Argentínčan stihol na MS v ragby tri päťky za 26 minút, Japonci šokovali Írov

Argentínski ragbisti zvíťazili na majstrovstvách sveta nad Tongou 28:12 a ukončili čiernu sériu desiatich prehier.

28.09.2019 09:47 , aktualizované: 14:03
Siale Piutau z Tongy sa snaží prejsť cez... Foto: Reuters, ANNEGRET HILSE
Siale Piutau, Benjamin Urdapilleta Siale Piutau z Tongy sa snaží prejsť cez Argentínčana Benjamina Urdapilletu.

Vďaka očakávanej výhre a zisku bonusového bodu za štyri položené päťky si udržali reálnu nádej na postup z C-skupiny, ktorú začali tesnou prehrou s Francúzskom.

Argentínčania zaznamenali všetky body v dnešnom zápase v prvom polčase. Tri päťky položil už počas úvodných 26 minút Julián Montoya a stal sa prvým mlynárom po 20 rokoch, ktorý zaznamenal v zápase majstrovstiev sveta hetrik.

Ďalšiu päťku pridal dvadsaťjedenročný Santiago Carreras, pre ktorého to bola prvá päťka v reprezentač­nom drese.

Tonga zabodovala až v 66. minúte, keď položil päťku Telus Veainu. Jeho tím prehral rovnako ako na úvod šampionátu s Anglickom, ktorý bude o týždeň ďalším súperom Argentíny.

V A-skupine sa o prekvapenie postarali domáci Japonci, ktorí po skvelom druhom polčase zdolali Írsko 19:12.

Víťazstvom pripomenuli Japonci štyri roky starú senzáciu, keď na majstrovstvách sveta zdolali dvojnásobných šampiónov Juhoafričanov.

„V úvode to bolo dobré a viedli sme 12:3, ale potom sme prestali hrať. Doplatili sme na trestné kopy, tri alebo štyri za ofsajdy však boli veľmi prísne. Súpera to postavilo na nohy a už to nepustil,“ povedal írsky kouč Joe Schmidt.

Japonci zdolali írskych ragbistov v súťažnom zápase prvýkrát, predchádzajúcich sedem vzájomných duelov prehrali, navyše v priemere o 31 bodov.

„Máme obrovskú radosť, ťažko to vyjadriť slovami. V roku 2015 s JAR to bolo skvelé, ale teraz sme išli do turnaja s novým cieľom. Vedeli sme, čo chceme a hrali jeden za druhého,“ uviedol zastupujúci japonský kapitán Pieter Labuschagne.

V B-skupine Juhoarická republika deklasovala Namíbiu 57:3.