Slováci odišli naprázdno aj z Čiernej Hory. Šancu na postup majú stále

Slovenskí hádzanárski reprezentanti nedokázali zdolať súperov z Čiernej Hory ani v odvete v rámci II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2018 v Chorvátsku.

06.05.2017 21:48
Richard Štochl Foto:
Richard Štochl.

Zverenci kormidelníka Martina Liptáka po stredajšej domácej remíze v Hlohovci 27:27 prehrali v sobotu v Bijelom Polji s Čiernohorcami tesne 30:31 (14:16) a po 4. kole klesli v tabuľke 6. skupiny na 3. priečku za svojich premožiteľov.

Napriek tomuto výsledkovému nezdaru však naďalej majú šancu vybojovať si jednu z dvoch miesteniek na európsky šampionát, prípadne sa uchádzať o postup ako najlepších tím z 3. miest v skupinách. Istotu účasti na ME 2018 majú už Švédi, ktorí potvrdili svoje suverénne postavenie aj v Linköpingu, kde vyhrali nad Rusmi 25:21 (10:11).

Záverečné dvojkolo kvalifikácie ME 2018 príde na rad v júni, Slováci v stredu 14. júna privítajú na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu Rusov, ktorí majú na konte zatiaľ tiež len 2 body, ale horšie celkové skóre.

Čierna Hora – Slovensko 31:30 (16:14)

Najviac gólov za Č. Horu: Grbovič 8, Borozan 7
Zostava a góly SR: R. Štochl, T. Paul – Slaninka, Petro 4, Dudáš 2, M. Straňovský 4/1, T. Urban, M. Volentics 3, Antl 3/1, P. Hruščák 1, Ľ. Ďuriš 3, M. Mikita, L. Urban 2, Rábek 4, D. Krok 4, Guzy
pok. hody: 2/1 – 4/2, vylúčení: 7 – 5, rozhodovali: Dentz a Reibel (obaja Fr.), 2800 divákov

Už v 4. min siahol tréner Lipták po oddychovom čase, lebo jeho zverenci nevstúpili dobre do zápasu a rýchlo prehrávali 0:3. Prvý gól SR dosiahol v 5. min Straňovský, následne sa presadil L. Urban (2:3), ale Čiernohorci potom v odskočili na 7:3 v 12. min. Štvorgólovým rozdielom vyhrávali aj po štvrťhodine hry (9:5), následne však prišla šnúra hráčov v bielom drese, na konci ktorej bol v 18. min Volentics (9:9).

Slováci sa v 22. min prvýkrát ujali vedenia, keď sa z postu pivota presadil Petro (11:10). V týchto chvíľach sa dôležitými úspešnými zákrokmi prezentoval brankár Štochl. Vzápätí Antl z pokutového hodu zvýšil na 12:10, ale domáci odpovedali troma presnými zásahmi. Volentics síce v oslabení vyrovnal, ale v závere I. polčasu sa Čierna Hora opäť odpútala a na prestávku išla za vedenia 16:14.

Tím SR sa hneď po zmene strán dostal na kontaktný gól – 15:16, 16:17 i 17:28. Potom však čiernohorské družstvo zvýšilo po koncovke Borozana na 20:17 a následné vylúčenia na strane hostí potrestalo ďalšími gólmi. Grbovič svojím šiestym gólom v dueli upravil počas dvojnásobnej presilovky na 23:19 a kouč Lipták si zobral oddychový čas.

Domáci si však naďalej držali sľubný odstup. Desať minút pred koncom sa Slovákom naskytla možnosť dvojnásobnej početnej výhody, ale počas nej dokázali stiahnuť len na 25:28. Až v poslednej minúte pri vylúčení Grboviča skorigoval D. Krok na 29:31 a v úplnom závere po nepremenenej sedmičke znížil M. Straňovský na 30:31. Na viac im už nezostal čas.