Basketbalovým majstrom sa stal Pezinok, Nitru zdolal 3:2 na zápasy

Novým majstrom Slovenska v basketbale mužov sa stal AB Cosmetics Pezinok, ktorý v rozhodujúcom piatom finálovom zápase play-off na domácej palubovke zdolal BK SPU Nitra 71:62 (43:31). Zverenci trénera Františka Róna triumfovali v repríze minuloročného finále 3:2 na zápasy a vrátili svojmu súperovi z Nitry tesnú prehru spred roka. Pezinčania ziskom deviateho titulu potvrdili pozíciu najlepšieho basketbalového tímu histórie slovenskej samostatnosti.

19.05.2010 21:33
Pezinok Foto:
Majstrom SR 2009/2010 basketbalovej extraligy mužov sa stal v piatom zápase AB Cosmetics Pezinok, ktorý zdolal BK SPU Nitra.

Basketbal – extraliga mužov – finále play-off – piaty zápas (hralo sa na 3 víťazstvá):
AB Cosmetics Pezinok – BK SPU Nitra 71:62 (25:16, 18:15, 18:19, 10:12) – konečný výsledok série: 3:2, majstrom SR sa v sezóne 2009/2010 stal Pezinok

• Zostavy a body: Pezinok: Lukjanec 15, Nicholson 13, Jackson 13, Mičuda 9, Kozlík 6 (Miloševič 12, Brliť 3)
  • Nitra: Tomek 13, Scott 9, Hill 9, Novák 6, Lehman 4 (Votroubek 11, Crawford 6, Pohánka 4)

TH: 18/13 – / 20/16, fauly: 17 – 20, trojky: 8 – 6, rozhodovali: Lukáč, Zubák a Ženiš, 1000 divákov

V úvode oba tímy pomalšie chytali rytmus, ale domáci boli od začiatku ofenzívnejší a hostí nepustili ani raz do vedenia. V 7. min Pezinčania troma trojkami v rade zvýšili prvýkrát na rozdiel desiatich bodov (19:9). Nasledoval oddychový čas hostí, agresívnejšia obrana, ale domáci už boli najmä zásluhou strelecky aktívnych Jacksona a najmä už 40-ročného Lukjanca v „laufe“. Nitra sa v druhej štvrtine v 17. min po trojke Votroubka priblížila na rozdiel siedmich bodov, ale do kabín išiel Pezinok napokon s dvanásťbodovým náskokom 43:31.

Po veľkej prestávke hostia spod Zobora skúsili prekvapiť ofenzívou spoza trojkového oblúka a v polovici tretej štvrtiny sa opäť priblížili na rozdiel 7 a dokonca aj 5 bodov (50:43, resp. 56:49). Víťaz dlhodobej časti však kontroval a na konci tretej desaťminútovky najmä vďaka Miloševičovi svietilo na ukazovateli skóre 61:50. Úvod záverečnej štvrtiny bol nervózny z oboch strán a za prvé tri minúty padli len tri body – do pezinského koša. Štyri minúty pred koncom bol rozdiel v prospech domáceho družstva opäť sedembodový (63:56).

Nitra sa mohla aj bližšie dotiahnuť po pezinských stratách lôpt, ale hosťom v rozhodujúcich momentoch chýbali rozhodnosť alebo strelecký pokoj. Na streleckú mizériu oboch tímov sa už nemohol pozerať „staršina“ Lukjanec a trojkou 1:41 min pred koncom prakticky rozhodol o osude piateho finále aj celej sezóny. Vzápätí Jackson zvýšil na 68:58 a záver si už domáci na radosť zaplnenej haly postrážili a aj vychutnávali.

Povedali po zápase:

František Rón (tréner Pezinka): „Som rád, že sa nám našu snahu podarilo doviesť do úspešného konca. Nebolo to vôbec jednoduché. Nitra bola výborným súperom, na zisk titulu sme sa veľmi nadreli. V záverečnej štvrtine sme sa trápili v útoku a keďže som vsadil na menšiu rotáciu hráčov, bolo už na nich vidieť únavu. Nešetrili sa však v defenzíve a trúfam si povedať, že dnes sme zápas rozhodli práve v obrane. Netuším, ako budú vyzerať oslavy, pretože pred týmto duelom som zakázal akékoľvek prípravy, chystanie šampanského, tričiek a podobne. Som na to dosť poverčivý. Získať Slovenský pohár bol krásny pocit, ale zvíťaziť v extralige, ktorá je dlhodobou súťažou, je niečo výnimočné. Záverečné momenty, keď už bolo jasné, že získame zlaté medaily, som si na lavičke neskutočne užíval. Chcel by som sa poďakovať fanúšikom, ktorí nás po celý čas hnali dopredu. Aj vďaka nim moji zverenci nestrácali silu, dreli až do konca a nakoniec získali vytúžený titul.“

Peter Mičuda (kapitán Pezinka): „Je to krásne. Minulý rok sme o titul prišli, o to viac sme si ho však teraz želali. Som rád, že nám to pred týmto skvelým publikom vyšlo. Od začiatku sme dnes hrali zodpovedne a napokon sme vrátili titul do Pezinka. Nevyvarovali sme sa síce chýb, ale predviedli sme aj pekné akcie. Rozhodujúca bola trojka Andreja Lukjanca tesne pred koncom, ktorá prakticky definitívne zlomila odpor Nitry.“

Ľubomír Urban (tréner Nitry): „Tento zápas treba vidieť v kontexte celej sezóny. Od začiatku duelu sme ťahali za kratší koniec, Pezinok bol agresívnejší a lepšie strieľajúci. Naše individuálne kvality neboli natoľko účinné, aby sme skórovali častejšie a dokázali stiahnuť náskok Pezinka. Navyše sme robili školácke chyby, strácali sme lopty a potom sme neboli schopní bodovať. Nevedeli sme tiež vyriešiť optimálne dôležité momenty. Aktivitou v obrane a vysokou efektivitou v úvode si Pezinok vypracoval rozhodujúci náskok, ktorý si dokázal udržať až do konca. Z našej strany tam boli náznaky bodového priblíženia sa, ale vlastnými stratami lôpt sme sa pripravili o šancu vyhrať tento zápas. Na začiatku som predpokladal, že domáce prostredie môže byť napokon v tejto finálovej sérii rozhodujúce, čo sa aj potvrdilo. Záverečný kôš Jacksona bol akýmsi posolstvom tohto zápasu a finálovej série. V celej sezóne bol Pezinok v domácich zápasoch vždy o kúsok pred nami a titul si zaslúžil.“

Stanislav Votroubek (pivot Nitry): „Rozhodlo veľa našich strát, šťastnejšia koncovka Pezinka. Mali sme určite viacero možností, ako stiahnuť náskok domácich, ale v útoku sme v rozhodujúcich momentoch nevedeli premeniť svoje pokusy. Súper dal v závere dôležitú trojku z ťažkej pozície, a tým vlastne rozhodli celý duel. Zápas bol dlho otvorený, ja osobne som prestal veriť vo víťazstvo a titul až 30 sekúnd pred koncom.“