Bojoval s tumorom, hral aj za Phoenix. Basketbalistov posilní ďalší Američan

27.10.2017 17:39

Slovenský reprezentačný dres v basketbale si oblečie ďalší rodený Američan - Kyle Kuric. Prvým bol Andre Jones, ktorý sa už predstavil počas tohtoročného leta v európskej predkvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta v Číne 2019.

Kyle Kuric v drese Louisvillu.
Kyle Kuric v drese Louisvillu. Autor: SITA/AP, Chris Carlson

Dvadsaťosemročný rozohrávač Kyle Kuric z ruského tímu Zenit Petrohrad bude k dispozícii 23. novembra v Poprade v zápase predkvalifikácie ME 2021 Slovensko – Macedónsko. Potvrdila to medzinárodná sekretárka Slovenskej basketbalovej asociácie Andrea Kulichová.

„Som veľmi spokojný, pretože všetci hráči reagovali na reprezentačnú pozvánku pozitívne. Na reprezentačnom zraze budeme mať k dispozícii obidvoch naturalizovaných hráčov, z ktorých vyberieme toho, ktorý sa predstaví v zápase s Macedónskom. Očakávam veľkú kulisu fanúšikov v modernej aréne v Poprade a všetci sa na zápas veľmi tešíme,“ uviedol reprezentačný tréner basketbalistov SR Ivan Rudež.

Počas pôsobenia v USA hrával Kuric za vysoškolský tím Memorial High school v Indiane. V roku 2008 bol zaradený do tímu Indiana All Star. Po absolvovaní vysokej školy sa pripojil k univerzitnému Luisville Cardinals, s ktorým úspešne pôsobil v NCAA.

Profesionálnu kariéru v Európe začal v sezóne 2012/2013 v španielskom tíme CB Estudiantes Madrid. V sezóne 2014/15 sa pripojil k tímu Herbalife Gran Canaria, s ktorým sa dostal až do finále EuroCupu. Tam nestačilo jeho družstvo v dvojzápase na ruský tím Chimki.

Kyle Kuric bol zaradený do zostavy ALL EuroCup second team. S tímom Herbalife Gran Canaria získal v sezóne 2016 víťazstvo v Španielskom pohári, keď vo finále zdolali Barcelonu jednoznačne 79:59. Kuric bol vyhlásený za MVP Španielskeho pohára. V lete 2016 si pripísal štart v NBA Summer league za tím Phoenix Suns.

Počas tohto leta podpísal Kuric kontrakt s ruským veľkoklubom Zenitom Petrohrad, ktorý pôsobí v ruskej VTB lige. Po štyroch zápasoch tejto sezóny sa Zenit nachádza na druhej priečke tabuľky s bilanciou tri víťazstvá a jedna prehra. Kyle Kuric v sezóne 2017/18 dosahuje priemer 13,3 bodu na zápas, čo ho radí v produktivite celej súťaže na 17. miesto.

Kyle Kuric má za sebou silný životný príbeh. V novembri 2015 absolvoval operáciu na odstránenie tumoru na mozgu, ktorý mu bol diagnostikovaný dva dni predtým. Po náročnom zdravotnom a tréningovom procese sa dokázal vrátiť k profesionálnemu basketbalu po 5 mesiacoch v apríli 2016.

Informácie pochádzajú z tlačovej správy SBA.

#slovenskí basketbalisti #Kyle Kuric #Andre Jones
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk