Slovenskí volejbalisti odvrátili dva mečbaly a zdolali Lotyšov

Slovenskí volejbaloví reprezentanti si vo svojom druhom vystúpení v Zlatej európskej lige 2019 pripísali prvé víťazstvo.

29.05.2019 22:05
Slovensko, volejbal, muži Foto: ,
Slovenská reprezentácia vo volejbale mužov.

Po nedeľňajšej tesnej bruselskej prehre 2:3 s Belgičanmi zverenci Andreja Kravárika v stredu v rámci 2. kola základnej A-skupiny zvíťazili 3:2 (21, –27, –24, 16, 17) v Rige nad domácimi Lotyšmi.

Slováci získali úvodný set, ďalšie dva po vyrovnaných koncovkách patrili Lotyšom, ale slovenskí volejbalisti si vynútili tajbrejk. V ňom mali dva jednotlivé mečbaly, ale nezužitkovali ich (15:15); následne dva odvrátili (17:17) a svoj tretí napokon premenili (19:17).

Slováci získali do tabuľky dva body a priebežne sa vyšvihli na 2. pozíciu pred Belgičanov. V sobotu 1. júna čaká Slovákov v rámci 3. kola prvý domáci súboj, v Nitre o 19.00 h privítajú Turkov.

Na turnaj Final Four do estónskeho Tallinnu (21. – 22. júna) preniknú víťazi troch základných skupín a v závislosti od účinkovania obhajcov prvenstva Estóncov v skupine prípadne tiež najlepší tím z druhých priečok.

Zlatá európska liga, A-skupina – 2. kolo

BRUSEL
Belgicko – Turecko 1:3 (22, –14, –22, –21)

RIGA
Lotyšsko – Slovensko 2:3 (-21, 27, 24, –16, –17)
148 minút, rozhodovali: R. Boris (Tal.) a Kurtišs (Lot.), 500 divákov

Lotyšsko: Abolins 16, Švans 6, Petrovs 1, Ozoliňš 22, Adamovičs 9, Platačs 16, libero Ivanovs (Pekmans 4, Jansons 1, Vanags 1, Cielavs 1, Šimanskis 1, Blumbergs 2)
Slovensko: Ondrovič 12, Zaťko 2, Pavelka 1, Kyjanica 15, Gavenda 20, Kriško 15, libero Kubš (J. Kováč 1, F. Palgut 0, Lux 12, Firkaľ 0, Jendrejčák 0, Lamanec 2)

Na začiatku mali mierne navrch domáci volejbalisti, ktorí si udržiavali tesný náskok a viedli 11:8. Slováci potom pri podaní Kyjanicu otočili na 13:12, keď sa dvomi blokmi za sebou prezentoval Ondrovič.

Po kvalitnej obrane a tvrdom útoku Gavendu vyhrávali slovenskí volejbalisti prvýkrát o dva body – 16:14. Slováci prevzali opraty duelu do rúk a Gavenda zvýšil už na 21:17.

V koncovke znížili Lotyši z 19:23 na 21:23, ale to bolo z ich strany všetko. Prvý set ukončil krásnym blokom Ondrovič a Slováci ho vyhrali 25:21.

V úvode druhého dejstva vyhrávali Slováci 5:3, keď dal eso Gavenda a v útoku sa presadil kapitán Kriško. Lotyši vďaka dobrému servisu potom vyrovnali na 11:11 a neskôr dokonca viedli 16:13 po dlhej výmene a útoku Abolinsa. Namiesto Pavelku prišiel na ihrisko Lux.

Slováci esom Ondroviča znížili na 15:18 a potom Kyjanica upravil na 18:20. V závere Slováci pri výbornom servise Ondroviča odvrátili dva setbaly domácich a vyrovnali na 24:24. V dramatickej koncovke napokon uspeli domáci Lotyši a druhý set vyhrali 29:27.

V treťom dejstve sa hral na začiatku vyrovnaný volejbal a družstvá zbierali bod po bode. Až po útoku Gavendu vyhrávali Slováci o dva body – 11:9. Lotyši potom otočili na 14:13 a pred koncovkou viedli 19:17.

Zverenci Andreja Kravárika po dvoch esách Luxa otočili na 20:19, ale ďalšie tri body získali domáci a vyhrávali 22:20. Dráma vrcholila, Slováci potom zvládli dlhú výmenu a vyrovnali na 23:23. Aj túto koncovku však zvládli lepšie Lotyši, set vyhrali 26:24 a dostali sa do vedenia 2:1.

Do štvrtého setu vstúpili Slováci raketovo a viedli 4:0. Po Kriškovom bloku a aute domácich bolo 8:3 pre Slovensko. Hostia mali v tejto fáze navrch a Kriško tvrdým útokom zo zadnej zóny zvýšil na 13:6.

Slováci ťahali dlhú bodovú šnúru a vypracovali si veľký náskok (17:6). Ten si bez problémov udržali až do konca, set vyhrali 25:16 a o víťazovi musel rozhodnúť tajbrejk.

V piatom sete sa ako prví dostali do menšieho trháku Slováci – Gavenda sa presadil proti trojbloku a hostia viedli 7:5. Potom sa presadil Kyjanica a upravil na 9:5. Lotyši však potom sériou troch bodov vyrovnali z 9:12 na 12:12.

V dramatickej koncovke nevyužili Slováci dva mečbaly, potom dva domáce odvrátili a napokon triumfovali 19:17, keď dva body za sebou získali pri servise Kyjanicu.

Tabuľka A-skupiny:
1. Turecko 2 2 0 6:1 6
2. Slovensko 2 1 1 5:5 3
3. Belgicko 2 1 1 4:5 2
4. Lotyšsko 2 0 2 2:6 1

TV Pravda: S profesionálnym zápasníkom miešaných bojových umení (MMA) Ivanom Buchingerom sme sa v relácii Týždeň športe porozprávali o ďalších plánoch, rastúcej popularite MMA na Slovensku, ale aj o jeho súboji s írskou hviezdou Conorom McGregorom.