Hamilton vyhral preteky, Rosberg celý šampionát. Nemec slávi prvý titul

Nemecký pilot Nico Rosberg sa premiérovo v kariére stal majstrom sveta formuly 1. Jazdec zoskupenia Mercedes skončil v nedeľňajšej záverečnej Veľkej cene Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch na druhom mieste, z víťazstva sa tešil jeho britský tímový kolega Lewis Hamilton.

27.11.2016 15:48 , aktualizované: 16:08
Nico Rosberg Foto: ,
Nico Rosberg na rukách členov svojho tímu Mercedes.

Rodákovi z Wiesbadenu Rosbergovi stačilo za takýchto okolností obsadiť aj tretiu priečku. V šampionáte napokon triumfoval s náskokom piatich bodov. Na treťom mieste v posledných 21. pretekoch sezóny 2016 skončil Nemec Sebastian Vettel v službách Ferrari.

Hamilton dosiahol v tejto sezóne svoje desiate víťazstvo a celkovo 53. v kariére v F1. Britskému trojnásobnému svetovému šampiónovi nestačil skvelý záverečný finiš v ročníku, keď vyhral posledné štyri podujatia.

Víťaz kvalifikácie Hamilton na okruhu Yas Marina výborne odštartoval a udržal za sebou Rosberga, tretí bol Räikkönen, dozadu sa prepadol Verstappen, ktorý po kontakte s Hülkenbergom urobil hodiny. Nemec jazdil tesne za svojím britským rivalom, medzi nimi bol rozdiel do jednej sekundy.

Hamilton na konci siedmeho kola zamieril do boxov a situácia sa nezaobišla bez problémov. O kolo neskôr navštívil mechanikov aj Rosberg a aj on sa tam zdržal viac, ako mal. Brit sa ocitol späť na prvej pozícii, Nemec sa zaradil na tretiu priečku za Verstappena a okamžite na mladíka útočil.

Nico Rosberg je majster sveta F1 Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Nico Rosberg bozká svoj monopost.

Za nimi boli v tesnom závese obaja jazdci Ferrari a Ricciardo. V 13. kole sa Buttonovi zlomil záver pravého predného kolesa a posledné preteky v kariére v F1 nedokončil. V 20. kole sa Rosberg dokázal dostať na druhé miesto pred Verstappena. Mladý Holanďan vzápätí zamieril do pit lane a klesol na ôsmu priečku.

V polovici veľkej ceny viedol Hamilton pred Rosbergom o 3,2 sekundy, na tretej priečke jazdil Vettel už s väčším odstupom. Jazdci Mercedesu zakrátko absolvovali druhé zastávky v boxoch, Hamilton si udržal približne trojsekundový náskok. Novým lídrom bol Vettel. Druhý Hamilton evidentne spomaľoval a Rosberg bol za ním už len s mankom niečo vyše jednej sekundy. Tento odstup si Brit strážil.

Za Rosbergom jazdili s viac ako trojsekundovým mankom obidva monoposty tímu Red Bull. Za nimi trielil Vettel s mäkšími pneumatikami, ktorý onedlho predbehol štvrtého Ricciarda. Hamilton stále spomaľoval, Rosberga za sebou držal s odstupom okolo jednej sekundy. Štyri kolá pred koncom sa Vettel dostal aj na tretie miesto pred Verstappena. Potom sa snažil zaútočiť aj na druhého Rosberga, ale ten si napokon udržal pozíciu a získal aj premiérový titul majstra sveta.

„Toto určite neboli pre mňa najkrajšie preteky. Na začiatku s Maxom a neskôr s ostatnými chlapcami som si to veľmi neužíval. Som rád, že je po všetkom, cítim sa vo vytržení. Chcem toto víťazstvo venovať mojej manželke a našej dcérke. Som veľmi hrdý, že som dokázal rovnakú vec ako môj otec. Do hodiny a pol by mal prísť za mnou. Chcem zagratulovať aj Lewisovi, má za sebou skvelú sezónu,“ zneli na stupňoch víťazov prvé slová nového šampióna Nica Rosberga, jazdcov spovedal bývalý pilot F1 David Coulthard.

zväčšiť Nico Rosberg oslavuje svoj prvý titul majstra... Foto: SITA/AP, Hassan Ammar
Nico Rosberg Nico Rosberg oslavuje svoj prvý titul majstra sveta.

„Úprimne, cítim sa skvele. Chcem sa poďakovať mojej rodine za všetku podporu a predovšetkým tímu za parádnu robotu. Bolo pre mňa skutočným privilégiom, že som bol súčasťou tohto tímu. Samozrejme, veľká gratulácia patrí Nicovi. V posledných štyroch pretekoch som robil, čo sa dalo. To je všetko, čo som od seba mohol vyžadovať. Dnes budem oslavovať s tímom a ostatnými. Nemôžem predsa vyhrať všetko. Tento rok som mal očividne veľa problémov, preto som v tejto pozícii. Stále som však vďačný za všetok úspech, vrcholy a pády, ktoré som prežil s tímom,“ povedal Hamilton.

„Posledné kolá boli naozaj ťažké, nechcel by som byť v Nicovej koži. Mali sme rýchlosť a tento tím si zaslúžil stáť na pódiu. Počas roka sme zožali veľké množstvo kritiky, niekedy právom, inokedy nie,“ dodal Vettel.

Tridsaťjedenročný Rosberg je v histórii F1 len druhým majstrovským synom bývalého šampióna. Prvý takýto prípad sa udial v roku 1996, keď Damon Hill zopakoval počiny svojho otca Grahama zo sezón 1962 a 1968. Rosbergov otec Keke oslavoval svoj jediný titul v roku 1982. Nemecko má v osobe Nica Rosberga tretieho majstra sveta formuly 1.

Prvým sa stal v roku 1994 Michael Schumacher, ktorý neskôr získal ešte šesť titulov a je historicky najúspešnejším pilotom tejto kráľovskej motoristickej triedy. Druhým Nemcom s primátom na konte bol Sebastian Vettel, ten sa tešil štyri razy po sebe v sezónach 2010 – 2013.

V 67-ročnej histórii F1 sa rozhodlo o majstrovskom titule v posledných pretekoch po 29. raz. Naposledy sa tak stalo pred dvoma rokmi práve medzi Hamiltonom a Rosbergom v Abú Zabí. Toto dejisko bolo svedkom záverečného boja aj v sezóne 2010, a to hneď medzi štvoricou pilotov – Fernandom Alonsom, Sebastianom Vettelom, Markom Webberom a Hamiltonom. Zo svojho premiérového titulu sa napokon tešil Vettel, keď šampionát vyhral o štyri body pred Alonsom.

Výsledky – Veľká cena Abú Zabí – Yas Marina – nedeľa (po 55 kolách): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes, 2. Nico Rosbeg (Nem.) Mercedes +0,439 s, 3. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +0,843, 4. Max Verstappen (Hol.) Red Bull +1,685, 5. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull +5,315, 6. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +18,816