie...
Pavel Hapal
		prichádza na tlačovú
		konferenciu.
+5Nový tréner slovenskej
		futbalovej
		reprezentácie...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Pavel Hapal #slovenskí futbalisti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku