Krok po kroku. Dubovcovú so Štrbovou láka olympijské Tokio

04.06.2018 20:48
Natália Dubovcová, Andrea Štrbová
Slovenské volejbalistky Natália Dubovcová a Andrea Štrbová po zisku bronzu na turnaji Svetovej série FIVB v tureckom Mersine. Autor: ,

Pred vyše rokom sa dali dohromady - a v minulých dňoch si na volejbalovom galavečere prevzali ocenenie pre najlepšiu slovenskú dvojicu v plážovej verzii.

Skúsenejšia Natália Dubovcová už podobné pocity z vyhlasovania víťazov ankety poznala (v dvojici s Dominikou Nestarcovou), mladšia Andrea Štrbová ich zažila premiérovo. A dávala najavo, že si prvý takýto úspech váži.

„Je to moje prvé ocenenie vôbec, som nadšená,“ netajila príjemné prekvapenie. Natália si pri hodnotení zachovala nadhľad – i so štipkou humoru: „Sme rady, že sa vyhlasuje aj táto kategória a stretávame známych, ktorých počas roka nemáme šancu vidieť, všetci sme časovo vyťažení. Sú to milé stretnutia. A pre mňa aj trochu zvláštne, že vidíme ľudí, ktorí nie sú v plavkách a pod nohami necítime piesok. Po zápasoch ho máme takmer všade,“ načrtla. A vážnejším tónom sa vrátila k spoločnému pôsobeniu s Andreou.

„Som rada, že už vidieť prácu, ktorú za sebou máme. Trénovali sme tvrdo, minulý rok bol systém pre nové dvojice nastavený nepriaznivo, v tomto sa to trochu zmenilo. Je viac flexibilný, rýchlejšie vidieť posun v rebríčku, keď niekto kvalitne zahrá. Je to pre nás lepšie, dobré výsledky, ktoré sme dosiahli, nám pomáhajú, hneď vidíme efekt. A to nás motivuje do ďalšej práce,“ zdôrazňuje.

Plážové volejbalistky Natália Dubovcová a...
Plážové volejbalistky Natália Dubovcová a Andrea Štrbová. Autor: SITA, Martin Medňanský

Odrazilo sa to aj vo svetovom rebríčku: v máji sa vyšvihli zo 60. miesta na 33. priečku – najmä vďaka bronzu na turnaji v tureckom Mersine v rámci World Tour, zatiaľ ich najväčšiemu úspechu i solídnemu výkonu v brazílskej Itapeme. Tam v základnej skupine zdolali favorizovaný český pár Barbora Hermannová, Markéta Sluková. „Aj počasie bolo príjemné, pod mráčikom. Skalp Češiek je veľká motivácia. Keď zahráme dobre, môžeme súperiť s každou dvojicou,“ verí Dubovcová.

„Veľmi nás mrzelo, že sme potom vo vyrovnanom stretnutí podľahli nemeckému páru. Teším sa však, že sa nám začalo dariť. Prišli ďalšie povzbudzujúce výsledky, dúfame, že v nich budeme pokračovať. Tvrdo makáme, vieme, v čom sa máme zlepšiť. Veríme, že sme na dobrej ceste. Snáď sa to odzrkadlí aj v ďalších turnajoch,“ dodáva Štrbová.

Na čo by chceli nadviazať z minulého roka, čo im v ňom najviac vyšlo?

„Na Svetovej sérii v holandskom Haagu sme prešli cez náročnú kvalifikáciu, vyhrali sme nad favorizovaným španielskym párom. Potvrdili sme si, že vieme súhra funguje. To bol na začiatku náš najcennejší výsledok: prvá svetovka, náročná kvalifikácia, zdolali sme silné súperky. Ten turnaj nám asi vyšiel najviac,“ rekapituluje Dubovcová. „Aj v poľskom Olsztyne sme sa prebojovali do hlavnej súťaže. Kde sme hrali, tam sme predviedli, že vieme podať solídne výkony, ale bolo toho vlani málo,“ dodáva Štrbová.

S dobrými výsledkami rastie chuť na ďalšie. Čo najviac motivuje najlepšiu slovenskú plážovú dvojicu?

„Najbližší cieľ je, aby sme čo najviac štartovali v hlavných súťažiach. Dúfam, že sa nám to podarí. Dlhodobý zámer je jasný – účasť na olympijskom turnaji pod piatimi kruhmi v Tokiu 2020,“ zdôrazní Natália. Dva predchádzajúce pokusy jej s Nestarcovou nevyšli, verí, že teraz by to mohlo.

Aká cesta k tomu vedie?

„Veľmi náročná. Z aktuálneho rebríčka postúpi šestnásť tímov, osem miesteniek je z Kontinentálneho pohára. Teraz sa usilujeme o to, aby sme si vydobyli čo najlepšiu pozíciu pred kvalifikačným obdobím. Začne sa v septembri tohto roku, odvtedy sa budú počítať body do olympijskej kvalifikácie. Budeme sa snažiť o čo najlepšiu východiskovú pozíciu,“ vraví Dubovcová.

Čo ich čaká najbližšie?

„Najbližšia svetovka bude o dva týždne v Ostrave, kto by chcel vidieť svetový volejbal, je to blízko. Andrea býva vo Frýdku-Místku, bude tam ako doma. Na to sa veľmi tešíme.“

#Natália Dubovcová #Andrea Štrbová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

29,99
Orchidea zelená na vysoko

Orchidea zelená na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk