Prvýkrát od roku 1987. Wales zdolal Austráliu, Gruzíncom zahrali ruskú hymnu

Ragbisti Walesu zdolali na majstrovstvách sveta v Japonsku Austráliu 29:25 a po prvej výhre na šampionáte nad týmto súperom od roku 1987 sú blízko k víťazstvu v D-skupine.

29.09.2019 13:54 , aktualizované: 30.09.2019 12:41
Wales, ragby Foto: ,
Ragbisti Walesu Dan Biggar and Elliot Dee sa tešia sa fanúšikmi po víťazstve nad Austráliou.

Tím z Britských ostrovov vedie po dvoch zápasoch tabuľku s deviatimi bodmi o tri body pred Austráliou, tretie je Gruzínsko, ktoré v druhom dnešnom dueli deklasovalo Uruguaj 33:7.

Wales si do polčasu vypracoval vedenie 23:8, ale v druhej 40-minútovke musel odolávať austrálskemu comebacku. Dvojnásobní majstri sveta sa priblížili až na rozdiel jedného bodu (25:26), ale striedajúci Rhys Patchell osem minút pred koncom premeneným trestným kopom stanovil konečné skóre.

Walesania zdolali Austráliu na MS prvýkrát od zápasu o bronz na premiérovom šampionáte pred 32 rokmi. Potom s „Wallabies“ prehrali päť zápasov za sebou. Prehra pre Austrálčanov znamená, že v predpokladanom štvrťfinále môžu dostať ťažšieho súpera.

Vedenie riadiacej organizácie svetového ragby (World Rugby) sa ospravedlnila Gruzínsku za odohratie ruskej hymny po triumfe nad Uruguajom (33:7). Dôležitou výhrou sa Gruzínci dostali na tretiu priečku tabuľky práve pred svojho súpera.

„Gruzínsko nie je Rusko. Mojim hráčom zahrali ruskú hymnu, síce ju spievala gruzínska speváčka, ale stále ide o cudziu hymnu. Gruzínsko má inú reč, inú kultúru a iné zvyky,“ nahnevane kritizoval usporiadateľov hlavný tréner víťazného tímu Novozélanďan Milton Haig.

Hovorca organizácie sa gruzínskej federácii v oficiálnom vyhlásení verejne ospravedlnil za nešťastné pochybenie a spôsobenie nepríjemnosti.

Situáciu po zápase komentoval aj kapitán Jaba Bregvadze: „Rád by som využil tento moment a poprosil usporiadateľov, aby sa takýto omyl už nikdy nestal.“ Informáciu priniesla agentúra AFP.