Druhý zápas - druhá výhra. Volejbalisti zdolali aj Austrálčanov

Slovenskí volejbaloví reprezentanti v pozícii hostiteľov uspeli aj vo svojom druhom vystúpení na popradskom turnaji B-skupiny (2. - 4. júna) v rámci základnej fázy II. divízie Svetovej ligy 2017.

03.06.2017 20:45
Peter Mlynarčík Foto: ,
Peter Mlynarčík sa snaží presadiť sa proti austrálskemu dvojbloku.

Slováci po piatkovom víťazstve 3:0 nad Japoncami v sobotu zdolali Austrálčanov 3:1 (22, –21, 28, 22) a po druhom hracom dni sú so šiestimi bodmi na čele poradia „béčka“. Andrej Kravárik, ktorý je od začiatku tohto týždňa novým hlavným trénerom reprezentácie, je vo funkcii naďalej stopercentný. V úvodnom zápase sobotňajšieho programu Portugalčania zvíťazili 3:2 nad Japoncami. Slováci si v nedeľu od 18.00 h zmerajú sily s Portugalčanmi a ak získajú aspoň jeden set, stanú sa víťazmi popradskej B-skupiny.

Slovenskí reprezentanti vstúpili do zápasu lepšie a viedli 16:8. Austrálčania zdramatizovali úvodný set a znížili na 16:18, na viac sa však nezmohli. Druhé dejstvo, naopak, patrilo im. Najdramatickejší bol tretí set – domáci výber viedol 22:17, no prišiel o náskok. Obe mužstvá sa dostali k setbalom, hrdinom bol napokon Milan Bencz – 30:28. Vo štvrtej časti Slováci zmazali počiatočné manko, v závere sa dostali do vedenia a víťazstvo už nepustili z rúk.

Prestížna súťaž reprezentačných mužstiev má tri výkonnostné divízie, v každej je tucet tímov. Každý účastník II. divízie absolvuje tri štvorčlenné turnaje základnej fázy. Kravárikových zverencov po popradskej B-skupine následne čaká turnaj D-skupiny vo fínskych Helsinkách (8. – 10. júna; súperi Fínsko, Austrália a Čína) a turnaj I-skupiny v holandskom Haagu (16. – 18. júna, súperi Holandsko, Česko a Kórejská republika). Na Final Four II. divízie do austrálskeho Gold Coast (24. – 25. 6.) postúpia tri mužstvá s najlepšou bilanciou po odohraní turnajov základnej fázy. Austrália ako organizátor má istú účasť. SR je súčasťou Svetovej ligy od roku 2014.

Andrej Kravárik (tréner SR): „Toto víťazstvo je vydreté do posledného hvizdu rozhodcu. Ľudia mohli vidieť, že Austrália bola nie náhodou ešte vlani v elitnej divízii Svetovej ligy. Víťazstvo sa nerodilo ľahko; atmosféra, ktorá tu bola, nám pomohla. Všetci chlapci k tomu víťazstvu pomohli veľkou mierou. Trénerského debutanta – ako som ja – to musí tešiť. Pre nás je veľké pozitívum, že aj keď sme pozadu o zopár bodov, dokážeme sa zmobilizovať, plniť taktické pokyny. Išli sme do turnaja s tým, aby sme získali deväť bodov. Zajtra nesmieme vypustiť zápas s Portugalskom a musíme si ísť pre tri body, máme na to mužstvo.“

Tomáš Kriško (smečiar SR): „Sme veľmi šťastní, bol to ťažký zápas. Austrálčania hrali výborne v obrane. Vo štvrtom sete sme sa dokázali vrátiť do hry a napokon zvíťaziť. Veľmi dôležité bolo naše podanie, najmä v závere zápasu. Dokázali sme ich dostať pod tlak a zablokovať ich útoky.“

Svetová liga volejbalistov 2017 – II. divízia – základná fáza – B-skupina – Poprad – sobota:

Slovensko – Austrália 3:1 (22, –21, 28, 22)

• Zostava a body SR: Zaťko 3, Paták 13, Ondrovič 15, Mlynarčík 7, Chrtiansky 2, Kohút 9, liberá Kubš a Turis (Lux 4, Ogurčák 2, Bencz 7, Palgut 1, Kriško 4)
  • Najviac bodov Austrálie: L. Williams 19, L. Smith 14, Graham 11