Dráma v úvodnom zápase Slovákov. Španielov zdolali až po piatich setoch

Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v úvodnom vystúpení na 31. majstrovstvách Európy.

13.09.2019 19:59 , aktualizované: 20:14
Volejbal Foto: ,
Radosť slovenských volejbalistov po dramatickom víťazstve 3:2 na sety.
debata (2)

Zverenci trénera Andreja Kravárika zdolali v belgickom Bruseli v piatkovom zápase B-skupiny Španielov 3:2 na sety. Slováci síce ovládli úvodné dve dejstvá v napínavých koncovkách, ale o náskok prišli a rozhodovať musel až tajbrejk. V ňom boli úspešnejší, triumfovali 18:16 a pripísali si prvé dva body do tabuľky.

Slováci nezachytili úvod prvého setu a rýchlo prehrávali o päť bodov. Od stavu 8:13 však postupne zmazávali manko a do koncovky vstupovali oba tímy bok po boku. Kľúčové momenty však lepši zvládli volejbalisti spod Tatier a zvíťazili 25:23 po nepresnom smeči španielskeho hráča Andrésa Villenu. Druhý set priniesol ešte vyrovnanejší priebeh.

Súper síce odskočil na 2:5, no vo zvyšku dejstva sa družstvá naťahovali o každý bod a striedali sa v najtesnejšom vedení. Koncovka opäť lepšie dopadla pre Slovákov, ktorým priniesol radosť smeč Petra Michaloviča.

Tretí set bol spočiatku vyrovnaný, no v jeho polovici za stavu 12:13 prišla päťbodová šnúra španielskych reprezentantov. Slováci trpezlivou hrou síce znížili na rozdiel jedného bodu, no o vyrovnanie ich obral verdikt videorozhodcu a Španieli si záver postrážili (20:25).

Rozbehnutý súper pokračoval v nastolenom trende aj vo štvrtom sete, v ktorom od začiatku viedol a zvyšoval svoj náskok. Slovenskí volejbalisti napokon prehrali jasne 16:25.

Tajbrejk bol správnym vyvrcholením vyrovnaného stretnutia. V záverečnom dejstve pokračovali napínavé súboje o každý bod. Slováci si vypracovali trojbodový náskok (12:9), ale onedlho už prehrávali 12:13. Rozhodujúce výmeny však išli na slovenskú stranu a zverenci trénera Kravárika využili štvrtý mečbal (18:16).

V základnej B-skupine čakajú slovenských hráčov ešte štyri zápasy. Najbližšie nastúpia v sobotu o 20.30 h proti Rakúšanom. Následne v nedeľu vyzvú Srbov, v utorok Belgičanov a v stredu Nemcov. Do osemfinále postúpia štyri najlepšie tímy zo skupiny.

Slovensko - Španielsko vo fotografiách Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Slovenskí volejbalisti sa radujú po víťazstve v...

Majstrovstvá Európy – B-skupina:

Slovensko – Španielsko 3:2 na sety (23, 23, –20, –16, 16), 134 minút

Zostava a body SR: Kriško 17, Krajčovič 8, Zaťko 3, Paták 16, Ondrovič 9, Michalovič 26, liberá M. Vitko a Ihnát (Mačuha, F. Palgut, Lux, J. Kováč, Gavenda 1, Firkaľ)

Českí volejbalisti nezačali víťazne

Českí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom úvodnom zápase v D-skupine na majstrovstvách Európy. V Rotterdame podľahli Ukrajine 1:3.