Delta Košice zlomila hegemóniu Ružomberka

Basketbalistky Delty I.C.P. Košice vyhrali v treťom zápase finálovej série play off najvyššej slovenskej súťaže nad družstvom MBK Ružomberok 97:79, celú sériu hladko 3:0 a získali premiérový titul v histórii klubu. Košické hráčky zároveň prestrihli unikátnu sériu Ružomberčaniek, ktoré získali doteraz všetkých 11 slovenských titulov a predtým ešte tri federálne.

19.05.2004 21:25

Družstvo Delty I.C.P. si tak vybojovalo právo účasti v prestížnej Eurolige žien v nasledujúcej sezóne. Zaplnená Stará športová hala v Košiciach videla od polovice druhej štvrtiny zlepšený výkon domáceho družstva, ktorý po veľkej prestávke vyústil až do 20-bodového náskoku na začiatku poslednej časti hry (71:51). V záverečných minútach si už skúsené hráčky Delty I.C.P. náskok nenechali vziať a po konečnom hvizde vypukli na palubovke veľkolepé oslavy.

Tretí finálový duel otvorila košom domáca Frniaková, no zákrátko už viedli hráčky Ružomberka 5:2. V I. štvrtine sa ani jedno družstvo nevedelo zbaviť nervozity a niekedy premeniť ani vyložené strelecké pozície. Oba tímy sa celý čas striedali vo vedení a prvá časť hry skončila nerozhodne 17:17. Ani úvod druhej desaťminútovky nepriniesol lepší basketbal. Koše padali najmä po trestných hodoch a v 15. min. bol stav nerozhodný 25:25. Ružomberčanky sa ujali ešte vedenia 26:25 zásluhou exkošičanky Garčárovej, no to bolo naposledy, čo v stretnutí viedli. Basketbalistky Delty využili chyby hosťujúceho kolektívu a v priebehu dvoch minút si aj vďaka trojkám Hirákovej a Frniakovej dokázali dvanásťbodovou šnúrou vybudovať dostatočný náskok – 37:26. Polčas vyhrali domáce o sedem bodov (41:34) najmä zásluhou vynikajúceho výkonu rozohrávačky Slávky Frniakovej, ktorá dosiahla v prvých dvadsiatich minútach 15 bodov. Obhakyne titulu ani po prestávke nedokázali zastaviť nadšene bojujúce hráčky košického tímu, v ktorého drese sa chytili viaceré opory – Kuklová, Hiráková i Jalčová. Náskok domácich, ktoré predčili súperky v obrane aj v hre pod obidvomi košmi, rýchlo narastal. V 25. min bolo 57:39 v prospech Delty a po tretej štvrtine, keď Košičanky viedli o osemnásť bodov (69:51), bolo o zápase prakticky rozhodnuté. Hráčky MBK Ružomberok nenašli dostatok psychických síl na zvrat ani v poslednej časti hry a ligový trón tak museli po jedenásťročnom kraľovaní prepustiť Delte I.C.P. Košice.

Delta I.C.P. Košice – MBK Ružomberok 97:79 (17:17, 24:17, 28:17, 28:28)
konečný stav série: 3:0
Najviac bodov: Frniaková a Kuklová po 23, Jalčová 17 – Křížová 25, Garčárová 15, Savičová 8, TH: 25/21 – 27/20, trojky: 4 – 5, fauly: 22–23, 5 os. chýb (povinné striedanie): 40. Timková – 38. Křížová, 39. Savičová, rozhodovali: Sudek a L. Janáč, 3000 divákov (vypredané)

Vladimír Karnay (tréner Delty I.C.P.): "Celý svoj doterajší život som zasvätil basketbalu, a tak zisk majstrovského titulu je mojím najkrajším zážitkom. Som nesmierne šťastný. Moje zverenkyne siahli na dno svojich síl a samotný zápas sa mi teraz ešte ťažko hodnotí. Poďakovanie patrí celému realizačnému tímu a všetkým, ktorí prispeli k dobrému fungovaniu družstva.“

Stanislav Onuška (tréner Ružomberka): "Chcem zablahoželať Košičankám k zisku titulu. Rozhodla skúsenosť ako aj fakt, že víťazné družstvo malo vo svojom strede viac strelecky disponovaných hráčok. Napriek tomu ma teší fakt, že sme s Deltou hrali vyrovnanú partiu. Viac skúseností bolo na strane súpera a to rozhodlo.“