Rudež končí na reprezentačnej lavičke, slovenskému basketbalu však chce pomôcť

06.11.2018 11:21
Ivan Rudež
Ivan Rudež. Autor: ,

Basketbalistov Slovenska už nebude viesť chorvátsky tréner Ivan Rudež. Mužská reprezentácia zostane bez hlavného kormidelníka a zrazu až do budúceho leta.

Tridsaťosemročný kouč chce pomôcť slovenskému basketbalu knihou, ktorá by určila jednotnú metodiku pre všetky mládežnícke kategórie a zároveň vyjadril presvedčenie, že na 90 percent nebude kandidovať na post trénera Slovákov v novom období. Bude však pripravený ako poradca pri adaptácii nového kouča, ak o to prejaví záujem.

V rozhovore pre špecializovaný portál basket.sk Rudež vyjadril sklamanie nad súčasnou situáciou a tiež vyslovil odohrať potrebu čo najväčšieho počtu zápasov a tréningových jednotiek pre mladý slovenský tím.

„Takisto som sklamaný, že vedenie asociácie odchádza, lebo spravilo mnoho dobrých vecí pre basketbal. História slovenského basketbalu ukázala, že sa môže stať veľa zlých vecí, čoho sa obávam. Bojím sa, aby sa SBA znova nedostala do nekompetentných rúk,“ uviedol Rudež.

Bývalý kouč extraligovej Prievidze, s ktorou získal bronz v sezóne 2008/2009, momentálne spolupracuje s SBA na projekte pre mladé talenty.

Ivan Rudež.
Ivan Rudež. Autor: SITA, Ľudovít Vaniher

„Je to workshop pre trénerov mládežníckych kategórií. Ak chce Slovensko patriť medzi seriózne basketbalové krajiny, musí mať rovnaký program pre všetky kategórie. Zistili sme, kde sú problémy, ktoré sme rozoberali s trénermi. Všetci povedali, že chýba metodológia, ktorá by bola jedinečná. To sa malo spraviť už pred dvadsiatimi rokmi. Pomáhame ročníkom 2004 – 2006, ktoré pripravujeme na európske šampionáty do 16 a 18 rokov. Začali sme národný rozvojový kemp pre všetkých trénerov z klubov,“ skonštatoval Rudež pre basket.sk.

Pozitívne sa Rudež vyjadril k možnosti angažovania Radoslava Rančíka v štruktúrach SBA. "Bolo by super, keby pracoval pre SBA. Treba však spraviť veci, aby Rado do procesu vstúpil. On je ako ja. Ak sa pre niečo rozhodne, tak to chce robiť na sto percent. Celý sa tomu oddá.“

Na zhodnotenie svojho pôsobenia pri slovenskej reprezentácii chce ešte počkať, aby čas ukázal jeho prínos.

Bude Radoslav Rančík pracovať pre SBA?
Bude Radoslav Rančík pracovať pre SBA? Autor: SITA, Diana Černáková

„Môžem povedať len to, že keď som prebral národný tím, tak ho nechcel skoro nikto trénovať. Spravili sme nový program, pripravili novú kultúru v tíme, priniesli naturalizovaných hráčov na čele s výborným Kyleom Kuricom. Veľmi ma teší, že hráči chodili radi do reprezentácie a cítili sa v nej dobre. Základ je tam a tím môže len napredovať. Hráči majú väčšiu možnosť na napredovanie, ako to bolo pred dvoma rokmi,“ myslí si Rudež.

Chorvátsky odborník by sa rád ešte v aktuálnej sezóne postavil na lavičku ako kouč na klubovej úrovni.

„Uvidíme, čo sa podarí. Ak nebudem mať klub, tak v januári plánujem trip do Utahu, kde ma pozval osobne hlavný tréner Jazz Quin Snyder,“ dodal na záver rozhovoru Rudež.

#Ivan Rudež #slovenskí basketbalisti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku