Obhajcovia si poradili s oslabenými Nemcami, nórsky gólostroj v Bratislave

Hádzanári Španielska úspešne vstúpili do hlavnej fázy prebiehajúcich ME na Slovensku a v Maďarsku. Obhajcovia titulu vyhrali vo štvrtkovom dueli II. skupiny v Bratislave nad Nemeckom 29:23 a so štyrmi bodmi sú líder tabuľky.

20.01.2022 17:39 , aktualizované: 22:27
Branko Vujovič Foto: ,
Čiernohorec Branko Vujovič padá po zákroku Chorváta Marina Jeliniča.

Do semifinále postúpia prvé dva tímy z oboch štvrťfinálových skupín.

Španieli pred štvrtkovým programom ohlásili prvé dva prípady koronavírusu vo svojom tíme (Joan Canellas a Ian Tarrafeta), no Nemci ich mali spolu až dvanásť a navyše sa museli zaobísť aj bez asistenta trénera Erika Wudtkeho.

Napriek výraznému oslabeniu držal nemecký tím s favoritom krok celý prvý polčas, ktorý prehral iba o dva góly. Druhé dejstvo však odštartovali Španieli päťgólovou šnúrou na 19:12 a urobili rozhodujúci krok k víťazstvu.

Igor Nemeček Čítajte viac Potrebovali autobus. Hráči sa ním vozia dvesto metrov

Hráči Ruska utrpeli prvú prehru na turnaji, keď v bratislavskej skupine podľahli Švédsku 23:29. Pre pozitívny test im chýbal ich najlepší strelec v doterajšom priebehu šampionátu Sergej Kosorotov.

Rusi vyhrali bez straty bodu „slovenskú“ základnú F-skupinu v Košiciach, proti Švédom však ani raz nevyhrávali. Severanom vypadol pre covid skúsený krídelník Niclas Ekberg, no jeho krajania si v prvom polčase udržiavali tesný náskok, ktorý krátko pred prestávkou narástol na štyri góly.

mikrofon Čítajte viac Zmizol mikrofón maďarskej televízie. Mal ho ukradnúť poľský fotograf

Švédi ho po zmene strán ešte navýšili, pretože produktivitou vyčnievali krídelníci Hampus Wanne (9 gólov) i Valter Chrintz (5) a v bránke bol oporou Andreas Palicka. „Tri korunky“ tak získali prvé dva body do hodnotenia skupiny a zostali reálne v hre o semifinále.

Bronzoví z uplynulého šampionátu Nóri zdolali v ofenzívne ladenom súboji Poľsko bez problémov 42:31 a v tabuľke sa vďaka skóre vyšvihli s dvoma bodmi hneď za vedúcich Španielov.

Desiatimi gólmi k tomu prispel Sebastian Barthold, topkanonier Sander Sagosen pridal ďalších 9. Nóri si už v prvom polčase vypracovali sľubný náskok, v druhom ho výrazne zveľadili šesťgólovou šnúrou na 28:17 a definitívne rozhodli o svojom triumfe. Za Poľsko skóroval desaťkrát Arkadiusz Moryto.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa EHF EURO (@ehfeuro)

Olympijskí víťazi Francúzi majú v budapeštianskej I. skupine plný počet bodov po jednoznačnom triumfe 34:24 nad Holandskom. V zápase mali raketový štart s náskokom 5:0 a hoci „oranjes“ ešte dokázali vyrovnať na 12:12, zvyšok zápasu už vyznel jednoznačne pre ich súpera.

Najlepší strelec francúzskej ekipy Aymeric Minne si pripísal celkovo osem gólov.

Hádzaná, Maďarsko Čítajte viac Studená sprcha v kotle. Maďari v súboji o všetko padli a na ME končia

Štyri body majú aj úradujúci majstri sveta Dáni, ktorí si poradili s Islandom 28:24 aj vďaka deviatim zásahom Mathiasa Gidsela a vyhrali všetky štyri doterajšie zápasy na turnaji. Islanďania mali pre koronavírus na súpiske iba 14 hráčov.

Čierna Hora v rovnakej skupine prekvapujúco zdolala Chorvátsko 32:26. V zostave Chorvátov absentovali Željko Musa, Nikola Grahovac, David Mandič i brankár Mate Sunjič a v stretnutí viedol ich tím iba raz, hneď na začiatku 1:0.

Víťazné mužstvo ťahali v ofenzíve Branko Vujovič a Miloš Vujovič, obaja zaznamenali po sedem presných zásahov. Chorváti sú v skupine bez bodu, Čierna Hora si pripísala prvé dva.