Hádzanárky nevyužili šancu na postup. Poľky ich zdolali v tréningovom tempe

Slovenské hádzanárky sa nepredstavia na tohtoročných ME vo Francúzsku. V záverečnom vystúpení v 2. kvalifikačnej skupine prehrali v Koszaline s domácim Poľskom 21:26 a v tabuľke obsadili nepostupovú tretiu priečku.

03.06.2018 20:35 , aktualizované: 21:02
Monika Rajnohová Foto: ,
Monika Rajnohová na archívnej snímke.

Duel bol zároveň rozlúčkou trénera Dušana Poloza, ktorý po piatich rokoch skončil na lavičke slovenského tímu.

Na európsky šampionát na prelome novembra a decembra 2018 sa z 2. skupiny prebojovali víťaz skupiny Čierna Hora a z druhého miesta Poľsko. Slovenky potrebovali na priamy postup z druhej priečky vyhrať v Poľsku aspoň deväťgólovým rozdielom, ako najlepší tím z tretích miest všetkých skupín mohli ísť ďalej aj v prípade akéhokoľvek triumfu. V kvalifikácii si napokon pripísali iba dve výhry nad outsiderom skupiny Talianskom.

2. skupina kvalifikácie ME 2018 – Koszalin:

Poľsko – Slovensko 26:21 (12:7)

• Najviac gólov Poľska: Drabiková 6, Kobyliňská 5, Achruková 4/1, Grzybová 3, Lisewská 3/2.
  • Zostava a góly SR: Medveďová, Haládiková – Rajnohová 6/4, Rebičová 3, Rechtorisová 1, Pastorková 1, Takáčová, Habánková 2, Szarková, Patrnčiaková 1, Veselková, Školková 1, Olšovská 2, Fiľková-Trehubová 2, Minarčíková 2, Pócsiková.
  • Rozhodovali: K. Gasmi, R. Gasmi (obaja Fr.), vylúčenia: 5:5, 7m hody: 5/4 – 4/4, 3000 divákov (vypredané).

Poľky po dvoch minútach otvorili skóre zásluhou Achrukovej a hoci vzápätí Fiľková-Trehubová vyrovnala na 1:1, úvod patril domácim hráčkam. V 10. minúte po presnom zásahu aktívnej Grzybovej viedli Poľky už o tri góly 6:3, pretože v útoku boli variabilnejšie i efektívnejšie. Favoritky si potom držali dvoj-trojgólový náskok, v 21. minúte ho po trojgólovej šnúre navýšili už na 11:6. Slovenky sa cez pohyblivú obranu súperiek a brankárku Placzekovú presadzovali ťažko a tak mali v polčase päťgólové manko.

Hneď v úvode druhého dejstva zvýšila Achruková na 13:7 a šance Sloveniek na zvrat nezadržateľne klesali, keď Drabiková o niečo neskôr zvýšila na 15:8 z pohľadu domácich. Tá istá hráčka v 38. minúte upravila už na 18:10 a kouč Poloz reagoval oddychovým časom. Ani po ňom sa ale Slovenky nevyvarovali hrubých chýb v obrane, v útoku pôsobili naďalej ťažkopádne a o víťazovi tak bolo prakticky rozhodnuté.

Poľky viedli prvýkrát o desať gólov v 39. minúte (20:10) a mali jasne navrch. Po sérii zákrokov Haládikovej a šnúre piatich presných zásahov za sebou hostky znížili šesť minút pred koncom na 18:23, ale aj v tréningovom tempe si už Poľky prišli pre pohodlné víťazstvo.

Konečná tabuľka:
1. Čierna Hora 6 6 0 0 161:128 12
2. Poľsko 6 4 0 2 171:138 8
3. Slovensko 6 2 0 4 129:143 4
4. Taliansko 6 0 0 6 113:165 0

Monika Rajnohová (spojka SR): „Nezachytili sme zápas hneď od začiatku, chýbal nám ťah na bránku, robili sme veľa technických chýb v útoku. Obrana bola ešte celkom dobrá. V druhom polčase sme sa síce zlepšili v útoku, ale zase sme mali horšiu defenzívu. Toto stretnutie nám celé nevyšlo.“

Zuzana Haládiková (brankárka SR): „Bolo to náročné. Málo sme behali, nevracali sme sa do obrany, protiútoky sme nemali skoro žiadne. Obrana bola zo začiatku slabšia, v útoku sme sa nedokázali presadiť. Buď nás vychytala poľská brankárka, alebo sme strieľali len do blokov. Po mojom príchode do bránky svietil na ukazovateli skóre už hrozivý rozdiel, ale ešte sme to dokázali stiahnuť. Ku koncu bol náš výkon už lepší, ale škoda, že sme tak nehrali celý zápas.“

Viac na túto tému: #ME 2018 hádzanárok #slovenské hádzanárky #poľské hádzanárky