Cieľ je splnený. Tím ARC Bratislava pôjde na slávne preteky 24h Le Mans

24.02.2019 22:04
Miroslav Konôpka
Miroslav Konôpka. Autor: ,

Motoristický tím ARC Bratislava so slovenským jazdcom Miroslavom Konôpkom sa tento rok predstaví na slávnych pretekoch 24 hodín Le Mans.

Tento historický úspech dosiahol po víťazstve v celkovom hodnotení triedy LMP2 AM v rámci Ázijskej série Le Mans. V 4. kole na okruhu Sepang v Malajzii dosiahol slovenský tím tretie víťazstvo v tejto sezóne a so ziskom 94 bodov ovládol triedu LMP2 AM pred americkým tímom United Autosport (60) a portugalským Algarve Pro Racing (49).

ARC Bratislava konzistentnými výkonmi dokonca získal trofej aj v hodnotení triedy LMP2. Medzi profesionálnymi jazdcami ako napríklad Paul di Resta či Pipo Derani dokázal pravidelne bodovať a v konečnom hodnotení mu patrí 3. miesto v tomto ročníku.

Posádka Miroslav Konôpka (SR) – Kchang Ling (Čína) – Darren Burke (V. Brit.) vybojovala v 34-stupňovej horúčave na okruhu Sepang 4. miesto v cieli v celkovom poradí. Silná konkurencia doplatila na náročné podmienky a potrápila sa s technickými problémami v poslednej polhodine štvorhodinových pretekov.

ARC Bratislava sa síce v piatok musel vysporiadať s poruchou prevodovky, no v nedeľu už všetko fungovalo na jednotku, čo svedčí o výbornej práci slovenských mechanikov, ktorým s nastavením podvozku pomáha britský tím Greaves Motorsport.

Majiteľ a prvý jazdec tímu Miroslav Konôpka tento historický úspech prežíval so širokým úsmevom:

"Bolo to poriadne ťažké. V prvom stinte som sa snažil neurobiť chybu a vyhnúť sa všetkým problémom. Potom išiel do auta Kchang Ling a po prvej Safety Car fáze a jeho kontakte so súperom som takmer dostal infarkt. No našťastie išlo len o ľahké poškodenie a mohli sme pokračovať.

Ani na začiatku poslednej hodiny to nevyzeralo na náš postup, bolo to stále otázne. No ako sme v piatok nemali šťastie v tréningu, tak v nedeľu stálo pri nás. Napokon sme vyhrali triedu a získali miestenku na štartový rošt 24h Le Mans.

Cieľ je splnený, ideme do Le Mans na najväčšie preteky sveta. Opäť tam bude počuť slovenskú hymnu, tak ako v roku 2017. Som naozaj šťastný a ďakujem všetkým ľuďom, ktorí k tomuto historickému úspechu pomohli: mojim mechanikom z ARC Bratislava pod vedením Andyho Studeniča, anglickému tímu inžinierov okolo Jacoba Greavesa, jazdcom Kchangovi Lingovi a Darrenovi Burkeovi.

Naša manažérka Michaela Dorčíková dostala od organizátorov ocenenie Osobnosť roka, čo svedčí aj o tom, ako nás v tejto spoločnosti vysokých profesionálov berú. Už sa tešíme na jún a najväčší sviatok motoristického športu, pri ktorom Slovensko nebude chýbať."

V Kuala Lumpur štartoval ARC Bratislava aj v triede LMP3. Ginetta s posádkou Michael Simpson (V. Brit.) – Neale Muston (Aus.) skončila na 9. mieste.

#24 hodín Le Mans #Miroslav Konôpka #ARC Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku