Posledný rozhovor pred nehodou. Rodina Schumachera zverejnila unikátne video

23.11.2018 09:19

Rodina Michaela Schumachera zverejnila doteraz neodvysielaný rozhovor so sedemnásobným majstrom sveta formuly 1. Nakrútili ho 30. októbra 2013, teda necelé dva mesiace pred jeho pádom na lyžovačke. Pri ňom utrpel vážne zranenie hlavy. Jeho zdravotný stav je viac ako dva roky tajný. Prinášame vám prepis interview s nemeckým šampiónom, v ktorom naznačuje napríklad tajomstvá svojho úspechu v kráľovnej motošportu.

Rozhovor z oficiálnej stránky Michaela Schumachera (v angličtine)

Ktorý majstrovský titul bol pre vás pamätnejší? Prvý kariérny v roku 1994 alebo premiérový vo Ferrari v sezóne 2000?

Najemotívnejšie bolo bezpochyby víťazstvo v Suzuke 2000. Tím získal jazdecký titul po 21 rokoch, ja som čakal päť rokov na to, aby sa mi to konečne podarilo. A navyše som si ho vybojoval po výnimočných pretekoch.

Vo formule 1 ste odjazdili viac ako 20 rokov. Ktorého súpera rešpektuje najviac?

Jednoznačne Miku Häkkinena. Na trati sme sa stretli vo viacerých skvelých súbojoch, rozumeli sme si aj v súkromnom živote.

Aká je náročná F1 z fyzickej stránky?

Je veľmi ťažká. Predtým to však bolo ešte náročnejšie, keďže chýbali posilňovače riadenia a brzdy neboli ani zďaleka také špičkové ako dnes. Aj napriek zjednodušeniu oproti minulosti ide stále o jeden z najnáročnejších športov, potrebujete naň dôkladnú prípravu.

Michael Schumacher v rozhovore vyzdvihol aj...
Michael Schumacher v rozhovore vyzdvihol aj dôležitosť motokár. Autor: SITA/AP, FELICE CALABRO'

Kto bol vaším detským idolom?

V časoch pretekania na motokárach som obdivoval Ayrtona Sennu a Vincenza Sospiriho. Povedal by som však, že môj skutočný vzor bol Toni Schumacher (bývalý nemecký futbalový brankár, pozn.), naozaj skvelý futbalista.

Boli ste presvedčený o tom, že vytvoríte nové rekordy alebo ste niekedy pochybovali o vašich zručnostiach?

Rekord je len jedna vec… Pochybnosti? Je dôležité, aby sa človek na seba príliš nespoliehal, ale bol skeptický, hľadal, čo môže zlepšiť. Aj ja som po celý čas mal pocit, že nie som dosť dobrý a musím na sebe pracovať. Myslím si, že toto bolo jedným z tajomstiev môjho úspechu.

Vždy ste tvrdili, že F1 je tímový šport, ale nie je v skutočnosti predstavením jedného muža?

Úspech, nech už máme na mysli všetko, teda aspoň veci, ktoré poznám, prichádza vždy vďaka tímovému nasadeniu. Jednotlivec si svoju prácu odrobí, ale ako súčasť tímu ste oveľa silnejší. Formula 1 je tímová práca, určite nejde o šou jedného muža.

Michael Schumacher.
Michael Schumacher. Autor: SITA, AP

Benetton a Ferrari ste priviedli k titulu, Mercedesu ste pomáhali v progrese od základov. Dajú sa tieto obdobia porovnať?

V Benettone sme postavili tím za štyri-päť rokov a vyhrali sme šampionát. Podobné to bolo aj vo Ferrari. V Mercedese to bol tiež cieľ, ale dosiahol sa za kratší čas. Ak mám nájsť spoločný bod, povedal by som meno Ross Brawn.

Z hľadiska svojho zlepšovania ste analyzovali všetkých jazdcov alebo len tých najlepších?

Pri vývoji sa nezaoberáte len monopostom a samým sebou, ale aj ostatnými jazdcami – a nielen tými zo špice. Myslím si, že v každom je niečo výnimočné, z čoho sa môže človek učiť.

Vo viacerých rozhovoroch ste zopakovali, že najlepšie základy pre profesionálne jazdenie vo všetkých kategóriách sa dajú získať v pretekoch motokár. Prečo?

Pretože vám dodajú základné zručnosti, ktoré môžete ďalej rozvíjať. Aj v motokárach sú súboje koleso na koleso, z ktorých si môžete veľa odniesť.

Stačí na úspech len talent?

Vo formule 1, takisto ako v motošporte, je talent dôležitý, ale nestačí na úspech. Neustále musíte zdokonaľovať svoje zručnosti. Motokáry vám dajú dobrú príležitosť ukázať váš talent, ale aj zistiť, aké máte pretekárske nedostatky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Michael Schumacher
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku