Hamilton sa lúčil so sezónou triumfom, Alonso má za sebou posledné preteky

Britský pilot Lewis Hamilton triumfoval v nedeľňajšej Veľkej cene Abú Zabí, záverečnom podujatí tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta formuly 1.

25.11.2018 16:06
VC Abú Zabí, formula Foto: ,
Lewis Hamilton sa na pódiu vyzliekol.

Čerstvý päťnásobný majster sveta a jazdec tímu Mercedes zúročil štart z prvého miesta a zvíťazil s náskokom 2,5 sekundy pred Nemcom Sebastianom Vettelom na monoposte Ferrari. Na tretej pozícii s odstupom 12,7 sekundy skončil Holanďan Max Verstappen vo farbách zoskupenia Red Bull.

Posledné preteky v F1 odjazdil Španiel Fernando Alonso z McLarenu. Tridsaťsedemročný dvojnásobný svetový šampión z rokov 2005 a 2006 ich zakončil na nebodovanej 11. priečke.

Tridsaťtriročný Hamilton oslavuje 73. víťazstvo v F1 v kariére, tento rok stál na najvyššom stupni 11-krát. Už pred nedeľňajšou derniérou sezóny 2018 bolo rozhodnuté o jednotlivých tituloch. Hamilton získal piaty titul takmer pred mesiacom na VC Mexika a pred Vettelom v konečnom zúčtovaní zvíťazil s náskokom 88 bodov.

Mercedes potvrdil definitívu v Pohári konštruktérov pred dvomi týždňami v Brazílii, celkovo pred Ferrari vyhral o 84 bodov. Budúci ročník sa začne 17. marca v austrálskom Melbourne.

Fernando Alonso pred štartom poslednej Veľkej... Foto: SITA/AP, Kamran Jebreili
Fernando Alonso Fernando Alonso pred štartom poslednej Veľkej ceny v kariére.

Hneď v prvom kole prišlo k vážnej nehode Hülkenberga, ktorého monopost sa po kontakte s Grosjeanom niekoľkokrát pretočil a zostal dolu hlavou. Hamilton odštartoval bezproblémovo a aj po odchode bezpečnostného vozidla si dokázal udržať prvé miesto. Potom predviedli niekoľko pekných súbojov Verstappen s Oconom. V siedmom kole odstavil na cieľovej rovinke svoje auto Räikkönen a jazdci museli spomaliť pre virtuálny safety car.

Na zastávku v boxoch to využil Hamilton a zaradil sa na 5. miesto. Vo vedení bol Bottas pred Vettelom. Postupne si chodili po nové pneumatiky ďalší poprední jazdci okrem Ricciarda, ktorý zostával vonku. V 20. kole mal pred Hamiltonom k dobru 6 sekúnd.

Medzitým viacerí piloti dostali informáciu, že by mohlo spŕchnuť a tak sa aj stalo. Nebolo to však nič dramatické a ani jeden z jazdcov nebol prezuť svoj monopost na intermediálky. Ricciardo konečne zamieril do boxov v 33. kole, na trať sa vrátil na piatom mieste. Vo vedení bol tak znovu Hamilton, pred Bottasom mal náskok takmer šesť sekúnd. Tretí bol Vettel.

Hamilton sa od šťastia vyzliekol Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Fernando Alonso máva divákom po posledných...

Nemec však v 35. kole zaútočil a predstihol Bottasa. Vettel mal v tej chvíli na Hamiltona manko sedem sekúnd. Bottas mal naďalej problémy a dostal sa pred neho aj Verstappen s Ricciardom. Vettel s blížiacim sa koncom pretekov začal sťahovať Hamiltonov náskok, 13 kôl pred koncom za ním zaostával o menej ako 5 sekúnd. Nemec sa však už nedokázal výraznejšie priblížiť a Hamilton zakončil úspešnú sezónu víťazstvom.

Výsledky – Veľká cena Abú Zabí F1: 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes, 2. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +2,581 s, 3. Max Verstappen (Hol.) Red Bull +12,706, 4. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull +15,379, 5. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes +47,957, 6. Carlos Sainz (Šp.) Renault +1:12,548 min