Škandál na ME. Gruzínci mali zbiť hviezdu súpera, Turci hrozia odchodom

Strešná organizácia európskeho basketbalu FIBA Europe vyšetruje incidenty, ktoré sprevádzali nedeľný duel európskeho šampionátu v Tbilisi medzi domácim Gruzínskom a Tureckom.

05.09.2022 13:56
ME Basket Foto:
Momentka zo zápasu Turecko - Gruzínsko.

Gruzínci v A-skupine zdolali favorita 88:83 po dvojnásobnom predĺžení, no zápas poznačili chyby rozhodcov i fyzické strety medzi členmi oboch tímov.

FIBA Európa v pondelok informovala, že zbiera informácie od všetkých zainteresovaných a na základe nich potom vydá oficiálne stanovisko.

Jedna z problémových situácií sa zrodila vo štvrtej štvrtine, keď po incidente medzi domácim Dudom Sanadzem a Furkanom Korkmazom organizátori nezastavili časomieru a tá plynula ďalších 22 sekúnd, na čo potom arbitri vôbec nezareagovali. Turci preto po zápase podali oficiálny protest proti výsledku.

Pozrite si video:

Nervozita v dramatickom dueli sa neskončila ani po záverečnej siréne a podľa medializovaných informácií pokračovali potýčky medzi oboma tábormi aj v tuneli smerom k šatniam.

Krídelník Philadelphie 76ers Korkmaz sa mal dostať do sporu s tromi členmi gruzínskeho tímu a hráčov Turecka údajne napadli aj domáce bezpečnostné zložky.

Vedenie tureckého zväzu v reakcii pohrozilo odstúpením z európskeho šampionátu v prípade, že dianie v Tbilisi nebude predmetom dôkladného vyšetrovania.

Protest podalo v nedeľu aj vedenie národného tímu Litvy, keďže jej rozhodcovia odopreli trestný hod po technickej chybe lavičky súpera v prehratom dueli v Kolíne nad Rýnom s domácim Nemeckom 107:109 po predĺžení. FIBA Európa protest proti konečnému výsledku zamietla.

Viac na túto tému: #ME #Turecko #Gruzínsko #FIBA #EuroBasket 2022