Volejbalovým výberom sa nedarilo. Ženy prehrali v Česku, muži v Belgicku

26.05.2018 18:05, aktualizované: 27.05.2018 00:17
SR volejbal muži ZEL muži A-sk. Slovensko...
Peter Mlynarčík, Radoslav Prešinský a Tomáš Kriško v stredajšom zápase proti Švédsku. Autor: ,

Slovenské volejbalové reprezentantky sa nedočkali víťazstva ani vo svojom treťom zápase v Zlatej Európskej lige. Po dvoch neúspechoch s Bieloruskom podľahli zverenkyne Marca Fenoglia v sobotu v Prahe domácemu Česku 0:3.

S rovnakým súperom sa Slovenky stretnú už v stredu 30. mája v bratislavskej AEGON Aréne (17.00 h). Potom si ešte v C-skupine zahrajú dvakrát so Španielskom, ktoré v sobotu vyhralo v Bielorusku 3:1.

Zlatá Európska liga žien

C-skupina – 3. kolo (Praha)

Česko – Slovensko 3:0 (17, 20, 19)
Zápas trval: 74 minút, rozhodovali: Zacharovová (Rus.) a Cinatl (ČR).
ČR: Kossányiová 19, Purchartová 5, Toufarová 10, Mlejnková 12, Strušková 6, Valková 2, liberá Dostálová a Chevalierová (Holásková 0, Orvošová 1, Kopáčová 1). Tréner: Z. Pommer.
SR: Radosová 9, Herelová 4, Šunderlíková 3, Drobňáková 1, Pencová 6, Koseková 0, liberá Nikomová a Doležajová (Hudecová 6, Krišková 3, Töröková 2, Salanciová 1). Tréner: M. Fenoglio.

Do slovenskej zostavy sa vrátila univerzálka Šunderlíková, ktorá chýbala v Minsku pre maturitu. Češky mali raketový štart, keď viedli 5:1, ale slovenské volejbalistky sa po slabšom začiatku spamätali a Radosová znížila na 6:7. Potom upravila na 9:10 Šunderlíková, ale domáce hráčky pri podaní Kossányiovej odskočili na 14:9. Slovenky ešte znížili na 13:15, ale druhá polovica setu patrila jasne Češkám, ktoré výborne podávali a prvé dejstvo získali hladko 25:17.

V druhom začala na smeči Hudecová namiesto Drobňákovej. Lepší štart mali domáce volejbalistky, ktoré sa dostali do vedenia 8:4 a tréner Fenoglio siahol po zmene nahrávačiek. Na ihrisko prišla Töröková, keď vystriedala Kosekovú. Slovenky znížili na 6:9 po bloku kapitánky Pencovej, ale kvalitný servis Purchartovej dostal Češky opäť do komfortnej zóny – 15:7.

Na ihrisko prišla Krišková namiesto Šunderlíkovej. Domáce hráčky si potom vybudovali obrovský náskok 22:13 a hoci Slovenky manko zmiernili, na obrat to nestačilo a druhý set prehrali 20:25.

Do tretieho setu poslal kouč Sloveniek zostavu, ktorá dohrala druhé dejstvo. Češky mali od začiatku navrch a za stavu 4:8 vystriedal kouč Sloveniek Radosovú za Salanciovú. Celý set mali domáce volejbalistky pod kontrolou, vyhrali ho 25:19 a tešili sa z tretieho víťazstva v treťom zápase.

Tesná prehra mužov v Belgicku

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v 3. kole skupinovej fázy Zlatej Európskej ligy na palubovke favorizovaného Belgicka tesne 2:3.

So semifinalistom minuloročných majstrovstiev Európy hrali zverenci Andreja Kravárika v Aalste v sobotu večer vyrovnanú partiu, keď prehrali až v piatom sete tesne 13:15. V štvrtom kole A-skupiny privítajú už v stredu 30. mája Belgicko na domácej pôde v bratislavskej AEGON Aréne (20.00 h).

Zlatá Európska liga mužov

A-skupina (Aalst)

Belgicko – Slovensko 3:2 (22, 17, –22, –25, 13)
Zápas trval: 134 minút, rozhodovali: Nederhoed (Hol.) a Herbots (Bel.), 830 divákov.
Belgicko: Van Walle 17, Rousseaux 11, Van De Velde 15, Valkiers 4, Groelny 17, De Beul 5, liberá Stuer a Ribbens (Peeters 1, Cosemans 0, Cox 3, Lecat 0, Klinkenberg 2). Tréner: A. Anastasi.
SR: J. Hriňák 1, Paták 22, Macko 4, M. Petráš 24, Kriško 20, Prešinský 8, libero Turis (Lamanec 0, Jančura 0, Ihnát 0, Firkaľ 1). Tréner: A. Kravárik.

Slováci nemali dobrý úvod, keď prehrávali 0:4. Potom znížil Petráš na 5:6, ale ďalšie momenty patrili domácim Belgičanom, ktorí si vybudovali náskok 16:10. Tréner Kraváril medzitým spravil zmeny, keď na ihrisko poslal Jančuru a Lamanca. Belgičania vyhrávali už 20:13, ale slovenskí volejbalisti sa ešte dostali do hry o set. Pri podaní Patáka znížili na 18:21 a v koncovke na 22:24. Ďalší bod však získali domáci a prvý set vyhrali 25:22.

Druhé dejstvo odštartovali Slováci podstatne lepšie a po Patákovom útoku viedli 10:8. Tesný náskok však stratili pred polovicou setu, keď Belgičania otočili z 12:13 na 16:13 a položili základ úspechu v druhom sete. Slovenskí volejbalisti kopili množstvo chýb, čím domácim uľahčovali situáciu. Záver bol jasne v réžii domácich, ktorí vyhrali set 25:17.

Tretie dejstvo patrilo slovenským volejbalistom. Po útoku Patáka vyhrávali 9:7 a hoci Belgičania vyrovnali na 9:9, druhá polovica bola v réžii zverencov Andreja Kravárika. Pri výbornom podaní Petráša si vypracovali náskok 18:12 a položili tým základ úspechu. Domáci ešte hrozili, znížili na rozdiel dvoch bodov, ale koncovku Slováci ustáli najmä vďaka kvalitným útokom Petráša a Patáka a set vyhrali 25:22.

V štvrtom sete viedli domáci volejbalisti 11:7, ale Kriško znížil na 11:10. V polovici setu to nevyzeralo so Slovákmi dobre, keď za protesty dostal červenú kartu Paták, prehrávali už 13:17. Ale nevzdali sa a náskok súpera postupne znižovali. Definitívne ho zmazali po ese Petráša, ktorý vyrovnal na 20:20. V závere mali Slováci dva setbaly za stavu 24:22, ale Belgičania oba odvrátili a dokonca sa dostali k mečbalu. Dva útoky Patáka však preklopili misky váh na slovenskú stranu, keď tréner Kravárik poslal takticky na servis Ihnáta. Slováci napokon vyhrali štvrté dejstvo 27:25 a vyrovnali na 2:2.

V piatom sete viedli Belgičania 9:6, ale Paták vyrovnal na 9:9. V dramatickom závere mali napokon viac šťastia belgickí volejbalisti, keď tajbrejk vyhrali najtesnejším rozdielom 15:13.