Konečná nominácia na domáce ME je na svete. Tréner vyradil dve dievčatá

04.08.2019 15:14
Volejbal ženy
Radosť hráčok Slovenska po vyhratom prvom sete v prípravnom volejbalovom zápase žien Slovenskom - Maďarsko. Autor: ,

Tréner slovenskej volejbalovej reprezentácie Marco Fenoglio oznámil konečnú štrnásťčlennú nomináciu na majstrovstvá Európy žien v Bratislave.

Miesto v tíme si nevybojovali blokárka Michaela Abrhámová a univerzálka Karin Šunderlíková. Slovenský tím bude mať na turnaji vekový priemer 25 rokov, okrem blokárky Veroniky Hrončekovej, ktorá štartovala na ME 2007 a 2009, čaká ďalších trinásť volejbalistiek debut na európskom šampionáte.

Taliansky kormidelník Sloveniek zúžil nomináciu pred sobotňajším prípravným zápasom v Nitre s Maďarskom (2:3). „Rozhodnutie padlo na základe technickej a fyzickej pripravenosti hráčok. Abrhámová aj Šunderlíková pracovali tvrdo, ale k redukcii kádra prísť muselo. Každý deň sledujeme štatistiky a vyhodnocujeme stav hráčok, ktoré sa snažíme dostať do čo najlepšej kondície. Od začiatku bolo jasné, že tím opustia dve hráčky, je to normálne a k športu to patrí,“ povedal Fenoglio.

Premiéru na európskom fóre zažije aj bývalá dlhoročná kapitánka reprezentácie Jaroslava Pencová, nad ktorej účasťou visel veľký otáznik. Päťnásobná volejbalistka roka mala bližšie nešpecifikované zdravotné problémy a do prípravy naskočila neskôr. "Som rada, že sa to napokon stihlo, keďže som nebola s družstvom od začiatku prípravy.

Nebolo vôbec isté, či sa stihnem dostať do formy. Dvadsať dní som brala antibiotiká a nevedela som, ako na to zareaguje telo. Pracovala som na sebe ako sa dalo, som rada, že mi tréner verí a že som v nominácii ostala," povedala 29-ročná blokárka, ktorá mohla štartovať na ME aj pred desiatimi rokmi v Poľsku.

„Bola som v širšom výbere, ale na začiatku prípravy som si zranila členok a prišla som o šancu zabojovať o účasť na šampionáte. O to viac som túžila štartovať na Európe teraz. Navyše v rodnom meste,“ dodala v sobotu Pencová po svojom 90. štarte v reprezentácii. „Asi som už stará,“ pousmiala sa.

Slovenská volejbalová reprezentácia žien
		začala...
Slovenská
		volejbalová reprezentácia žien
		začala...
+8Slovenské volejbalistky
		začali prípravu
		na...

„Nevedela som o tom, je to pekné číslo. Snáď to potiahnem do stovky,“ dodala. Viac reprezentačných štartov v drese SR majú na konte len Alica Székelyová (121), Petronela Biksadská (114), Simona Kohútová-Kleskeňová (101), Dominika Valachová 98, Danica Repáková (96) a Martina Noseková (95). Po odchode Šunderlíkovej sa na post druhej univerzálky presunula Miroslava Kijaková.

„Po zúžení nominácie mi pripadla nová pozícia v tíme s tým, že budem pripravená aj na prihrávku. Odohrala som už niekoľko zápasov na účku, je tam cítiť viac voľnosti, pretože nie je zodpovednosť na prihrávke, no inak je to o tom istom – búchanie,“ povedala Kijaková, ktorá v sobotu zaznamenala 13 bodov, z toho tri priamo z podania.

„Na začiatku som mala na servise voľnosť a ukázala som skákaný servis. Potom som dostala od trénera taktický pokyn, aby som prešla na technickejší servis ‚jump float‘, pretože sme potrebovali dostať súpera od siete a ubrániť ho,“ dodala 31-ročná rodáčka z Bardejova, ktorá je najstaršou hráčkou v slovenskom výbere.

Naopak, najmladšou je jediná tínedžerka, 19-ročná Karolína Fričová, ktorá si minulý týždeň pripísala reprezentačný debut v zápase s Chorvátskom a napokon si vybojovala miesto v tíme na ME v rodnej Bratislave. "Je to super, ale na druhej strane ma aj trochu zamrzelo, keď to tréner oznámil pred zápasom. Bolo to emotívne.

Nominácia ma potešila, ale je mi aj ľúto báb, ktoré sa nemôžu na šampionáte zúčastniť. Určite dám do toho všetko, aby som dokázala, že som si miesto v tíme vybojovala zaslúžene," povedala dvojnásobná účastníčka juniorských ME, ktorá bola v sobotu s 18 bodmi najproduktívnejšou Slovenkou.

Slovenky pokračujú v Nitre v príprave na ME. V stredu večer sa presunú do Bratislavy, kde vo štvrtok doobeda absolvujú tréning v posilňovni a poobede odlietajú na ďalšie prípravné zápasy do Belgicka. Tam sa stretnú s domácou reprezentáciou v Leuvene trikrát (9.-11. augusta).

V generálke na ME ešte odohrajú slovenské volejbalistky tri zápasy s Fínskom (18. a 19. augusta v Nitre, 20. augusta v Bratislave). ME sa začínajú v piatok 23. augusta, Slovenky sa v prvom zápase stretnú so Španielskom. Ich ďalšími súperkami v skupine budú Švajčiarky, Bielorusky, Nemky a Rusky.

Nominácia žien na ME 2019 v Bratislave:

Nahrávačky: Barbora Koseková, Lenka Ovečková

Smečiarky: Nikola Radosová, Romana Hudecová, Mária Kostelanská, Karolína Fričová

Blokárky: Jaroslava Pencová, Nina Herelová, Veronika Hrončeková, Sandra Szabóová

Univerzálky: Karin Palgutová, Miroslava Kijaková Liberá: Skarleta Jančová, Michaela Španková

Realizačný tím:

Team manager: Slavomír Huba

Tréner: Marco Fenoglio

Asistent trénera a kondičný tréner: Stefano Micoli

Asistent trénera: Michal Mašek

Štatistik: Tomáš Samsely

Fyzioterapeut: Jacek Bentkowski

#slovenská volejbalová reprezentácia žien #ME 2019 vo volejbale
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku