Svitko vyrovnal v piatej etape svoj najlepší výsledok, polepšil si aj v celkovom hodnotení Dakaru

Slovenský motoristický pretekár Štefan Svitko obsadil v stredajšej piatej etape rely Dakar ôsme miesto. Vyrovnal tak svoj najlepší tohtoročný výsledok z tretej etapy, v celkovom hodnotení poskočil o jednu pozíciu a momentálne je štrnásty.

10.01.2024 13:45 , aktualizované: 17:39
Svitko *Dakar Foto:
Štefan Svitko na Rely Dakar.

V stredajšej etape bol prvý v cieli Čiľan Pablo Quintanilla a na čelo celkovej klasifikácie poskočil Ross Branch z Botswany, ktorý obsadil šiestu pozíciu.

Piata etapa tohtoročného Dakaru s celkovou dĺžkou 645 kilometrov sa išla cez duny a Svitko prišiel do cieľa len 4:10 minúty za víťazným Quintanillom.

Tomu bol najbližšie Francúz Adrien Van Beveren s mankom 37 sekúnd, najlepšiu trojku doplnil dvojnásobný víťaz prestížnej rely Toby Price z Austrálie (+1:39).

Predošlý líder celkového hodnotenia Jose Ignacio Cornejo z Čile bol až štrnásty a na Branchsa stráca 1:14 minúty. Tretí je v celkovom hodnotení Američan Ricky Brabec (+3:47).

SRMotorizmus Dakar Svitko Odchod TK BAX Čítajte viac Svitko je už titulovanou legendou Dakaru. Rešpektovaný Slovák má aj tento rok nemalé ambície

Víťazom 4. etapy sa medzi štvorkolkármi stal Brazílčan Marcelo Medeiros. Slovenský pretekár Juraj Varga na neho stratil takmer 10 minút a do cieľa prišiel na 4. mieste.

Na rovnakej priečke sa udržal aj v celkovom hodnotení. Na lídra Manuela Andujara z Argentíny stráca 53:43 minúty.

V kategórii kamiónov sa v stredu tešil z prvenstva Čech Martin Macík, ktorý sa v celkovom hodnotení posunul na druhé miesto pred krajana Aleša Lopraisa.

Na lídra Janusa Van Kasterena z Holandska má vyše 22-minútové manko.

Medzi automobilmi bol najrýchlejší 53-ročný katarský veterán a žijúca legenda podujatia Nasser Al-Attiyah, na čele poradia sa udržal Yazeed Al-Rajhi zo Saudskej Arábie.

Rely Dakar – 5. etapa

Motocykle: 1. Pablo Quintanilla (Čile/Monster Energy Honda) 1:32:53 h, 2. Adrien Van Beveren (Fr./Monster Energy Honda) +37 s, 3. Toby Price (Aus./KTM), …8. Štefan SVITKO (SR/Slovnaft Rally Team) +4:10 min
Celkové poradie: 1. Ross Branch (Botsw./Hero Motosports) 19:05:03 h, 2. Jose Ignacio Cornejo (Čile/Monster Energy Honda) +1:14 min, 3. Ricky Brabec (USA/Monster Energy Honda) +3:47, …14. SVITKO +55:12 Štvorkolky: 1. Marcelo Medeiros (Braz.) 1:51:09, 2. Alexandre Giroud (Fr.) +1:21, 3. Manuel Andujar (Arg.) +2:26, 4. Juraj VARGA (SR/Varga Motorsport Team) +9:55
Celkové poradie: 1. Andujar 23:45:23, 2. Giroud +20:19, 3. Medeiros +21:41, 4. VARGA +53:43
Automobily: 1. Nasser Al-Attiyah (Kat.) 1:37:25, 2. Guerlain Chicherit (Fr.) +1:51, 3. Juan Cruz Yacopini (Arg.) +1:58
Celkové poradie: 1. Yazeed Al-Rajhi (S. Aráb.) 17:24:04, 2. Al-Attiyah +9:03, 3. Carlos Sainz (Šp.) +11:31
Kamióny: 1. Martin Macík (ČR) 1:52:25, 2. Mitchel van den Brink (Hol.) +1:22, 3. Vick Versteijnen (Bel.) +7:55
Celkové poradie: 1. Janus Van Kasteren (Hol.) 20:01:22, 2. Macík +22:03, 3. Aleš Loprais (ČR) +26:05

Viac na túto tému: #Štefan Svitko #Rely Dakar 2024