Slováci nezvládli kľúčový zápas, postup im uniká

Pred desiatimi rokmi ich priviedol k historickému výsledku, v stredu im pribuchol dvere do osemfinále.

08.09.2021 18:37 , aktualizované: 23:40
Volejbal, Slovensko Foto:
Momentka zo zápasu Slovákov s Chorvátskom.
debata (3)

Volejbalisti Slovenska sa s najväčšou pravdepodobnosťou neprebojujú do play off majstrovstiev Európy. V kľúčovom zápase nestačili na Chorvátov, ktorých vedie bývalý kouč SR Emanuele Zanini. Prehrali 1:3.

Taliansky odborník, ktorý priviedol Slovákov na ME 2011 k 5. miestu, naordinoval svojim zverencom správnu taktiku. Chorváti s výnimkou prvého setu dominovali a keď sa im nedarilo, súper im pomohol zbytočnými chybami či pokazeným servisom.

volejbal ME Čítajte viac Prehru Slovákov s Chorvátmi sme sledovali ONLINE

Na výkone Chorvátov nebolo vidno, že v utorok otočili proti domácemu Estónsku z 0:2. Chýbajúce sily po vyčerpávajúcom súboji nahradili bojovnosťou a správne zvolenými striedaniami Zaniniho.

Slováci začali dobre, po kompaktnom výkone vyhrali prvý set. Potom ich však súper prečítal a presadzovali sa čoraz ťažšie. V kľúčových momentoch ich navyše zradilo podanie, ktoré ich stálo najmä úspech v treťom sete.

Vo štvrtom dejstve už hrali vabank. V dramatickej koncovke najskôr odvrátili päť mečbalov Balkáncov a viedli 29:28. Kapitán Tomáš Kriško však následne poslal podanie do siete a Chorváti už ďalšiu šancu neprepásli. Set vyhrali 31:29 a celý zápas 3:1.

„Hráčom patrí obdiv za to, že po utorkovom obrate, ktorý nás stál veľa síl, našli tú správnu energiu aj v dnešnom zápase. Z postupu do osemfinále máme veľkú radosť, v play off môžeme len prekvapiť,“ tešil sa po zápase Zanini.

Slováci majú po štyroch zápasoch na konte len tri body a v tabuľke sú na nepostupovom piatom mieste. Skupinové boje uzavrú vo štvrtok proti Nemecku (16.00) a ak chcú postúpiť, musia proti veľkému favoritovi vyhrať.

D-skupina, Tallinn:

SLOVENSKO – Chorvátsko 1:3 (25, –19, –19, –29)
rozhodovali: Ovuka (BaH.), Asipčyk (Biel.) 100 divákov.
Slovensko: Kriško 17, Ondrovič 3, Michalovič 13, Paták 16, Krajčovič 11, F. Palgut 0, libero Ľ. Nemec (Mačuha 2, Gavenda 11). Tréner: M. Kardoš.
Chorvátsko: Dukič 2, Andrič 24, Sedlaček 18, Nikačevič 11, Žukovski 2, Šestan 21, liberá Šarčevič a Pervan (Mitrašinovič 2, Zeljkovič 0, Bakonji 0). Tréner: E. Zanini.

• istý postup do osemfinále

Marek Kardoš, tréner SR: "Mrzí ma to. Nemali sme kvalitný servis, urobili sme málo es, kazili sme ľahké podania, kedy to nebolo treba. Súper mal naopak dobrý servis, my sme mali horší príjem.

Napriek tomu sme hrali dobre v útoku, ale nezatvárali sme čiaru, chýbala nám disciplína v obrane. Jednoducho sme nemali svoj deň. Uvidíme v akej zostave hrajú Nemci, ale my musíme hrať oveľa lepšie ako dnes."

Šimon Krajčovič hráč SR: „Sme sklamaní, zápas sme nezvládli. Chorváti hrali bez tlaku, my sme ho naopak nezvládli. Ale šanca stále žije.“

Filip Palgut, hráč SR: „Rozhodujúce bolo, že sme si nevedeli poradiť s podaním a útokom súpera. A neubránili sme krajných hráčov. Robili veľa bodov aj z negatívneho príjmu a to nás dosť ubíjalo.“

Francúzi udržali šance Slovákov

Francúzi zvíťazili vo svojom štvrtom zápase na ME nad Lotyšskom 3:0 a udržali šance Slovákov na postup zo skupiny.

Lotyši by v prípade zisku dvoch bodov postúpili na úkor Slovákov, konečný rezultát v skupine však rozlúskne štvrtkový súboj Slovenska s Nemeckom.

Zverenci Mareka Kardoša musia zvíťaziť, aby si zabezpečili postup. Ten by im potom mohol prekaziť už iba senzačný triumf domáceho Estónska nad Francúzskom.

Ďalej idú Taliani, ktorí v stredajšom zápase B-skupiny v Ostrave zdolali Slovincov 3:0 na sety. V tabuľke sú na prvom mieste bez straty bodu, celkovo ich majú na konte 12.

Postup si zabezpečili aj Rusi, ktorí v C-skupine v Tampere zdolali Severné Macedónsko hladko 3:0.

V A-skupine už istí postupujúci Poliaci zdolali Ukrajinu 3:0 a na šampionáte zatiaľ neprehrali.