Slováci v Haagu nestačili ani na domáce Holandsko a nepostúpia na Final Four

Slovenskí volejbaloví reprezentanti neuspeli ani v druhom vystúpení na turnaji I-skupiny v holandskom Haagu (16. - 18. júna) v rámci základnej fázy II. výkonnostnej divízie Svetovej ligy 2017.

17.06.2017 21:32
Slovensko, volejbal Foto: ,
Slovenskí volejbalisti pred zápasom proti Kube.

Po piatkovej prehre s Čechmi (0:3) podľahli zverenci trénera Andreja Kravárika v sobotu aj domácim Holanďanom rovnako hladko 0:3 na sety (-21, –23, –15) a prišli o šancu kvalifikovať sa na záverečný turnaj Final Four do Austrálie. Slovenskí volejbalisti nastúpia v Haagu v nedeľu 18. júna o 15.30 h ešte proti reprezentantom Kórejskej republiky.

Na Final Four do austrálskeho Gold Coast (24. – 25. 6.) preniknú traja najlepší z 12-člennej tabuľky II. divízie, Austrália ako organizátor má istú účasť. Slováci boli po 1. kole a troch popradských víťazstvách (nad Japoncami, Austrálčanmi a Portugalčanmi) na čele divízie, na minulotýždňovom turnaji v Helsinkách pridali výhru nad Číňanmi a podľahli domácim Fínom aj Austrálčanom, čo ich odsunulo na 3. priečku. Víťaz II. divízie by mal v roku 2018 byť súčasťou elitnej I. divízie.

Svetová liga volejbalistov 2017 – II. divízia – základná fáza – I-skupina – Haag (Hol.) – sobota:

Holandsko – Slovensko 3:0 (21, 23, 15)

75 min, rozhodovali: Akinci (Tur.) a Heckford (Angl.), 1900 divákov
Holandsko: Van Haarlem 4, Ter Maat 12, Koelewijn 4, Ter Horst 13, Andringa 9, Diefenbach 5, libero Sparidans (Overbeeke 2, Keemink 0, Jorna 0, Plak 0)
Slovensko: Mlynarčík 2, Ondrovič 5, Lux 12, Prešinský 4, Palgut ml. 1, Kriško 6, libero Kubš (Bencz 8, Zaťko 1, Tarabus 1)

Slováci nastúpili s viacerými zmenami v zostave oproti piatkovému zápasu s Českom. V základe neboli Zaťko, Paták ani Bencz. Po vyrovnanom úvode sa do mierneho náskoku dostali domáci Holanďania a po dlhej výmene, na ktorej konci bol Ter Horst, viedli 8:5. Volejbalisti SR znížili na 9:11, ale potom mali problémy na príjme a domáci zvýšili na 15:10 a 17:12.

Ondrovič stredom ešte vykresal nádej na zvrat (14:17), ale Holanďania po našich chybách opäť odskočili na päť bodov – 19:14. V koncovke prišli na ihrisko Zaťko a Bencz a po ich spolupráci znížil druhý menovaný na 18:22. Holandsko vyhralo prvý set 25:21.

Zaťko s Benczom zostali na palubovke aj od začiatku druhého setu, v ktorom viedli Slováci 5:3 a 8:5, ale domáci pri nepríjemnom plachtiacom podaní Diefenbacha otočili na 9:8. Holanďania potom vyhrávali 15:12, ale Kriško útokom a dvoma esami za sebou vyrovnal na 15:15. Pokračovalo sa bod po bode a po bloku Ondroviča sa Slováci pred koncovkou ujali vedenia 19:18. V závere však Holanďania za stavu 23:22 ubránili náš útok a Ter Horst vybojoval prvý setbal. Domáci vyhrali druhý set tesne 25:23.

V úvode tretieho setu zatlačili Holanďania podaním Ter Maata a viedli 6:2. Domáci volejbalisti boli vo väčšej pohode a svoj náskok zvýšili na 11:5 po ese Van Haarlema. Holanďania mali celý set jednoznačne vo svojich rukách, vyhrali ho 25:15 a ziskom troch bodov si vybojovali účasť na Final Four.