Hádzanári Španielska postúpili šiestykrát za sebou do semifinále ME.

25.01.2022 23:00
SR šport hádzaná ME muži hlavná Švédsko Nórsko BAX Foto: ,
Nór Sander Sagosen sa snaží prejsť cez švédsky val.

Obhajcovia titulu z rokov 2018 i 2020 si na prebiehajúcom šampionáte na Slovensku a v Maďarsku definitívne zabezpečili miestenku medzi elitným kvartetom utorkovým triumfom 28:27 nad Poľskom.

Z bratislavskej II. skupiny hlavnej fázy idú ďalej z druhej priečky Švédi, ktorí vo večernom priamom súboji o postup otočili v závere skóre v stretnutí s Nórskom a gólom 15 sekúnd pred koncom zo sedmičky vyhrali 24:23.

Španieli nechýbali v semifinále európskeho šampionátu ani raz od roku 2012. Proti Poliakom, ktorým pre koronavírus chýbali Mateusz Kornecki, Szymon Sičko, Melwin Beckman i Lukasz Wich, sa očakával ich povinný triumf, no priebeh to dlho nepotvrdzoval.

Dánsko - Holandsko hádzaná Čítajte aj Zostali stopercentní. Dáni sa tešia na semifinále

Španieli síce viedli po necelých desiatich minútach hry 6:2, no outsider dokázal vyrovnať na 8:8 a v polčasovej prestávke prehrával iba o gól 13:14. Poľsko na začiatku druhého polčasu vyrovnalo, potom si však ich súper konštantne udržiaval dvoj- až trojgólový náskok.

V závere sa poľský tím dostal k súperovi na rozdiel jediného gólu (27:28), no triumf Španielov v poslednej minúte zachránil dvoma skvelými zákrokmi brankár Rodrigo Corrales a jeho tím bude v Budapešti bojovať o medaily.

Španieli skončili v tabuľke na prvej priečke vďaka lepšiemu vzájomnému zápasu so Švédskom.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa EHF EURO (@ehfeuro)

Vicemajstrom sveta Švédom chýbali v kľúčovom škandinávskom derby proti Nórom pre pozitívne testy na koronavírus prvý brankár Andreas Palicka i spojka Felix Claar a v prvom polčase viedli iba raz (2:1).

Nóri pod taktovkou strelecky produktívneho Haralda Reinkinda a s podporou brankára Kristiana Säveraasa v koncovke prvého polčasu súperovi odskočili, Säveraas k tomu prispel aj gólom cez celé ihrisko do prázdnej bránky na 10:7. Nórsko viedlo v polovici duelu sľubne o päť gólov.

„Tri korunky“ sa po zmene strán snažili zmazať manko a v predposlednej minúte zavŕšili štvorgólovú šnúru, vďaka ktorej vyrovnali na 23:23. V záverečnej minúte potom dostali šancu streliť postupový gól a 15 sekúnd pred sirénou sa to zo sedmičky podarilo Valterovi Chrintzovi.

Nórsky tím tak po zbabranom závere neobháji bronz z uplynulého šampionátu a bude hrať iba o konečné 5. miesto. Nórom stačila na postup aj remíza.

Nemci poskočili na 4. priečku konečnej tabuľky, keď zdolali Rusko po dráme 30:29 a prerušili šnúru troch prehier.

Pre ďalšie prípady koronavírusu mohol nemecký kouč počítať iba s trinástimi hráčmi, napriek tomu aj vďaka presným zásahom Johannesa Gollu boli jeho zverenci od začiatku dominantní.

Súpera nepustili v prvom dejstve ani raz do vedenia a polčas vyhrali o štyri góly 16:12. Rusi v druhom vyrovnali na 21:21 a dostali sa aj do tesného náskoku, v poslednej minúte však o triumfe Nemcov rozhodol Patrick Zieker. Rusi skončili v skupine na piatej pozícii pred Poľskom.

Už v pondelok si majstri sveta Dáni ako prvý tím zabezpečili účasť v semifinále z budapeštianskej I. skupiny. O druhom postupujúcom sa rozhodne v stredu medzi Francúzskom a Islandom.

II. skupina (Bratislava):

Poľsko – Španielsko 27:28 (13:14)
Najviac gólov: Moryto 6, Przytula, Daszek a Jedraszczyk po 5 – Sole, Casado a Gomez po 4

Nemecko – Rusko 30:29 (16:12)
Najviac gólov: Golla, Reichmann a Zieker po 5 – Kosorotov 8, Jermakov 6

Švédsko – Nórsko 24:23 (9:14)
Najviac gólov: Chrintz 6, Gottfridsson 4 – Reinkind 6, Sagosen, O'Sullivan a Gullerud po 4

1. Španielsko 5 4 0 1 138:130 8
2. Švédsko 5 4 0 1 134:117 8
3. Nórsko 5 3 0 2 142:124 6
4. Nemecko 5 2 0 3 127:134 4
5. Rusko 5 1 1 3 129:136 3
6. Poľsko 5 0 1 4 128:157 1

Zvýraznené tímy v tabuľke postúpili do semifinále

Viac na túto tému: #španielski hádzanári #ME 2022 v hádzanej #nórski hádzanári #švédski hádzanári