Zlatá Európska liga: Ženy po výhre zostanú medzi elitou, muži nezvládli dve koncovky

Slovenské volejbalové reprezentantky sa vo svojom piatom vystúpení v Zlatej európskej lige dočkali prvej výhry. Vo Valladolide zvíťazili nad domácimi Španielkami 3:1 v zápase sobotňajšieho predposledného 5. kola základnej C-skupiny a majú tak istotu zotrvania medzi elitou pre nasledujúci rok.

02.06.2018 21:20
Volejbal, Slovenky, radosť Foto: ,
Radosť slovenských volejbalistiek.

Taliansky tréner Marco Fenoglio sa zároveň dočkal premiérového úspechu na slovenskej lavičke v súťažnom stretnutí. Slovenky v úvodných dvoch setoch výrazne dominovali, následne Španielky zlepšili svoj výkon, získali tretí set a vo štvrtom mali štyri setbaly. Slovenky ich odvrátili a vzápätí premenili svoj tretí mečbal.

Slovenské volejbalistky v tohtoročnej Zlatej európskej lige až do soboty čakali na víťazstvo, na konte majú dve prehry s Bieloruskami (2:3 v Poprade, 0:3 v Minsku) a dve prehry s Češkami (0:3 v Prahe, 1:3 v Bratislave). Postup z C-skupiny si vybojovali Češky, ktoré doma zvíťazili 3:0 nad Bieloruskami a s piatimi výhrami sú na čele poradia.

Slovenky a Španielky sa s účinkovaním v ZEL rozlúčia vzájomným duelom v Leviciach (6. 6. o 18.00 h), bude to priamy súboj o konečné 3. miesto v „céčku“.

Španielsko – Slovensko 1:3 (-21, –17, 20, –27)

• Zápas trval 100 minút, rozhodovali: Ormonde (Portug.) a Robles García (Šp.), 900 divákov
  • Španielsko: Corralová, Riverová 13, Carová 1, Escamillová 23, H. Gonzálezová 7, Correová 8, liberá A. Sánchezová a Naranjová (Nsungiminová, Sanzová 4, C. Garcíová 2)
  • Slovensko: Radosová 19, Herelová 9, Pištěláková 8, R. Hudecová 14, Pencová 11, Koseková 4, liberá Nikmonová a Doležajová (Drobňáková 2, Šunderlíková 1, Krišková 2, Abrhámová)

Španielky sa v úvode dostali do vedenia 6:4, Slovenky trojbodovou šnúrou otočili na 7:6 vo svoj prospech. O chvíľu Slovenky pridali štyri body v sérii a viedli 14:9, podávala Herelová. Onedlho Hudecová zvýšila na 18:12. Pred koncovkou Slovenky mali sedembodový náskok (23:16), Španielky skorigovali na 20:23, no viac nevzdorovali – ich chyba v útoku znamenala slovenský triumf 25:21.

Slovenky mali navrch aj na začiatku druhej časti, viedli 6:3 a neskôr 9:4. Domáce hráčky sa nevedeli dostať do tempa, Slovenky postupne zvyšovali svoj náskok (14:7). Radosová získala dva body v sérii (17:11), pred finišom pridala eso (22:13) a o chvíľu mali hostky desať setbalových príležitostí (24:14). Aj tentoraz v závere Španielky skresali manko, no bolo neskoro – podľahli 17:25, set ukončila Hudecová.

V úvode tretieho setu slovenské volejbalistky viedli 2:0, no následná šesťbodová séria domácich prinútila kormidelníka Fenoglia k žiadosti o oddychový čas. Španielky trojbodovými šnúrami zvýšili na 9:3 a neskôr 12:4, až vtedy Slovenky kontrovali – skorigovali na 8:12 a vrátili sa do hry. Španielky zlepšili obranu v poli a viedli 16:11, slovenské reprezentantky vzápätí skresali manko na trojbodové (13:16). Slovenky znížili aj na 17:19, no Španielky odskočili na 21:17 a ustrážili si záver (25:20).

Na začiatku štvrtého dejstva Španielky viackrát čarovali v poli, najmä libero Naranjová, vďaka čomu so Slovenkami držali krok a neskôr aj viedli (8:6). Domáce hráčky aj naďalej boli v správnom tranze, odskočili na 12:9. Slovenky po timeoute znížili na 11:12, následne však Španielky tromi bodmi v sérii ušli na 15:11. Slovenky sa nevzdávali, z piatich možných bodov získali štyri a Kriškovej útokom skorigovali na 17:18 a neskôr nahrávačka Koseková smečom vyrovnala (20:20).

Španielky odskočili esom (22:20), pridali ďalší bod a o chvíľu mali k dispozícii tri setbaly (24:21). Nezužitkovali ich – Pencová esom znížila na rozdiel jedného bodu, následne Radosová zmazala manko (24:24). Radosová odvrátila aj štvrtú hrozbu a po chybe hostiteliek sa Slovenky dostali k mečbalu – 26:25. Ten nepremenili, ani druhý, ale tretí úspešným blokom áno a triumfovali 29:27.

4. Španielsko 5 1 4 6:13 4

Marco Fenoglio (tréner SR): „Dnes to bol neuveriteľný zápas, pre nás veľmi dôležitý. Nevyhnutne sme potrebovali víťazstvo. Dievčatá po mesiaci spoločnej práce odovzdali na ihrisku sto percent. Máme ešte čo zlepšovať, no na konci z toho bolo víťazstvo, a to bolo dnes dôležité. V prvých dvoch setoch sme hrali výborne, bez chýb. V treťom sa niečo stalo, neviem, čo to bolo. Spravili sme asi desať chýb, nebojovali sme. Vo štvrtom sete sme zaostávali 12:16, snažil som sa dievčatám pomôcť, prišlo k nejakým zmenám. Vyrovnali sme na 20:20 a napokon sme vyhrali 29:27. Je to skvelé víťazstvo, tento týždeň sme pracovali neuveriteľne. Mám veľkú radosť a teším sa z dievčat, potrebovali toto víťazstvo. Spravili sme niekoľko chýb, ale bojovali sme ako družstvo.“

Slováci padli vo Švédsku

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v predposlednom 5. kole A-skupiny Zlatej európskej ligy v Nyköpingu s domácim Švédskom 0:3. Zverenci Andreja Kravárika mali v prvých dvoch setoch navrch, ale pokazili koncovky a zaznamenali tak štvrtú prehru v súťaži.

Slováci majú na konte len jedno víťazstvo, keď v Poprade zdolali práve Švédsko 3:1 a v tabuľke im patrí tretie miesto so štyrmi bodmi. Posledný zápas v súťaži odohrajú slovenskí volejbalisti v stredu 6. júna v Rakvere proti domácemu Estónsku.

Švédsko – Slovensko 3:0 (25, 30, 21)

• Zápas trval: 92 minút, rozhodovali: Maroszek (Poľ.) a Hagström (Švéd.), 350 divákov
  • Švédsko: Lindberg 9, Ahremark 7, Gustavsson 20, Sundberg 9, Pettersson 8, Lushtaku 4, libero Eriksson (Link 1, Nilsson 0)
  • SR: Paták 7, Prešinský 3, Mlynarčík 17, Kriško 11, Kohút 9, J. Hriňák 0, libero Vitko (Jančura 0, Ihnát 0, M. Petráš 1, Macko 3, Firkaľ 3)

Slováci vstúpili do zápasu veľmi dobre a po Kriškovom ese vyhrávali 8:3. Švédi však postupne náskok znižovali a dokonca vyrovnali na 9:9. Po Prešinského bloku sa slovenskí volejbalisti dostali do vedenia 13:9, no severania sa priblížili na rozdiel jedného bodu a druhá polovica setu sa niesla vo vyrovnanom duchu.

Slováci si udržali náskok jedného brejku a po Petrášovom ese vyhrávali 20:17. Ani to nestačilo Slovákom na pokojné dohratie setu a domáci vyrovnali na 21:21 a potom z 21:23 na 23:23. V dramatickej koncovke nevyužili Slováci dva setbaly a Švédi napokon vyhrali úvodné dejstvo 27:25.

Druhý set mal podobný priebeh. Slováci viedli 10:5 a 14:10 po útoku Patáka, ale o náskok prišli. Švédi využívali množstvo chýb svojho súpera a vyrovnali na 14:14. Pred koncovkou sa pri Mackovom podaní podarila Slovákom séria bodov a po Kriškovom bloku viedli 21:17. Potom sa však zopakovala situácia z prvého setu, keď Švédi vyrovnali z 21:23 na 23:23. V koncovke nevyužili Slováci tri setbaly, naopak domáci svoj šiesty áno – set vyhrali 32:30 a dostali sa do vedenia 2:0.

Z tejto rany sa už Slováci nespamätali a v treťom sete mali Švédi od začiatku navrch. Hostia sa ešte dostali na dostrel po útoku Firkaľa, keď znížili na 16:17, ale to bolo z ich strany všetko. Severania vyhrali posledný set 25:21 a tešili sa z prvého víťazstva v súťaži.

**Tabuľka A-skupiny: **
1. Estónsko 4 4 0 12:3 12
2. Belgicko 4 3 1 10:6 8
4. Švédsko 5 1 4 6:12 3

Andrej Kravárik, tréner SR: „Prvé dva sety sme mali dobre rozohraté, neviem, čo ešte chceme viac… Viesť 21:18 a potom 21:17 a nevyhrať ani jeden set a navyše s takýmto súperom je neprípustné. Prehru beriem na seba, nemalo sa to stať. Aj keď sme už nehrali o Final Four, prístup k zápasu musí byť úplne iný, nášmu výkonu chýbali bojovnosť a nasadenie. Musíme sa z toho poučiť, ale opakujem, prehru beriem na seba.“

Viac na túto tému: #slovenskí volejbalisti #slovenské volejbalistky #Zlatá Európska liga