Slovenskí volejbalisti zdolali Moldavcov. Slovenky ako prvé uchmatli Poľkám set

Slovenskí volejbaloví reprezentanti uspeli vo svojom treťom vystúpení v holandskom meste Koog aan de Zaan na turnaji B-skupiny (23. - 28. mája) v rámci II. fázy európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2018 do Talianska a Bulharska.

25.05.2017 19:29 , aktualizované: 23:10
volejbalisti, Slovensko, slovenskí... Foto: ,
Radosť slovenských volejbalistov.

Slováci po utorkovej nečakanej prehre 1:3 s Rakúšanmi a stredajšej výhre 3:0 nad Luxemburčanmi vo štvrtok zdolali Moldavcov taktiež 3:0 (9, 31, 23). V boji o účasť na svetovom šampionáte si slovenskí reprezentanti pripísali druhé víťazstvo a ďalšie tri body, celkovo so šiestimi figurujú na 3. priečke.

Zverenci Miroslava Palguta v prvom sete Moldavcom uštedrili debakel, v druhom aj treťom to však bol boj až do konca. Druhé dejstvo ponúklo dramatický záver: najskôr Slováci a vzápätí ani Moldavci nezužitkovali po štyri setbaly, favoriti napokon premenili svoju šiestu príležitosť. Do tretej časti vstúpili lepšie moldavskí reprezentanti a viedli aj 16:12, k podaniu sa však dostal striedajúci Kriško a Slováci zmazali manko. V koncovke mali Palgutovi zverenci dva mečbaly a ten druhý premenili.

Piatok je na turnaji voľný deň, víkendové vyvrcholenie B-skupiny je na programe v Apeldoorne. Slováci si zmerajú sily s Grékmi (sobota, 20.00 h) a domácimi Holanďanmi (nedeľa, 17.00 h). Na MS postúpi víťaz turnaja, mužstvo na druhej priečke prenikne na turnaj záverečnej III. fázy eliminácie (11. – 16. júla 2017), z ktorého postúpi na MS iba najlepší. Slovensko dosiaľ na svetovom šampionáte neštartovalo, Palgutovi zverenci bojujú o premiérovú účasť.

Miroslav Palgut (tréner SR): „Začali sme excelentne, prvý set sme odohrali famózne. Žiaľ, v druhom sete sme urobili niekoľko technických chýb, našťastie sme to v koncovke uhrali. Tretí set sme začali nekoncentrovane, ale Kriško nás svojim podaním vrátil do hry a koncovku sme si uhrali.“

Peter Mlynarčík (univerzál SR): „Prvý set bol jasne v našej réžii, Moldavcov sme nepustili k ničomu. Zatlačili sme ich servisom a následne sme dobre bránili. Súper sa potom rozbehol, prestala nám fungovať obrana a zbytočne sme sa s nimi naťahovali. Našťastie sme zvládli dve koncovky, v treťom sete nám pomohol výborným podaním Tomáš Kriško. So ziskom troch bodov sme spokojní, aj keď sa víťazstvo nerodilo ľahko. Voľný deň využijeme na regeneráciu, pretože tri zápasy za tri dni sú náročné, a potom sa pripravíme na dva najťažšie zápasy, ktoré sa pokúsime vyhrať.“

Radoslav Prešinský (blokár SR): „Moldavci boli húževnatí, nemali čo stratiť a riskovali servis. Prvý set sme hrali veľmi dobre v každej činnosti, potom to bolo vyrovnané, ale zvládli sme koncovky a s víťazstvom 3:0 sme spokojní. V piatok si oddýchneme, dáme si tréning a v sobotu ideme do zápasu s cieľom zdolať Grécko.“

Kvalifikácia volejbalistov o postup na MS 2018:

Moldavsko – Slovensko 0:3 (-9, –31, –23)

• Zostava a body SR: Mlynarčík 11, Chrtiansky 12, Kohút 6, Zaťko 1, Paták 16, Prešinský 7, libero Kubš (Bencz, F. Palgut 1, Kriško 2)
  • Najviac bodov Moldavska: Bahov 16, Voleanschii 11, Predius 7
  • 87 minút, rozhodovali: Kozlovskij (Ukr.) a Jankovič (Srb.), 300 divákov

Ďalšie výsledky: Luxembursko – Rakúsko 0:3 (-24, –23, –20), Grécko – Holandsko 0:3 (-13, –30, –16)

Slovenky ako prvé uchmatli domácim Poľkám set

Slovenské volejbalové reprezentantky neuspeli vo svojom treťom vystúpení v poľskej Varšave na turnaji B-skupiny (23. – 28. mája) v rámci II. fázy európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2018 do Japonska. Slovenky po utorkovej prehre 1:3 s Češkami a stredajšej výhre 3:0 nad Cyperčankami vo štvrtok podľahli favorizovaným domácim Poľkám 1:3 (-19, –15, 26, –19).

Zverenky Mareka Rojka v prvej polovici úvodného setu držali s favoritkami krok a viedli 8:5. Následne Poľky zavelili k obratu a bez problémov uspeli. Začiatok druhého dejstva bol v réžii domácich, ktoré viedli 11:0; Slovenky vzápätí aspoň znížili na menej hrozivých 7:12. Poľky však bez problémov kontrolovali vývoj a priebeh mali vo svojich rukách. V treťom sete Slovenky prehrávali 13:18, no zmazali manko a dostali sa na 22:22. Neskôr odvrátili dva mečbaly a napokon premenili svoj druhý setbal – 28:26. Pre Poľky to bol prvý prehraný set na turnaji. Vo štvrtej časti domáce volejbalistky viedli 10:2 a aj keď Slovenky znížili na 18:21, Poľky si postrážili celkový triumf.

Piatok je voľný deň. Turnaj B-skupiny vyvrcholí počas víkendu, Slovenky si zmerajú sily so Srbkami (sobota, 18.00 h) a Islanďankami (nedeľa, 15.30 h). Na MS postúpia víťazky turnaja, družstvo na druhej priečke prenikne na turnaj záverečnej III. fázy eliminácie (22. – 27. augusta 2017), z ktorého postúpia na svetový šampionát dva tímy. Slovenské reprezentantky sú s 3 bodmi na 4. priečke tabuľky a sú prakticky bez šance na účasť na svetovom šampionáte; majú ešte teoretickú nádej na 2. miesto, ktoré zaručí baráž. Slovensko dosiaľ na MS neštartovalo.

Srbsko – Cyprus 3:0 (10, 12, 15) Island – Česko 0:3 (-6, –7, –13)

Slovensko – Poľsko 1:3 (-19, –15, 26, –19) 104 minút, rozhodovali: Murulo (Est.) a Heckford (Angl.), 790 divákov

• Zostava a body SR: Koseková 2, Palgutová, Abrhámová 7, Pištěláková 14, Drobňáková 10, Herelová 8, liberá Valachová a Španková (Šunderlíková 1, Radosová, Salanciová 5, Pencová 9)
  • Najviac bodov Poľska: Tomsiová 27, Smarzeková 14, Kakolewská 13

1. Srbsko 3 3 0 9:0 9
2. Poľsko 3 3 0 9:1 9
3. Česko 3 2 1 6:4 6
4. Slovensko 3 1 2 5:6 3
5. Cyprus 3 0 3 0:9 0
6. Island 3 0 3 0:9 0