Nestarnúci Brady a spol. vyrovnali rekord. Patriots majú šiesty Super Bowl

New England Patriots zvíťazili v nedeľňajšom finále ligy amerického futbalu NFL nad Los Angeles Rams 13:3.

04.02.2019 04:32 , aktualizované: 07:52
Tom Brady, Bill Belichick Foto: ,
Rozohrávač New England Patriots Tom Brady a tréner Bill Belichick po triumfe v Super Bowle.
debata (3)

Triumfom v Super Bowle LIII získali šiestykrát trofej Vincea Lombardiho a v historickej tabuľke sa vyrovnali najúspešnejšiemu klubu Pittsburghu Steelers.

Patriots sa predstavili vo finále tretíkrát za sebou a rehabilitovali sa za vlaňajší nezdar s Philadelphiou Eagles. Tentokrát hrali prím obrany, skóre 13:3 bolo najnižšie v histórii Super Bowlu.

Bill Belichik sa vo veku 66 rokov sa stal najstarším trénerom, ktorý doviedol svoje mužstvo k víťazstvu v Super Bowle. Spoločne s rozohrávačom Tomom Bradym sa predstavili vo finále deviatykrát počas sedemnásťročnej spolupráce. Zhodou okolností, jednu z najúspešnejších epoch v športovej histórii odštartovali v roku 2002 víťazstvom vo finále NFL práve nad Rams, ktorí vtedy sídlili v St. Louis.

Super Bowl oslavujú New England Patriots Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Jediný touchdown v zápase Super Bowlu.

Štyridsaťjedenročný Brady, ako najstarší quarterback vôbec, získal šiesty titul v kariére a v historických štatistikách sa dostal na čelo pred Charlesa Haleya.

Najužitočnejším hráčom zápasu sa však nestal, tejto pocty sa dočkal jeho spoluhráč Julian Edelman, ktorý zachytil desať prihrávok a nazbieral 141 yardov. Sezóna sa preňho skončila najlepšie ako mohla. Tešiť ho to môže o to viac, že úvodné štyri zápasy tohto ročníka vynechal pre dopingový dištanc.

Super Bowl LIII:

Los Angeles Rams – New England Patriots 3:13 (0:0, 0:3, 3:0, 0:10)

Prvá útočná akcia zápasu patrila New England Patriots. Brady zvolil opatrný prístup po zemi. Taktika mu vychádzala, Patriots sa plynule dostali na 37 yardov k end zóne. Potom skúsený rozohrávač zvolil prihrávku, ktorú zachytil obranca Rams Cory Littleton. Los Angeles však nedokázalo zužitkovať Bradyho chybu. Najbližšie ku skórovaniu v úvodnej 15-minútovke boli Patriots, Stephen Gostkowski pokus o field goal zo 46 yardov nepremenil. Šancu na reparát dostal až v druhej štvrtine, tentokrát z podobnej vzdialenosti neminul – 3:0.

V prvom polčase ofenzívne formácie výrazne zaostávali za obranami. Najmä quarterback LA Jared Goff pôsobil rozpačitým dojmom, ale neoslnil ani Tom Brady. Zaujala iba jeho spolupráca s Julianom Edelmanom, ktorý bol takmer výhradným príjemcom prihrávok a efektívne „terorizoval“ obranu Rams, ani jednu akciu však Patriosts nedotiahli na touchdown. Polčasové skóre 3:0 bolo druhé najnižšie od Super Bowlu IX.

V druhom polčase pokračovalo defenzívne predstavenie. V závere tretej časti hry pookrial Goff. Osmenásťyardovou prihrávkou našiel Roberta Wooda a Rams sa dostali na tridsaťyardovú hranicu. Goff sa pokúsil nájsť Brandina Cooksa v end zóne, ale ten tiesnený obrancom nezachytil ťažkú prihrávku.

Vzápätí sa mladý rozohrávač LA nechal sackovať a kickerovi Gregovi Zuerleinovi skomplikoval situáciu. Ten však potvrdil reputáciu jedného z najlepších hráčov ligy na svojom poste a z 53 yardov vyrovnal na 3:3. Pats sa nenechali zaskočiť. Naopak, sedem minút pred koncom Brady ukázal, prečo patrí k najväčším hviezdam v histórii NFL.

Radosť tímu New England Patriots. Foto: SITA/AP, Morry Gash
New England Patriots, Super Bowl Radosť tímu New England Patriots.

Dvadsaťdeväťy­ardovou prihrávkou našiel Roba Gronkowskeho a posunul New England na dva yardy k end zóne. Pats najväčšiu šancu v zápase využili a hneď z prvej akcie skóroval Sony Michel, pre ktorého to bol šiesty touchdown v tohtoročnom play off. Gostkowki potvrdil a poslal svoj tím do sedembodového vedenia. S ubúdajúcim časom sa Rams dostávali pod čoraz väčší tlak.

Goff musel viac riskovať a uchyloval sa k dlhším prihrávkam. Necelých päť minút pred koncom zápasu mu to takmer vyšlo, ale Cooksovu radosť v end zóne opäť prekazila bezchybná obrana Patriots.

Sľubný útok sa napokon skončil pre Rams katastrofálne. Nasledujúcu prihrávku zachytil Stephon Gilmore a získal loptu pre Patriots. Tí zúročili svoje skúsenosti a neposkytli Rams príležitosť na dramatizáciu. Práve naopak, v závere pridali poistku v podobe field goalu a získali šiestykrát v histórii trofej Vincea Lombardiho.

„Nemôžem uveriť tomu, že sme opäť šampiónmi Super Bowlu. Prial by som si, aby sme hrali lepšie v útoku, ale hlavné je, že sme vyhrali,“ vyhlásil Brady, ktorý odmietol špekulácie o možnom konci kariéry. Už skôr naznačil, že chce pokračovať. „Nič sa nemení,“ dodal.

„Naša obrana hrala neuveriteľne. Bol to jej najlepší výkon za celú sezónu,“ chválil spoluhráčov Brady. „Už nás nebavilo počúvať, že náš tím je len Brady,“ vyhlásil s úsmevom líder obrany Dont'a Hightower.

„Celý rok sme vyhrávali ako tím. Toto bol najtímovejší výkon v Super Bowle, na ako som sa kedy zúčastnil,“ vyhlásil Rob Gronkowski, jedna z hviezd Patriots.

Na rozdiel od Bradyho by mohol ukončiť svoju kariéru, ktorú ovplyvnilo niekoľko zranení. „Teraz to nechcem riešiť, ale chcem oslavovať. Potom uvidíme,“ uviedol.

Rozohrávač New England Patriots Tom Brady s... Foto: Reuters, KEVIN LAMARQUE
Tom Brady Rozohrávač New England Patriots Tom Brady s majiteľom klubu Robertom Kraftom oslavujú zisk Super Bowlu.

„Toto je veľký deň pre náš klub. Hráči si to zaslúžili, celý rok tvrdo pracovali a dnes sú šampióni. Rams hrali vynikajúci futbal, ale dokázali sme eliminovať ich behovú hru. Všetci nás uprostred sezóny odpisovali, ale ešte sme tu a treba s nami počítať,“ povedal tréner Patriots Bill Belichik.

Jeho náprotivok na lavičke Rams Sean McVay, ktorý je v 33 rokoch najmladším koučom v histórii Super Bowlu, uznal, že ho legenda Belichick predčila.

„Súper odviedol skvelú prácu. Som sklamaný, že som si nepočínal lepšie. Bolo veľa rozhodnutí, ktoré by som si prial vziať späť,“ povedal.