Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Memento Londýn. Slovensko prvý raz bez zlata, na úrovni Mongolska

Slovensko prvýkrát na letných olympijských hrách v ére samostatnosti nezískalo zlatú medailu. Slováci vybojovali v Londýne štyri cenné kovy, ale na najvyšší nedosiahli. Oslavovalo sa striebro Zuzany Štefečekovej a bronzy Danky Bartekovej, Petra a Pavla Hochschornerovcov a Michala Martikána. Prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár z toho nie je nadšený.

12.08.2012 08:00
František Chmelár Foto:
Prezident SOV František Chmelár.
debata (80)

„Sme bez zlata, čoho výsledkom je obraz menšej úspešnosti celej výpravy. Až na malé výnimky sa naši športovci snažili podať maximálne výkony na úrovni svojich súčasných možností. Viniť niekoho z odfláknutia by bolo veľmi neobjektívne. Chcem sa zastať športovcov. Ak nie sme spokojní s ich výkonmi, len veľmi ťažko je viniť z neuspokojivých výsledkov iba ich,“ uviedol na záverečnej tlačovej besede v dejisku Hier František Chmelár.

Slováci sa k zlatu niekoľkokrát približovali, napokon ale viselo pre nich privysoko. Doterajšie zlaté medaily v letnej verzii OH získavali len vodní slalomári. Tentoraz tento zo slovenského pohľadu najúspešnejší olympijský šport odchádzal z Londýna „iba“ s dvoma bronzami.

„Zlato je v súčasnom športe veľmi vysoko, dosiahnuť titul olympijského šampióna je stále ťažšie a ťažšie. Konkurencia sa rozširuje, je silnejšia. Musí nastať súhra všetkých pozitívnych okolností, aby talent dosiahol na najvyššiu métu,“ priznal František Chmelár a pokračoval: „Vo vodnom slalome sme mali doteraz vďaka čunovskému kanálu veľkú výhodu. Od olympijských hier v Sydney sa postavilo asi 50 moderných a náročných vodných umelých kanálov. To dalo možnosť mnohým ďalším krajinám sa dôkladne pripraviť na olympijské súťaže. Ani vo vodnom slalome už nie je jednoduché víťaziť. Nechcem však tým povedať, že nemáme na to, aby sme v budúcnosti zvíťazili. Musí však okrem talentu nastať aj zhoda mnohých ďalších okolností.“

Člen výkonného výboru SOV a mediálny atašé... Foto: SITA
Kríž, Liba, Chmelár, Halanda, Telenský Člen výkonného výboru SOV a mediálny atašé Zdenko Kríž, generálny sekretár SOV Jozef Liba, prezident SOV František Chmelár, vedúci výpravy Ľubor Halanda a atašé slovenskej výpravy Ján Telenský na záverečnej TB slovenskej olympijskej výpravy v Londýne.

Výsledky Slovákov na OH sú reálnym obrazom diania v športe v krajine pod Tatrami. Ten je od roku 1989 finančne podvyživený. Slovensko neustále zaostáva v podmienkach v porovnaní s vyspelým svetom. Stále sa iba hovorí o koncepcii športu, ale chýba výraznejšia podpora zo strany štátu či sponzorov. V budúcnosti sa situácia musí zmeniť. Ak chcú byť slovenskí reprezentanti úspešní na olympijských hrách, musia mať oveľa lepšie podmienky, materiálne zabezpečenie i podporu.

„V slovenskom športe sa musí niečo zmeniť, aby sme znova chytili druhý dych a opäť pripravili úspešných športovcov na ďalšie olympiády a súťaže. Znova musíme obrátiť pozornosť na tých, ktorí majú nielen talent, ale najmä chuť ťažko pracovať. Za svetom zaostávame v mnohých oblastiach, musíme sa s tým popasovať,“ uviedol František Chmelár.

Funkcionári musia doma pripraviť návrh zmien v slovenskom športe. Veľa vecí je nevyhnutné vylepšovať, inak Slovensko so svetom nedokáže držať krok. V súčasnosti dostávajú možnosť hovoriť do koncepcie športu, môžu pripravovať návrhy na jej zlepšenie.

Šéf olympionikov na Slovensku František Chmelár. Foto: SITA
František Chmelár Šéf olympionikov na Slovensku František Chmelár.

„Uvidíme, čo sa podarí a do čoho nás politici pustia. Máme možnosť hovoriť, ako bude vyzerať šport v budúcnosti. Podmienky fungovania slovenského športu sa musia zmeniť. Nejde iba o peniaze, ale celkovo o podmienky. Musíme však aj definovať, ako majú byť financie využívané, aby šport fungoval efektívnejšie či už na úrovni reprezentácie alebo masového športu,“ doplnil František Chmelár, podľa ktorého sa príprava na olympijské hry 2016 do brazílskeho Ria de Janeiro začína už hneď po príchode z Londýna.

Hodnotenie vystúpenia SR podľa športov podľa vedúceho slovenskej výpravy v Londýne Ľubora Halandu:

ATLETIKA
„Atletika mala u nás dva primáty – najpríjemnejšie prekvapenie i najväčšie sklamanie. Príjemne prekvapili Klocová a Tóth, medzi dobré výkony radíme aj vystúpenie Kučmína, ktorý si zlepšil osobný rekord. Dobrý výkon podala aj Dana Velďáková, ktorá sa dostala do finále trojskoku, čo je rozhodne úspechom. Sklamaním bolo nepostúpenie Martiny Hrašnovej do dvanásťčlenného finále. Aj ona bola nešťastná zo svojho vystúpenia.“

Martina Hrašnová. Foto: TASR
Martina Hrašnová Martina Hrašnová.

ŠPORTOVÁ STREĽBA
„Streľba je spoločne s vodákmi našou športovou vlajkovou loďou. Medaily získali Barteková a Štefečeková, musím vyzdvihnúť ich psychickú, mentálnu silu. Na cenný kov dosiahli v rozstrele v zlomových chvíľach, v ktorých väčšinou Slováci zlyhávajú. Dobrý výkon podal i Erik Varga, ktorý minul posledný terč a to ho pripravilo o postup.“

Radosť Zuzany Štefečekovej bola obrovská. Foto: TASR
OH Londýn, Zuzana Štefečeková Radosť Zuzany Štefečekovej bola obrovská.

VODNÝ SLALOM
„Hochschornerovci doplatili na nešťastný ťuk, ktorý ich pripravil o úspech. Michal Martikán sám chcel lepšie umiestnenie, ale určite jeho vystúpenie nemôžeme hodnotiť ako neúspech. Po zlatých medailách Eleny Kaliskej sme čakali od Jany Dukátovej v kajaku lepšie umiestnenie, ale súťaže na olympijských hrách sú výnimočné a na toto prostredie si športovec musí zvyknúť. Dukátová bola prvýkrát na olympiáde, šieste miesto je dobré.“

Pavol (vľavo) a Peter Hochschornerovci s... Foto: TASR
OH Londýn, Hochschornerovci, bronz Pavol (vľavo) a Peter Hochschornerovci s londýnskou bronzovou medailou.

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA
„Milo prekvapil rýchlostný kanoista Hagara, jeho šieste miesto azda nikto neočakával. Horšie je to s výsledkami dvojkajaka a štvorkajaka, kde sme mali vyššie ambície. Ani samotní športovci neboli spokojní s vlastným výkonom a umiestnením, na druhej strane musíme uznať, že konkurencia neustále rastie a špička sa vyrovnáva. Stále sú to bodované umiestnenia, aj keď nie sú oslnivé. Nemôžeme ich však zatracovať.“

Sklamanie slovenského štvorkajaku v londýnskom... Foto: TASR
OH Londýn, kanoistika, štvorkajak, K4, Vlček, Gelle, Jankovec, Tarr Sklamanie slovenského štvorkajaku v londýnskom cieli bolo obrovské.

BEDMINTON
„Monika Fašungová mala ťažké vyžrebovanie, postup zo skupiny v jej prípade by bol prakticky na hranici zázraku. Viac sme od nej nemohli očakávať.“

Monika Fašungová v olympijskej akcii. Foto: SITA
Monika Fašungová Monika Fašungová v olympijskej akcii.

PLÁVANIE
„Všetci plavci postupovali s B-limitmi, na prípravu nemali veľa času a veľké očakávania sme od nich mať nemohli.“

Slovenská plavkyňa Denisa Smolenová počas... Foto: SITA
Smolenová, OH 2012, plávanie Slovenská plavkyňa Denisa Smolenová počas rozplavieb v disciplíne 200 metrov motýlik na LOH 2012 v Londýne.

TENIS
„Od tenistov sme očakávali viac, aj keď Danielu Hantuchovú hodnotia tenisoví funkcionári veľmi vysoko. Viac mohla dosiahnuť Dominika Cibulková.“

Dominika Cibulková s Danielou Hantuchovou. Foto: SITA
cibulkova, hantuchova Dominika Cibulková s Danielou Hantuchovou.

TRIATLON
„Richard Varga príjemne prekvapil, podal výkon svetovej úrovne.“

Richard Varga počas behu. Foto: TASR
Richard Varga Richard Varga počas behu.

VZPIERANIE
„Tešoviča nemožno hodnotiť ako sklamanie, jedenáste miesto zobrazovalo jeho momentálne možnosti.“

Martin Tešovič. Foto: TASR
Martin Tešovič Martin Tešovič.

CYKLISTIKA
„Umiestnenie Petra Sagana nás síce nepotešilo, ale v silnej konkurencii podal dobrý výkon. Trochu olympijské preteky podcenil jeho realizačný tím. Bola to veľká skúsenosť pre Sagana i ľudí okolo neho. Má pred sebou perspektívu a ak bude zdravý, môže sa zúčastniť na niekoľkých ďalších olympiádach.“

Peter Sagan pozdravuje fanúšikov pred štartom... Foto: TASR
Peter Sagan Peter Sagan pozdravuje fanúšikov pred štartom pretekov.

HORSKÁ CYKLISTIKA
„Janku Števkovú už druhýkrát donominovali na olympiádu už po ich začiatku. Podala dobrý výkon.“

Janka Števková. Foto: SITA
Janka Števková Janka Števková.

DŽUDO
„Milan Randl vypadol v prvom kole, v ktorom mal silného súpera. Bojoval, ale prehral na body.“

Slovenský džudista Milan Randl (v modrom) počas... Foto: SITA
randl, oh 2012, džudo, iliadis Slovenský džudista Milan Randl (v modrom) počas zápasu proti gréckemu džudistovi Iliadisovi na OH 2012 v Londýne.

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA
„Piasecký len tesne nepostúpil do finále na bradlách. Podal veľmi dobrý výkon, veľa zohralo hodnotenie rozhodcov. Ak by bol z inej krajiny, možno by sa do finále dostal. Homolová cvičila dobre, aj keď jej nevyšli bradlá.“

Samuel Piasecký a Mária Homolová pred odchodom...
Samuel Piasecký a Mária Homolová Samuel Piasecký a Mária Homolová pred odchodom do Londýna.

Slováci v Londýne: len 4 medaily a 10 miest v prvej desiatke

Už deň pred koncom olympijských hier v Londýne môže slovenská výprava bilancovať svoje vystúpenie. A hodnotenie rečou čísel nevyznieva vôbec pozitívne. Štyri medaily je druhý najmenší počet v histórii samostatnosti na letných hrách, menej ich Slováci získali iba pri svojej letnej premiére v Atlante 1996 (3).

Vôbec prvý raz slovenskí športovci zostali bez zlatej medaily. Jedno striebro a tri bronzy sú mementom do budúcnosti. Medaily si vybojovali len príslušníci dvoch športov – vodní slalomári (bronzoví Martikán a Hochschornerovci) a strelkyne (strieborná Štefečeková a bronzová Barteková). Keď sme boli z minulosti zvyknutí na jeden cenný kov z pokojnej vody, tak tentoraz to nevyšlo ani rýchlostným kanoistom.

Aj ďalšie čísla sú neúprosné. Zo 47 športovcov v slovenskej výprave sa len 15 z nich umiestnilo v prvej desiatke celkového poradia. Aj táto informácia však skresľuje, lebo Hochschornerovci sedia v jednej lodi, rovnako ako štvorkajak a dvojkajak v rýchlostnej kanoistike. Ak by sme teda miesta v desiatke rátali podľa počtu jednotlivých posádok a nie osôb v nich, bolo by ich len desať. A to iba v štyroch športoch – streľbe (Štefečeková, Barteková), vodnom slalome (Hochschornerovci, Martikán, Dukátová), rýchlostnej kanoistike (Hagara v C1, Gelle, Vlček, Jankovec, Tarr v K4 a Gelle, Vlček v K2) a atletike (Klocová, Tóth). Za istých okolností by sme mohli do prvej desiatky zaradiť aj tenistku Danielu Hantuchovú, ktorá skončila svoju púť v osemfinále, čiže matematicky nepresne vyjadrené medzi deviatym a šestnástym miestom.

Sklamaná Daniela Hantuchová. Foto: SITA
Daniela Hantuchová Sklamaná Daniela Hantuchová.

Pre porovnanie: v druhej desiatke celkovej klasifikácie skončilo ďalších desať slovenských športovcov, s Hantuchovou jedenásť. Tu už pomerné zastúpenie športov vyznieva rovnomernejšie. Len veľmi tesne ušlo osemčlenné, či šesťčlenné finále gymnastovi Piaseckému na bradlách (11.), strelcovi Vargovi v trape (12.), ženskej kádvojke v rýchlostnej kanoistike Kmeťovej s Kohlovou (13.), či Peškovej vo vzduchovej puške 40 (14.). Na druhej strane skresľuje 20. miesto kladivárky Hrašnovej, ktoré je veľkým sklamaním vzhľadom na jej ambície.

Väčšina ostatných slovenských športovcov skončila hlboko v poli porazených, hoci nie všetci išli pod svoje možnosti. Napríklad 23. priečka Antona Kučmína v chôdzi na 20 km znamenala aj jeho osobný rekord 1:22:25 h. Jeho ženská kolegyňa Mária Czaková pochodovala 1:37:43 len dve sekundy za osobným maximom, čo však stačilo len na 53. miesto. Vzhľadom na náročnú konkurenciu je solídne aj umiestnenia triatlonistu Richarda Vargu (22.) či cyklistky Janky Števkovej v cross country (21.).

Najúspešnejší slovenskí športovci na OH 2012 podľa umiestnenia:

2. miesto: Zuzana Štefečeková, streľba – trap
3. miesto: Michal Martikán, vodný slalom – C1
3. miesto: Pavol a Peter Hochschornerovci, vodný slalom – C2
3. miesto: Danka Barteková, streľba – skeet
6. miesto: Jana Dukátová, vodný slalom – K1
6. miesto: Peter Gelle, Erik Vlček, Martin Jankovec, Juraj Tarr), rýchlostná kanoistika
- K4 na 1000 m
6. miesto: Ľubomír Hagara, rýchlostná kanoistika – C1 na 200 m
8. miesto: Lucia Klocová, atletika – beh na 1500 m,
8. miesto: Matej Tóth, atletika – chôdza na 50 km
8. miesto: Peter Gelle – Erik Vlček, rýchlostná kanoistika – K2 na 1000 m

-------------------------------------------------------------------------–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

9.- 16. miesto (osemfinále): Daniela Hantuchová, tenis – dvojhra
11. miesto: Samuel Piasecký, športová gymnastika – bradlá
11. miesto: Martin Tešovič, vzpieranie – do 105 kg
12. miesto: Erik Varga, streľba – trap, Dana Velďáková, atletika – trojskok
13. miesto: Ivana Kmeťová, Martina Kohlová, rýchlostná kanoistika – K2 na 500 m
14. miesto: Daniela Pešková, streľba – vzduchová puška 40
14. miesto: Ivana Kmeťová, rýchlostná kanoistika – K1 na 200 m
15. miesto: Juraj Tužinský, streľba – vzduchová pištoľ 60
15. miesto: Marcel Lomnický, atletika – hod kladivom
20. miesto: Pavol Kopp, streľba – ľubovoľná pištoľ 60
20. miesto: Martina Hrašnová, atletika – hod kladivom

V medailovej bilancii sa Slovensko nachádza pred posledným súťažným dňom na OH v Londýne na delenom 57. mieste spoločne s Mongolskom. Lepšie to už pritom byť nemôže, keďže do súťaží už nezasiahne žiaden reprezentant spod Tatier.

Pre porovnanie, Česi zatiaľ získali 9 medailí (3–3–3), naši južní susedia z Maďarska dokonca 17 z toho osem zlatých! Z ďalších susedných krajín je Ukrajina v medailovej bilancii na 14. a Poľsko na 29. mieste. Akou-takou útechou môže byť informácia, že Rakúsko nezískalo žiadnu medailu, čo sa stalo prvýkrát od roku 1964! 

Medailová bilancia po 14. súťažnom dni (po 287 finálových disciplínach):
1. USA 44 29 29
2. Čína 38 27 22
3. Veľká Británia 28 15 19
4. Rusko 21 25 32
5. Kórejská republika 13 7 7
6. Nemecko 11 19 14
7. Francúzsko 10 11 12
8. Taliansko 8 7 8
9. Maďarsko 8 4 5
10. Austrália 7 16 12
11. Japonsko 6 14 17
12. Holandsko 6 6 8
13. Kazachstan 6 0 4
14. Ukrajina 5 4 9
15. Nový Zéland 5 3 5
16. Irán 4 5 3
17. Jamajka 4 4 4
18. Kuba 4 3 5
19. KĽDR 4 0 2
20. Španielsko 3 9 4
21. Brazília 3 4 8
22. Bielorusko 3 4 5
23. Česko 3 3 3
24. JAR 3 2 1
25. Etiópia 3 1 3
26. Rumunsko 2 5 2
27. Dánsko 2 4 3
28. Keňa 2 3 4
29. Poľsko 2 2 6
30. Azerbajdžan 2 2 5
31. Turecko 2 2 1
32. Chorvátsko 2 1 1
Nórsko 2 1 1
34. Švajčiarsko 2 1 0
35. Kanada 1 5 12
36. Kolumbia 1 3 4
37. Mexiko 1 3 3
Švédsko 1 3 3
39. Gruzínsko 1 3 2
40. Írsko 1 1 3
41. Argentína 1 1 2
Litva 1 1 2
Slovinsko 1 1 2
44. Srbsko 1 1 1
Tunisko 1 1 1
46. Dominikánska rep. 1 1 0
47. Trinidad a Tobago 1 0 3
Uzbekistan 1 0 3
49. Lotyšsko 1 0 1
50. Alžírsko 1 0 0
Bahamy 1 0 0
Grenada 1 0 0
Venezuela 1 0 0
54. Thajsko 0 2 1
55. Egypt 0 2 0
56. India 0 1 4
57. Mongolsko 0 1 3
SLOVENSKO 0 1 3
59. Arménsko 0 1 2
Belgicko 0 1 2
Fínsko 0 1 2
62. Bulharsko 0 1 1
Estónsko 0 1 1
Indonézia 0 1 1
Malajzia 0 1 1
Portoriko 0 1 1
Taiwan 0 1 1
68. Botswana 0 1 0
Cyprus 0 1 0
Gabon 0 1 0
Guatemala 0 1 0
Čierna Hora 0 1 0
Portugalsko 0 1 0
74. Grécko 0 0 2
Moldavsko 0 0 2
Katar 0 0 2
Singapur 0 0 2
78. Afganistan 0 0 1
Bahrajn 0 0 1
Hongkong 0 0 1
Saudská Arábia 0 0 1
Kuvajt 0 0 1
Maroko 0 0 1
Tadžikistan 0 0 1
Martina Hrašnová.
Radosť Zuzany Štefečekovej bola obrovská.
Pavol (vľavo) a Peter Hochschornerovci s...
80 debata chyba