Dakar v Ázii? Paráda, teší sa Svitko

14.03.2019 22:08
Štefan Svitko
Štefan Svitko. Autor: ,

Africké dobrodružstvo sa sťahuje z Južnej Ameriky do Ázie.

Najslávnejšia rely na svete Rely Dakar zmení po druhý raz vo svojej histórii kontinent, na ktorom sa koná. Po jedenástich rokoch v Južnej Amerike by podľa všetkého mala zakotviť v Saudskej Arábii.

Organizátori zo spoločnosti ASO ešte zmenu oficiálne nepotvrdili, ale v zákulisí sa o nej hovorí ako o hotovej veci. Informácie potvrdil aj trojnásobný víťaz kategórie automobilov Nasser Al-Attiyah. Obe strany údajne podpísali zmluvu na päť rokov ešte minulý týždeň v piatok.

„Saudská Arábia? Paráda! Teším sa na zmenu. Zažijeme niečo nové, uvidíme iný svet a aj trate budú úplne nové. Na druhej strane, čaká nás to, čo vždy – piesok, duny či pisty. Saudská Arábia je veľká krajina a tak dúfam, že sa nám nebudú krížiť a opakovať trasy ako v Južnej Amerike. Niekedy sme totiž išli späť po rozbitých terénoch z predošlých etáp, čo pre nás nie je ideálne,“ hovorí slovenský motocyklista Štefan Svitko, druhý muž celkového poradia v roku 2016.

Dôvod zmeny je jasný – peniaze. Organizátori mali v posledných rokoch veľký problém dohodnúť sa s krajinami (Argentína, Čile, Peru, Bolívia a Paraguaj), v ktorých sa jazdilo, na zmluve. Žiadali príliš veľa peňazí a naposledy bolo ich nároky ochotné splniť len Peru. Preto prvý raz viedla trať len v rámci jednej krajiny.

Štefan Svitko na Rely Dakar 2019.
Štefan Svitko na Rely Dakar 2019. Autor: SITA/AP, Ricardo Mazalan

Saudská Arábia, ktorá patrí medzi najbohatšie krajiny sveta, by mala spoločnosti ASO počas najbližších piatich rokov zaplatiť 16 miliónov dolárov ročne, čo je o desať miliónov viac než Peru za ročník 2019.

Pre Európanov by mal byť presun na saudskoarabské púšte príjemnou zmenou. Plusom je kratšia vzdialenosť i jednoduchší prevoz áut, motoriek, kamiónov či štvorkoliek do miesta pretekov.

„Možno by mohol byť pre nás Dakar aj o čosi lacnejší. Minimálne logistika a hádam aj benzín. Napríklad v Bolívii si od nás na pumpe pýtali trikrát toľko ako od domácich. Veď jazdíme Dakar… Radosť však môžu mať aj fanúšikovia. Časový posun je oveľa menší a pre divákov pozitívny. Budú nás môcť jednoduchšie sledovať počas etáp a aj zostrihy etáp nebudú neskoro v noci,“ naznačil Svitko.

Účastník desiatich Dakarov verí, že sa mu napriek nie príliš vydareným vystúpeniam na ostatných troch ročníkoch, podarí získať dostatočný rozpočet, aby sa postavil na štart aj v Saudskej Arábii.

TV Pravda: Ukončí niekto nadvládu Mercedesu? Kto bude čiernym koňom šampionátu? Ako dopadne návrat Roberta Kubicu? Komentátor F1 Števo Eisele a automobilový pretekár Richard Gonda prognózujú novú sezónu formuly 1 v relácii Týždeň v športe – formulový špeciál:

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #Štefan Svitko #Rely Dakar