Basketbalisti Milwaukee Bucks získali po 50 rokoch svoj druhý titul v NBA.

21.07.2021 06:45
Milwaukee Bucks Foto: ,
Hráči Milwaukee Bucks s víťaznou trofejou.

V šiestom finálovom stretnutí zvíťazili v stredu ráno SELČ nad Phoenixom Suns 105:98 a triumfovali v sérii 4:2 na zápasy.

Cenu pre najužitočnejšieho hráča finále (MVP) získal Jannis Antetokunmpo, ktorý sa v záverečnom zápase sezóny blysol 50 bodmi a 14 doskokmi.

Dvadsaťšesťročný Grék pri svojom debute vo finále NBA v treťom stretnutí po sebe zaznamenal double double s aspoň 40 bodmi. Navyše predviedol 5 blokov.

Kľúčovým faktorom rozhodujúceho duelu bola jeho streľba z čiary trestného hodu. Hoci šestky štandardne nie sú silnou zbraňou Antetokunmpa a v play off mal úspešnosť 55,6%, v stredu premenil 17 z 19.

Milwaukee Bucks Čítajte viac Skvelý obrat Milwaukee. Bucks vyhrali tretí zápas za sebou a majú mečbal

Bucks svoj jediný predchádzajúci titul vybojovali v roku 1971, keď sa v tíme stretli dve osobnosti amerického basketbalu z odlišných generácií.

Rozohrávač Oscar Robertson už v pokročilom športovom veku a mladý pivot Lew Alcindor, ktorý je dnes pod menom Kareem Abdul-Jabbar známy ako najlepší strelec histórie NBA.

Milwaukee sa potom predstavilo vo finále súťaže už iba raz, v roku 1974.

Bucks mali v stredu výborný vstup do zápasu a do konca prvej štvrtiny si vypracovali trinásťbodový náskok (29:16).

Lenže Suns sa nezlomili, druhú štvrtinu odštartovali šnúrou 10:0 a na konci prvého polčasu viedli aj o sedem bodov.

Pred záverečnou dvanásťminútovkou bol stav nerozhodný 77:77, no taktovku v záverečnej štvrtine prevzali domáci a súpera nepustili ani raz do vedenia.

Bucks veľmi dobre bránili a hviezdneho rozohrávača Suns Devina Bookera udržali na 15 bodoch.

Najlepším strelcom Phoenixu bol Chris Paul s 26 bodmi, za víťazov doplnil Antetokunmpa Khris Middleton so 17 bodmi a náhradník Bobby Portis 16 bodmi.

MILWAUKEE BUCKS – PHOENIX SUNS 105:98 (29:16, 13:31, 35:30, 28:21)
Najviac bodov: Antetokunmpo 50 (14 doskokov), Middleton 17, Portis 16 – Paul 26, Booker 19, Crowder 15
Konečný stav série: 4:2, Milwaukee Bucks sa stali šampiónmi NBA