Volejbal oslávi storočnicu aj novými trofejami

20.09.2018 15:31
Nataša Ševariková a Martin Sopko
Nataša Ševariková a Martin Sopko pózujú s novou trofejou pre víťazov volejbalovej extraligy mužov i žien. Autor:

Slovenský volejbal oznámil pred začiatkom novej klubovej sezóny niekoľko noviniek.

Na štvrtkovom stretnutí s médiami o nich informoval Martin Kraščenič, prezident Slovenskej volejbalovej federácie.

„Pre najvyššiu súťaž mužov i žien sme získali silných partnerov, veríme, že vzájomná spolupráca bude prospešná pre obe strany. Tímy budú súťažiť o novú trofej, kluby podporíme sumou 100-tisíc eur, vzťahuje sa to aj na Slovenský pohár, ďalších 40-tisíc dostanú na materiálne zabezpečenie. Je to inšpirácia do novej sezóny, v ktorej oslávime sto rokov organizovaného volejbalu. Jej vrcholom bude spoluorganizácia majstrovstiev Európy žien. Veríme, že tomuto sviatku budú zodpovedať aj návštevy na bratislavskom Zimnom štadióne O. Nepelu, dúfame, že na zápasy slovenskej reprezentácie halu vypredáme,“ vyslovil smelé želanie.

V súťaži mužov opäť desať tímov

Titulárnym partnerom extraligy mužov je spoločnosť Edymax, je v názve súťaže. Prvenstvo obhajuje Prievidza, nováčikom je Spartak Komárno. Extraliga sa začína v piatok stretnutím KDS-Šport Košice – Trenčín, 1. kolo dohrajú v sobotu. V základnej časti absolvujú mužstvá 18 kôl, hrá sa systémom každý s každým doma aj vonku. V nadstavbovej časti vzniknú dve skupiny: o 1.- 4. a o 5.-10. miesto, do play off postúpi osem tímov. Víťaz popri novej trofeji získa 6000 eur, zdolaný finalista 4500 (aj v súťaži žien).

Zľava výkonná riaditeľka Parfems Group Veronika...
Zľava výkonná riaditeľka Parfems Group Veronika Letková, prezident Slovenskej volejbalovej federácie Martin Kraščenič, volejbalista Martin Sopko, volejbalistka Nataša Ševariková a riaditeľ pre verejný sektor Edymax Radovan Maxin počas tlačovej konferencie SVF. Autor: TASR, Pavol Zachar

V troch tímoch prišlo k zmenám trénerov. Vo VKP-SPU Nitra Mareka Kardoša strieda Ľuboslav Šalata, toho v myjavskom Spartaku nahradil Martin Pipa. Najmladší tréner, 28-ročný Erik Digaňa, povedie Prešov, z ktorého po dvoch sezónach odišiel Jaroslav Vlk.

„Mužstvo ide za ním, rád mu pomôžem svojimi skúsenosťami,“ vraví 36-ročný Martin Sopko starší, bývalý 182-násobný reprezentant. Koho považuje za favorita? „Mám osobnú skúsenosť, že keď si siahnem na medailu, tak ju získam,“ vravel pri pózovaní s novou trofejou.

„Prešov nepatrí k najsilnejším tímom, mužstvo sa obmenilo, no pokúsime sa strpčiť život favoritom. Trofej je príjemná, dá sa s ňou pracovať,“ poznamenal úsmevne.

Na súpiskách desiatich tímov figuruje sedem legionárov, podľa nového pravidla musia byť na palubovke vždy minimálne traja hráči slovenskej národnosti (platí aj v súťaži žien).

Víťazný pohár extraligy volejbalistiek 2018/2019.
Víťazný pohár extraligy volejbalistiek 2018/2019. Autor: TASR, Pavol Zachar

Extraliga žien bez nováčika

„Vôňa, pohyb, mladí ľudia a šport k sebe patria,“ – tak zdôvodnila Veronika Letková, výkonná riaditeľka Parfems Group, vstup spoločnosti do názvu ženskej extraligy. Je v nej osem družstiev, titul obhajuje bratislavský Strabag. Súťaž štartuje 29. septembra, prvé kolo ponúkne reprízu finále uplynulého ročníka, bratislavské derby Slávia EU – Strabag.

V základnej časti odohrajú tímy 14 kôl – doma i vonku – po nej v nadstavbe sa bude hrať v dvoch skupinách (o 1.- 4. a 5.- 8. miesto). Aj ženská extraliga registruje tri trénerské zmeny. V Kežmarku nahradí Ondrej Spišák Blanku Špakovú, v tíme VTC Pezinok-Bílikova Eva Koseková Jaroslava Hančáka, v Hit UCM Trnava Pavla Bernátha Rastislav Filípek.

Jednou minimálne z deviatich legionárok je srbská smečiarka Nataša Ševariková. V majstrovskom Strabagu začne jedna z jeho opôr tretiu sezónu.

„Nová trofej je pekná, verím, že opäť bude naša. V mojej prvej sezóne v slovensekj extralige sme získali striebro, preto som chcela prácu dotiahnuť do konca, čo nám aj vyšlo, tešili sme sa z titulu. Teraz som sa rozhodovala trochu dlhšie, no máme aj ďalšie výzvy, najmä úspešnejšie pôsobenie v stredoeurópskom MEVZA-Cupe,“ zdôraznila.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#volejbal #extraliga volejbalistov #extraliga volejbalistiek
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku