Svitko napokon prekonal najlepší tohtoročný výsledok. Vráti sa do top 10?

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v stredajšej 10. etape 44. ročníka Rely Dakar 6. miesto.

12.01.2022 12:00 , aktualizované: 14:38
Štefan Svitko Foto:
Štefan Svitko na Rely Dakar 2022.

Tridsaťdeväťročný jazdec bol pôvodne siedmy, no po štvorminútovej penalizácii Španiela Joana Barredu Borta sa posunul a prekonal tak svoj najlepší tohtoročný etapový výsledok.

Na víťaza Tobyho Pricea z Austrálie mal manko 6:29 minúty. Rovnakú stratu mal v etape, ktorá viedla z Wadi ad Dawasiru do mesta Bisha s meraným úsekom 375 km, aj piaty Američan Andrew Short.

Štefan Svitko Čítajte viac Na Dakar sa chodí za dobrodružstvom. Nie umierať

Na druhom mieste prišiel do cieľa Argentínčan Luciano Benavides s mankom 2:09 minúty a tretiu priečku obsadil Francúz Adrien Van Beveren, ktorý stratil 3:35 min a vrátil sa tak na čelo celkového poradia.

Svitka výsledok neposunul späť do prvej desiatky. Slovák sa prepadol v utorok po 15-minútovej penalizácii za výmenu motora a momentálne je na dvanástej pozícii. Na Top 10 stráca Slovák 2:50 min.

Anton Šibalov Čítajte viac Výbuch mohol byť terorizmus. Rely Dakar hrozí zrušenie

Premiérové tohtoročné etapové víťazstvo pridal medzi automobilmi Francúz Stéphane Peterhansel. Úradujúci šampión Dakaru, ktorý rely vyhral rekordných štrnásťkrát, prišiel do cieľa s časom 2:52:43 hodiny. Prvú trojku doplnili ďalší veteráni.

Carlos Sainz zo Španielska stratil 2:06 minúty a tretí Argentínčan Orlando Terranova mal manko 3:59. Celkové poradie vedie naďalej Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý v desiatej etape obsadil siedme miesto.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Nasser S Al Attiyah (@nasser_dakar)

Posádka v zložení českého jazdca Miroslava Zapletala a slovenského navigátora Mareka Sýkoru obsadila 38. miesto. V celkovom hodnotení sa posunula o jednu pozíciu a patrí jej 24. priečka.

Dominanciu a vedenie v celkovom poradí medzi kamiónmi potvrdil Rus Dmitrij Sotnikov, ktorý prišiel do cieľa s časom 3:14:15 hodiny. Pódium doplnili jeho krajania Eduard Nikolajev (+1:27) a Andrej Karginov, ktorý mal stratu 1:49 minúty.

Rely Dakar – 10. etapa

Motocykle: 1. Toby Price (Aus./KTM) 3:05:32 h, 2. Luciano Benavides (Arg./Husqvarna) +2:09, 3. Adrien Van Beveren (Fr./Monster Energy Yamaha) +3:35, 4. Lorenzo Santolino (Šp./Sherco) +5:40 5. Andrew Short (USA/Monster Energy Yamaha) +6:29, 6. Štefan SVITKO (SR/Slovnaft Rally Team) +6:29 Celkové poradie: 1. Van Beveren 33:27:06 h, 2. Sam Sunderland (V. Brit./GasGas) +5:59, 3. Pablo Quintanilla (Čile/Monster Energy Honda) +6:15, 4. Matthias Walkner (Rak./Red Bull KTM) +8:24, 5. Joan Barreda Bort (Šp./Monster Energy Honda) +10:47, 6. Price +27:43, …, 12. SVITKO +41:50

Automobily: 1. Stéphane Peterhansel (Fr./Audi) 2:52:43 h, 2. Carlos Sainz (Šp./Audi) +2:06 min, 3. Orlando Terranova (Arg./Bahrain Raid Xtreme) +3:59. Celkové poradie: 1. Nasser Al-Attiyah (Kat./Toyota Gazoo) 33:13:37 h, 2. Sebastien Loeb (Fr./Bahrain Raid Xtreme) +32:40 min, 3. Yazeed Al Rajhi (S. Aráb./Overdrive Toyota) +55:48

Kamióny: 1. Dmitrij Sotnikov 3:14:15 h, 2. Eduard Nikolajev +1:27, 3. Andrej Karginov (všetci Rus./Kamaz) +1:49. Celkové poradie: 1. Sotnikov 35:58:08 h, 2. Nikolajev +10:18, 3. Anton Šibalov (Rus./Kamaz) +44:27

Viac na túto tému: #Štefan Svitko #Rely Dakar