Spišiaci majú premiérový titul. Akokoľvek, ale nie takto, znie z Levíc

Basketbalisti tímu Spišskí Rytieri získali premiérový titul. V stredajšom štvrtom finálovom stretnutí Niké Slovenskej basketbalovej ligy zvíťazili na vlastnej palubovke nad Patriotmi Levice tesne 76:75 a triumfovali 3:1 na zápasy.

26.05.2021 20:06 , aktualizované: 20:55
SR Basketbal Muži SBL Finále Zápas Štvrtý KEX Foto: ,
Basketbalisti tímu Spišskí Rytieri sa tešia z premiérového titulu.

Na zisk zlatých medailí premenili hneď svoju prvú finálovú účasť.

Spišiaci v tejto sezóne vyhrali aj pohár a po jedenástich rokoch sa niektorému klubu podarilo získať double. Za najužitočnejšieho hráča play off vyhlásili Mária Ihringa zo Spišských Rytierov.

Spišskí Rytieri – Patrioti Levice 76:75 (47:35)
Rytieri: Stevanovič 28, Ihring 23, Spencer 11, Nikolič 8, Čekovský 2 (Baťka 4, Antoni a Mrviš 0).
Patrioti: Wade-Chatman 21, Krajčovič 19, Bojanovský 12, Abrhám 11, Juríček 7 (Volárik 5, Černokojev a Danielič 0). TH: 26/21 – 15/10, fauly: 22 – 25, trojky: 5 – 11, rozhodovali: Fuska, Ženiš, Šarišský, štvrtiny: 23:17, 24:18, 14:18, 15:22, 218 divákov (vypredané).
- konečný výsledok série: 3:1, Spišskí Rytieri sa stali víťazom Niké SBL

Aj vo štvrtom vzájomnom stretnutí sa hral od úvodných minút vyrovnaný basketbal. Spišiakom sa však lepšie vydaril vstup, pomohli im k tomu kolektívna hra a streľba s vysokou úspešnosťou. Levičania na to dokázali po oddychovom čase zareagovať, ale bolo jasne badať dôležitosť stretnutia, z ktorej vyplývala na oboch stranách mierna nervozita.

Po úvodnej časti viedli domáci 23:17. V druhej 10-minútovke to bolo viac o bojovnosti, ako o basketbalovej kráse. Tento scenár vyhovoval najskôr viac Patriotom, ale postupne prebrali taktovku nad dianím na palubovke Rytieri.

Jedenástimi bodmi v sérii sa dostali do výraznejšieho trháku, na polčasovú prestávku šli za priaznivého stavu 47:35.

Druhý polčas sa začal mimoriadne ofenzívne. Hosťujúci tím udržiaval nádej na obrat, krok po kroku sa začal približovať svojmu súperovi. Domáci basketbalisti mierne znervózneli, ale stále mali mierny náskok vo svojich rukách. Pred záverečnou periódou vyhrávali 61:53.

Spišiaci nespanikárili z tlaku rozhodujúceho kroku, vo štvrtej štvrtine si bezpečne strážili približne 10-bodový náskok, ale súper im ešte statočne vzdoroval. Rytieri navyše v koncovke príliš poľavili, z vysokého náskoku stratili takmer všetko a Patrioti mali šancu na veľký obrat. V záverečnej minúte sa dotiahli na rozdiel jediného bodu – 72:73.

Hosťujúci Wade-Chatman zobral na seba zodpovednosť, 21 sekúnd pred koncom vyrovnal na 75:75. O všetkom rozhodla posledná sekunda, v ktorej hostia faulovali Spencera a ten jedným úspešným trestným hodom rozhodol o majstrovskom titule pre Spišiakov.

Mário Ihring (Spišskí Rytieri) v súboji s... Foto: TASR, František Iván
SR Basketbal Muži SBL Finále Zápas Štvrtý KEX Mário Ihring (Spišskí Rytieri) v súboji s hráčom Levických Patriotov Henrim Wadeom Chatmanom.

Teo Hojč, tréner Rytierov: "Ja som momentálne emotívne dosť prázdny. Bola to ťažká séria, zápas bol šialený. Ešte si to asi musím uvedomiť, určite to príde. Ja som v prvom rade veľmi rád, že sme posunuli klub tam, kam sme ho posunuli.

Vieme, kde klub bol a aké časy prežíval. Teraz vďaka vedeniu klubu, mojim všetkým asistentom, ktorí mi pri práci pomáhajú, hráčom a skvelým fanúšikom sa môžeme teraz tešiť z titulu. Myslím si, že väčšinu zápasu sme boli lepším tímom.

Už ten zápas vyzeral, že je vyhratý, ale Levice majú veľmi dobré mužstvo, nadpriemerné na našu ligu. Majú hráčov s charakterom, ktorí sa nevzdali a skoro to otočili.

Nakoniec sa na našu stranu priklonilo šťastie, ktoré v basketbale, športe a živote je treba. Veľký rešpekt Leviciam, ich realizačnému tímu za to, ako pripravili svoje družstvo na celú sezónu a finálovú sériu. Je to klub, v ktorom som pracoval a prežil najlepšie roky. Teraz sa tešíme my."

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Prvotné dojmy sú také, že akokoľvek, ale nie takto. Nehovorím o poslednej akcii. Akokoľvek, ale nie takto. Tým by som to ukončil, to je moje hodnotenie zápasu.“

Mário Ihring, hráč Rytierov, MVP play off: "Už som to povedal do štyroch kamier, je to proste neopísateľný pocit, s chalanmi to zažívať.

Nikdy nevieme, koľkokrát sa niečo takéto podarí za život. Treba si to užiť, eufória je určite veľká. Cena MVP znamená, že všetci za mnou stáli a verili mi.

Tréner mi veril, celý tím mi veril. Nebola to len moja zásluha. Nemal som dobré zápasy, ale myslím si, že chalani ma podržali. Je to individuálne ocenenie, ale všetci k nemu prispeli."